Jump to content

Αναζητηση Μεντορα!


 Share

Recommended Posts

Ο πιο κατάλληλος μέντορας είναι πάντα ο Ανώτερος Εαυτός σου! Μονο κι αν ειναι ανθρωπος που του εχεις πολυ εμπιστοσύνη και ξερεις οτι δεν ειναι τρελλος. Μην ψάχνεις για δάσκαλο γιατι κυκλοφορουν πολλοι που απλα θα ηθελαν να αναιβάσουν το Εγω τους κάνοντας δασκαλίκι, ή θα προσπαθήσουν να σου φάνε λεφτά ή θα σε γεμίσουν με οτιδηποτε βλακεία υπάρχει εκει εξω που το έχουν διαβάσει και απλα σου πουλάνε μούρη κι εσυ θα τους νομισεις οτι ειναι μεγάλοι και τρανοι. Αν ακομη επιμένεις να εχεις ενα δάσκαλο τοτε να προσέξεις πολυ τη συμπεριφορα του. Αυτα που σου διδάσκει ο ιδιος τα έχει κάνει κτήμα του? Δηλαδή σου διδάσκει ας πουμε πως να επικοινωνεις με τα πνευματα για να γιατρεψεις μια ασθένεια (αυτο κάνουν οι σαμάνοι παραδωσιακα) Αυτος ο ιδιος πως τα πάει με την υγεια του? Ειναι καλα ή παίρνει φάρμακα αφίνοντας εσενα να κάνεις ολη τη δουλεια και να παλευεις με τα πευματα ....

 

Αρχικα δοκιμασε να αρχίσεις με το Σαμανισμο του Ελιάντε. Δοκιμασε Anna Franklin, Tom Cowan, Catlin Matthews, Κενεθ Μεντοους, επισης η Sandra Ingerman είναι πολυ καλη για αρχη

 

Επισης Ερμη εισαι απλα εκτος θεματος....Για πιο λογο να δοκιμασει α)  tai chi chuan – Taijiquan , β ) αϊκίντο – Aikido???????? ο ανθρωπος θελει να μαθει για σαμανισμο....Επισης στο google θα βρει μονο πληροφοριες που θα τον μπερδεψουν περισσοτερο για το θεμα και πολλες μπουρδες επισης...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Ο πιο κατάλληλος μέντορας είναι πάντα ο Ανώτερος Εαυτός σου! ...

Και ο πιο σίγουρος τρόπος να τα μπερδέψεις. Χωρίς κάποια εξωτερική καθοδήγηση το μόνο που μαθαίνει κανείς είναι το πόσο εύκολα κοροϊδεύει τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω, όμως αυτο θα συμβεί οταν έχεις ακούσει τον εγωϊσμό σου και οχι τον Ανώτερο Εαυτο!

Εν παση περιπτώση είπα απλα κάποια πράγματα για να τα έχεις υπόψην, αν θελεις απλα τα ξεχνάς. Είμαι όμως πολυ καιρο στο χώρο και έχουν δεί πολλά τα μάτια μου!

 

Mynay-Ki ναι είναι μια καλή εισαγωγή στο θέμα σαμανισμός! Εγω εχω μυηθεί απο τον κ. Βραϊλα, πολυ καλος ανθρωπος με πραγματικά αγαθές προθέσης

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω, όμως αυτο θα συμβεί οταν έχεις ακούσει τον εγωϊσμό σου και οχι τον Ανώτερο Εαυτο!...

Ο άνθρωπος εξ ορισμού ακούει τον εγωϊσμό του - κι όταν χρειάζεται τον "βαφτίζει" και "ανώτερο εαυτό!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...