Jump to content

Συναντήσεις...


Recommended Posts

Με αφορμή το βιβλίο "Ο δρόμος της Συνάντησης" του Χόρχε Μπουκάι (Jorge Bucay), ο οποίος αναφέρει σε κάποιο σημείο...

 

"Η συνάντηση με τον άλλον είναι σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο".

 

Άραγε, κατά πόσο το βιβλίο που διαβάζουμε γίνεται κατανοητό; Με ορισμένους ανθρώπους τα παμε καλά, με άλλους πάλι όχι. Αλλά μέσα σε οποιαδήποτε σχέση (φιλική, κοινωνική, οικογενειακή κλπ κλπ) μπορούμε να βγάλουμε την ατομική / εγωιστική μας πλευρά και να δούμε τον κάθε άλλο που έχουμε απέναντι μας όπως ακριβώς είναι ή έστω με κριτική ματιά (αντικειμενικά);

Link to comment
Share on other sites

 

 

"Η συνάντηση με τον άλλον είναι σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο".

 

 

Έχεις όρεξη να το διαβάσεις? είσαι σε φάση?

Σου κινεί το ενδιαφέρον?

 

Όπως και να έχει οι "άλλοι" πάντα με τον έναν τρόπο ή τον άλλον σε καθρεφτιζουν.Είναι πάντα οι δάσκαλοι σου και εσύ είσαι ο μαθητής.

Link to comment
Share on other sites

Διβαζα κάτι που μου θύμισε τον τρόπο που το θέτεις

(από το Reality του Π. Κίνγκσλευ, σε πρόχειρη μετάφραση σελ. 117-119)

 

«Το μυαλό μας είναι σαν την κύστη ενός σκυλιού. Οι σκύλοι κατούρουν σε πράγματα που πιάνουν το ενδιαφέρον τους, ώστε να μπορούν να αφήνουν το σημάδι τους σε αυτά, έτσι ώστε να μπορούν να τα διεκδικήσουν - τα φαντάζονται είναι κατά κάποιο τρόπο τις δικά τους. Όταν κάτι πιάνει το ενδιαφέρον μας, σκεφτόμαστε γι 'αυτό και το τυλίγουμε με τη μυρωδιά των σκέψεών μας...
.... "

 

Κάτι τέτοιο κάνουμε συχνά και στις συνδιαλλαγές μας με άλλους... "καθρεφτιζόμαστε" ναι και όταν μυρίσουμε κάτι που δεν μας αρέσει... τί είναι; Μήπως
 

 


...
...Είναι η μυρωδιά του δικού μας κάτουρου. "

;;;

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:vyW2dJclyaYJ:www.translatorscafe.com/cafe/EN/MegaBBS/forumthread22597.htm+peter+kingsley+parmenides+%22our+own+pee%22&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=uk

Link to comment
Share on other sites

Κατά πόσο όμως η εγωιστική μας φύση μας αφήνει να γίνουμε μαθητές;

 

Πολλές φορές σκέφτομαι ότι κάποιος που έχει αφυπνιστεί ή κάποιος που έχει διαβάσει πολύ στη ζωή του και έχει εξελίξει πολύ τον τρόπο σκέψης και κρίσης του, μπορεί να αφήσει στην άκρη τον εαυτό του; Δηλαδή, θα μπορέσει στις διαπροσωπικές του σχέσεις να είναι αντικειμενικός και όχι υποκειμενικός;

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι τέτοιο κάνουμε συχνά και στις συνδιαλλαγές μας με άλλους... "καθρεφτιζόμαστε" ναι και όταν μυρίσουμε κάτι που δεν μας αρέσει...

Θα μπορούσαμε όμως να είμαστε "ουδέτεροι" σε έναν τέτοιο "καθρεφτισμο";

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Κατά πόσο όμως η εγωιστική μας φύση μας αφήνει να γίνουμε μαθητές;

 

 

 

To μπέρδεμα ξεκινάει όταν διαπιστώσεις πως και είσαι ταυτόχρονα και "δάσκαλος" των άλλων.

Εκεί μπαίνει η "εγωιστική" φύση και τα χαλάει λίγο.

Το ότι είσαι δάσκαλος των άλλων όμως δεν σημαίνει πως είσαι ανώτερος,,,, θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι το "παράδειγμα προς αποφυγή"  και αυτό είναι μέρος μιας διδασκαλίας.

 

Όπως και να έχει η αλληλεπίδραση με τον "ορατό" κόσμο σε όλες τις προεκτάσεις του είναι μέρος της διδακτικής μας ύλης.

 

Η σοφία έρχεται από την διάκριση.

Κάτι σαν το τέστ "τριπλής διύλησης" του Σωκράτη(το διάβασα πρόσφατα).

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα διαβάσουμε στον άλλο δεν εξαρτάται όμως μόνο από εμάς, αλλά κι από τον ίδιο. :) (εννοώντας από το τι και κατά πόσο θέλει να μας δείξει). 

Link to comment
Share on other sites

Μια off-topic παρέμβαση (μην ανοίγω άλλο θέμα αφού αναφέρθηκε) 

...

Η σοφία έρχεται από την διάκριση.

Κάτι σαν το τέστ "τριπλής διύλησης" του Σωκράτη(το διάβασα πρόσφατα).

Το τριπλό φίλτρο του Σωκράτη....

Πριν όχι πολύ καιρό...είπα να το εφαρμόσω και η αρχή θα ήταν να ψάξω που το είπε ο Σωκράτης.

(Φίλτρο #1: Είναι αληθινό;)

??? σ'αυτό το φίλτρο απέτυχε! Αφού ο Σωκράτης δεν το είπε, μάλλον, πουθενά....


 

Το πιο κοντινό που βρήκα ήταν η αναφορά ότι «ίσως» είναι κάτι που αναφέρεται στα Απομνημονεύματα του Ξενοφώντα. Δεν τα έχω διαβάσει, αλλά γρήγορο σκαν δεν έδωσε αποτελέσματα.


 

Έτσι το άφησα.


 

(Σημ. Αν ξέρει κανείς καλύτερα ας το πει!)


 

Πριν λίγο καιρό βρήκα κάτι παλιές μου σημειώσεις, του 1991-1993 και εκεί το είδα πάλι!


 

Θα πρέπει να το είχα δει κάπου και το σημείωσα (αλλά ούτε αναφορά που, ούτε Σωκράτης, μια πρόχειρη σημείωση σε χαρτί που δείχνει ότι την έκανα σε κάποιο γραφείο που δούλευα τότε – προΙντερνετικής εποχής).


 

Η πρόσφατη αναφορά του Artzuna (πιο πάνω) μ’έκανε να το ξαναψάξω.


 

Αυτή τη φορά βγήκε μια άκρη – αλλά όχι ο Σωκράτης!


 

Φαίνεται να έχει πει κάτι ανάλογο κάποιος Ινδός «γκουρού» που έζησε ως το 1918 («γκουρού» συμβατικά, το Baba δείχνει μουσουλμάνο Ινδό δάσκαλο, φακίρη δηλαδή) Shirdi Sai Baba

“Before you speak, ask yourself: Is it kind, is it necessary, is it true, does it improve on the silence?”

 

Και όλ’αυτά δείχνουν Ισλαμική προέλευση ίσως εμπνευσμένη από το Κοράνι (πιο πιθανό, σύγκρινε Σούρα 49:11) ή και από κάποιο χαμένο σήμερα αρχαιοελληνικό φιλοσοφικο έργο που δικαιολογούσε κάποια σχέση με το Σωκράτη (πιο απόθανο).


 

http://antichainletter.wordpress.com/2011/11/23/the-triple-filter-test/

Το τριπλό φίλτρο του Σωκράτη.... μούφα... ως προς το περιτύλιγμα αλλά...

έχει τη λογική του (και περνα τα φίλτρα #2 (είναι καλο;) & #3 (είναι χρήσιμο;)

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα διαβάσουμε στον άλλο δεν εξαρτάται όμως μόνο από εμάς, αλλά κι από τον ίδιο. :) (εννοώντας από το τι και κατά πόσο θέλει να μας δείξει). 

Το τι κάνει ο άλλος δεν το ελέγχουμε. Το τι κάνουμε εμείς, το ελέγχουμε.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Δεν ξέρω Οutis,

η αλήθεια είναι πως μόλις προχτές το διάβασα σε ένα τοίχο στο fb χωρίς να τσεκάρω πηγές.

Μου άρεσε σαν προσέγγιση και μου θύμισε το στόρυ "Βούδας και Μαλουκανπούτρα" που έχω ποστάρει πολλάκις σε τούτο εδώ το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

...η αλήθεια είναι πως μόλις προχτές το διάβασα σε ένα τοίχο στο fb χωρίς να τσεκάρω πηγές.

Μου άρεσε σαν προσέγγιση και μου θύμισε το στόρυ "Βούδας και Μαλουκανπούτρα" που έχω ποστάρει πολλάκις σε τούτο εδώ το φόρουμ.

Κι αυτό μας φέρνει σ'άλλο σοβαρό θέμα "Το 'αξιόλογο' το αξιόπιστο' και το 'αληθινό'"

Πόσο αξιόλογο είναι κάτι και πόσο προσβάλλει την αξιοπιστία του αν δεν πλαισιώνεται από γεγονότα αληθινά;

 

Ας πούμε λέω "ο Βούδας είπε: μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν"

Αν ο Βούδας δεν το είπε, χάνει το περιεχόμενο την αξία του; Χάνω εγώ την αξιοπιστία μου;

Ή τίποτα δεν τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο θέμα που ίσως θα μπορούσαμε να συζητήσουμε.

Προσωπικά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι κάτι το είπε ο Βούδας ή ο Χριστός ή ο Σωκράτης.Δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι υπήρξαν καν.Ειδικά για τον Χριστό και τον Βούδα.

Πολλοί είναι αυτοί που αμφισβητούν την ιστορικότητα και την ύπαρξη πολλών "ιδρυτών" δογμάτων.

Στην βουδιστική παράδοση τα λόγια του Βούδα αναπαράγονταν προφορικά επι 200 χρόνια περίπου http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82#.CE.97_.CE.B9.CF.83.CF.84.CE.BF.CF.81.CE.AF.CE.B1_.CF.84.CE.BF.CF.85_.CE.92.CE.BF.CF.85.CE.B4.CE.B9.CF.83.CE.BC.CE.BF.CF.8D

Τα gospels όπως σου είπα και σε άλλο θρεντ ακόμα και να υπάρχουν δεν εξασφαλίζουν την αυθεντικότητα.

Πολλές φορές έχω κάνει επίμονα της εξής ερώτηση και δεν έχω λάβει καμία απάντηση σε συνομιλητές μου."Που είναι τα προτότυπα ευαγγέλια του Χριστού,που είναι τα προτότυπα του Βουδισμου,που είναι τα προτότυπα έπη του Ομήρου?Ποια είναι η πιο αρχαία κόπια?/

 

 

Ίσως θα έπρεπε να ανοιχτεί ένα καινούριο θρεντ που να αφορά την αυθεντικότητα για να εξετάσουμε αν μπορούμε τι είναι και πως είναι.

Όπως επίσης δεν έχει νόημα να βλέπουμε σε 7-8 διαφορετικά θρεντ την ίδια στιχομυθία που έχετε ανοίξει με τον Dim.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

...Όπως επίσης δεν έχει νόημα να βλέπουμε σε 7-8 διαφορετικά θρεντ την ίδια στιχομυθία που έχετε ανοίξει με τον Dim.

Ε δε γίνεται να την βάλω και στα υπόλοιπα... :010angelnot:

Link to comment
Share on other sites

Το τι κάνει ο άλλος δεν το ελέγχουμε. Το τι κάνουμε εμείς, το ελέγχουμε.

 

Αυτό εννοείται, γι' αυτό και έθεσα το θέμα του επηρεασμού. Επειδή αυτό που κάνουμε εμείς πολύ πιθανό να εξαρτηθεί κατά ένα μέρος του από το τι πάτημα θα μας δώσει ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Ε δε γίνεται να την βάλω και στα υπόλοιπα... :010angelnot:

 

Έλα ρε συ βάλε την θα γίνεις διάσημος! Παντού σε όλα τα νήματα θα έχεις τρολάρει απίστευτα! Απορώ γιατί δεν το έχεις κάνει ακόμα;

 

Ξέρεις είναι απλό όπου ποστάρω είτε απάντηση είτε δικό μου νήμα εσύ θα πετάγεσαι και θα το χαλάς.... παλιά τακτική έτσι δεν είναι;

 

Συνέχα λοιπόν! Και θέλω να δω αν υπάρχει δικαιοσύνη εδώ μέσα ή μονο εγώ θα έχω 5 warning Points 

 

Για συνέχισε... εγώ εδώ είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...