Jump to content

Πνευματικά Αφυπνισμένος Ή Απλά Σχιζοφρενής;


Recommended Posts

η ταπεινοτητα Ντάλια είναι η σεμνότητα με άλλα λόγια απλά οι Χριστιανοί το λένε αλλιώς...

 

Να ξέρεις υπάρχει αρχαίος ύμνος στην Άρτεμη που ο ικέτης λέει γονούμαι Θεά Άρτεμη σαν ικεσία.... δεν είναι ντροπή η ικεσία είναι κάθαρση 

και φέρνει την σταθερότητα και την σεμνότητα σε σχέση με την υπερηφάνεια ....

 

Τα πας περίφημα Ντάλια! Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Dimulator δεν χρειάζεται όταν συμφωνείς με κάτι που λέω να "ταϊζεις" τον εγωισμό μου, πόσο μάλλον όταν το θηρίο του εγωισμού όσο το ταϊζουμε τόσο μεγαλώνει... με δυσκολεύουν εκφράσεις σαν αυτές γιατί τραβούν την προσοχή πάνω μου ενώ δεν το επιδιώκω και ούτε είναι κάτι που θέλω. Μάλλον με κάνει να νιώθω άσχημα γιατί με βάζει έστω στιγμιαία να νιώθω κάτι σαν έπαρση ενώ δευτερόλεπτα αργότερα με αδειάζει εντελώς όταν συνειδητοποιώ τι συμβαίνει μέσα μου...

Link to comment
Share on other sites

η ταπεινοτητα Ντάλια είναι η σεμνότητα με άλλα λόγια απλά οι Χριστιανοί το λένε αλλιώς...

 

Πως το λένε δηλαδή οι Χριστιανοί;

 

..

Link to comment
Share on other sites

η ταπεινοτητα ... είναι η σεμνότητα με άλλα λόγια ...

 

...φέρνει την σταθερότητα και την σεμνότητα σε σχέση με την υπερηφάνεια ....

 

Λοιπόν αν δει κανείς σ'ένα αρχαιοελληνικό λεξικό θα μάθει ότι http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aalphabetic+letter%3D*s111%3Aentry+group%3D16%3Aentry%3Dsemno%2Fw

το "σεμνό" = :smiley_aapn: "μεγαλοπρεπες" και "υπερυψωμένο" (δηλαδή  :shocked: "υπερήφανο" !!! :crying: )

 

Το "ταπεινό" από την άλλη είναι το "χαμηλό" (χαμηλό, όπως 'δάπεδο') και ως αντίθετο του υψηλού έχει την έννοια του τιποτένιου... (ΔΑΠΙΝΑ ΓΑΡ ΙΜΕ (Attic: ταπεινή γαρ ειμί, for I am downcast/weak). http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Pella_curse_tablet )

Link to comment
Share on other sites

Πως το λένε δηλαδή οι Χριστιανοί;

 

..

 

μα σου λέει ταπεινότητα.

 

 

outis :offtopic:

 

:winner_first:

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

και ποιο το πρόβλημα.... οι Χριστιανοί έτσι θέλουν αν το λένε.. εσύ και ο άλλος αν διακρίνεις ένα λεπτό νόημα στις λέξεις χρησιμοποίησε άλλη λέξη...

 

εγώ πάντως προσωπικά δεν φρικάρω αν ακούσω την λέξη "ταπεινός" αυτά τα έχω ξεπεράσει εδώ και χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

και ποιο το πρόβλημα.... οι Χριστιανοί έτσι θέλουν αν το λένε.. εσύ και ο άλλος αν διακρίνεις ένα λεπτό νόημα στις λέξεις χρησιμοποίησε άλλη λέξη...

 

εγώ πάντως προσωπικά δεν φρικάρω αν ακούσω την λέξη "ταπεινός" αυτά τα έχω ξεπεράσει εδώ και χρόνια....

Κι εγώ ρώτησα (όχι οφ-τόπικ) πως και συνδέεις ταπεινότητα με σεμνότητα αφού είναι διαφορετικά πράγματα;

Λοιπόν αν δει κανείς σ'ένα αρχαιοελληνικό λεξικό θα μάθει ότι http://www.perseus.t...6:entry=semno/w

 

 

το "σεμνό" = :smiley_aapn: "μεγαλοπρεπες" και "υπερυψωμένο" (δηλαδή  :shocked: "υπερήφανο" !!! :crying: )

Link to comment
Share on other sites

σεμνός [σέβω > σεβνός > σεμνός, β>μ]-

 

yin -    σεβαστός, έντιμος, σεπτός, άγιος, ευγενής, μέγας,

yang - υπερήφανος,αλαζών. 

 


πέδον [πάτος, βάδος (α>ε), δηλαδή πάνω στο οποίο μπορεί

κανείς να περπατήσει (βαδίσει), πεδιάδα, επί-πεδο]- το έδαφος,

 


(δα = γη), δάπης, δάπις, τάπης (δ>τ),

τάπητας, ταπεινός, ταπεινότης κτλ.....

 

 

τώρα να σε ρωτήσω... όταν κάνεις ικεσία που την κάνεις στο δάπεδο ή όρθιος υπερήφανος... προφανώς κατάχαμα σε διάφορα επίπεδα.. γονατιστός με το ένα πόδι σαν ιππότης, με τα δύο, μπρούμυτα κτλ...

 

Οι αρχαίοι Έλληνες πώς κάναν ικεσία; Γονατιστοί μάλλον ε; Ελαφηβόλε σε γονούμαι λέει ο ύμνος προς Άρτεμη.

 

Οι Χριτιανοί λοιπόν που ασκούν την ταπεινότητα τι κάνουν; Απαντώ για συντομία χρόνου... βάζουν πλυντήριο... δλδ κάνουν καθάρσεις...

 

Οπότε ποιο το πρόβλημα σου κάποιοι να κάνουν καθάρσεις; Απαντώ για συντομία χρόνου.... ότι το έχουν παρακάνει και συ δεν το χρειάζεσαι τόσο...

 

Οπότε πάει ανάλογα με την ανάγκη της ψυχής... οι Χριστιανοί λοιπόν για κάποιο λόγο έχουν ανάγκη για κάθαρση συνεχόμενη σε όλο το διάβα της ζωής και αυτό είναι καρμικό που δεν θα αναλύσουμε τώρα... διότι θα καταλήξουμε πάλι στον Τάαυτο και είναι το σημείο αιχμής που πλακωνόμαστε...

 

Για αυτό άστους να κάνουν όσο θέλουν καθάρσεις και σένα αν δεν σου ταιριάζει κάνε κάτι άλλο...

:)

 

Εγώ αυτό θα σε συμβούλευα φιλικά για να ξεκολήσουμε από αυτήν την αντιπαλότητα αρχαιόθρησκων-χριστιανισμού ,με την ετυμολογία λέξεων επιτέλους που πολλούς τους τρώει από μέσα τους ... και αν θέλεις να έχεις και την άποψη μου σαν απάντηση στην ερώτηση σου.

 

 


Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

 

σεμνός [σέβω > σεβνός > σεμνός, β>μ]-
 
yin -    σεβαστός, έντιμος, σεπτός, άγιος, ευγενής, μέγας,
yang - υπερήφανος,αλαζών. 
 

...
...

Αυτά τα γινκ-γιαγκικα είναι μάλλον δικά σου η σεμνότητα είναι άλλο και η ταπεινοφροσύνη άλλο.

 

 

 

...

 

 

πέδον [πάτος, βάδος (α>ε), δηλαδή πάνω στο οποίο μπορεί

κανείς να περπατήσει (βαδίσει), πεδιάδα, επί-πεδο]- το έδαφος,

(δα = γη), δάπης, δάπις, τάπης (δ>τ),

τάπητας, ταπεινός, ταπεινότης κτλ.....

 

 

τώρα να σε ρωτήσω... όταν κάνεις ικεσία που την κάνεις στο δάπεδο ή όρθιος υπερήφανος... προφανώς κατάχαμα σε διάφορα επίπεδα.. γονατιστός με το ένα πόδι σαν ιππότης, με τα δύο, μπρούμυτα κτλ...

...

Και που κολλάει η σεμνόητα με την ικεσία (και που βρίσκεις όλους αυτούς του συσχετισμούς, πηγές;)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

η ικεσία κολά στην ταπεινότητα που ο άλλος πέφτει στην γη-δα και κάνει κάθαρση και όταν είσαι καθαρός ενεργειακά-ψυχικά αρχίζεις να ασκείς τον σεβασμό προς τους Θεούς διότι με τον μη σεβασμό "λερώθηκες"

 

οπότε πάει ταπεινότητα-ικέσια---->σεβασμός

Link to comment
Share on other sites

η ικεσία κολά στην ταπεινότητα που ο άλλος πέφτει στην γη-δα και κάνει κάθαρση και όταν είσαι καθαρός ενεργειακά-ψυχικά αρχίζεις να ασκείς τον σεβασμό προς τους Θεούς διότι με τον μη σεβασμό "λερώθηκες"

 

οπότε πάει ταπεινότητα-ικέσια---->σεβασμός

 

η ταπεινοτητα ..είναι η σεμνότητα ...

Άλλο είπες και τώρα το αλλάζεις (που βγήκε μπαρούφα;)

Link to comment
Share on other sites

 

η ταπεινοτητα ..είναι η σεμνότητα ...

σεμνός [σέβω > σεβνός > σεμνός, β>μ]-

οπότε πάει ταπεινότητα-ικέσια---->σεβασμός

 

κατάλαβα στο είναι κόλησες τώρα.... έτσι... ωραία

 

η ταπεινοτητα ..οδηγεί στη σεμνότητα ...

 

εντάξει τώρα;

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα στο είναι κόλησες τώρα.... έτσι... ωραία

 

η ταπεινοτητα ..οδηγεί στη σεμνότητα ...

 

εντάξει τώρα;

Εντάξει κι εδώ εντοπίζεται η αντίφαση (όχι η δική σου) του η ταπεινότητα να οδηγεί στην 'εξύψωση' (και δυνητικά στην υπερηφάνεια που είπε η Ντάλια.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι η Ντάλια εκφράστηκε λάθος νοητικά;

 

Τέσπα... τουλάχιστον κατάλαβες πώς το βλέπουν οι Χριστιανοί το θέμα της ταπεινότητας και τι κάνουν;

 

Για μένα είναι μια μορφή ικεσίας που εφαρμόζεται και ωφελή την συγκεκριμένη ομάδα πιστών.. άλλοι θέλουν άλλα...

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι η Ντάλια εκφράστηκε λάθος νοητικά;...

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά

Εννοώ ότι το έθεσε καλά, η επιτυχημένη προσπάθεια για ταπεινότητα σε οδηγεί μια χαρά στην υπερηφάνεια

Το όλο πρόβλημα μου θυμίζει μια δονχουανική ιστορία του Καστανέντα, όπου πήγε ο ΚΚ σε ένα πάρτυ σε κάποιο μεξικάνικο χωρίο και εκεί είχε μια εμπειρία που τον τρόμαξε.

 

 

Όταν μετά το είπε στον ΔΧ του λεει ο ΔΧ

 

 

«εσύ φταις που πήγες στο ανόητο πάρτυ όπως πήγες»,

 

 

«δηλαδή ΔΧ δεν έπρεπε να πάω;»

 

 

«δεν είπα αυτό, αφού πήγες έπρεπε να έχεις κάποιο σκοπό»

 

 

...

 

 

«δηαλδή ΔΧ να μην πηγαίνω σε πάρτυ;»

«Δε λέω αυτό... αν δεν πηγαίνεις, θα θρέφεις τον εγωϊσμό σου θεωρώντας ότι κάτι κατάφερες...»

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...