Jump to content

Πνευματικά Αφυπνισμένος Ή Απλά Σχιζοφρενής;


Recommended Posts

Η δική μου απορία, πάντως, είναι γιατί να πιστέψουμε ένα video, γενικώς.

Τα video δεν είναι αποδείξεις. Είναι μονάχα «τροφή για σκέψη» και έρευνα.

 

Εντάξει τα βίντεο δεν είναι αποδείξεις. Αλλά είναι καταγραμμένα γεγονότα του τι κάνουν κάποιοι άνθρωποι.

Οι αποδείξεις βιώνονται δεν τις βλέπεις σε βίντεο.

 

Αυτό, ναι. Το πρώτο που έβαλες, όμως, όχι.

 

Σωστά!

Το πρώτο βίντεο δεν κάνει προπαγάνδα για την ενέργεια, το δεύτερο κάνει.

Αλλά το δεύτερο το έχουν πάρει και του έχουν κάνει μοντάζ με σκοπό να κατηγορήσουν την φιλοσοφία των Ασιατών για εξουσιαστικούς σκοπούς.

 

Αν παρατήρησες έχει μέρη από

1) το Βουδδιστικό αυθεντικό βίντεο που δείχνει πραγματικά την χρήση της ενέργειας

2) έχει μέρη από σκηνοθετημένες παρουσιάσεις σε εκδηλώσεις που ναι εκεί δεν κάνουν χρήση του qi αλλά επίδειξη

 

Απλά η αφηγήτρια του βίντεο παίρνει θέση υπέρ αυτών που κατηγορούν τις Ασιάτικες πολεμικές τέχνες διότι μερικοί έχουν πάρει την Tantra και την φιλοσοφία του Qi/Tchi και την χρησιμοποιούν για κατασκοπικούς σκοπούς να παρακολουθούν τηλεπαθητικά ανθρώπους να επιβάλλονται κτλ...

 

Δεν είναι όμως έτσι... αυτό το φιλοσοφικό σύστημα δεν βγήκε για αυτόν τον σκοπό. Βγήκε για την πνευματική εξέλιξη των ανθρώπων και όχι για την καταστροφή της μιας ύπαρξης με την άλλη όπως κάνουν μερικοί.

 

Οπότε εν μέρη έχεις δίκιο.

 

Βέβαια δεν ξέρω πώς κατέληξες σε αυτήν την άποψη διότι μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν ασχολείσαι με qi/tchi τσάκρα κτλ..

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Άραγε τι γνώμη θα είχε ένας ψυχαναλυτής για τον κάθενα από το forum (και κάθε άλλο forum "μαγείας")?   :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Έχεις ακούσει ανθρώπους να μιλούν για το τι κάνουν στο Warcraft; Μπροστά τους είμαστε ερασιτέχνες. Τι θα έλεγε για εκείνους;

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Ομολογώ, μπερδεύτηκα! Κατάλαβα απολύτως τα όσα γράψατε, αλλά η εναλλαγή από θέμα σε θέμα ήταν απίστευτα γρήγορη. Αν και σκοπός μου είναι να απαντήσω στο κυρίως ερώτημα, θα μου επιτρέψετε να θίξω (ελάχιστα) και κάποια από αυτά που αναφέρθηκαν.

 

Καταρχήν, που κολλάει η όλη τηλεπαθητική εμπειρία; Όταν η Νεφέλη ξεκίνησε με το αρχικό σχόλιο, εγώ κατάλαβα ότι εννοεί την οποιαδήποτε "μεταφυσική" εμπειρία. Ακόμη και το να αισθανθούμε την ροή της ενέργειας για παράδειγμα, ή κάποιο όνειρο προφητικό, ή κάποιο πνεύμα... Το οτιδήποτε!!! Απλώς, όταν το συγκεκριμενοποιούμε και αναφερόμαστε μεμονωμένα σε συγκεκριμένα ζητήματα, δεν μπορούμε να απαντήσουμε πλήρως για το γενικό σύνολο των εμπειριών. Κάτι που μας αποτρέπει από το να είμαστε αντικειμενικοί. Τι εννοώ με αυτό; Πολύ απλά ότι όπως όλα τα πράγματα, έχουν και τις δύο πλευρές. Κάποιος μπορεί να θεωρήσει ότι ήταν μία μεταφυσική εμπειρία, ενώ κάποιος άλλος ότι έχει αρχίσει να τρελαίνεται...

 

Αυτό μου δίνει ερέθισμα και για το επόμενο που θέλω να σχολιάσω. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός!!! Η κάθε εμπειρία είναι διαφορετική!!! Ο τρόπος που θα βιώσει κάποιος μία φαινομενικά ίδια εμπειρία, είναι υποκειμενικός!!!!!!!! Εγώ αυτό έχω καταλάβει όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με αυτόν τον χώρο. Ναι, υπάρχουν εμπειρίες που συγκλίνουν και εμπειρίες που αποκλίνουν. Μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι μία εμπειρία που βιώνουμε / βιώσαμε ήταν αληθινή ή όχι απλά και μόνο επειδή δεν βρίσκουμε κάποιον με την παρόμοια εμπειρία;

 

Όταν κάποιος νοσεί ψυχικά, είναι δύσκολο να το καταλάβει. Το νοσώ πραγματικά όμως από το περνάω μία φάση που μπορεί να θυμίζει μία τέτοιου είδους κατάσταση είναι τελείως διαφορετικό. Η ζωή όλα αυτά τα χρόνια μου έχει δείξει ότι όλοι οι άνθρωποι, σε κάποια φάση της ζωής μας περνάμε καταστάσεις που μπορεί να θυμίζουν κάποια ψυχολογική πάθηση, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας. Πόσο μάλλον όταν κατανοούμε το τι μπορεί να περνάμε και τους λόγους που μας έχουν οδηγήσει εκεί. Η κατανόηση είναι το πρώτο βήμα για να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε κάποιο σοβαρό ψυχολογικό και ψυχικό πρόβλημα.

 

Τώρα, όσο αναφορά το θέμα, έχω περάσει άπειρα χρόνια για να μπορέσω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν είμαι τρελός! Ακόμη δεν ξέρω αν τα έχω καταφέρει... Χαχαχαχαχα! Ναι, υπάρχουν φορές ακόμη, όπου αμφισβητώ πολλά από αυτά που συμβαίνουν. Άλλες πάλι φορές κάποια πράγματα μου επιβεβαιώνονται με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Αυτό δεν σημαίνει ότι μετά από όλα αυτά τα χρόνια μπορώ να είμαι σίγουρος και αυτό γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Ένας από αυτούς είναι η ίδια μας η συνείδηση. Ναι, δεν έχετε προσέξει ότι με το που συμβεί κάτι το μυαλό μας πάει αυτομάτως κάπου συγκεκριμένα; Εμένα μου έχει τύχει να νομίζω ότι είναι κάτι μεταφυσικό και μετά που παρατήρησα καλύτερα το περιβάλλον και το γεγονός αυτού που συνέβη κατάλαβα ότι δεν ήταν. Εδώ αναφέρομαι στο γεγονός ότι μερικές φορές ο εγκέφαλός μας είναι προγραμματισμένος από εμάς τους ίδιους να τα ερμηνεύει κατ' αυτόν τον τρόπο.

 

Για να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα (γιατί κατά κει το πάω), θα πω ότι ο μόνος τρόπος για να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε "σχιζοφρενείς" είναι να κατανοήσουμε την φύση όλων αυτών που γίνονται. Με επιμονή, υπομονή και σταδιακά θα μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την καθαρότητα όλων αυτών που συμβαίνουν και της όποιας μεταφυσικής εμπειρίας έχουμε!

 

Άλλωστε, αν είμαστε "σχιζοφρενείς", μην ανησυχείτε, θα το καταλάβουν οι άλλοι για εμάς!!!  :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Ομολογώ, μπερδεύτηκα! Κατάλαβα απολύτως τα όσα γράψατε, αλλά η εναλλαγή από θέμα σε θέμα ήταν απίστευτα γρήγορη. Αν και σκοπός μου είναι να απαντήσω στο κυρίως ερώτημα, θα μου επιτρέψετε να θίξω (ελάχιστα) και κάποια από αυτά που αναφέρθηκαν.

 

Καταρχήν, που κολλάει η όλη τηλεπαθητική εμπειρία; Όταν η Νεφέλη ξεκίνησε με το αρχικό σχόλιο, εγώ κατάλαβα ότι εννοεί την οποιαδήποτε "μεταφυσική" εμπειρία. Ακόμη και το να αισθανθούμε την ροή της ενέργειας για παράδειγμα, ή κάποιο όνειρο προφητικό, ή κάποιο πνεύμα... Το οτιδήποτε!!! Απλώς, όταν το συγκεκριμενοποιούμε και αναφερόμαστε μεμονωμένα σε συγκεκριμένα ζητήματα, δεν μπορούμε να απαντήσουμε πλήρως για το γενικό σύνολο των εμπειριών. Κάτι που μας αποτρέπει από το να είμαστε αντικειμενικοί. Τι εννοώ με αυτό; Πολύ απλά ότι όπως όλα τα πράγματα, έχουν και τις δύο πλευρές. Κάποιος μπορεί να θεωρήσει ότι ήταν μία μεταφυσική εμπειρία, ενώ κάποιος άλλος ότι έχει αρχίσει να τρελαίνεται...

 

Αυτό μου δίνει ερέθισμα και για το επόμενο που θέλω να σχολιάσω. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός!!! Η κάθε εμπειρία είναι διαφορετική!!! Ο τρόπος που θα βιώσει κάποιος μία φαινομενικά ίδια εμπειρία, είναι υποκειμενικός!!!!!!!! Εγώ αυτό έχω καταλάβει όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με αυτόν τον χώρο. Ναι, υπάρχουν εμπειρίες που συγκλίνουν και εμπειρίες που αποκλίνουν. Μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι μία εμπειρία που βιώνουμε / βιώσαμε ήταν αληθινή ή όχι απλά και μόνο επειδή δεν βρίσκουμε κάποιον με την παρόμοια εμπειρία;

 

Όταν κάποιος νοσεί ψυχικά, είναι δύσκολο να το καταλάβει. Το νοσώ πραγματικά όμως από το περνάω μία φάση που μπορεί να θυμίζει μία τέτοιου είδους κατάσταση είναι τελείως διαφορετικό. Η ζωή όλα αυτά τα χρόνια μου έχει δείξει ότι όλοι οι άνθρωποι, σε κάποια φάση της ζωής μας περνάμε καταστάσεις που μπορεί να θυμίζουν κάποια ψυχολογική πάθηση, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας. Πόσο μάλλον όταν κατανοούμε το τι μπορεί να περνάμε και τους λόγους που μας έχουν οδηγήσει εκεί. Η κατανόηση είναι το πρώτο βήμα για να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε κάποιο σοβαρό ψυχολογικό και ψυχικό πρόβλημα.

 

Τώρα, όσο αναφορά το θέμα, έχω περάσει άπειρα χρόνια για να μπορέσω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν είμαι τρελός! Ακόμη δεν ξέρω αν τα έχω καταφέρει... Χαχαχαχαχα! Ναι, υπάρχουν φορές ακόμη, όπου αμφισβητώ πολλά από αυτά που συμβαίνουν. Άλλες πάλι φορές κάποια πράγματα μου επιβεβαιώνονται με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Αυτό δεν σημαίνει ότι μετά από όλα αυτά τα χρόνια μπορώ να είμαι σίγουρος και αυτό γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Ένας από αυτούς είναι η ίδια μας η συνείδηση. Ναι, δεν έχετε προσέξει ότι με το που συμβεί κάτι το μυαλό μας πάει αυτομάτως κάπου συγκεκριμένα; Εμένα μου έχει τύχει να νομίζω ότι είναι κάτι μεταφυσικό και μετά που παρατήρησα καλύτερα το περιβάλλον και το γεγονός αυτού που συνέβη κατάλαβα ότι δεν ήταν. Εδώ αναφέρομαι στο γεγονός ότι μερικές φορές ο εγκέφαλός μας είναι προγραμματισμένος από εμάς τους ίδιους να τα ερμηνεύει κατ' αυτόν τον τρόπο.

 

Για να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα (γιατί κατά κει το πάω), θα πω ότι ο μόνος τρόπος για να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε "σχιζοφρενείς" είναι να κατανοήσουμε την φύση όλων αυτών που γίνονται. Με επιμονή, υπομονή και σταδιακά θα μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την καθαρότητα όλων αυτών που συμβαίνουν και της όποιας μεταφυσικής εμπειρίας έχουμε!

 

Άλλωστε, αν είμαστε "σχιζοφρενείς", μην ανησυχείτε, θα το καταλάβουν οι άλλοι για εμάς!!!  :cheerful_h4h:

 

Ζακ είναι για μένα πιο απλό.

 

Αν αντέχεις τα δύσκολα πνευματικά και ζεις φυσιολογικά και μπορείς να εργάζεσαι, να κάνεις έρωτα και να παίζεις σαν παιδί, ναι να παίζεις σαν παιδί καλά στο λέω τότε απλά αντέχεις τα δύσκολα και είσαι φυσιολογικότατος.

 

Αν όμως στην όλη διαδικασία των τηλεπαθητικών βιωμάτων νοσήσεις διότι δεν θα το αντέξεις τότε ποιος φέρνει την ευθύνη;

Ο Θεός ή ο τηλεπαθητικός δάσκαλος που σε ανέλαβε;

 

 

Για αυτό τα Aghori-ίστικα δεν είναι για όλους ειδικά στην Ελλάδα.

Υπάρχουν άλλοι πιο ευχάριστοι τρόποι να βιώσεις τους Θεούς κατά την γνώμη μου που θα περνάς ευχάριστα και θα χαίρεσαι την ζωή, αυτό είναι το μονοπάτι των περισσότερων ανθρώπων!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

 

από την ανατριχίλα κοκκινίζουνε τα μήλα ...  

 

Βρε σεις τι με βάζετε και γράφω καλοκαιριάτικα μετά το Ηλιοστάσιο... άντε να ποιάσουμε κανα άλλο θέμα καλοκαιριάτικά, αυτά τον χειμώνα...  συντονιστείτε με την φύση είχαμε ηλιοστάσιο και είναι καλοκαίρι  :019blush:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

 

 Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο αρνητικότητα εκ μέρους σου!

 

Κι όλοι αυτοί οι γκουρού που είναι σχεδόν ημίγυμνοι;

Μιλάμε για σχιζοφρένεια, δεν είναι καλή ιδέα να νομίζει κανείς ότι το πρόβλημα θα το λύσει με χαϊμαλιά.

 

@Outis

And the thing that gets to me 

Is you'll never really see 

And the thing that freaks me out 

Is I'll always be in doubt 

Link to comment
Share on other sites

Μα, dimulator, κανένας δεν φέρει την ευθύνη πέρα από τον ίδιο σου τον εαυτό! 

 

Μάλλον εσύ εννοείς όταν θέλει κάποιος να αποκτήσει εμπειρίες να προσπαθήσει με ήρεμο και σωστό τρόπο...

 

Την φέρνει και πολύ μάλιστα διότι υπάρχει τηλεπαθητική εκπαίδευση όταν ανοίγει το Βισούντα και αν σε πείσει ο άλλος ότι δεν υπάρχει Θεός σου κάνει ζημιά.

 

Δλδ υπάρχουν μύστες που φτάσαν σε ένα επίπεδο αλλά διέκοψαν την διαδικασία και για δικούς τους λόγους γίναν αντίθεοι.

Αυτοί γνωρίζουν κόλπα πνευματικά και στο παίζουν Θεοί ενώ προσπαθούν να σε οδηγήσουν στην αθεία ή στην καταστροφή διότι εκφράζουν την οργή τους και το πόνο τους.

 

Ένας πραγματικός Αγκόρι δεν θα το έκανε ποτέ αυτό θα σε βοηθούσε και θα σου έλεγε αυτό μην το κάνεις.

Αν όμως ο άλλος από το πείσμα του να το παίξει Θεός πάει να μυήσει τους άλλους και από μέσα του έχει ψυχολογικό πρόβλημα και το εκφράζει στους άλλους με το να θέλει ύπουλα να τους καταστρέψει τότε αυτός ο πρώην - γκουρού έχει γίνει ένας μεν πνευματικός αλλά αντίθεός και απάνθρωπος δε.

 

Αυτούς τους ανθρώπους οι θρησκείες τους ονομάζουν Δαίμονες και το "κακό" στην πραγματικότητα κακή οντότητα δεν υπάρχει διότι όλες βασίζονται στο Αγαθό. Ο Πλωτίνος την άρρωστη αυτή ψυχολογική κατάσταση την ονομάζει παρυπόσταση διότι μια ανθρώπινη ύπαρξη λειτουργεί καταστροφικά και αντίθετα προς την ανώτερη της φύση.

 

Για αυτό όποιοι είναι πνευματικοί μεν αλλά στην πραγματικοτητα αντίθεοι = εναντίων της φύσης τους οι θρησκείες τους περιγράφουν σαν θηρία και όχι σαν ανθρώπους.

 

πχ στην Ελληνική θρησκεία ο Τυφώνας είναι ένας πρώην πνευματικός που πολέμησε τους Ολύμιους και περιγράφεται με φιδομορφές δλδ γνωρίζει τεχνικές αναγέννησης αλλά δρα αντίστροφα από την φύση του Αγαθού.

 

Ενώ ο Απόλλωνας αν και Πυθοκτόνος σε διάφορα αγάλάλματα εμφανίζεται να έχει φίδια.

 

Apollo-Tree-Snake.jpg

 

Επίσης η Εκάτη έχει Δρακονικές μορφές που οι άνθρωποι δεν αντέχαν να δουν....

 

Αν λοιπόν κάποιος πέσει σε δάσκαλο Δρακονικό μεν αλλά αντίθεο αυτό λέω ποιος φέρει την ευθύνη;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

dim τα άτομα αυτα υποθετωντας πως υπάρχουν, δεν ασχολούνται με λαϊκισμούς κ τέτοιου είδους παραστάσεις.

αυτα που εσυ ακολουθείς με τα λόγια εκείνοι ίσως τα κάνουν πράξεις.

δε συμβαδίζουν όμως λόγια κ πράξεις, ο λαός λέει σκυλί που γαβγίζει δε δαγκώνει..

δίχως παρεξήγηση σε παρακαλώ.

Minerva

συμφωνώ με outis σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

 

 
dim τα άτομα αυτα υποθετωντας πως υπάρχουν, δεν ασχολούνται με λαϊκισμούς κ τέτοιου είδους παραστάσεις.

 

εννοείς τους ανθρώπους που είναι πνευματικά αντίθεοι;

 

πρόσεξε δεν αναφέρομαι στους άθεους ή αγνωστικιστές που ζουν στην ησυχία τους... όχι αναφέρομαι σε κάποιους που εκφράζουν ένα θρησκευτικό σύμπλεγμα του ότι απορρίφτηκαν από την μύηση για κάποιους λόγους... ή διότι διέπραξαν κάτι πχ "μύστης σκότωσε τον δάσκαλο του και αρνήθηκε να κάνει κάθαρση" και άρχισε να το παίζει Θεός και Γκουρού...

 

Τέτοια στο παρελθόν γινόντουσαν... σήμερα είναι κάπως αλλιώς αλλά το ψυχολογικό μοτίβο είναι περίπου το ίδιο... είναι η έκφραση της αγανάκτησης και της απόριψης από ένα μυητικό σύστημα που βγαίνει σαν συμπεριφορά εναντίωσης στο Θείο συναίσθημα δλδ αντθεϊα με πολεμική χροιά προς τους άλλους.

 

Σε αυτούς αναφέρομαι σε πρώην πνευματικούς που εκφράζουν αγανάκτηση καταστρέφοντας τους άλλους που πάνε να αναπτυχθούν πνευματικά! 

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

βασικα είμαι από κινητό κ υπάρχει θέμα στο πως βλέπω τη σελίδα κ στο πόσο εύκολα γράφω.

είχα μείνει πιο πίσω όταν το έγραψα αυτό, στη συζήτηση με το βιντεακι που δε ξέρω ποιο είναι, αλλά εχω δει παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδα τελικα.. 
πρεπει να μαθεις να ξεχωριζεις αυτο (που σιγουρα εχει υπερβολες και μικρη παραπληροφορηση, ελεγχομενα ομως)



απο αυτο 
http://www.youtube.com/watch?v=0W1ym3yggR4 Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως  "εκδηλώνουμε αυτά που αποδεχόμαστε" αλλά πολλές φορές πίσω από την αποδοχή κρύβεται η αμφιβολία και

τότε δημιουργούνται εσωτερικές συγκρούσεις με άσχημα αποτελέσματα..

 

Ο παλαβός αν αποδεχτεί πως είναι παλαβός έιναι τελικά αφυπνισμένος?

Ο αφυπνισμένος που αμφιβάλλει για τον εαυτό του είναι τελικά παλαβός?

..και αντίστροφα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...