Jump to content

Θάνατος.για Να Γυρίσουν Τα Γρανάζια.


Recommended Posts

Έχετε σκεφτεί ποτέ οτι όλες οι σημαντικές ιστορικές εξελίξεις συνέβησαν
επειδή κάποιος ή κάποιοι σκοτώθηκαν ή δολοφονήθηκαν?


Μήπως στην σημερινή κοινωνία με την υπερτιτανομέγιστη αξία που δίνουμε
στην ανθρώπινη ζωή αναγκάζουμε τα πράγματα να βαλτώσουν,με αντάλλαγμα
την προσωπική μας "ηρεμία"?

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έχετε σκεφτεί ποτέ οτι όλες οι σημαντικές ιστορικές εξελίξεις συνέβησαν

επειδή κάποιος ή κάποιοι σκοτώθηκαν ή δολοφονήθηκαν?

 

Μήπως στην σημερινή κοινωνία με την υπερτιτανομέγιστη αξία που δίνουμε

στην ανθρώπινη ζωή αναγκάζουμε τα πράγματα να βαλτώσουν,με αντάλλαγμα

την προσωπική μας "ηρεμία"?

 

 

Έτσι όπως το έθεσες είναι λάθος(αν και καταλαβαίνω τι θες να πεις).

Αν δεν έχει την μέγιστη αξία η ανθρώπινη ζωή τότε τι έχει?

Ποιός δεν φοβάται τον θάνατο?

Δεν μπορούμε να βάζουμε προυπόθεση τον βιολογικό μας θάνατο όμως για να γίνουν οι όποιες αλλαγές.

Ο βιολογικός μας θάνατος αν θέλεις είναι το τελευταίο μας χαρτί στο να ρισκάρουμε όταν δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε.

Η βία είναι μια πραγματικότητα της ζωής.

Η βία στην βία δεν αποτελεί όμως λύση.Απλά συνεχίζει τον φαύλο κύκλο της επαναλαμβανόμενης βίας.

Το θέμα είναι το "ξυπνημα"/ ο Θάνατος του ψέυτικου,ο θάνατος της πλάνης μας.Τότε ο θάνατος έχει αξία.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγήσω λίγο περισσότερο τι εννοώ..
αν δεν είχαν πάρει φωτιά οι γκιλοτίνες στην Γαλλία του τότε οι ευγενείς,ο κλήρος και η βασιλεία δεν θα είχαν υποχωρήσει..
αν δεν είχαν ψιλοκοπεί οι μεγαλογαιοκτήμονες με τα φέουδα τα κτήματα δεν θα είχαν περάσει στους μικροϊδιοκτήτες..
αν η Κωνσταντινούπολη δεν δεχόταν επιθέσεις το 70% του χρόνου ζωής της και τελικά δεν έπεφτε η Βενετία,οι Φράγκοι και
οι άλλες χώρες δεν θα είχαν τα εφόδια(πνευματικά και υλικά)και τον ζωτικό χώρο για να εξαπλωθούν..
αν δεν είχαν πάει όλοι οι κατάδικοι,οι εγκληματίες και οι αιμοδιψείς στην Αμερική οι ιθαγενείς Αμερικάνοι δεν θα είχαν καταστραφεί
εκείνη την χρονική περίοδο..Και η Αμερική όπως την ξέρουμε δεν θα υπήρχε..

Ίσως τα γεγονότα αυτά να είχαν συμβεί λίγο αργότερα χρονικά..έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε σε θέση να προβλέψουμε τι ΘΑ γινόταν..
Παρατηρώ όμως,νομίζω,οτι σε εποχές με περισσότερους θανάτους(απρόσμενους)γενικά τα πράγματα κινούνται πιο γρήγορα..


Artzuna ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση..?Έλληνες και φιλέλληνες αριθμώντας πάνω από 15 εκατομμύρια χωρικά θα καταλάμβαν μια
περιοχή "όσο πιάνει το μάτι" προς όλες τις κατευθύνσεις..Και μέσα στους ανθρώπους αυτούς βλέπουμε συχνότατα ακραία φαινόμενα,
εγκληματικές πράξεις..(οι φυλακές της Ελλάδας είναι γεμάτες..)
Και δεν έχει υπάρξει ούτε ένας..ούτε ένας πληρωμένος δολοφόνος,ούτε ένας σχιζοφρενής,ούτε ένας από αυτούς που αυτοκτονούν
να βγει και να σκοτώσει κάποιον βουλευτή..
Δεν είναι οτι υποστηρίζω αυτή την ενέργεια..Απλώς μου δίνει την εντύπωση τρομερού εθνικού ευνουχισμού αν δεν έχει υπάρξει ούτε
μια επιτυχής δολοφονία ανθρώπου που πουλάει την χώρα(βλ.Παπανδρέου που πλέον έχει αποσυρθεί στην βίλα του και έχει ξεκινήσει
και νέο κόμμα).Δεν θα έτρεχαν πιο γρήγορα τα πράγματα αν ξαφνικά έπεφτε μια βόμβα στην Βουλή μια ημέρα με ολομέλεια?Δεν θα
υπήρχε μεγαλύτερη κινητικότητα?(Καλή,κακή,δεν ξέρω,αλλά δεν θα υπήρχε?)
 

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγήσω λίγο περισσότερο τι εννοώ..

αν δεν είχαν πάρει φωτιά οι γκιλοτίνες στην Γαλλία του τότε οι ευγενείς,ο κλήρος και η βασιλεία δεν θα είχαν υποχωρήσει..

αν δεν είχαν ψιλοκοπεί οι μεγαλογαιοκτήμονες με τα φέουδα τα κτήματα δεν θα είχαν περάσει στους μικροϊδιοκτήτες..

αν η Κωνσταντινούπολη δεν δεχόταν επιθέσεις το 70% του χρόνου ζωής της και τελικά δεν έπεφτε η Βενετία,οι Φράγκοι και

οι άλλες χώρες δεν θα είχαν τα εφόδια(πνευματικά και υλικά)και τον ζωτικό χώρο για να εξαπλωθούν..

αν δεν είχαν πάει όλοι οι κατάδικοι,οι εγκληματίες και οι αιμοδιψείς στην Αμερική οι ιθαγενείς Αμερικάνοι δεν θα είχαν καταστραφεί

εκείνη την χρονική περίοδο..Και η Αμερική όπως την ξέρουμε δεν θα υπήρχε..

 

Ίσως τα γεγονότα αυτά να είχαν συμβεί λίγο αργότερα χρονικά..έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε σε θέση να προβλέψουμε τι ΘΑ γινόταν..

Παρατηρώ όμως,νομίζω,οτι σε εποχές με περισσότερους θανάτους(απρόσμενους)γενικά τα πράγματα κινούνται πιο γρήγορα..

 

Artzuna ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση..?Έλληνες και φιλέλληνες αριθμώντας πάνω από 15 εκατομμύρια χωρικά θα καταλάμβαν μια

περιοχή "όσο πιάνει το μάτι" προς όλες τις κατευθύνσεις..Και μέσα στους ανθρώπους αυτούς βλέπουμε συχνότατα ακραία φαινόμενα,

εγκληματικές πράξεις..(οι φυλακές της Ελλάδας είναι γεμάτες..)

Και δεν έχει υπάρξει ούτε ένας..ούτε ένας πληρωμένος δολοφόνος,ούτε ένας σχιζοφρενής,ούτε ένας από αυτούς που αυτοκτονούν

να βγει και να σκοτώσει κάποιον βουλευτή..

Δεν είναι οτι υποστηρίζω αυτή την ενέργεια..Απλώς μου δίνει την εντύπωση τρομερού εθνικού ευνουχισμού αν δεν έχει υπάρξει ούτε

μια επιτυχής δολοφονία ανθρώπου που πουλάει την χώρα(βλ.Παπανδρέου που πλέον έχει αποσυρθεί στην βίλα του και έχει ξεκινήσει

και νέο κόμμα).Δεν θα έτρεχαν πιο γρήγορα τα πράγματα αν ξαφνικά έπεφτε μια βόμβα στην Βουλή μια ημέρα με ολομέλεια?Δεν θα

υπήρχε μεγαλύτερη κινητικότητα?(Καλή,κακή,δεν ξέρω,αλλά δεν θα υπήρχε?)

 

 

Απλά μπράβο σου , καλά που τα είπες και να ένας άνθρωπος πια .

 

Εγώ συμφωνώ κατά 99,9%  με πολλά από αυτά που γραφείς τα έχω σκεφτεί αρκετές στο παρελθόν και απορούσα !

 

 

Αυτό που νομίζω για το θέμα είναι ότι : Α) ίσως κάποια ενεργεία αποτυχημένη ή επιτυχημένη

έχει συμβεί σε βολευτεί τα τελευταία 2 χρόνια . Αλλά τα χειραγωγημένα Μ.Μ.Ε. κλασικά

έθαψαν το θέμα, και έστρεψαν την προσοχή  κοινής γνώμης αλλού !

 

 

Β) Ένας άλλο λόγος είναι τα πολλά μέτωπα που υπάρχουν πια στη χωρά που

και χοντρικά να τα δεις είναι το λιγότερο 3-4 .

Και να πάει ένα απελπισμένος (που θέλει να αυτοκτονήσει) να κάνει κατι σε ένα οποιοδήποτε

βουλευτή θα πρέπει να περάσει από : Αστυνομία, αντιτρομοκρατική ,μπράβους , Μεγάλο-Αριστερούς(;)

συριζ. μπράβους εως και Ξηράκια , από Νέο-ναζί με μαύρα μπλουζάκια , άλλο .

Θα πρέπει να βρει την σωστή ώρα και στιγμή , όλα αυτά κάνουν σχεδόν ακατόρθωτο

να δράση ο απελπισμένος !  

 

:surrender: 

 

 

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Μα όποια επίθεση έχει συμβεί μέχρι τώρα, δεν έγινε λόγω κάποιας Αντίστασης που υπήρχε, αντίστασης οργανωμένης ανάμεσα στους υποταγμένους ανθρώπους?

Εκείνοι οι άνθρωποι ήταν αποφασισμένοι να δράσουν αποτελεσματικά (και έβρισκαν τρόπους να επιτεθούν εκεί που δεν το περιμένεις!). Τώρα, παρ' ότι υπάρχει ως ένα βαθμό μία αντιστασιακή νοοτροπία, εκφράζεται κυρίως με πιο ήπιους τρόπους, όπως μέσα από στίχους τραγουδιών ή συνθημάτων διασκορπισμένων στους τοίχους των πόλεων..

Επίσης οι απελπισμένοι που καταλήγουν εγκληματίες ή αυτοκτονούν, είναι τόσο απελπισμένοι από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν (από τα προβλήματα τα ίδια και όχι από το ποιος τα προκάλεσε,

πχ οι υπουργοί και οι αποφάσεις τους κτλ), που καταλήγουν να εγκλωβίζονται μέσα σε αυτά τα προβλήματα..

 

Τώρα.. ένας μαζικός θάνατος ναι, θα είχε ως αποτέλεσμα μία αυξημένη κινητικότητα.. Αλλά με το παράδειγμα που θέτεις, κατηγορείς κάποιον άλλο.. Αν για να γυρίσει ο τροχός, ο μαζικός θάνατος πρέπει να συμπεριλαμβάνει και εσένα?

Και πάλι όμως, ένα οποιοδήποτε συγκλονιστικό συμβάν, θα προκαλέσει εγρήγορση, θα παρθούν γρήγορες αποφάσεις, αλλά δεν μπορείς να προβλέψεις αν η έκβαση θα είναι ωφέλιμη και για ποιον..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και δεν έχει υπάρξει ούτε ένας..ούτε ένας πληρωμένος δολοφόνος,ούτε ένας σχιζοφρενής,ούτε ένας από αυτούς που αυτοκτονούν

να βγει και να σκοτώσει κάποιον βουλευτή..

 

 

 

Xεχεχε πολλοί τα έχουμε σκεφτεί αυτά.

Όπως π.χ γιατί δεν πάει κανένας με καλάσνικοφ σε καμιά συγκεντρωση κρυμμένος στο πλήθος την ώρα που τρώνε ξύλο απο τα ΜΑΤ να φάει 5-6 ?

Αν το είχε κάνει ας πούμε τότε που είχαν μαζευτεί η αγανακτισμένοι ίσως έμπαινε το πλήθος μέσα στην Βουλή.

Και μετά τι? θα πέρναμε όλοι από ένα όπλο και θα καθαρίζαμε ο ένας τον άλλον,

Μην ελπίζεις στην απέλπισια διότι,μόνο απέλπισια γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοτωθεί μια διμοιρία ΜΑΤ δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή..
το πολύ πολύ να κατέβουν τα τανκς στο κέντρο..Θα γίνει μια ωραία
κηδεία..και σε πέντε χρόνια θα είναι "η υπόθεση της διμοιρίας"..

 

Οι πολιτικοί όμως με τον τρόπο που έχουν αγκαλιάσει τις καρέκλες

τους δεν είναι αναλώσιμοι..Η κάθε απουσία θα μετρούσε και για τις
άμεσες πράξεις τους(πχ ο πολιτικός που διαχειρίστηκε το κλείσιμο
της ΕΡΤ=πρώην κριτής σε σόου α λά Μενεγάκη)και για τους ανθρώπους
που υποστηρίζουν...(πχ υπάλληλος ΕΡΤ 370.000 ετησίως)

Έχεις δίκιο βέβαια..δεν υπάρχει εγγύηση οτι μετά από αυτό δεν θα
ανέβαινε στρατιωτική κυβέρνηση ή απόλυτος εξωτερικός έλεγχος..

ή οτι δεν θα σκοτωνόμασταν μεταξύ μας τέλος πάντων..
Αλλά τουλάχιστον τότε θα υπήρχε συγκεκριμένος στόχος..Δεν θα ήταν
300 θολά πρόσωπα,μια θολή Τρώικα,μια θολή Αμερική,μια θολή Ευρώπη,
ένας Τούρκος,ένας Σκοπιανός,ένας Βούλγαρος και ένας Kινέζος που
κατεβαίνουν το δρομάκι και τότε ο Τούρκος λέει στον Βούλγαρο..... { :P }
 

 

Μα όποια επίθεση έχει συμβεί μέχρι τώρα, δεν έγινε λόγω κάποιας
Αντίστασης που υπήρχε, αντίστασης οργανωμένης ανάμεσα στους υποταγμένους
ανθρώπους?


Ή μεγάλης δύναμης.Και ναι έχεις δίκιο.
 



 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτή η 2η γενιά απελευθερωμενων μας το χαλάει...

η πρώτη πολέμησε..

η τρίτη δε γνώρισε την αδικία κ την προσαρμογή σε αυτή...

αυτή η 2η....έμεινε πίσω λόγω συνήθειας κ έλλειψης αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

...Όπως π.χ γιατί δεν πάει κανένας με καλάσνικοφ σε καμιά συγκεντρωση κρυμμένος στο πλήθος την ώρα που τρώνε ξύλο απο τα ΜΑΤ να φάει 5-6 ?...

Γιατί όσοι έχουν τέτοιες ιδέες περιμένουν πάντα από τους "άλλους" να το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μα, να ρωτήσω κάτι; Ίσως ακουστώ λίγο γραφικός, αλλά δεν έχει εξελιχθεί ο κόσμος από τότε; Φυσικά και έχω σκεφτεί κάτι παρόμοιο, αλλά εξίσου έχω σκεφτεί και ότι θα παλέψω με τα μέσα που έχω... Θα ήμουν δηλαδή καλύτερος αν σκότωνα ώστε να πάει μπροστά η Χώρα ή μία οποιαδήποτε χώρα; Ναι, έχει συμβεί στο παρελθόν και έγινε σταθμός για να προχωρήσει κάποιος πολιτισμός ή πολιτισμοί, αλλά όσο ο άνθρωπος και η Συνείδηση του εξελίσσεται, θα έπρεπε να καταφεύγουμε σε τέτοιες πρακτικές για να πάμε μπροστά; (Χωρίς φυσικά να ξέρουμε το τι θα συμβεί)

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν δηλαδή καλύτερος αν σκότωνα ώστε να πάει μπροστά η Χώρα ή μία οποιαδήποτε χώρα; Ναι, έχει συμβεί στο παρελθόν και έγινε σταθμός για να προχωρήσει κάποιος πολιτισμός ή πολιτισμοί,

 

 

Πολλές φορές γίνεται και το αντίθετο.

Τις προάλλες βλέπωντας ένα ντοκυμαντέρ για την 11/9 αναρωτιούμουν τι αξία είχαν οι 2996 θάνατοι και πιο το αποτέλεσμα εν τέλη.

Την σκλαβιά με διάφορους τρόπους δισεκατομμυρίων ανθρώπων στον πλανήτη.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

 

αλλά όσο ο άνθρωπος και η Συνείδηση του εξελίσσεται, θα έπρεπε να καταφεύγουμε σε τέτοιες πρακτικές για να πάμε μπροστά; (Χωρίς φυσικά να ξέρουμε το τι θα συμβεί)

 

Εξέλιξη σημαίνει από εδώ.. --------> να πάς εκεί..

Σήμερα νομίζω οτι απλώς ο καθένας προσπαθεί

να ελέγξει την μοίρα του..

Με όχι και πολύ μεγάλα ποσοστά επιτυχίας..

 

 

 

Θα ήμουν δηλαδή καλύτερος αν σκότωνα ώστε να πάει μπροστά η Χώρα ή μία οποιαδήποτε χώρα;

 

Ο Καραϊσκάκης ή ο Κολοκοτρώνης θα ήταν καλύτεροι

αν δεν σκότωναν για να πάει μπροστά η Χώρα?

Δεν ξέρω..αλλά μου αρέσει που υπάρχει και αυτό το

κεφάλαιο στην ιστορία,ακόμα και αν του βγάλουμε όλα

τα εθνικουπερηφανίστικα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

 

Πολλές φορές γίνεται και το αντίθετο.

Τις προάλλες βλέπωντας ένα ντοκυμαντέρ για την 11/9 αναρωτιούμουν τι αξία είχαν οι 2996 θάνατοι..

Την σκλαβιά με διάφορους τρόπους δισεκατομμυρίων ανθρώπων στον πλανήτη.

 

Το θέμα είναι ποιόν σκοτώνεις και γιατί.

Είναι το ίδιο με αυτό που είπα πριν..μπορείς να σκοτώσεις μια μεραρχία

αστυνομικών και η υπόθεση θα ξεχαστεί και θα γίνει η υπόθεση της "μεραρχίας".

 

Μπορείς να ρίξεις τους δίδυμους πύργους και η υπόθεση θα ξεχαστεί και θα

γίνει η "τρομοκρατική ενέργεια με τους δίδυμους πύργους".

 

Δεν είναι οι θάνατοι των απλών ανθρώπων που αλλάζουν τα πράγματα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ο Χίτλερ σκότωσε γιατί πέρα από ότι θέματα προσωπικα είχε, το έκανε για να πάει μπροστά η Χώρα του... Για τους πολίτες του Κράτους του!

 

Φυσικά και είμαι περήφανος για πολλούς (αν όχι όλους) Έλληνες Αγωνιστές! Αλλά εγώ όντως νομίζω ότι υπάρχει εξέλιξη. Ίσως όχι σε όλους τους τομείς και όχι η αναμενόμενη... Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν προχωρήσαμε! Ναι, για μένα η λύση δεν είναι ο θάνατος, αλλά η προσπάθεια για την αλλαγή! Η προσπάθεια για να ξεπεραστούν τα εμπόδια! Η προσπάθεια για την Εξέλιξη...

 

Η εύκολη λύση είναι ο Θάνατος, αλλά ήρθαμε εδώ για να Ζήσουμε...

 

Υ.Γ. Ξέρω, τα βλέπω λίγο εξιδανικευμενα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...