Jump to content

Εκδήλωση Του Πνεύματος Μέσα Στην Ανθρώπινη Ύπαρξη


Recommended Posts

είσαι ο τέλειος φυγάς του διαλόγου... για συνέχισε σε πάω που έλεγε και ο Χριστόδουλος....

 

α ρε Ουτι.... να σε δω τι άλλο θα κάνεις ......  :action-smiley-035:  :action-smiley-035:  :action-smiley-035:    :LolLolLolLol:  :LolLolLolLol:  :LolLolLolLol:

 

Το ζήτημα είναι οτι η Νεφέλη θέλει ένα φόρουμ με ποιότητα εδώ μέσα και συ το χεις κάνει ... η χαρά του να κάνω αντίδραση και να μην λέω τίποτα όταν έρθει η ώρα.... 

 

Δεν πειράζει όμως... όπως λέει και η Cyta... σας γνωρίζουμε ΕΝΑΝ-ΕΝΑΝ !!!

 

Καλή σου μέρα Ούτι!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κοίτα εγώ έχω πει πως το βλέπω... αν εσύ έχεις διαφορετική οπτική πες την να δούμε τι γίνεται... ...

Ο τρόπος που το βλέπεις είναι περνά από μισαλλόδοξη στάση εκεί έχουμε κολλήσει.

 

 

...Οι Δυτικοί είναι πιο φαλφλατάδες

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μελέτη του αρχαίου πολυθεϊσμού κατέληξα πως η λατρεία προς τους Θεούς είναι ως εξής:

 

1) από άνθρωπο σε άνθρωπο ως ασκητική μέσω της Τάντρα και όλων των εκδηλώσεων της ζωής πχ θέατρο, μουσική, χορό

και έτσι ο άντρας λατρεύει την γυναίκα ως Θεά και Θεό πχ Σίβα-Σακτι

 

2) ως λατρεία ενός προγόνου πχ Σίβα - Ποσειδώνα που ήταν ο πρώτος άνθρωπος που εμφανισε τα πνευματικά χαρακτηριστικά αυτά πχ Trisula - Τρίανα κατά την prnanayma και μετά αποθεώθηκε και έμεινε στην Ιστορία

 

trident.jpg

 

3) ως λατρεία των πνευματικών χαρακτηριστικών ενός Θεού πχ τον Κεραυνό - Vajra ως Δαίμονα Έρωτα και στοιχείο που ποιεί την ζωή μέσα από την ερωτική έλξη = κεραυνός ζωής του Δία.

 

vajra.ghanta-dorje.lg.jpg

 

 

4)  ως λατρεία χαρακτηριστικού ενός Θεού αλλά για πολεμική τέχνη, πχ Thai-Chi δλδ να πετά κάποιος κεραυνούς κατά την διαμάχη με κάποιον

 

vajra02.jpg

 

έτσι διακρίνουμε τον κλειστό κεραυνό vajra και τον ανοιχτό, ο ανοιχτός νομίζω ότι είναι το Αγριωπών Θεοτήτων Heruka και είναι μαχητικός κεραυνός.

 

5) ιδεολογία δλδ ως το σύνολο των Σίβα και άλλων ομάδων Θεών σε διάφορα σχήματα Τριάδες κτλ.

Το σύνολο των Σίβα μπορεί να είναι το σύνολο της πνευματικής ενέργειας τόσο των Αστρικών Θεών που είναι αθάνατοι εκτός χρόνου όσο και των εγκόσμιων πάνω στον πλανήτη αλλά και των ασκουμένων σε διαλογισμούς κτλ...

 

Αυτός ο ιδεαλισμός της Θεότητας ως ενέργεια χωρίς μορφή είναι ο Πλατωνικός ιδεαλισμός.

 

Πώς θα σας φαινόταν η εφαρμογή μιας τέτοια λατρείας στην Αρχαία Ελληνική θρησκεία;

 

Επομένως ας αφήσουμε την στάση μου και την στάση σου και του αλλουνού...

 

Και ας συζητήσουμε επί της ουσίας....

 

Εγώ έχω καταλήξει σε αυτά τα 5 είδη λατρείς που εμφανίζονται στην ανθρωπότητα... αν υπάρχουν και άλλα όποιος ξέρει ευπρόσδεκτα ας τα πει...

 

1) από άνθρωπο σε άνθρωπο, να λατρεύει ο ένας τον άλλο ως Θεό έστω και σαν ασκητική προς τους ευατούς τους.

2) ως προγονολατρεία... με την γνώση ότι Δίας, Αφροδίτη, Σίβα υπήρξαν άνθρωποι που αποθεωθήκαν και τώρα είναι είτε στο Αστρικό είτε επι Γης.

3) ως λατρεία των χαρακητριστικών των Θεών... πχ ο Δίας με μια μούντρα δημιουργεί μια vajra-κεραυνό και οι φιλόσοφοι, πιστοί κτλ λατρεύουν τον Κεραυνό του Δία ως τον Έρωτα ή άλλη προσωποποίηση.

4) το ιδιο με το 3 αλλά σε σχέση ying-yang πχ ο Έρωτας ως πνευματική δύναμη που φέρνει την φιλία ή σε ειδικές περιπτώσεις ως ζωτική δύναμη που διαχειρίζεται και τον Θάνατο... πχ ανάλογη απόφαση ευθανασίας αλλά με πνευματικό τρόπο... εδώ είμαστε στην σειρά του Άδη... που λαμβάνονται αποφάσεις ποιος ζει και ποιος πεθαίνει και πώς!

5) ένας Θεός ως ιδέα... που σημαίνει η Πλατωνική ιδέα των Διών... δλδ των Θεουργών, των έμψυχομένων με την αστρική προβολή του Δία κτλ...

Υπόψιν υπάρχουν χιλιάδες παγανιστές στον πλανήτη που επικαλούνται τον Δία ή την Αφροδίτη κτλ... και γίνονται ένθεοι...

Αυτό γίνεται με ταυτόχρονη προβολή αστρική του Δία προς τους 100000 δες ανθρώπους ... έτσι για να κατανοούμε την πραγματική φύση του Θεού...

 

φανταστείτε ένας άνθρωπος να έκανε ψυχική προβολή μέσα σε έναν άλλο και μετά να επέστρεφε στο σώμα του... οι Θεοί τώρα αυτό το κάνουν για 100000 δες ανθρώπους στον ίδιο χρόνο και τους καθιστούν ένθεους....

 

Θα θέλατε να σχολιάσουμε όποιο τρόπο λατρείας νομίζετε ότι είστε κοντά;

 

πχ την προγονολατρεία νομίζω την γνωρίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

...Υπόψιν υπάρχουν χιλιάδες παγανιστές στον πλανήτη που επικαλούνται τον Δία ή την Αφροδίτη κτλ... και γίνονται ένθεοι...

...

Αυτό θα πρέπει να βάλει σε σκέψεις και για την προέλευση και για την ποιότητα αυτού του "ένθεοι"

 

Όσο για τ'άλλα, στη δική σου ορολογία: maya... (μου διαφεύγει η αρχαιοελληνική) αλλά αρκεί αυτό -

 

ΥΓ τη θυμήθηκα - ενδιαφέρουσα λέξη: απάτη

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

δλδ την ένθεη κατάσταση για να υπθέσω εσύ την θέλεις βαρβάτη... αν γίνεται κάτι συνταρακτικό.... έτσι... αν γυαλίσει κανα μάτι παράξενα δεν σου κάνει ε;

Link to comment
Share on other sites

δλδ την ένθεη κατάσταση για να υπθέσω εσύ την θέλεις βαρβάτη... αν γίνεται κάτι συνταρακτικό.... έτσι... αν γυαλίσει κανα μάτι παράξενα δεν σου κάνει ε;

Σχεδόν το αντίθετο μάλλον, η ένθεη κατάσταση μπορεί να είναι μπορεί και να μην είναι "βαρβάτη" και τα μάτια που γυαλίζουν επίσης. Δηλαδή το 'βαρβάτο' και το 'γυαλιστερό μάτι' δεν είναι υποχρεωτικά ενδείξεις 'ένθεης' κατάστασης, και το μη 'βαρβάτο' και το μη 'γυαλιστερό μάτι' δεν είναι υποχρεωτικά ενδείξεις μη 'ένθεης' κατάστασης

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσα άποψη.... για συνέχισε.. ποια είναι λοιπόν η ένθεη κατάσταση;

Η ένθεη κατάσταση είναι αυτή που είναι - όταν είναι - και είναι τέτοια ώστε οι προσπάθειες να τής βάλεις οπωσδήποτε ταμπέλες για την καταλάβεις και να δεις οπωσδήποτε συσχετισμούς τελικά οδηγεί σε σύγχυση με γνωστά-άγνωστα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κατά την αποψή μου ένθεη κατάσταση έχουμε όταν "ενώνεται"  ο νούς και η ψυχή του ανθρώπου  με αυτήν του θεού.Παλιά  αυτές οι εργασίες γίνονταν εσκεμμένα  και μέσα απο τα Μυστήρια,η  απο μόνες τους κατόπιν θελήσης του θεού.Το βίωμα της ένωσης αυτής της ψυχής και του νού του ανθρώπου με τον θεό τον καθιστά ένθεο και φυσικά αλλάζει ραγδαία και η συνειδησή του.Έτσι ένας ένθεος άνθρωπος αντιλαμβάνεται περισσότερο τα Πνευματικά πράγματα και έχει τις θεουργικές αισθήσεις τις τηλεπάθειας,διακοής,διόρασης...και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κατά την αποψή μου ένθεη κατάσταση έχουμε όταν "ενώνεται"  ο νούς και η ψυχή του ανθρώπου  με αυτήν του θεού...

 

Έτσι φαίνεται.

 

 

 

...Παλια αυτές οι εργασίες γίνονταν εσκεμμένα  και μέσα απο τα Μυστήρια,η  απο μόνες τους κατόπιν θελήσης του θεού.....

Γιατί, "παλιά"; Αν ήταν παλιά, μόνο, δε θα κάναμε κουβέντα εδώ.

 

 

 

 

...Το βίωμα της ένωσης αυτής της ψυχής και του νού του ανθρώπου με τον θεό τον καθιστά ένθεο και φυσικά αλλάζει ραγδαία και η συνειδησή του.....

Με αφορμή το πιο πάνω, τα φαινόμενα ενθέωσης είναι μάλλον εκστατικά; Που κολλά ή έκσταση;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αλλάζει μόνιμα η συνείδηση;

Μένουν κατάλοιπα αυτής της κατάστασης και τελικά αν συνηθίζεται οδηγεί σε κάτι πιο μόνιμο;

 

Πως ορίζεις τη θέληση του θεού;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κατά την αποψή μου ένθεη κατάσταση έχουμε όταν "ενώνεται"  ο νούς και η ψυχή του ανθρώπου  με αυτήν του θεού.Παλιά  αυτές οι εργασίες γίνονταν εσκεμμένα  και μέσα απο τα Μυστήρια,η  απο μόνες τους κατόπιν θελήσης του θεού.Το βίωμα της ένωσης αυτής της ψυχής και του νού του ανθρώπου με τον θεό τον καθιστά ένθεο και φυσικά αλλάζει ραγδαία και η συνειδησή του.Έτσι ένας ένθεος άνθρωπος αντιλαμβάνεται περισσότερο τα Πνευματικά πράγματα και έχει τις θεουργικές αισθήσεις τις τηλεπάθειας,διακοής,διόρασης...και άλλα.

 

Εύγε! Είσαι Θεά!  :worthy:

Link to comment
Share on other sites

αλλάζει μόνιμα η συνείδηση;

Μένουν κατάλοιπα αυτής της κατάστασης και τελικά αν συνηθίζεται οδηγεί σε κάτι πιο μόνιμο;

 

Πως ορίζεις τη θέληση του θεού;;

 

αρχικά αλλάζει σταδιακά σε βάθος χρόνου και ανάλογα το τι αντέχει το άτομο... πχ πολλαπλή αστρική προβολή και ενσωμάτωση σε 2 άτομα ταυτόχρονα το αντέχεις; Εδώ συναίσθημα από ένα άτομο δεν αντέχουν άλλοι θα πάμε σε πολύ-μπριζα....  :LolLolLolLol:

 

μετά εμφανίζεται το φαινόμενο του συγχρονισμού και του μαγνητισμού ας πούμε που δημιουργεί μόνιμα κάποιες καταστάσεις.

 

εκεί θέλει προσοχή να μην γίνουν εξαρτήσεις, δουλείες και υπνωτικές καταστάσεις και γίνει ο άλλος υποχείριο

 

Για αυτό όταν φτάσει κάποιος σε αυτό το σημείο πρέπει να μάθει ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ από γοητείες από ψέδη ψυχικών προβολών που ο άλλος λέει είμαι θεός ενώ είναι ψυχή κτλ.... 

 

Αυτό γίνεται σε προχωρημένα Ταντρικά στάδια που ο ένας κάθεται απέναντι από τον άλλο και ψυχοβολεί ο ένας τον άλλο χωρίς να χάνει κάποιος την ελευθερία του και να "αποβλακώνεται" υπνωτίζεται κτλ...

 

Αν γίνει λοιπόν μόνιμο κάτι πχ τηλεπάθεια από το Βισούντα ή Τρίτο μάτι κτλ... πρέπει να γίνει μόνιμο και το βίωμα της Ελευθερίας ώστε να μην σε ποιάνουν μετά ενέργειες γενικά και να κάνεις ότι ΘΕΛΕΙΣ πραγματικά.... και αυτό γίνεται αν μάθει κάποιος μετασηματισμό ενέργειας και αποσυντονισμό του άλλου που πάει να τον ελέγξει

 

Βέβαια το ΘΕΛΩ είναι = Θυμοειδές+Επιθυμητικό+Λογική+Ω το τέλειο πνεύμα εντός του τριγώνου της ψυχής που σε καθιστά ένθεο....

 

Και έτσι το ΘΕΛΩ του Άλιστερ Κρόουλι ή της Wicca αναφερόταν σε ψυχή ένθεη ενω υπαρχουν και άλλα ρήματα ανώτερα της Ενθεης Ψυχή

 

πχ

Γιγνομαι, Θέλω (Θ+Ε+Λ+Ω = ένθεη κατάσταση ψυχής)

---------------- έξω από το Γίγνεσθαι - Γέννεση - Σαμσάρα κτλ

Ορώ-Ιδείν- α+ιδείν = Άδης

Ρέω+Ρωόμαι->χέω->ευ+χοή

Θέω (τρέχω τάχιστα με τον νου ή ουρανοδρομό daka/dakini κτλ)

Ζωώ (Τριάδες Ζ+2Ω)

Χαίρω (Παραδείσιες καταστάσεις)

Ειμί (Ων, Ούσα, Ον στο ενιαίο πεδίο με Παν ον) όχι μόνο ένα και μοναδικό... 

 

και έχει και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κατά την αποψή μου ένθεη κατάσταση έχουμε όταν "ενώνεται"  ο νούς και η ψυχή του ανθρώπου  με αυτήν του θεού.Παλιά  αυτές οι εργασίες γίνονταν εσκεμμένα  και μέσα απο τα Μυστήρια,η  απο μόνες τους κατόπιν θελήσης του θεού.Το βίωμα της ένωσης αυτής της ψυχής και του νού του ανθρώπου με τον θεό τον καθιστά ένθεο και φυσικά αλλάζει ραγδαία και η συνειδησή του.Έτσι ένας ένθεος άνθρωπος αντιλαμβάνεται περισσότερο τα Πνευματικά πράγματα και έχει τις θεουργικές αισθήσεις τις τηλεπάθειας,διακοής,διόρασης...και άλλα.

Επειδή απάντηση δε πήρα (οχι αυτη που εψαχνα δηλαδή).

Πώς ορίζεις την θέληση του θεού;

Ποιά "πνευματικά πράγματα" εννοείς;

Δεν κάνω επίθεση, διαλογο παλεύω να ανοιξω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...