Jump to content

Πνευματικά Αφυπνισμένος Ή Απλά Σχιζοφρενής;


Recommended Posts

πχ αυτή η ασάνα με την μούντρα στα χέρια εκτοξεύει με την αναπνοή στην στάση αυτή την ενέργεια από το Σαχασράρα-Κεφαλή και μπορεί να γίνει

 

3e08576d98b19d9e5c0545e5b528743de791b0e8

 

1) για αποσυμφόριση στην Χάθα Γιόγκα

2) για κατεύθυνση ενέργειας προς κρυστάλους και άλλα πολλά

 

Δλδ δεν αποσυμφορίζεις μόνο στέλνοντας την ενέργεια σε ένα Θεό ή σε άλλα όντα αλλά φορτίζεις κιόλας άψυχα ή έμψυχα.. αλλά στα έμψυχα πρέπει να έχεις την αμοιβαία συγκατάθεση τους.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

πχ αυτή η ασάνα με την μούντρα στα χέρια εκτοξεύει με την αναπνοή στην στάση αυτή την ενέργεια από το Σαχασράρα-Κεφαλή και μπορεί να γίνει

...

Το θέμα εδώ είναι το πως ξεχωρίζουμε τους Πνευματικά Αφυπνισμένους από τους Απλά Σχιζοφρενείς - όχι το πως να βοηθήσει κανείς - έστω και ερασιτεχνικά του διαγνωσμένους με πρόβλημα. off-topic είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα στην ερώτηση σου

Το ζήτημα είναι "ποιος" και πως να κοντρολάρει κανείς  "τις μεταφυσικές του ικανότητες" που τυχόν "έχει αφυπνίσει" για να μην τον κοντρολάρουν αυτές...

 

πώς ελέγχεις την ενέργεια σου ... και θεωρητικά με το πώς ηρεμείς και με ένα πρακτικό παράδειγμα... για περισσότερα στα γυμναστήρια και σε βιβλία.

 

Και έχει σχέση με το πώς ο Πνευματικά Αφυπνισμένος ελέγχει την ενέργεια του.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Η τροπή της συζήτησης με τα βιντεάκια, το τσι και τις πολεμικές τέχνες μου θυμίζει διάφορες συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ στο παρελθόν σχετικά με τη χρήση της ενέργειας ώστε να προκληθούν φυσικές αλλαγές, κάτι το οποίο είναι μεν ενδιαφέρον αλλά όχι και τόσο ουσιώδες αν το καλοσκεφτεί κανείς...

Δηλαδή, μπορείς να ξοδέψεις άπειρες ώρες και ενέργεια στο πώς να ανάψεις/σβήσεις ένα κερί με τη δύναμη του μυαλού, ή απλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αναπτήρα (γιατί αυτή είναι η δουλειά του) και να αφιερώσεις αυτό το χρόνο και την ενέργεια στο πως να γίνεις καλύτερος άνθρωπος (γιατί αυτή είναι η δουλειά σου).

:)

 

Αυτή είναι η ουσία Johnny. Πώς θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Η ενέργεια που σπαταλάμε σε ανούσια πράγματα αν διοχετευθεί σωστά μπορεί να αποδώσει καρπούς. Αρκεί να υπάρχει διάκριση.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εδώ είναι το πως ξεχωρίζουμε τους Πνευματικά Αφυπνισμένους από τους Απλά Σχιζοφρενείς

 

Με απλά λόγια θα έλεγα ότι ο πνευματικά αφυπνισμένος μπορεί να ακούει φωνές, ενώ ο σχιζοφρενής ακούει και υπ-ακούει.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα στην ερώτηση σου

 

πώς ελέγχεις την ενέργεια σου ... και θεωρητικά με το πώς ηρεμείς και με ένα πρακτικό παράδειγμα... για περισσότερα στα γυμναστήρια και σε βιβλία.

 

Και έχει σχέση με το πώς ο Πνευματικά Αφυπνισμένος ελέγχει την ενέργεια του.

Απάντησες προτείνοντας ασπιρίνη για καρκίνο - βοηθά, αλλά δε λύνει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Αυτή είναι η ουσία Johnny. Πώς θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Η ενέργεια που σπαταλάμε σε ανούσια πράγματα αν διοχετευθεί σωστά μπορεί να αποδώσει καρπούς. Αρκεί να υπάρχει διάκριση.

 

Με απλά λόγια θα έλεγα ότι ο πνευματικά αφυπνισμένος μπορεί να ακούει φωνές, ενώ ο σχιζοφρενής ακούει και υπ-ακούει.

:wink_anim: και από αυτό πάμε στο "πώς;" (πως γίνεται αυτό;)

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια θα έλεγα ότι ο πνευματικά αφυπνισμένος μπορεί να ακούει φωνές, ενώ ο σχιζοφρενής ακούει και υπ-ακούει.

 

ο αφυπνισμένος θα έλεγα είναι αυτός που βιώνει τα μεταφυσικά υγιειώς με αυτοέλεγχο και χωρίς προβλήματα που τον βγάζουν εκτός κοινωνίας μακρόχορνα...

 

ο ψυχασθενής βιώνει πάλι ψυχικά φαινόμενα αλλά θέλει βοήθεια να σταθεροπιηθεί και να μην υποφέρει

 

από την άλλοι όλοι εμείς που είμαστε σε ένα φόρουμ πνευματικό και όσοι κάνουν ασκητική λίγο πολύ έχουν βιώσει δύσκολες καταστάσεις αλλά τις ξεπερνάμε... αυτό δεν είναι ασθένεια να αντιμετωπίζεις κάτι ενεργειακά δύσκολο αρκεί από αυτό να μην πάθεις τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες προτείνοντας ασπιρίνη για καρκίνο - βοηθά, αλλά δε λύνει το πρόβλημα

 

γιατί το έχεις δοκιμάσει και δεν σου λειτούργησε;

 

εμένα γιατί πάει μια χαρά ... κάτι δεν κάνεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

...σχετικά με τη χρήση της ενέργειας ώστε να προκληθούν φυσικές αλλαγές, κάτι το οποίο είναι μεν ενδιαφέρον αλλά όχι και τόσο ουσιώδες αν το καλοσκεφτεί κανείς...

Δηλαδή, μπορείς να ξοδέψεις άπειρες ώρες και ενέργεια στο πώς να ανάψεις/σβήσεις ένα κερί με τη δύναμη του μυαλού, ή απλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αναπτήρα (γιατί αυτή είναι η δουλειά του) και να αφιερώσεις αυτό το χρόνο και την ενέργεια στο πως να γίνεις καλύτερος άνθρωπος (γιατί αυτή είναι η δουλειά σου).....

 

Είναι λοιπόν πρακτικό το θέμα.

Αλλά αυτό το "καλύτερος" είναι το βαρύτερο απ'όλα... άντε να το ορίσουμε....

 

...Κι αυτό είναι και ένα από τα πιο βασικά λειτουργήματα αυτού του φόρουμ, κατά τη γνώμη μου. Προσφέρει σε έναν μαθητή (αλλά και σε έναν δάσκαλο) ένα κοινωνικό περιβάλλον που μπορεί να αξιολογεί την εξέλιξή του με διαφορετικά κριτήρια σε σχέση με την υπόλοιπη κοινωνία, και να του επικοινωνεί οποιαδήποτε απόκλιση μπορεί να διακρίνει.

:yes:

Link to comment
Share on other sites

Στραβός ο γιαλός λοιπόν.... λές;

 

όχι απλά κάτι δεν κάνεις σωστά η το σκέφτεσαι αλλιώς ... αυτά που λέω για τις ασανα είναι κοινά για όλους... αλλά πετυχαίνουν ή όχι ανάλογα την σκέψη.. δλδ αν ναι μεν το κάνεις αλλά ήδη το έχεις απορρίψη μέσα σου ε τι να νιώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όταν λες ότι ο διαλογισμός με την εντροπία δεν ισχύει εσύ καταλαβαινεις ότι το αποδέχεσαι;

Όταν λες δεν φορτίζονται με ήλιο οι κρύσταλλοι πάλι καταλαβαίνεις ότι το αποδέχεσαι;

 

...αλλά ήδη το έχεις απορρίψη μέσα σου ε τι να νιώσεις..

 

Και στο ξαναλέω.... αν εσύ με την σκέψη σου έχεις ορίσει ότι ΟΛΑ αυτά ΔΕΝ είναι έτσι και ΔΕΝ γίνονται πολυ δύσκολα θα νιώσεις κάτι....

 

Να μου έλεγες δεν ξέρω... και το βλέπω Ή να μου έλεγες "Σοβαρά έτσι γίνεται θα το δοκιμάσω σαν παιχνίδι"

 

Αυτά είναι δεκτικές στάσεις και εκεί θα σου φανερωθεί το μεταφυσικό....

 

Αλλά όταν σου λέει ο άλλος κάτι που το δουλεύει χρόνια και τόσοι άλλοι και αν πας σε μαγαζί με λίθους τα ίδια θα σου πουν .... ενώ εσύ όταν είπαμε για τον ήλιο και τις ταράτσες αντέδρασες εεε. τι περιμένεις να βιώσεις ;

 

Αφού τα απορρίπτεις.... τι μου λες ότι εγώ σου βάζω λόγια.... εσύ δεν τα είπες όλα αυτά στις συζητήσεις μας πριν μέρες;

Link to comment
Share on other sites

...

 

...

Αφού τα απορρίπτεις.... τι μου λες ότι εγώ σου βάζω λόγια.... εσύ δεν τα είπες όλα αυτά στις συζητήσεις μας πριν μέρες;

Μπορείς να βάλεις ΄λόγια μου να δούμε αν απέρριψα ή αν δεν κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...