Jump to content

Εκδήλωση Του Πνεύματος Μέσα Στην Ανθρώπινη Ύπαρξη


Recommended Posts

dim,

Noμίζω πως πρέπει να γράψεις βιβλίο φίλε μου και δεν κάνω πλάκα..

Είναι λίγο δύσκολο στα πλαίσια ενος φόρουμ να βγάλεις έναν ειρμό καθώς προβάλλεις πολλές πληροφορίες μαζεμένες και κατά συρροή :cheerful_h4h: /

Γιατί δεν δοκιμάζεις ενα blog για αρχή

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο Αρτζούνα αλλά τι και πως να το πω μελέτη σε παγκόσμιο επίπεδο για τον Θεό που έχουμε μέσα μας;;;

 

Καλό ακούγεται ε;

 

Αλλά δεν έχω σκοπό να γράψω βιβλίο απλά δίνω ερεθίσματα για όποιον θέλει να ψάξει μόνος του .. :)

Link to comment
Share on other sites

Η μη προσωποποίηση δεν είναι ανάγκη να πηγάζει από μπερδεμενες και ακαθαρτες (μπασταρδες) έννοιες της κάθε προσωπικότητάς.

Μάλλον το αντίθετο, ούτε επίπεδα, ούτε ιθαγενείς επιπέδων, ούτε τίποτα...

 

Όλα είναι εδώ

Όλα είναι τώρα

Εσύ ;

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά το εσύ ή το "εγώ" ως Μονάδα του καθενός μας έχει χαρακτηριστικά του Ποσειδώνα καραβοκύρη, του Ποσειδώνα ταξιδευτή, του Σίβα με την Τρίαινα ως κοινό χαρακτηριστικό του με τον Ελληνικό Ποσειδώνα, τις Ινδικές ασκήσεις πραναγιάμα αλλά τρίαινα, την φιλοσοφία των τριών πεδίων που είχε ο Ποσειδώνας, ... αλλά και την Αφροδίτη και τον Ερμή και μάλιστα όχι μόνο στο Ελληνικό πάνθεο αλλά σε όλες τους τις εκφράσεις στους πολιτισμούς...

 

Καταλαβαίνεις αυτό το εγώ που κοιμάτε μέσα μας δεν είναι μόνο Ελληνικό... διότι βάζω στοίχημα ελάχιστοι Έλληνες γνώριζαν τις ασκήσεις με αναπνοές σε συνδυασμό με την Τρίαινα του Σίβα... και έχει ουυυυυυ άλλα τόσα... μόνο από έναν Θεό!

 

Που να μελετήσει κάποιος πιο πολλούς!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά το εσύ ή το "εγώ" ως Μονάδα του καθενός μας έχει χαρακτηριστικά του Ποσειδώνα καραβοκύρη, του Ποσειδώνα ταξιδευτή, του Σίβα με την Τρίαινα ως κοινό χαρακτηριστικό του με τον Ελληνικό Ποσειδώνα, τις Ινδικές ασκήσεις πραναγιάμα αλλά τρίαινα, την φιλοσοφία των τριών πεδίων που είχε ο Ποσειδώνας, ... αλλά και την Αφροδίτη και τον Ερμή και μάλιστα όχι μόνο στο Ελληνικό πάνθεο αλλά σε όλες τους τις εκφράσεις στους πολιτισμούς...

 

Καταλαβαίνεις αυτό το εγώ που κοιμάτε μέσα μας δεν είναι μόνο Ελληνικό... διότι βάζω στοίχημα ελάχιστοι Έλληνες γνώριζαν τις ασκήσεις με αναπνοές σε συνδυασμό με την Τρίαινα του Σίβα... και έχει ουυυυυυ άλλα τόσα... μόνο από έναν Θεό!

 

...

 

Έχεις δίκιο Αρτζούνα αλλά τι και πως να το πω μελέτη σε παγκόσμιο επίπεδο για τον Θεό που έχουμε μέσα μας;;;

 

...

Πριν μελετήσεις κάτι 'που είναι μέσα' σου καλό είναι να βεβαιωθείς ότι πρόκειται για αυτό που νομίζεις κι όχι για κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

ναι σαφώς το ανακαλύπτεις με διάφορους τρόπους, με βιβλία, διαλογισμό όπως μπορείς... αλλά ξέρεις την έκφραση που λέει όλα είναι μέσα μας...

 

αυτό το ΟΛΑ αν το δεις σε ένα μόνο Ον πχ έναν Θεό αλλά με όλες του τις λεπτομέρειες σε όλους τους πολιτισμούς ε έχει αρκετές λεπτομέρειες που δεν τις βρήσκεις μόνο πχ στην Ελλάδα!

 

Οπότε πρέπει να κάνεις συνδυασμό και να ανακαλύψεις πολύ τον εαυτό σου!

 

Εγώ αυτό έχω καταλάβει από τόσα χρόνια που ασχολούμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Και να έχει στοιχεία μη σε απασχολεί.

Η ανάλυση είναι κάτι ατελές...πως είναι τα fractals ?

Μην αναλωνεσαι ψάχνοντας τα ίδια και τα ίδια μέσω άλλων πρισματων.

Σε όλα χρειάζεται κάποιο μέτρο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου αρέσει και δεν με απασχολεί αν θα μαθαίνω νέες λεπτομέρειες για τον Θεό/ους που πιστεύω.

 

Το έχω κάτι σαν δια βίου μάθηση που λένε... 

 

Άλλοι τους αρέσει μια ασχολία τάδε ... εμένα μου αρέσει η προσωπική πνευματική ανάπτυξη!

 

:)

 

Και έτσι μαθαίνεις και την πρακτική του κάθε πολιτισμού στα θρησκευτικά ζητήματα ... κάτι μας φαίρνει πιο κοντά που λένε!

 

Να σαι καλά sucore!  :smiley_abwp:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πιστεύεις πως καταφέρνεις την προσωπική ανάπτυξη μέσω της έρευνας για το πως οι διάφοροι λαοί δημιούργησαν και τελικά παραδόθηκαν στα πιστεύω τους δεν εχω να πω κάτι άλλο.

Μακάρι ο τρόπος σου να σου δίνει αυτό που χρειάζεσαι :-)

Να 'σαι και συ πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο, υπάρχουν βιβλία θεολογίας και μεταφυσικής που ασχολούνται με την συγκριτική θεολογία. Διαβάζεις μερικά και μετά από καμιά 10ρια και αφου ξέρεις και βασικές αρχές σκέψης όπως φιλοσοφική σκέψη βγάζεις συμπέρασμα.

 

Μετά απλά μελετάς τα κοινά σύμβολα και ιερά και τους μετασχηματισμούς τους... πχ Ήρα ιερό ζώο παγόνι, αν δεις και μια Κινέζα με παγόνι και δεις αν σχετίζεται με την Ήρα βλέπεις αν έχει κάτι κοινό ή πώς το μεταλλάξαν οι μεν στους δε...

 

Μετά βλέπεις ιστορικά τις μετακινήσεις των πληθυσμών και βλέπεις ποιος πήρε από ποιον...

 

Έχει και άλλα αλλά αυτά νομίζω είναι τα βασικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο, υπάρχουν βιβλία θεολογίας και μεταφυσικής που ασχολούνται με την συγκριτική θεολογία. Διαβάζεις μερικά και μετά από καμιά 10ρια και αφου ξέρεις και βασικές αρχές σκέψης όπως φιλοσοφική σκέψη βγάζεις συμπέρασμα.

 

Μετά απλά μελετάς τα κοινά σύμβολα και ιερά και τους μετασχηματισμούς τους... πχ Ήρα ιερό ζώο παγόνι, αν δεις και μια Κινέζα με παγόνι και δεις αν σχετίζεται με την Ήρα βλέπεις αν έχει κάτι κοινό ή πώς το μεταλλάξαν οι μεν στους δε...

 

Μετά βλέπεις ιστορικά τις μετακινήσεις των πληθυσμών και βλέπεις ποιος πήρε από ποιον...

 

Έχει και άλλα αλλά αυτά νομίζω είναι τα βασικά. 

αυτη ειναι η εφαρμογη που λες , και μετα βλεπεις τους αλλους για θεωρητικους...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς που χαρακτήρισα εσένα;

Αλλά σε παρακαλώ μην αρχίσουμε πάλι αντιπαράθεση... σε πμ αυτά.

 

Αυτό το έκανα διότι στην συζήτηση για τους λίθους διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζεις πρακτικά ζητήματα πολύ απλά....

Επίσης μπορεί να είσαι ψυχίατρος-ψυχολόγος δεν ξέρω τι αλλά δεν έχεις γνώση της ψυχιατρικής με την μεταφυσική λειτουργία των τσάκρα και του ενεργειακού σώματος.

 

Αλλιώς θα ήξερες για τις συνδέσεις στο Σαχασράρα και ότι γίνονται από άλλους ανθρώπους και όντα από το άχρονο.

Στις περιπτώσεις σχιζοφρένειας και άλλες περιπτώσεις φαύλων κύκλων το άτομο είτε ψυχοβολείται από ψυχικούς είτε η σκέψη-λόγος δημιουργεί εγγραφές στην μνήμη που αυτή ανακαλεί τις πληροφορίες σαν ρολόϊ σε φαύλο κύκλο. Για αυτό οι άνθρωποι αυτοί ζαλίζονται να το πω απλά από την πολυλογία την εσωτερική και δεν το αντέχουν και το εκφράζουν με κινήσεις νευρικές πέρα δώθε σημάδι φαύλου κύκλου και επανάληψης...

 

Αν όμως καθαρίζουν το Σαχασράρα επανέρχονται και αν τους πει κάποιος ότι δεν είναι τρελοί αλλά συνδέονται με πολλά άτομα ίσως διότι οι ίδιοι είναι καλοί δέκτες και πολύ ανοιχτοί ενεργειακά!

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα καλύτερα να δίνονται σε σοβαρές περιπτώσεις και όταν έχουν εξαντληθεί όλες οι πιθανές θεραπείες..
Αλλιώς μοιάζει σαν να ξεφορτώνονται τον "άρρωστο"...

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα καλύτερα να δίνονται σε σοβαρές περιπτώσεις και όταν έχουν εξαντληθεί όλες οι πιθανές θεραπείες..

Αλλιώς μοιάζει σαν να ξεφορτώνονται τον "άρρωστο"...

Βοηθούν τα φάρμακα σε δύο πράγματα, σε μερικές περιπτώσεις ο πάσχων μπορεί να ζήσει κάπως φυσιολογικά. Σε εκείνες που δεν βοηθούν τον πάσχοντα, βοηθούν τους γύρω του να ζήσουν κάπως φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...