Jump to content

Ζωή


Recommended Posts

Ούφ!Σταματήστε να κοιτάτε τις σκάλες και ανεβείτε τες!  :)

11110[/snapback]

Το Υπουργείο της Τέχνης των Σοφών προειδοποιεί: Απολαύστε υπεύθυνα!

Δεν ξέρω ποιούς θα βρω σύμφωνους σε αυτό αλλά... Ενδεχομένως να υπάρχουν μερικοί άνθρωποι που να μην αντέχουν να ανέβουν όλες τις σκάλες... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πάντως εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε!!! Θα τις ανέβουμε όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξω την Σοφία γιατί είναι τρελό μωρό. Ελπίζω να μιλάμε για την ίδια που μένει στην από κάτω γειτονιά.

 

Θα συμφωνήσω με την Νεφέλη. Γνώση και Σοφία είναι στενά συνδεδεμένες. Αν αποκτώντας την γνώση δεν έχεις φτάσει στην σοφία τότε αυτό που γνωρίζεις δεν είναι ολοκληρωμένο και η διαδικασία είναι ελειπής.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτές οι σκάλες λίγο κουραστικές δεν είναι;Δε μπορούσαν να τις κάνουν κυλιόμενες; Στη σκάλα του Μιλάνου πιό εύκολα ανεβαίνεις...  :018bleh:

11227[/snapback]

 

Κοίτα, μην τα περιμένεις όλα στο χέρι! Κάποιος πρέπει να παλέψει για κάτι που θέλει και όχι να το βρει έτοιμο, γιατί τότε, δεν του αξίζει να το έχει...(άποψή μου) :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Τότε όλα αυτά που σκεφτόμαστε και όλες οι αξίες ατις οποίες πιστεύουμε είναι δημιουργημένα από τη φαντασία και όχι υπαρκτά :blink: ? Δηλαδή ποιά είναι η πραγματικότητα?....Υπάρχει κατ'αρχήν?... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Οι αξίες και από μόνες τους ,δε μπορείς να πεις οτι είναι κάτι πραγματικό.Και όλα αυτά περι σκαλών είναι δικά μας δημιουργήματα εν τέλει.Αλλά τα πάντα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τότε οι άνθρωποι είναι καθαρά ματαιόδοξοι, γεγονός που δε δέχομαι! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Τότε οι άνθρωποι είναι καθαρά ματαιόδοξοι, γεγονός που δε δέχομαι! :015annoyed:

11288[/snapback]

 

Αν σκεφτούμε αρκετά βαθιά ποίος ο λόγος να φτάσουμε κάπου? τότε πιθανόν θα συνειδητοποιήσουμε ότι δεν το κάνουμε για τον εαυτό μας ?.αυτό πως ονομάζετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι για αρκετά μεγάλη μερίδα ανθρώπων. Οταν έχεις να επιλέξεις (οτιδήποτε εκτός από δώρα) επιλέγεις αυτό που σου αρέσει. Ας πούμε για τη μουσική: ποιός θα καθόταν να ακούει με τις ώρες ρέγκε όταν δεν του αρέσει? Γιατί να έχω το δωμάτιό μου γεμάτο με αφίσες ζώων όταν δεν τα λατρεύω? Γιατί να μη φοράω τα ρούχα που μου αρέσουν? Γιατί να θέλω να περάσω Αθήνα στο πανεπιστήμιο όταν θα καταλάβω από φοιτητική ζωή στη Θεσ/νίκη ή στην "επαρχία"? Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάθομαι να ασχολούμαι με το πως θα δουν οι άλλοι τις εππιλογές μου? Τότε δε θα έκανα (και ο καθένας πιστεύω) τίποτα για εμένα! Α, και κάτι άλλο: γιατί ένας αριστούχος του 19,8 να επιλέξει μια σχολή του 17,5 όταν η μητέρα του τον έχει ζαλήσει να πάει ιατρική Αθηνών?

Αυτό που λες ότι πιστεύεις jimjim αποτεφρώνει τη λεγόμενη ελεύθερη βούληση που όσο καταπιεσμένη και αν είναι έχει κάποιες ελευθερίες. Δηλαδή, όλοι αυτοί οι εγκληματίες και οι βιαστές το κάνουν αυτό για μόστρα?? Και μη μου πεις ότι είναι ψυχικά διαταραγμένοι γιατί πολύς κόσμος έχει προβλήματα, αλλά δεν τα μεταφέρουν με τέτοιο τρόπο στους άλλους.

Και από την άλλη, θα μου πεις ότι αν καθένας επέλεγε με μόνο κριτήριο την ευχαρίστηση του ματιού του ή του ίδιου, θα ήταν ένα αντικοινωνικότατο όν με ελάχιστους κοντινούς του ανθρώπους. Ναι, αλλά υπάρχει διαφορά ανάμεσα στη διπλωματία (που όλοι για να υπάρχουν σε μια κοινωνία έχουν) και στην επιλογή με βάση την ευχαρίστηση του απέναντι!

Αυτά πιστεύω εγώ και ακόμα πιστεύω ότι αν όλα ήταν πλασματικά, τότε θα ήταν πλασματική και η ζωή μας πράγμα που αρνούμαι καθέτως! Εχεις νιώσει πόνο, έτσι δεν είναι -ψυχικό και σωματικό-? Εχεις ονειρευτεί στη ζωή σου, έτσι δεν είναι? Εχεις νιώσει απόλυτα ευτυχισμένος και δυστυχισμένος, δεν έχεις νιώσει? Λοιπόν, και εγώ! Γι'αυτό αρνούμαι τη δήθεν κίβδυλη αλήθεια! Αν ήμουν ένα καινόδοξο πλάσμα χωρίς στόχους σίγουρα δε άντεχα να υπήρχω ακόμα εν ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο jimjim, έχει αρκετή αλήθεια (όχι απόλυτη όμως), για τους άνδρες. Για τις γυναίκες, ισχύει πολύ λιγότερο και πολύ περιορισμένα.

Το αρσενικό ζει, υπάρχει, αναπνέει, δρα, για να αρέσει στο θηλυκό. Αυτό του υποδεικνύει η φύση του.

 

(Όχι, δεν κάνω πλάκα!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ και δεν το έθεσες σωστά. Ενας από τους ρόλους του αρσενικού είναι και αυτός. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να αναπνέει, να δρα μόνο για αρέσει. Τί γίνεται με τα βασικά μας ένστικτα τότε (αυτοσυντήρηση, κοινωνικότητα, αναπαραγωγή); Απλά το αρσενικό στην προσπάθειά του να ικανοποιήσει ή να λειτουργήσει βάση του ενστίκτου της αναπαραγωγής πρέπει να αρέσει στο θηλυκό.

 

Αλλά το ταξιδέψαμε αλλού το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο jimjim, έχει αρκετή αλήθεια (όχι απόλυτη όμως), για τους άνδρες. Για τις γυναίκες, ισχύει πολύ λιγότερο και πολύ περιορισμένα.

Το αρσενικό ζει, υπάρχει, αναπνέει, δρα, για να αρέσει στο θηλυκό. Αυτό του υποδεικνύει η φύση του.

 

(Όχι, δεν κάνω πλάκα!)

11343[/snapback]

 

 

Πάνο που πήγα επιτέλους μια φορά να συμφωνήσω μαζί σου Νεφέλη ? μου τα χάλασες :015annoyed::015annoyed: ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...