Jump to content

Αναζητηση Μεντορα!


 Share

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι παιδια!!

Λοιπον αυτη την φορα επανερχωμαι με ενα καπος ποιο "σοβαρο" ποστ!

Θα ηθελα να βρω εναν μεντορα (καθοδηγητη,δασκαλο) να με βοηθησει με καποιες μου αποριες.

Οποιος θα ηθελες να με βοηθησει παρακαλω πολυ να σχολιασει απο κατω!

(Θα με βοηθουσε πολυ αν ο καποιος/α που θα ηθελε να με βοηθησει να ειχε φβ (fb=FaceBook))

Ευχαριστωωω ;)

Καλη σας Μερα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί απλά δεν μας παραθέτεις της απορίες σου σε μορφή ερωτήσεων
εδώ στο τοπικ σου ?

 

Και Που ξέρεις μπορεί  κάποιος να γνωρίζει επί του Χ  θέματος και να σου απαντήσει !

:zipped_h4h: 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Οπως θελετε απλα πιστευα οτι ισως φαινονταν λιγο γελιες :/

Εγω θελω να γινω σαμανος και ηθελα καποιος να μου παραθεσει μερικα βιβλια να διαβασω και αν καποιος εδω ειναι σαμανος να με βοηθησει στον δρομο αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα εγώ θα σε βοηθήσω λίγο  .  :LolLolLolLol: 


Ξέρω μερικά βιβλία για σαμανισμό , αλλά αυτό που θα σου πρότεινα για αρχή είναι το
βιβλίο : ΣΑΜΑΝΙΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ .
Επειδή είναι κάτι με το οποίο μπορείς να ξεκινήσεις αμέσως να το εφαρμόζεις !
http://www.politeianet.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=203064&option=com_virtuemart&Itemid=89&lang=el

 

http://www.amazon.com/Shamanic-Journeying-A-Beginners-Guide/dp/1591799430/ref=pd_sxp_grid_pt_0_1
 

 


Αλλά πρώτα είναι μερικές ερωτήσεις που πρέπει να απαντήσεις .
Όχι σε μένα (άμα θες βεβαία κάνε ποστ της απαντήσεις σου ) αλλά στο εαυτό σου .



Γιατί θέλει να γίνεις Σαμάνος ;

 

Είσαι Μονοθεϊστής π.χ. χριστιανός  ή παγανιστής . Θέλω να πω δηλαδή  βλέπεις το θέμα του Σαμανισμού από θρησκευτική

πλευρά ή μόνο σαν ένα σύστημα μαγείας ;

 

Αν ξεκινήσεις να ασχολείσαι τώρα με τον Σαμανισμό μέχρι που θέλεις να φτάσεις
, πως φαντάζεσαι τον εαυτό σαν σαμάνο μετά π.χ. 5 χρόνια …..  ?


 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω απο πλευρα μαγειας δλδ θελω να ασχολιθω με τον σαμανισμο μονο ως πλευρα μαγειας και ναι ειμαι Χριστιανος!

Λπνν με φανταζομαι σιγουρα ποιο ανεπτυγμενο ψυχικα και πνευματικα :)

Απλα επιδη μαζι με μια φιλη μου θελουμε να διαλεξουμε αυτον τον δρομο γιαυτο κανεις διπλη καθοδηγηση αχαχαχα χδ!

Link to comment
Share on other sites

Αχα ! μάλιστα


Τότε ίσως θα πρέπει να το ξανά σκεφτείς λίγο πιο ώριμα , αν και βασικά ναι συνέχισε
δες τον Σαμανισμό και θα καταλάβεις κατά πόσο σου ταιριάζει . :glare:

Φαντάζομαι ότι σου αρέσει πολύ οι φύση και κάπως έτσι διάλεξες αυτό το μονοπάτι,
σωστά ?
 

Δες αυτό μόνο 2 λεπτά διαρκή !

 


Γιατί αν η επιλογή σου ήταν με το σκεπτικό : ότι ο σαμανισμός είναι ένα εύκολο
και γρήγορο σύστημα μαγεία και για αυτό το επιλέγω . Τότε σε βρίσκω λάθος :smash:


*Παράδειγμα : είναι σαν να λες ότι είσαι πολιτικά αριστερός αλλά κάνεις εγγράφει
σε γνωστό Νέο – Ναζιστικό κόμμα για να πάρεις δώρο μαύρο μπλουζάκι , μπότες και
συνδρομή στο γυμναστήριο μόνο για Έλληνες (και καλά τώρα ..) . Ώστε να γίνεις πιο
δυνατός !!! :Angry_1335:

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχααχ οχι καλε χδ μ αρεσει το σκεπτικο σου ομως χαχαχαχαχ πλακα κανω λπνν βασικα ναι ειμαι πλ κοντα στην φυση και στα στοιχεια!

Περι του βιντεο το 1:42 ηταν το αγαπημενο μμ με τον καταραχτη!(κολλησα με το τοποιο που το ακουσα 2 φορες για να ακουσω τι ελεγε ο αφηγητης χδ)

δεν πολυκαταλαβα το σημειο με τους Φουτζιναμι (νομιζω αυτο ελεγε) μπορει να μ το εξηγησεις?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για τον σαμανισμό! Και φυσικά, από διάφορες πηγές ώστε να μπορείς να συγκρίνεις τις διάφορες πληροφορίες που βρίσκεις. Ο πρώτος λόγος είναι για να ενημερωθείς πλήρως γα το τι σημαίνει να είσαι σαμάνος, τις μεθόδους που ακολουθεί κάποιος, την πίστη του, την ιστορία και την φιλοσοφία του κλπ κλπ κλπ. Ο δεύτερος λόγος είναι γιατί μπορεί στο τέλος μετά από όλα αυτά που θα διαβάσεις να μην σου κάνει ο σαμανισμός σαν πρακτική, αλλά ούτε σαν φιλοσοφία... Οπότε ψάξε το λίγο... Το internet είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης. Έτσι θα μπορέσεις να βρεις τις πρώτες σου πληροφορίες! Προσπάθησε όσο το περισσότερο να είναι πιο έγκυρα αυτά που διαβάζεις.

 

Αν μετά από αυτά που θα βρεις θέλεις να προχωρήσεις, υπάρχουν πολλά βιβλία και με μία γρήγορα αναζήτηση στο google θα μπορέσεις να βρεις αρκετούς τίτλους... Αφού το κάνεις αυτό και αρχίσεις να το δουλεύεις μέσα σου, τότε θα είναι μία καλή ώρα για να ψάξεις για κάποιον μέντορα... Βέβαια, μπορεί ήδη να σε βρει ο μέντορας μέσα σε όλη αυτή την διαδικασία, δεν ξέρεις... Πάντως, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να ξεσκονίσεις βιβλία και να βρεις πληροφορίες... :)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρωτα καλησπερα (καλημερα δλδ :Ρ) και ευχαριστω παρα πολυ που ξοδεψες τον χρονο σου για να μου απαντησεις!

Εγω εψαχνα να βρω γενικα τα "ειδη" της μαγειας δλδ της διαφορες πρακτικες που υπαρχουν αλλα δυστηχος ατυχησα και δεν μπορεσα να της βρω :( γιαυτο και βρηκα τον Σαμανισμο κατα τυχη!Εγω γενικοτερα (μην με παρετε για τρελο,μανιακο,πολεμοχαρη η κατι παρομοιο απλα ετσι ειμαι) θα ηθελα να βρω ενα κομματι της τεχνης που ασχολητε με μαχες η γενικοτερα με αμυντικα ξορκια δλδ δεν ειμαι ανθρωπος του τυπου θελω να γεμισω το μυαλο μου με γνωσεις και αυτο ειναι ολο.Θελω να ανακαληψω το μαχιτηκο και αμυντικο κομματι της μαγειας!Δυστηχος ομως οπως ειπα και παραπανω δεν μπορεσα να βρω κατι τετοιο!Και ζηταω και μεντορα για αυτον τον λογο,εχω λιγο παρερμηνευσει ορους στο μυαλο μου αλλα εγω ουσιαστικα δεν ψαχνω μεντορα...ψαχνω εναν καθοδηγητη!Εναν ανθρωπο που θα με εμπειστευετε θα με βοηθαει με της αποριες μου και θα με καθοδηγη και θα με συμβουλευει απο το τι να αποφηγω!!

Ξερω οτι ισως τωρα πιστευετε οτι "χτυπησα λαθος πορτα" που λενε....και πραγματικα συγνωμη γιαυτο αλλα πιστευω οτι καταλαβενετε τι θελω να πω!

 

Ελπιζω να μην με παρεξηγησετε παιδια!

Και παλι ευχαριστω!

Πανος :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Σαμανισμός, σαν ποιότητα, έχει περισσότερο καθαρτικό και θεραπευτικό χαρακτήρα παρά "μαχητικό", ή τουλάχιστον αυτή είναι η επικρατέστερη κλίση του.

Αν θέλεις "μάχες", ασχολήσου καλύτερα με κάποιο ρεύμα τελετουργικής μαγείας, γιατί αν προσεγγίσεις με αυτό το σκεπτικό τον σαμανισμό δε νομίζω να πας μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...