Jump to content

Πνευματικά Αφυπνισμένος Ή Απλά Σχιζοφρενής;


Recommended Posts

Κάπου διάβασα πως  "εκδηλώνουμε αυτά που αποδεχόμαστε" αλλά πολλές φορές πίσω από την αποδοχή κρύβεται η αμφιβολία και

τότε δημιουργούνται εσωτερικές συγκρούσεις με άσχημα αποτελέσματα..

 

Ο παλαβός αν αποδεχτεί πως είναι παλαβός έιναι τελικά αφυπνισμένος?

Ο αφυπνισμένος που αμφιβάλλει για τον εαυτό του είναι τελικά παλαβός?

..και αντίστροφα....

Μα αν υπάρχει αμφιβολία για κάτι, πως μπορείς να το αποδεχθείς; Για παράδειγμα, αποδέχομαι το ότι υπάρχει Θεός ακόμη και αν αμφιβάλλω για αυτό; Εγώ το βλέπω περισσότερο σαν εμπόδιο στο να αποδεχόμαστε τα πάντα! Μέσω της αμφιβολίας μπορούμε να κατανοήσουμε καλύτερα το τι συμβαίνει γύρω μας. Θα μπούμε στην διαδικασία να ψάξουμε για πληροφορίες, να παρατηρήσουμε καλύτερα, να συγκεντρώσουμε τις πληροφορίες, να τις αναλύσουμε και να τις ξεδιαλύνουμε. Μετά θα τις ελέγξουμε και στο τέλος θα πρέπει να έχουμε φτάσει στον επιθυμητό στόχο! Το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας αποδεχόμαστε. Αλλιώς, όταν απλά αποδεχόμαστε κάτι, τότε δεν αμφιβάλλουμε για αυτό, ούτε μπήκαμε στην διαδικασία της αμφισβήτησης. Τουλάχιστον έτσι νομίζω ότι συμβαίνει...

 

Ο παλαβός που θα παραδεχτεί ότι είναι παλαβός, σημαίνει αυτόματα ότι είναι και αφυπνισμένος; Δηλαδή κάποιος που έχει κάποιο πρόβλημα και το παραδέχεται, σημαίνει ότι είναι καλά; Ή ότι χρειάζεται βοήθεια; Δηλαδή επειδή το αποδέχεσαι το πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι θέλεις και βοήθεια; Εγώ θα το έβλεπα σαν το πρώτο βήμα για να γίνει καλύτερα...

 

Και ο αφυπνισμένος που αμφιβάλλει, γιατί να σημαίνει ότι είναι παλαβός; Εγώ νομίζω ότι ο αφυπνισμένος αμφιβάλλει γιατί χρειάζεται αποδείξεις! Δεν αποδέχεται το οτιδήποτε, ούτε τρώει μασημένη τροφή... Ίσα ίσα, το να αμφιβάλλει είναι που τον έχει αφυπνίσει...

 

Βέβαια, τα πάντα μέσα σε όλο αυτό είναι υποκειμενικά. Υπάρχει μέτρο σε όλα! Αν για παράδειγμα αμφιβάλλεις συνέχεια και για τα πάντα χωρίς κάποια στιγμή να καταλήγεις σε συμπεράσματα, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δουλέψεις το κομμάτι εκείνο που έχει να κάνει με την κρίση σου (νομίζω, δεν είμαι και ψυχολόγος).

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδα τελικα.. 

πρεπει να μαθεις να ξεχωριζεις αυτο (που σιγουρα εχει υπερβολες και μικρη παραπληροφορηση, ελεγχομενα ομως)

 

απο αυτο 

http://www.youtube.com/watch?v=0W1ym3yggR4

 

Εντάξει τώρα θα καταδικάσουμε και θα απορριψουμε το QiQong διότι δεν έβαλα πετυχημένα βίντεο... έλεος βρε σεις.... ούτε να μετρούσαμε φακές με γάντια του μποξ!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ένα διαχωρισμός των θεμάτων που συζητάτε σε αυτό το τόπικ.

 

Είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι το τσι/κι έχει συγκεκριμένες δράσεις, χρήσεις και όρια.

 

Επίσης, κατά τη δική μου άποψη, από τη στιγμή που οι βιωματικές εμπειρίες είναι ένα καθαρά υποκειμενικό θέμα, δεν υπάρχουν πανάκειες. Υπάρχουν κάποιες θεωρίες, κάποιες τεχνικές, αλλά ο καθένας στην πορεία φτιάχνει τις δικές του.

 

Κι από τη στιγμή που το υποκείμενο μπαίνει στη διαδικασία να αναλύσει αυτά που παρατηρεί και βιώνει στη δική του πραγματικότητα, η τρέλα από την αφύπνιση είναι πολύ πολύ κοντά.

 

Ένας άνθρωπος που εκδηλώνει σημάδια τρέλας (όπως κι αν θέλετε να την περιγράψουμε) χρειάζεται γιατρό εάν κι εφόσον οι σκέψεις του τον οδηγούν σε πράξεις εναντίον του εαυτού του ή άλλων ανθρώπων, όπως αυτές έχουν υποδειχθεί από την κοινωνία που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε Δανάη!

 

Αν δεν μπορεί να ζήσει να το πούμε απλά χρειάζεται βοήθεια... και προτεύει η ζωή και η καλή υγίεια και μετά τα μεταφυσικά...

 

Πολλοί έχουν εκδηλώσει μεταφυσική δραστηριότητα ύστερα από ατύχημα αλλά αυτό γίνεται απότομα και χωρίς επίγνωση και είναι ανθυγιεινό και επικίνδυνο.

 

Όσοι είναι υγιείς είτε χαλαρώνουν για να εκδηλώσουν το πνεύμα τους είτε ασκούν διάφορες πιέσεις για να αποκτήσουν ένταση....

 

Αυτή είναι η διαφορά της Hatha και Raja Yoga... χαλάρωση ή ένταση... 

Link to comment
Share on other sites

Χμ, προβληματίστηκα... Έχω διαβάσει πολλές απόψεις και πολλές "εμπειρίες", καθώς επίσης και μου έχουν πει πολλά πράγματα. Οπότε θα ρωτήσω κάτι σχετικό με το αρχικό ερώτημα...

 

Τα πάντα που βλέπουμε γύρω μας πρώτα τα αναλύουμε βάσει πνευματικής ή μεταφυσικής πλευράς; Γιατί αυτό εχω καταλάβει από πολλούς ανθρώπους γύρω μου! Ότι διαβάζουν κάποια πιο ψαγμενα πράγματα (ότι τους δώσουν) και μετά τα "βλέπουν" συνεχώς μπροστά τους... Μου κάνει λίγο σαν τους υποχονδριους που νομίζουν ότι έχουν όλες τις παθήσεις...

 

Υ.Γ. Ίσως να είναι βέβαια και η ιδέα μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον άνθρωπο ... εμένα από τα χρόνια και από τις ασκήσεις και εμπειρία που ασχολούμαι πάει πρώτα στο γενικό-αφηρημένο και μεταφυσικό

 

Δλδ πρώτα βλέπω στον άλλο ή σε οτιδήποτε με τι συνδέεται ... που ανήκει πνευματικά δλδ ....

 

Άλλοι δεν ξέρω τι κάνουν... 

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον άνθρωπο ... εμένα από τα χρόνια και από τις ασκήσεις και εμπειρία που ασχολούμαι πάει πρώτα στο γενικό-αφηρημένο και μεταφυσικό

 

Δλδ πρώτα βλέπω στον άλλο ή σε οτιδήποτε με τι συνδέεται ... που ανήκει πνευματικά δλδ ....

 

Άλλοι δεν ξέρω τι κάνουν... 

Αναρρωτιέμαι αν εσύ ξέρεις τι κάνεις :smiley_aapn:  :shocked:

Πρώτα απόλα οποιοσδήποτε μπορεί να ‘αυτοδιαφημίζεται’ για χρόνια ασκήσεων και εμπειρίας (που επαναλαμβάνεις τόσο συχνά που αρχίζω να αμφιβάλω)

Έπειτα για κάθε «άλλο» δεν μπορείς να καταλάβεις από μηνύματα (πχ) που ανήκει και με τι συνδέεται – πέρα από ότι δείχνει με τα μηνύματα (που είναι μόνο ενδεικτικό γι’αυτά – ενώ ακόμα και η συνολική στάση απλά δείχνει ένα γενικό ήθος παρά ξεκάθαρες συνδέσεις).

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως θα ήταν καλύτερο να συμπεριφερόμαστε σε έναν άνθρωπο που παρουσιάζει συμπτώματα σχιζοφρένειας?

 

π.χ

Τον κοροϊδεύουμε, του λέμε να πάει να δει κανέναν γιατρό και να αφήσει τα μετα-παραφυσικά, τον ενοχλούμε για να σπάμε πλάκα, τον διώχνουμε, τον δεχόμαστε,

προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε, είμαστε διακριτιτοί μαζί του, τον ενθαρρύνουμε να συνεχίσει να δουλεύει με τον εαυτό του, τον βοηθάμε στα λάθη του...?
κτλ κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως θα ήταν καλύτερο να συμπεριφερόμαστε σε έναν άνθρωπο που παρουσιάζει συμπτώματα σχιζοφρένειας?

 

π.χ

Τον κοροϊδεύουμε, του λέμε να πάει να δει κανέναν γιατρό και να αφήσει τα μετα-παραφυσικά, τον ενοχλούμε για να σπάμε πλάκα, τον διώχνουμε, τον δεχόμαστε,

προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε, είμαστε διακριτιτοί μαζί του, τον ενθαρρύνουμε να συνεχίσει να δουλεύει με τον εαυτό του, τον βοηθάμε στα λάθη του...?

κτλ κτλ κτλ....

Εξαρτάται ποιος είναι ο άλλος άνθρωπος, πως μας επηρεάζει, τι σχεση έχουμε μαζί του κλπ κλπ κλπ. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ποιος είναι ο άλλος (ως προς εμάς) ή καλύτερα το πόση οικειότητα έχουμε μαζί του, ώστε να διαλέξουμε την πιο σωστή προσέγγιση! Επίσης, αλλιώς είναι όταν έχουμε μόνο λίγα κρούσματα και διαφορετικά όταν έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που να κάνει κακό στον εαυτό του ή στους γύρω του!!! Έτσι, στην κάθε περίπτωση και με τα εκάστοτε δεδομένα που έχουμε, συμπεριφερόμαστε ανάλογα!

 

Τώρα, το να παρουσιάζει συμπτώματα σχιζοφρενιας, εκεί μιλάμε για κάποιο πρόβλημα, όπου στην πορεία, χωρίς την απαραίτητη φροντίδα, θα καταστεί καταστροφικό! Οπότε εκεί νομίζω ότι χρειάζεται άμεση υποστήριξη από κάποιον ειδικό! Βέβαια πρέπει να είμαστε σίγουροι κατά πόσο τα συμπτώματα είναι αληθινα ή εμείς δεν είμαστε υπερβολικοί! Όπου βέβαια, τα συμπτώματα σχιζοφρενιας είναι διακριτα, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, προβληματίστηκα... Έχω διαβάσει πολλές απόψεις και πολλές "εμπειρίες", καθώς επίσης και μου έχουν πει πολλά πράγματα. Οπότε θα ρωτήσω κάτι σχετικό με το αρχικό ερώτημα...

 

Τα πάντα που βλέπουμε γύρω μας πρώτα τα αναλύουμε βάσει πνευματικής ή μεταφυσικής πλευράς; Γιατί αυτό εχω καταλάβει από πολλούς ανθρώπους γύρω μου! Ότι διαβάζουν κάποια πιο ψαγμενα πράγματα (ότι τους δώσουν) και μετά τα "βλέπουν" συνεχώς μπροστά τους... Μου κάνει λίγο σαν τους υποχονδριους που νομίζουν ότι έχουν όλες τις παθήσεις...

 

Υ.Γ. Ίσως να είναι βέβαια και η ιδέα μου! :)

Η αντίληψη λειτουργεί με ότι εργαλεία της δώσεις.

 

Αλήθεια, πως θα ήταν καλύτερο να συμπεριφερόμαστε σε έναν άνθρωπο που παρουσιάζει συμπτώματα σχιζοφρένειας?

 

π.χ

Τον κοροϊδεύουμε, του λέμε να πάει να δει κανέναν γιατρό και να αφήσει τα μετα-παραφυσικά, τον ενοχλούμε για να σπάμε πλάκα, τον διώχνουμε, τον δεχόμαστε,

προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε, είμαστε διακριτιτοί μαζί του, τον ενθαρρύνουμε να συνεχίσει να δουλεύει με τον εαυτό του, τον βοηθάμε στα λάθη του...?

κτλ κτλ κτλ....

οπως και σε καθε αλλον ανθρωπο .. 

Link to comment
Share on other sites

Η τροπή της συζήτησης με τα βιντεάκια, το τσι και τις πολεμικές τέχνες μου θυμίζει διάφορες συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ στο παρελθόν σχετικά με τη χρήση της ενέργειας ώστε να προκληθούν φυσικές αλλαγές, κάτι το οποίο είναι μεν ενδιαφέρον αλλά όχι και τόσο ουσιώδες αν το καλοσκεφτεί κανείς...

Δηλαδή, μπορείς να ξοδέψεις άπειρες ώρες και ενέργεια στο πώς να ανάψεις/σβήσεις ένα κερί με τη δύναμη του μυαλού, ή απλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αναπτήρα (γιατί αυτή είναι η δουλειά του) και να αφιερώσεις αυτό το χρόνο και την ενέργεια στο πως να γίνεις καλύτερος άνθρωπος (γιατί αυτή είναι η δουλειά σου).

 

Από 'κει και πέρα, η σχιζοφρένεια ή άλλες ψυχικές παθήσεις της εποχής μας (μανιοκατάθλιψη, κυκλοθυμικότητα κ.α.) ίσως να μην είναι κάτι που να μπορεί να αντιληφθεί άμεσα ο πάσχων, σίγουρα όμως ένα περιβάλλον σχετικά "αφυπνισμένο" μπορεί να διακρίνει πιο εύκολα και να αξιολογήσει πιο ψύχραιμα μια τέτοια κατάσταση.

Κι αυτό είναι και ένα από τα πιο βασικά λειτουργήματα αυτού του φόρουμ, κατά τη γνώμη μου. Προσφέρει σε έναν μαθητή (αλλά και σε έναν δάσκαλο) ένα κοινωνικό περιβάλλον που μπορεί να αξιολογεί την εξέλιξή του με διαφορετικά κριτήρια σε σχέση με την υπόλοιπη κοινωνία, και να του επικοινωνεί οποιαδήποτε απόκλιση μπορεί να διακρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ποιος έχει αφυπνίσει τις μεταφυσικές του ικανότητες και ποιος όχι....

 

πχ υπάρχουν πολλοί που θέλουν να γίνουν κάτι και άλλοι που ήδη έχουν γίνει... 

 

Και το να αμφισβητεί κάποιος τα μεταφυσικά σε φόρουμ μεταφυσικής είναι Ελληνική πρωτοτυπία κατά την γνώμη μου.... 

 

πχ είναι σαν να λέμε πάμε για σουβλάκια όλοι μαζί και 2,3 άτομα να αμφισβητούν ότι τρώνε σουβλάκι.... για τους δικούς τους λόγους!

 

Αυτά μόνο εδώ συμβαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ποιος έχει αφυπνίσει τις μεταφυσικές του ικανότητες και ποιος όχι....

 

πχ υπάρχουν πολλοί που θέλουν να γίνουν κάτι και άλλοι που ήδη έχουν γίνει... ...

Το ζήτημα είναι "ποιος" και πως να κοντρολάρει κανείς  "τις μεταφυσικές του ικανότητες" που τυχόν "έχει αφυπνίσει" για να μην τον κοντρολάρουν αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό κάνεις ασκήσεις ηρεμίας όπως απουσία σκέψεων, μούντρες εξόδου της ενέργειας από τον εαυτό σου (λειτουργούν σαν δείκτες κατεύθυνσης της ενέργειας) κτλ... Αυτή είναι η Βιπάσανα που σου είπα, ο διαλογισμός των Βουδδιστών.

 

Με αυτόν τον τρόπο μεταβαίνεις από την ηρεμία στην αύξηση της ενέργειας εναλλάξ και δεν είσαι συνέχεια τσίτα...

 

Και με τον καιρό τα βιώματα σταθεροποιούνται πχ ακούς φωνές αρχικά μπερδεμένες μετά πιο καθαρά, κτλ... μέχρι να σταθεροποιηθείς.

 

Και σε όλο αυτό φυσικά παίζει ρόλο και η εμπειρία.

 

Με τα χρόνια αυξάνει η αντοχή και η γνώση του τι συμβαίνει σε μια τέτοια κατάσταση...

 

Επίσης όταν αυξάνεις ενέργεια μπορεί αυτή να συσωρεύεται στους μυς, νεύρα κτλ οπότε εκεί κάνεις γυμναστική, και αποτοξίνωση του νευρικού συστήματος.

 

Και είπαμε εναλάξ... όχι όλο το ίδιο διότι φεύγεις εκτός κοινωνίας αν είσαι μέσα στην πόλη.

 

Εκτός και αν πας κάπου για μεγάλο χρονικό διάστημα σε περιβάλλον υπό έλεγχο όπως πχ μοναστήρι και κάνεις άσκηση διαρκείας

 

πχ εγώ κάνω διαλογισμό το μέγοστο συνεχόμενο 6 ώρες οι Βουδδιστές κάνουν 12ωρα και 20ωρα...

 

Οπότε καταλαβαίνεις για τι αντίληψη και αντοχή σε ενέργεις μιλάμε...

 

πχ να σου πω από την αύξηση της ενέργεια από την πολύ ώρα μπορεί να σου έρχεται να ανοίξεις την ασάνα διότι η δίνη είναι πολύ δυνατή στα πόδια σου...

 

Και αυτά σε έναν ασκούμενο δεν λέμε τώρα 3-4 άτομα να κάνουν χεράκι σεράκι κύκλο...

 

Για αυτό όλα αυτά θέλουν διάρκεια σε βάθος χρόνου για να σταθεροποιηθούν... και μην φοβάσαι δεν φεύγει η ενέργεια όταν κάνεις χαλάρωση.

Την επόμενη φορά που θα κάνεις ενεργοποίηση θα νιώθεις κανονικά όπως πριν 7 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...