Jump to content

Ζωή


Recommended Posts

γιατί όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε υποσυνείδητα και συμπεριφορικά έτσι μας προγραμμάτισαν

 

Πιστεύεις ότι δεν μπορούμε να απο-προγραμματιστούμε και να ξανα-προγραμματιστούμε;

 

 

 

(είμαι άραγε εκτός θέματος...; :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι είσαι αλλά δεν πειράζει :D

 

Πάντως γίνετε να ξανα-προγραμματιστούμε αλλά θέλει πολλά....!!!

(έτσι πιστεύω τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ θα διάλεγα την γνώση και όχι την σοφία. Γιατί δεν θα ήθελα να ήμουν μόνη μου σε αυτό το μονοπάτι αντιθέτως με την γνώση δεν θα είμαι μόνη μου και μέσα από τις εμπειρίες μου και την γνώση μου θα μπορούσα να σκεφτώ σοφά ?

 

:018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διάλεγα την γνώση και όχι την σοφία. Γιατί δεν θα ήθελα να ήμουν μόνη μου σε αυτό το μονοπάτι αντιθέτως με την γνώση δεν θα είμαι μόνη μου και μέσα από τις εμπειρίες μου και την γνώση μου θα μπορούσα να σκεφτώ σοφά ?

 

:018bleh:

7961[/snapback]

 

Πιστεύω ότι αυτό από λες δεν ισχύει...

Κοίτα λίγο γύρω σου. Όλος αυτό το χάος έχει φτιαχτεί λόγω της γνώσης χωρίς την σοφία...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη μπορεί κάποιος να κρατήσει μια ισορροπία ανάμεσα στα σκαλοπάτια της γνώσης και της σοφίας?! Πάντως, τολμώ να πω πως θα διάλεγα αυτό της γνώσης, παρ'όλο που θα ήθελα της σοφίας. Και εξηγώ τους λόγους αυτής της επιλογής:

1)Η μοναξιά του σοφού είναι μεγάλη και αφόρητη ώρες-ώρες!!! Και νομίζω ότι μερικοί από σας το έχουν ζήσει αυτό, καθώς δε χρειάζεται να κατέχεις την υπέρτατη γνώση για να το νιώσεις, απλά λίγη παραπάνω από τους υπόλοιπους στο περιβάλλον σου...

2)Το βάρος της σοφίας είναι μεγάλο!! Όλοι οι άνθρωποι έχουν κάποιο όριο (το όριο που μας έχουν προγραμματίσει να μην υπερβαίνουμε, για να συμφωνήσω εν μέρει με Nef & Lodi) στο τι μπορούν να δέχονται ως αλήθεια και τι όχι... Όταν η σοφία τείνει να υπερβεί αυτό το όριο (που εδώ βέβαια παίζει ρόλο και η εισροή γνώσης), ο άνθρωπος κινδυνεύει να τρελαθεί - να πάθει σοκ... :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε johnny_boy,

 

...η πορεία κάθε ανθρώπου ορίζεται από τρείς παράγοντες:

 

Τήν Βούλησή του νά μεταβεί από μία κατάσταση σέ κάποια νέα.

 

Τήν Γνώση πού διαθέτει ώστε νά μπορέσει νά πραγματοποιήσει τίς μεταβάσεις του.

 

Τήν Ευαισθησία πού έχει αναπτύξει ώστε νά αντιληφθεί καί νά αποφύγει τά εμπόδια πού θά παρουσιαστούν στήν πορεία του ώστε νά φθάσει τελικά στόν σκοπό του.

 

Η έννοια Ευαισθησία, είναι ταυτόσημη μέ τήν έννοια Αντίληψη.

Η έννοια Αντίληψη, προϋποθέτει Συντονισμό μέ τόν έσω καί έξω Κόσμο τού καθενός μας.

Αυτός ο Συντονισμός θά γίνει αργά ή γρήγορα η γέφυρα γιά νά περάσουμε στήν Εναρμόνιση μέ τόν Κόσμο.

Αυτή η Εναρμόνιση, θά μάς βοηθήσει νά γευτούμε τά πρώτα ψίγματα τής Σοφίας, μέ τήν μορφη τής Επίγνωσης.

 

Τελικά αυτό πού νομίζω ότι μετράει είναι τό ποιοί είμαστε καί τί πραγματικά, από τά βάθη τής καρδιάς, μας επιθυμούμε νά γίνουμε. Τό προσωπικό μας όνειρο!

 

Νά έχετε τήν πίστη αγαπητοί μου συνταξιδιώτες, ότι άν υπάρχει προσωπικό όνειρο, τότε όλόκληρο τό Σύμπαν θά συνωμοτήσει γιά τήν πραγματοποίησή του!

 

Μιά πού ξαναπερνώ από εδώ, θέλω νά δώσω ορισμένα ακόμα στοιχεία γιά νά μήν σάς μπερδεύω:

 

Η Επίγνωση σχετίζεται μέ τήν έκφραση πού συνηθίζουμε νά χρησιμοποιούμε στήν καθημερινή μας ζωή: " ...έχω επίγνωση τών πράξεών μου!" Δηλαδή, καταλαβαίνω πού αγγίζουν οι πράξεις μου καί τί συνέπεια έχει αυτό. Τό ίδιο, ισχύει γιά τίς σκέψεις καί τίς αποφάσεις μας.

 

Επειδή χαρακτηριστικό τής νεότητας είναι ο παρορμητισμός καί δέν θέλω κανένας από εσάς νά "...πάρει τά βουνά" γιά νά βρεί τήν Σοφία, θά σάς υπενθυμίσω ορισμένες εκφράσεις τών παραμυθιών:

 

Σοφος Γέροντας, γριά Μάγισσα, σοφός Ραφτάκος, σοφός Μάστορης, ...σοφός Βασιλιάς.

 

Τά Συμπεράσματα, ...δικά σας!!

 

:rose:

Edited by Seirios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάλι θα διάλεγα τη γνώση γιατί αν επέλεγα τη σοφία θα χρειζόμουν πρώτα τις γνώσεις, ενώ αν έχεις γνώσεις μπορεί να σου κόψει και οι γνώσεις σου να αναχθούν σε σοφία.. ^_^

Έτσι το βλέπω, αν και θα προτιμούσα να έχω το ένα πόδι εκεί και το άλλο εδώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Α, εγώ θα ανέβαινα το σκαλοπάτι της γνώσης και μετά θα ανέβαινα το σκαλοπάτι της σοφίας... Τόσο δύσκολο είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε οτι η γιαγιά μου είχε ρόδες ...

είναι πατίνι ή τρόλεϋ; :lol:

 

 

 

( :offtopic: )

11066[/snapback]

 

Νεφέλη, εκτός από πατίνι οι τρόλεϊ, μπορεί να είναι και άλλα πολλά! Π.χ αυτοκίνητο, ποδήλατο κ.α.!!!

 

(Ναι, το ξέρω ότι είμαι :offtopic: , αλλά μου αρέσει...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...