Jump to content

Τι Ειναι Ενα Τάγμα Και Τι Προσφέρει


 Share

Recommended Posts

Καλησπερα αγαπητοί φίλοι!

Σημερα έρχομαι με μια διαφορετική ερώτηση!

Τι ειναι ενα τάγμα και τι προσφαιρει ποιοι εντάσσονται σε τέτοια και γιατι!

Ειναι κακό η καλό?

Τι κανόνες πρεπει να ακολουθείς?

(αυτό το τοπικ δεν εχει να κανει.με διαφήμιση Τάγματος!)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

προσφέρει*

Το τάγμα είναι μονάδα στρατού.
Αποτελείται από μεγάλο αριθμό στρατιωτών,μεταξύ των οποιών και οι ανώτεροί τους,
Το τάγμα ελέγχεται εξωτερικά,συχνά από άγνωστους ανθρώπους με άγνωστους σκοπούς.
Σε αυτό εντάσσονται αθώοι άνθρωποι που εξαναγκάστηκαν λόγω των περιστάσεων αλλά
και όχι και τόσο αθώοι άνθρωποι που επέλεξαν να ενταχθούν για να κάνουν χρήση των
προνομίων,να έχουν ορισμένα οφέλη και πιθανώς να ανεβούν στην κορυφή της ιεραρχείας.

Είναι ουδέτερο.Μπορεί να σου κάτσει να σκοτώνεις αθώα παιδάκια,μπορεί και να την βγάλεις
βαρετά,αλλά αναίμακτα,σε κανένα ερημονήσι,πιάνοντας καμία φιλία με τους συνταγματίτες σου.
Γενικά,ποτέ δεν ξέρεις.Οι μονάδες στρατού πάντως είναι φτιαγμένες για να πολεμάνε,και ποτέ
δεν ξέρεις πότε θα κληθείς να το κάνεις.

Οι κανόνες εξαρτώνται από την περίσταση.Εν μέσω πολέμου οι κανόνες είναι δύο."Υπακοή"
και "Σιωπή"(αν και εκεί η λέξη που θα ταίριαζε καλύτερα στο κλίμα θα ήταν "Σκασμός").Σε εποχή
ειρηνής τα πράγματα είναι πιο ήπια.Ο βασικός κανόνας παντού είναι,"ακολούθησε το πρόγραμμα",
"μην μιλήσεις πουθενά για όσα είδες".

Κάπου είχα ακούσει και για μαγικά τάγματα.Αλλά δεν νομίζω οτι διαφέρουν ιδιαίτερα.

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.... η λέξη τάγμα έχει παρθεί από την εποχή των ιπποτών;

 

γιατί τόσο στρατικοποίηση στις πνευματικές ομάδες;

 

το θέμα της λέξης κόβεν ή τάγμα θυμάμαι ότι σε μια φίλη μου της την έσπαγε κανονικά.... εμένα μου πάει πιο πολύ το κόβεν!

 

όταν άκουγε την λέξη τάγμα αντιδρούσε άσχημα...

 

από που έχει καταλήξει να λέμε τάγμα...; και μένα δεν μου κάθεται καλά μου θυμίζει και λίγο χούντα βέβαια καμιά σχέση θα μου πείτε και το ξέρω... αλλά δεν χτυπά άσχημα;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.... η λέξη τάγμα έχει παρθεί από την εποχή των ιπποτών;

 

Έχω την εντύπωση..οτι την εποχή του μεσαίωνα τάγματα ονομάστηκαν και οι μοναστικές κοινότητες,

επειδή  πολλές φορές δεν περιορίζονταν μόνο στην προσευχή αλλά(σε επικίνδυνες/εχθρικές εποχές)

έπρεπε να υπερασπιστούν και το μοναστήρι τους από κλέφτες..Σποραδικά,συνέβαιναν και πλιάτσικα στα

καταβάνια.Σίγουρα πάντως τάγμα λεγόταν το σώμα των Ναϊτών ιπποτομοναχών,των ιπποτών/γιατρών

του Αγίου Ιωάννη,αλλά και το γερμανικό σώμα των Τευτόνων ιπποτών.

Οπότε υποθέτω οτι από εκεί και πέρα διάφοροι άρχισαν να δανείζονται τον όρο..

 

 

γιατί τόσο στρατικοποίηση στις πνευματικές ομάδες;

το θέμα της λέξης κόβεν ή τάγμα θυμάμαι ότι σε μια φίλη μου της την έσπαγε κανονικά.... εμένα μου πάει πιο πολύ το κόβεν!

όταν άκουγε την λέξη τάγμα αντιδρούσε άσχημα...

....αλλά δεν χτυπά άσχημα;

 

Πλάκα,πλάκα έχω πολύ καιρό να ακούσω ομάδα που αυτοαποκαλείται τάγμα..

Πάντως..Ίσως να είναι,εν μέρει,και θέμα κακής μετάφρασης..Στα αγγλικά τάγμα=

"Βattalion" αλλά και "Order".Το battalion είναι καθαρά στρατιωτικό,ενώ το order

έχει περισσότερο την χροιά της συνάθροισης..(δεν ξέρω και αν υπάρχει ακριβές

αντίστοιχο στην γλώσσα μας).Οπότε κάποιος που θέλει να μιμηθεί ξένα σώματα

θα τα μεταφράσει όλα,λογικά,ως "τάγμα".

Π.χ. το Ordo Draconis που κανονικά θα σήμαινε "το Σώμα αυτών που είναι στην

υπηρεσία του Δράκου" ή "η Τάξη του δράκου",στα ελληνικά "χοντροειδώς" περνάει

ως "Δρακονικό Τάγμα".

 

Το Coven δεν μου πολυαρέσει..είναι μεν πιο μυστικιστικό ως όρος αλλά μου δίνει

την εντύπωση..σεχτοειδούς κατάστασης..Ίσως δεν θα έπρεπε αλλά πρόφερε το ,

τονίζοντας τα σύμφωνα,με βαριά υπόκωφη φωνή και κοιτώντας το όνομα του xD

Σαν βαρβαρικό σώμα που έχει μια ημισέληνο στην αρχή του ονόματός του είναι xD

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε συ Βήλφι.... προτιμάς το order αντί του coven?

 

Ναι στα Ελληνικά τάγμα = order.

 

Το order εμένα με παραπέμπει σε καταστάσεις φαλοκρατικές και ανέραστες sorry κιόλας....

Αλλά το coven έχει πολύ γυναικείο στοιχείο μέσα του... ειδικά να είναι Artemis Coven, Tantra Tiger Coven και δεν συμμαζεύεται... λολ...

 

Από την άλλη το order είναι του στυλ .... είμαστε "άντρες" και κάνουμε ότι γουστάρουμε....

 

Εγώ έτσι το έχω δει μέχρι τώρα.... όσα order & covens πλησίασα... και για αυτό προτιμώ τα covens για κάτι οργανωμένο....

 

Αλλιώς πιο καλή η μοναξιά και είσαι solo.... 

Αλλά το σόλο για μένα έχει τελείώσει προ πολλού.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

οπότε να απαντήσω στην ερώτηση

Τι Ειναι Ενα Τάγμα Και Τι Προσφαιρει!

 

είναι μια οργανωμένη συνάθοριση συνήθως αντρών που έχουν ένα κοινό μεταφυσικό σκοπό... το Τάγμα "εργάζεται" για έναν σκοπό ή υπερετεί έναν σκοπό. 

 

Συνήθως ο σκοπός αυτός εξυπηρετεί κάτι έξω από την προσωπική ανάπτυξη κάθε μέλους. πχ να εξαπλωθεί η λατρεία του Δράκου τάδε....

 

Όμως κάθε μέλος με την δραστηριότητα του αναπτύσεται προσωπικά ανεξαρτήτως αν ο σκοπός του τάγματος δεν είναι η προσωπική ανάπτυξη.

 

Από την άλλη τα covens είναι συνήθως συναθροίσεις wican και πιο Λαϊκές θα λέγαμε.... και δεν υπηρετούν έξωθεν σκοπούς αλλά σαν σύνολο και ομάδα ακολουθούν μια παράδοση πχ κοινά έθιμα. 

 

Αυτή η κοινή παράδοση στα κόβενς είναι ο μοχλός προσωπικής ανάπτυξης.

 

Έτσι αν κάποιος θέλεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αυτο βελτίωση ψάχνει να βρει covens πχ Ασιάτικες σάγκα που είναι ομάδες Βουδιστών / Ινδών κτλ που ακολουθούν έθιμα παραδόσεις κτλ...

 

Αν κάποιος θέλει να πετύχει εξωτερικούς στόχους σαν να δουλεύει αφιλοκερδώς σε εταιρεία πάει σε Τάγματα...

 

Και αν κάποιος τα φοβάται ή δεν θέλει διότι δεν είναι έτοιμος για μεταφυσική κοινωνικοποίηση μένει μόνος του μέχρι να του έρθει η όρεξη και να ξεφοβηθεί....

 

 

Φιλικά

Dim

Namaste!

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι αν κάποιος θέλεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αυτο βελτίωση ψάχνει να βρει covens πχ Ασιάτικες σάγκα που είναι ομάδες Βουδιστών / Ινδών κτλ που ακολουθούν

έθιμα παραδόσεις κτλ...

Αν κάποιος θέλει να πετύχει εξωτερικούς στόχους σαν να δουλεύει αφιλοκερδώς σε εταιρεία πάει σε Τάγματα...

 

Tα οποία βέβαια για την Ελλάδα δεν ισχύουν εκτός και αν είναι έγκυρα

και διαπιστωμένα παρακλάδια άλλων,μεγαλύτερων ενώσεων..

 

Αν και πάλι..και να είναι,έτσι όπως είναι ο μεταφυσικός χώρος στην Ελλάδα..

θέλει πολύ προσοχή..

 

Υ.Γ.Dim,το order μου θυμίζει τελετουργικά,πανοπλίες,υπερπαραγωγές και τέτοια..

η αλήθεια είναι οτι πιο άνετα είναι τα covens σαν έννοιες..αλλά και πάλι εξαρτάται

ποιοί θα συγκεντρωθούν στο κόβεν..και τι θα κάνουν.. :P

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε οδηγεί σε "συνάθροιση" σημαίνει ότι κάποια στιγμή το μέλος θα πρέπει να ακολουθήσει την πλειοψηφία. Σε μια άμεση Δημοκρατία αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό, όμως ξέρουμε ότι στη μαγεία, η εξέλιξη του κάθε ανθρώπου είναι μια πολύ προσωπική υπόθεση. Άλλο κάποιος να έχει κάποιον μέντορα που απλώς βοηθάει και προμηθεύει το μαθητή του με ερεθίσματα και γνώσεις και άλλο σου λέω τι θα κάνεις, πώς θα το κάνεις, πότε θα το κάνεις (το "γιατί" πέφτει συνήθως στο πηγάδι, πέρα από μια πολύ πολύ περιληπτική εξήγηση!

 

Σαν φόρουμ είμαστε κατά της οργάνωσης για τον πολύ απλό λόγο: Το να έχεις μέντορα, σημαίνει ότι θα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι όσο τη μάνα σου (ενδεικτικά το λέω). Σε ένα τάγμα/γκρουπ/ομάδα/οργάνωση δεν μπορείς να εμπιστευτείς όλα τα μέλη και πάντοτε κάποια στιγμή εισχωρούν αμφιβόλου ηθικής άτομα. Πολλοί ασχολούνται με τη μαγεία για το προσωπικό τους όφελος χειραγωγώντας ανθρώπους και αποσπώντας μικρά και μεγάλα χρηματικά ποσά. Κάτι σαν τις οργανωμένες θρησκείες!

Link to comment
Share on other sites

το χρηματικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το λιγότερο...

 

αν κάποιος μπει σε ένα τάγμα/κόβεν γενικά ομάδα θέτει αμέσως τον εαυτό του εκθετιμένο ως χαρακτήρα σε άλλα πρόσωπα.

 

και αυτό διότι θα αρχήσουν μέσα στο κόβεν κτλ να λένε αυτό το κάνουμε αυτό όχι... διότι έτσι και έτσι πιστεύουμε.... και εκεί εξάρταται τι χαζομάρα ή σοφία θα σου πει ο άλλος...

 

πχ μην κάνεις το τάδε διότι είναι αρνητικό ενώ εσύ το έκανες κάθε μέρα και δεν συνέβαινε τίποτα... οπότε σε ομάδες ο κάθε ένας βλέπει τι του ταιριάζει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπληρώνονται όλοι μέσα από ομάδες ούτε και όλοι μέσα από καθαρά ατομική πορεία.


Το μείον στην ομάδα είναι ότι η  διαφορετικότητα του καθενός υποχωρεί και η ανεξάρτητη σκέψη πάει περίπατο, αφού ως είθισται, τα μέλη (ιδίως οι πιστοί) ενδύονται τη νοόσφαιρα  του δασκάλου/πυρήνα με το να την αναπαράγουν(κόπιες)  με διάφορα ανταλλάγματα, συνήθως αίσθηση δύναμης,
συντροφικότητα, ασφάλεια, κατεύθυνση, επαγγελματικός προσανατολισμός  κ.λ.π.


Στην πραγματικότητα υπάρχει ένα κοινό pattern που επαναλαμβάνεται με παραλλαγές μέσα στο θέατρο της υπάρχουσας κοινωνίας. Ένας εμπειρικός δρόμος που υποτίθεται ότι οι συμμετέχοντες μαθαίνουν από τη σκοπιμότητα του συστήματος, ενώ κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.

 


Η εμπιστοσύνη χτίζεται.Δεν ξέρεις παρά ελάχιστα έως τίποτα για τον άλλο. Αντίστροφα, ξέχνα ότι μέχρι τώρα νόμιζες.



 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο σε τάγματα/κοβεν κτλ ο χαρακτήρας του μέλους αναπαράγει την ενέργεια του αρχηγού.

 

σε άλλες ομάδες όπως Βουδδιστικές σάγκα, ομάδες σε άσραμ Ινδικά κτλ υπάρχει περισσότερο ελευθερία για προσωπική ανάπτυξη και συμμετοχή στα κοινά.

 

πχ στην Βουδδιστική ομάδα που πάω υπάρχει μια ομάδα λαϊκών η σάγκα που λέμε και εκεί μέσα από μια κοινή άσκηση ο κάθε ένας κάνει προσωπική ανάπτυξη χωρίς να αναπαράγουμε κάποιο πάτερν αρχηγού.

 

Άλλωστε η Βουδδιστική άσκηση βιπάσανα απορίπτει την κάθε μια επιρροή ακόμη και του ίδιου του αρχηγού αν υπήρχε κάποιος.... 

 

Δλδ σε μερικές ομάδες η κοινή δραστηριότητα από την φύση της δίνει ελευθερία .... πχ όπως είπα διαλογισμός Βιπάσανα (διαλογισμός ελευθερίας από κάθε επιρροή)

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη η επανάληψη των ιδεών του αρχηγού ως διδασκαλία είναι κάτι σύνηθες σε κάθε ομάδα.

 

Οπότε αν γνωρίζεις ότι όπου και να πας θα συναντήσεις κάτι τέτοιο όταν πας σε ομάδες

το ξέρεις και πας προετοιμασμένος και δεν σου ξενίζει η όλη συμπεριφορά επανάληψης της διδασκαλίας

ή των ιδεών....

 

Μερικές φορές όμως οι ιδέες που ανακυκλώνονται είναι πολύ ψυχοβόρες ενεργειακά....

πχ στην Βόρειο Ελλάδα διαφορες 12θειστικές ομάδες είναι πολύ κουραστικές με την 

επανάληψη συναισθημάτων μίσους προς άλλους ανθρώπους πχ Χριστιανούς.

 

Και σε κάποιο σημείο η ομάδα εγκλωβίζεται στις ίδιες ψυχοφθόρες ενέργειες

και εκεί είναι που αρχίζουν και χάνουν μέλη διότι το μέλος αρχίζει και κουράζεται

νοητικά και ψυχικά....

 

Το μυστικό είναι να βρει κάποιος ομάδα που να του δίνει όχι να του σπαταλά ενέργεια και να τον κουράζει.

 

Για μένα μέχρι τώρα οι Ελληνικές μαχητικές ομάδες 12θειστών ήταν πολύ κουραστικές και ενεργοβόρες.

Οι Ασιάτικες ομάδες είναι πιο ξεκούραστες και δίνουν πολύ ενέργεια.... και για μένα είναι κάτι θεμιτό.

Οι μαγικές ομάδες είναι κάτι που θα δω στο μέλλον διότι δεν έχω μέχρι στιγμής γίνει μέλος σε κάποια.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...