Jump to content

Ο Πολεμος Των Μαγον


 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα με λένε Πανο και εχω μια ερώτησή

ΣτηΝ τεχνη τον Σοφον παρατηρησα ενα αρθρο το οποιο θα δημιουργηθεί ομως επιδη ειμαι και λιιιιγο ανυπομονος θα ηθελα καποιος να μ πει Τι ειναι ο Πολεμος τον μαγον?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

βασικά και εγώ το περίμενα,μόνο που αυτό γινόταν από πέρυσι...αλήθεια ,θα βγεί??

 

και λογικά θα μιλάει για το πόσο διαφέρει η πραγματικότητα απο τον Χάρη τον Κεραμικό,κτλ....ή μπορεί και όχι,δεν ξέρω  :i_suck:

 

 

επίσης καλώς ήρθες 

Link to comment
Share on other sites

βασικά και εγώ το περίμενα,μόνο που αυτό γινόταν από πέρυσι...αλήθεια ,θα βγεί??

 

και λογικά θα μιλάει για το πόσο διαφέρει η πραγματικότητα απο τον Χάρη τον Κεραμικό,κτλ....ή μπορεί και όχι,δεν ξέρω  :i_suck:

 

 

επίσης καλώς ήρθες 

Το θέμα είναι ενδιαφέρον και "ευαίσθητο"

Ίσως πιο ορθό θα ήταν για "Πόλεμους μάγων" κι όχι "πόλεμο" γιατί έχει πολλές πλευρές. Παλιές, πρόσφατες και νέες, αλλά κυρίως πρόκειται για

1. τα πισώπλατα μαχαιρώματα μεταξύ "μυστικών εταιριών" (στη Γαλλία και αλλού) μεταξύ 1700-1900.

2. Τις φήμες και τις μαρτυρίες για μαγικές πράξεις από το Χίτλερ και ενάντια στο Χίτλερ από Άγγλους μάγους (1933-1945)

3. Πρόσφατους ανταγωνισμούς.

Link to comment
Share on other sites

''  τα πισώπλατα μαχαιρώματα μεταξύ "μυστικών εταιριών" ''

όλες οι μάχες μάγων δεν είναι πισώπλατες εξ'αρχής? (αν δεν μπορούμε να το διαβάσουμε,ας το φτιάξουμε :019blush: )

Link to comment
Share on other sites

''  τα πισώπλατα μαχαιρώματα μεταξύ "μυστικών εταιριών" ''

όλες οι μάχες μάγων δεν είναι πισώπλατες εξ'αρχής? (αν δεν μπορούμε να το διαβάσουμε,ας το φτιάξουμε :019blush: )

Όχι, όχι, σε κάποιες εποχές τα μαχαίρια ήταν αληθινά! Είχε γίνει μια κουβέντα (απ'όξω-απ'όξω) αν τη βρω... μη τα ξαναγράφω...

Link to comment
Share on other sites

εννοώ μεταξύ μάγων.όταν ο ένας καταριέται,το κάνει κρυφά ,ετσι? (κατάρα σε μορφή τελετουργίας,ή ψυχική επίθεση)

Link to comment
Share on other sites

εννοώ μεταξύ μάγων.όταν ο ένας καταριέται,το κάνει κρυφά ,ετσι? (κατάρα σε μορφή τελετουργίας,ή ψυχική επίθεση)

Οι "παραδοσιακοί" πόλεμοι δεν χρειζόταν τέτοια (χωρίς να αποκλείονται). Εκείνο που 'παιζόταν' ήταν η "μυστική γνώση" - αλλοί ήθελαν να προστατέψουν (περιορίσουν;) άλλοι να διαδώσουν κτλ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πες πως εγώ είμαι στην μια παράταξη,εσυ στην άλλην...στη μάχη μας τί τύπου μαγείας θα συμβαίνει (ο καθένας απο το σπίτι του,πρόσωπο με πρόσωπο ,κ  τα 2,κανένα,αλλο,κτλ)?

 

υ.γ είναι γνωστό οτι η μαγεία δεν έχει σχέση με το harry potter ,μέχρι και εγώ το ξέρω  :LolLolLolLol:  ,εννοώ πρόσωπο με πρώσοπο κάπως αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να βλέπεις ή να διαβάζεις κάτι σχετικό και να λες ''ναι,αυτο έτσι γινεται''

νομίζω πως και ο Πάνος αυτό εννοούσε...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πες πως εγώ είμαι στην μια παράταξη,εσυ στην άλλην...στη μάχη μας τί τύπου μαγείας θα συμβαίνει (ο καθένας απο το σπίτι του,πρόσωπο με πρόσωπο ,κ  τα 2,κανένα,αλλο,κτλ)?

 

υ.γ είναι γνωστό οτι η μαγεία δεν έχει σχέση με το harry potter ,μέχρι και εγώ το ξέρω  :LolLolLolLol:  ,εννοώ πρόσωπο με πρώσοπο κάπως αλλιώς....

Όλα εξαρτώνται από το γιατί - υπήρξαν διαμάχες σε διάφορα επίπεδα, από τη "μαγεία της Κατίνας" όπου χρησιμοποιούνται αντικείμενα για να "εκδικηθείς" τη γειτόνισα, μέχρι τους διάφορους 'βαθμοφόρους' μυστικών εταιριών που απλά κανόνιζαν δολοφονήσουν "μέλη" που αποκάλυπταν ή απειλούσαν να αποκαλύψουν "μυστικά" της "στοάς" (όχι απαραίτητα 'μασσωνικής').

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να βλέπεις ή να διαβάζεις κάτι σχετικό και να λες ''ναι,αυτο έτσι γινεται''

νομίζω πως και ο Πάνος αυτό εννοούσε...

Όλα γίνονται - κάποια έχουν αποτέλεσμα, κάποια όχι. Επειδή σου φαίνεται ότι κάτι δεν έχει αποτέλεσμα ('δεν γίνεται' όπως το εννοείς, δηλαδή) αυτό δεν σημαίνει ότι κάπου, κάποιοι δεν το προσπαθούν.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πες πως εγώ είμαι στην μια παράταξη,εσυ στην άλλην...στη μάχη μας τί τύπου μαγείας θα συμβαίνει (ο καθένας απο το σπίτι του,πρόσωπο με πρόσωπο ,κ  τα 2,κανένα,αλλο,κτλ)?

 

υ.γ είναι γνωστό οτι η μαγεία δεν έχει σχέση με το harry potter ,μέχρι και εγώ το ξέρω  :LolLolLolLol:  ,εννοώ πρόσωπο με πρώσοπο κάπως αλλιώς....

 

Που βρίσκεσαι και τι βαθμό έχεις?

Αυτή είναι η βασική ερώτηση..

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά κάποια στιγμή ένα από τα Ευρωπαικά κράτη είχε προβλήματα

με τις αποικίες της στην Αφρική γιατί εκεί οι κάτοικοι είχαν ξεσηκωθεί και πίστευαν οτι με τα μάγια

του μάγου της φυλής τους θα ήταν και πάλι ελεύθεροι και κυρίαρχοι.Οι Ευρωπαίοι έστειλαν έναν

ταχυδακτυλουργό και τελικά ο ταχυδακτυλουργός νίκησε την "μαγική μονομαχία" με τον Αφρικανό

Μάγο,παρότι παραλίγο να χάσει την ζωή του.(Αν ενδιαφέρεσαι θα ψάξω και για τις λεπτομέρειες)

 

 

Στον Χριστιανικό κόσμο οι αντίστοιχοι ιερείς δεν κάνουν επιθέσεις,αλλά κάνουν αφορισμούς.

Δηλαδή δεν σου προσθέτουν κάτι αρνητικό,αλλά αποσύρουν από πάνω σου μια ευλογία.

Τώρα οι Δυτικοί μάγοι προφανώς και προτιμούν να μην δείχνουν το πρόσωπο τους και στην

περίπτωση που θα χρησιμοποιήσουν κάποιο είδος μαγείας θα είναι ή για να ενδυναμωθούν οι

ίδιοι ή(μόνο αν έχουν δει οτι δουλεύει)για να "βαρύνουν" τον αντίπαλο..

 

Όσοι σατανιστές είναι στην φυλακή αυτή την στιγμή λένε οτι τα ίδια τα τελετουργικά τους σκεπάζανε

με μια σκιά το μυαλό μέχρι που αν ήταν να δουν κάτι θα το έβλεπαν και δεν χρειάζονταν για να το πετύχουν

αυτό(στο τέλος)ούτε ναρκωτικά,ούτε ποτό,είχε μπει μέσα τους.Και φυσικά υποφέρουν τώρα.

Οι Ίνκας θα έβγαζαν τα μάτια των αιχμαλώτων θα ξερίζωναν την καρδιά τους και θα την αφιέρωναν στον

θεό Ήλιο.Φανερώτατα.

 

 

 

Οι σαμάνοι θα χρησιμοποιούσαν βότανα για να βγουν από το σώμα τους και,όπως περιγράφεται στις

μυθολογίες τους,να παλέψουν στον ενδιάμεσο κόσμο..

Απλά όπως είπα,εξαρτάται από το που είσαι και τι θέση έχεις.

Ένας ιερέας σε μια μάχη των Αθηναίων εναντίον των τριάκοντα(?)στο λιμάνι της Μουνιχίας(?)ίσως θυμάμαι

βλακείες,δεν είμαι σίγουρος xD Τέλος πάντων,ένας ιερέας είχε προφητέψει σε μια μάχη των Αθηναίων οτι

από οποια παράταξη χανόταν πρώτος ένας άντρας αυτή η παράταξη θα νικούσε.Και για να χαρίσει την νίκη

στους Αθηναίους έτρεξε πάνω στους εχθρούς και σκοτώθηκε.Και φυσικά οι Αθηναίοι λύσσαξαν.(Και νίκησαν)

 

 

Και ίδια πράγματα θα δεις και σε άλλες περιοχές,πχ τουρκοκρατία..Με παπάδες που πρωτοστατούν,ευλογούν,

εμπνέουν,κτλ..

Ο καθένας ανάλογα με την εποχή πολεμά με τον τρόπο του..

 

 

Υ.Γ.Οι Λακεδαιμόνιοι πριν πολεμήσουν όταν ο εχθρός ήταν στα 200 μέτρα είχαν αναμμένη την φωτίτσα τους

κανονικότητα και όσο οι εχθροί προελαύνανε..αυτοί κάνανε ήρεμα και ωραία θυσία στους θεούς..Οι εχθροί

που δεν καταλάβαιναν τι "παιζόταν" με τους Λακεδαιμόνιους που ούτε καν κουνιόντουσταν συνέχιζαν να προχωράνε

όλο και με λιγότερη προθυμία.Και τότε οι Λακεδαιμόνιοι τελειώναν την θυσία και πέφταν πάνω τους με πλήρη

συνοχή "τραγουδώντας" τον παιάνα και με μια κοινή πολεμική κραυγή.Πολλές φορές δεν υπήρχε εχθρός όταν

έφταναν εκεί.Ήταν μια μάζα ανθρώπων που που τρέμοντας έτρεχε να ξεφύγει.Ρίγος..

Υ.Γ2.Μεγάλο βγήκε =P

Y.Γ.3.Από την άλλη οι Κέλτες επιτίθονταν αιφνιδιαστικά στις Ρωμαικές Λεγεώνες μέσα στα χιόνια βαμμένοι και

μισόγυμνοι ουρλιάζοντας και προσπαθώντας να πάρουν όσους περισσότερους μπορούσαν μαζί τους..με τους

αντίστοιχους ιερείς,δρυίδες να ψέλνουν από πίσω..Και εκεί οι Ρωμαίοι,παρότι λεγεώνα εναντίον ατάκτων,όπως

αναφέρεται,ένιωθαν σαν τους επιτίθονταν τρελαμμένοι δαίμονες..

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Δεν το'χω ψάξει όσο οι άλλοι που έχουν γράψει αλλά μου έκανε χείριστη εντύπωση το:

Όλα εξαρτώνται από το γιατί - υπήρξαν διαμάχες σε διάφορα επίπεδα,
από τη "μαγεία της Κατίνας" όπου χρησιμοποιούνται αντικείμενα για να
"εκδικηθείς" τη γειτόνισα, μέχρι τους διάφορους 'βαθμοφόρους' μυστικών
εταιριών που απλά κανόνιζαν δολοφονήσουν "μέλη" που αποκάλυπταν ή
απειλούσαν να αποκαλύψουν "μυστικά" της "στοάς" (όχι απαραίτητα
'μασσωνικής').

 

Ιεραρχικό το πράγμα κι εδώ; Να κάνουμε ένα πείραμα - ας υποθέσουμε πως γίνεται - να κανονίσουμε μια συνάντηση ανάμεσα σε μια κατινομάγισσα και έναν από τους άλλους (άντρα προφανώς αφού η πρώτη κατηγορία αφορά γυναίκες), τότε μπορούμε να συμπεράνουμε ποια είναι ποια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το'χω ψάξει όσο οι άλλοι που έχουν γράψει αλλά μου έκανε χείριστη εντύπωση το:

 

Ιεραρχικό το πράγμα κι εδώ; Να κάνουμε ένα πείραμα - ας υποθέσουμε πως γίνεται - να κανονίσουμε μια συνάντηση ανάμεσα σε μια κατινομάγισσα και έναν από τους άλλους (άντρα προφανώς αφού η πρώτη κατηγορία αφορά γυναίκες), τότε μπορούμε να συμπεράνουμε ποια είναι ποια.

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "χείριστη' αλλά μιλώ για γεγονότα από πρακτική άποψη (όπως γίνονται δηλαδή, όχι περι ιδεολογιών) - ούτε είναι τίποτα σχετικό με ιεραρχία, ή με φύλα - περισσότερο με το "τι παίζεται" και πόσο πρόσβαση έχει ο ένας στον άλλο, πόσο ισχυρά είναι τα κίνητρα, πού είναι διατεθημένος να φτάσει κανείς κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...