Jump to content

Συναντήσεις...


Recommended Posts

Αυτό εννοείται, γι' αυτό και έθεσα το θέμα του επηρεασμού. Επειδή αυτό που κάνουμε εμείς πολύ πιθανό να εξαρτηθεί κατά ένα μέρος του από το τι πάτημα θα μας δώσει ο άλλος.

Το πάτημα όμως που θα μας δώσει ο άλλος δεν εξαρτάται και από τα βιώματα που έχουμε; Γιατί μπορεί για κάποιους να είναι πάτημα, αλλά κάποιοι άλλοι να μην το δουν έτσι.

 

Σκέφτομαι, κατά πόσο η σχέση μας με τους γύρω ανθρώπους επηρεάζεται από παλιότερες επαφές που είχαμε...

Link to comment
Share on other sites

Το πάτημα όμως που θα μας δώσει ο άλλος δεν εξαρτάται και από τα βιώματα που έχουμε; Γιατί μπορεί για κάποιους να είναι πάτημα, αλλά κάποιοι άλλοι να μην το δουν έτσι.

 

Σκέφτομαι, κατά πόσο η σχέση μας με τους γύρω ανθρώπους επηρεάζεται από παλιότερες επαφές που είχαμε...

 

Να σου πω την αλήθεια εγώ το σκέφτηκα εντελώς εμπειρικά, με βάση το τι έχω κάνει με νέους ανθρώπους που γνωρίζω... Αν πχ δεν έχω όρεξη εκείνη τη στιγμή ή γενικά δεν είμαι στις καλές μου, έχω εντελώς άλλη αντιμετώπιση της γνωριμίας απ' ό,τι αν έχω διάθεση (μπορεί δηλαδή να φανώ αδιάφορη, απότομη ή και εκνευριστική). Οπότε και αυτός που με γνωρίζει ενώ δεν έχω διάθεση, θα σχηματίσει μια όχι και τόσο καλή γνώμη. Άρα η δική του κρίση θα έχει επηρεαστεί ήδη από τη δική μου συμπεριφορά, ανεξάρτητα από τα βιώματα που έχει εκείνος. Τα βιώματα έτσι όπως τα θέτεις νομίζω ότι όντως παίζουν ρόλο, αλλά ένας κατσούφης θα φανεί κατσούφης σε όλους. :cheerful_h4h: 

 

Υ.Γ. Για το δεύτερο που λες είμαι σίγουρη. :)

Edited by musa
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ το σκέφτηκα εντελώς εμπειρικά, με βάση το τι έχω κάνει με νέους ανθρώπους που γνωρίζω... Αν πχ δεν έχω όρεξη εκείνη τη στιγμή ή γενικά δεν είμαι στις καλές μου, έχω εντελώς άλλη αντιμετώπιση της γνωριμίας απ' ό,τι αν έχω διάθεση (μπορεί δηλαδή να φανώ αδιάφορη, απότομη ή και εκνευριστική). Οπότε και αυτός που με γνωρίζει ενώ δεν έχω διάθεση, θα σχηματίσει μια όχι και τόσο καλή γνώμη. Άρα η δική του κρίση θα έχει επηρεαστεί ήδη από τη δική μου συμπεριφορά, ανεξάρτητα από τα βιώματα που έχει εκείνος. Τα βιώματα έτσι όπως τα θέτεις νομίζω ότι όντως παίζουν ρόλο, αλλά ένας κατσούφης θα φανεί κατσούφης σε όλους. :cheerful_h4h:

 

Υ.Γ. Για το δεύτερο που λες είμαι σίγουρη. :)

Ναι, αν για παράδειγμα είμαι κατσούφης, ο άλλος θα το εκλάβει κατ' αυτόν τον τρόπο, αλλά θα μπει στην διαδικασία να το θεωρήσει ως τυχαίο περιστατικό (αν είναι η πρώτη φορά που μας γνωρίζει) ή αυτό το περιστατικό θα "στιγματίσει" την οποιαδήποτε σχέση αναπτύξουμε με αυτόν τον άνθρωπο; Επομένως και την συμπεριφορά του απέναντι μας... Θα μπορούσαμε να πούμε ότι η πρώτη εντύπωση είναι η καθοριστική για την μετέπειτα "επικοινωνία"; Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν για παράδειγμα είμαι κατσούφης, ο άλλος θα το εκλάβει κατ' αυτόν τον τρόπο, αλλά θα μπει στην διαδικασία να το θεωρήσει ως τυχαίο περιστατικό (αν είναι η πρώτη φορά που μας γνωρίζει) ή αυτό το περιστατικό θα "στιγματίσει" την οποιαδήποτε σχέση αναπτύξουμε με αυτόν τον άνθρωπο; Επομένως και την συμπεριφορά του απέναντι μας... Θα μπορούσαμε να πούμε ότι η πρώτη εντύπωση είναι η καθοριστική για την μετέπειτα "επικοινωνία";

 

Συμφωνώ... Οπότε αυτό που ελέγχουμε εμείς είναι και το πώς αξιολογούμε τη στάση του άλλου. Interesting. ^^

 

Προσωπικά δεν έχω το καλύτερο ένστικτο με τους ανθρώπους, η πρώτη γνωριμία με έχει ξεγελάσει πολλές φορές. Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι σε όσες περιπτώσεις έχει τύχει να πλησιάσω κάποιον με δική μου πρωτοβουλία, επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον άτομο, δεν έχω διαψευστεί ποτέ.

Edited by musa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...