Jump to content

Τι Ειναι Ενα Τάγμα Και Τι Προσφέρει


 Share

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η σχέση 2 ατόμων είναι σεξ Δανάη μου και 3-4 είναι πηγαδάκι για κουτσομπολιό, πρέπει να ανοίξουμε τον κύκλο μας. Θα πρέπει να σχετιστούμε για να αποδεσμευτούμε, όσο τον μικραίνουμε τόσο πιο ισχυρά δεσμά δημιουργούμε. Εάν βεβαίως μας αρέσει κανένα πρόβλημα.

 

Ο τρόπος με τον οποίο επιχειρηματολόγησες πάνω στην άποψή μου είναι επιεικός αστείος. Η σχέση μεταξύ δύο ατόμων δεν είναι πάντοτε σεξ. Προσωπικά έχω πολλές σχέσεις με διάφορα άτομα και σε πληροφορώ ότι ουδέποτε έκανα σεξ μαζί τους.

Τα 3-4 άτομα δεν είναι πάντοτε πηγαδάκι για κουτσομπολιό. Νόμιζα ότι μιλούσαμε για μαγικές διεργασίες και όχι για το καφέ της χαράς.

 

Μπορεί οι απόψεις μου να μη σε βρίσκουν σύμφωνη, αλλά εγώ έχω συγκεκριμένη επιχειρηματολογία πάνω σε αυτά που σου λέω. Δεν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φτηνά κόλπα για να μειώσω τα λόγια σου, οπότε μην κάνεις το ίδιο και σε μένα.

 

Εγώ προσωπικά ποτέ δε θα δώσω συμβουλή σε κάποιον που μόλις έχει αρχίσει να ασχολείται, να μπει στο οποιοδήποτε τάγμα.

Για δύο λόγους:

1) Ένας νέος στο χώρο δεν ξέρει τι θέλει και τι του αρέσει.

2)Εκεί που μπαίνει χρήμα, οι διαδικασίες είναι αδιαφανείς.

 

Τώρα, σε ένα φόρουμ όπως το δικό μας, τυχαίνει να γνωρίζεις διάφορα άτομα. Εγώ έχω άτομα εδώ που τα γνωρίζω το 1/3 της ζωής μου και μπορεί και να δεχόμουν να κάνουμε κάτι σε μικρό και ελεγχόμενο πλαίσιο. Όμως όσο και να ήθελα να βοηθήσω και άλλους, ποτέ δε θα έπαιρνα το ρίσκο να βοηθώ και να κατευθύνω πάνω από 2-3 άτομα. Επειδή πολύ απλά ΔΕ γίνεται! Αντιστοίχως, κάποιος που θα με βοηθούσε σε κάτι που θα ήθελα, δε θα δεχόμουν εγώ η ίδια να έχει ταυτόχρονα πάνω από 2-3 άτομα μαζί με μένα. Δεν είναι θέμα εγωισμού, είναι θέμα ελέγχου.

 

Με τη λέξη έλεγχο δεν εννοώ τον big brother, όπως πάλι προσπάθησες να παρερμηνεύσεις τα λόγια μου. Ο έλεγχος αφορά τις όποιες μαγικές διεργασίες και τεχνικές. Το τι ώρα κοιμάται, τι τρώει, τι βλέπει στην τηλεόραση, πού πάει για καφέ, με αφήνει αδιάφορη (εκτός αν υπάρχει εθισμός).

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι προσκοπάκια ορισμένοι δεν έχουν πάει....

 

Υπονοείς ότι αυτά που θα κάνεις ως μέλος ενός τάγματος αντιστοιχούν με αυτά που θα κάνεις στους προσκόπους;

 

Στους προσκόπους μαθαίνεις βασικούς κανόνες επιβίωσης μέσα σε δασικές περιοχές κυρίως. Ακόμα κι εκεί όμως δεν έχεις 30 άτομα τσούρμο και ό,τι γίνει. Ειδικά σε δύσκολες συνθήκες, το "τσούρμο" θα χωριστεί σε υποομάδες και μάλιστα ανά δυάδες ο ένας θα προσέχει τον άλλον.

Δε συνεχίζω όμως αυτόν τον συλλογισμό γιατί εξαρχής η αντιστοιχία είναι προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

 

Στους προσκόπους μαθαίνεις βασικούς κανόνες επιβίωσης μέσα σε δασικές περιοχές κυρίως. Ακόμα κι εκεί όμως δεν έχεις 30 άτομα τσούρμο και ό,τι γίνει. Ειδικά σε δύσκολες συνθήκες, το "τσούρμο" θα χωριστεί σε υποομάδες και μάλιστα ανά δυάδες ο ένας θα προσέχει τον άλλον.

 

Στα τάγματα μαθαίνεις βασικούς κανόνες επιβίωσης μέσα σε απόκρυφες περιοχές κυρίως. Ακόμα κι εκεί όμως δεν έχεις 30 άτομα τσούρμο και ό,τι γίνει. Ειδικά σε δύσκολες συνθήκες, το "τσούρμο" θα χωριστεί σε υποομάδες και μάλιστα ανά πηγαδάκια ο ένας θα προσέχει τον άλλον.

 

Καλή μου φαίνεται η αντιστοιχία..οι μόνες διαφορές είναι οτι τα ανάλογα παιδάκια που ήταν στους προσκόπους έχουν μεγαλώσει..και ως ενήλικες πλέον δεν μπορείς να τους βάλεις σε ομαδούλες των δύο ή να τους πεις "θα έχουμε μικρές ομάδες για να διατηρείται η τάξη"..Πάει αυτόματα η οργάνωση και οι κινήσεις,ειδικά αν έχεις καλό δάσκαλο/αρχηγό/οδηγό..

Link to comment
Share on other sites

Δανάη, αυτούς τους χαρακτηρισμούς θα τους λάβω υπόψη μου ως άγνοια και μόνο και όχι ως προσπάθεια γελοιοποίησης.

Στην μαγεία η σταθερή σχέση ανάμεσα σε μόνο 2 άτομα καταλήγει στο σεξ και ανάμεσα σε 3-4 σε κουτσομπολιό.


Ούτε εγώ θα δώσω συμβουλή σε κάποιον να μπει σε κάποιο τάγμα, μόνος του θα βρει την άκρη.


Αν κάποιος μπορεί να κατευθύνει 2-3 άτομα μπορεί να το κάνει και με 200.

Από την εμπειρία μου λέω πως είναι θέμα εγωισμού, εσύ θεώρησέ το ότι καταλαβαίνεις.


Εκτός του ότι δεν προσπάθησα να παρερμηνεύσω τίποτα σε προτρέπω να ξαναδιαβάσεις ότι έγραψα. Όταν πληθαίνουν οι κρίσεις τέτοιου είδους νομίζω ότι είναι καλό να σταματάει η συζήτηση διότι το συναίσθημα δεν επιτρέπει την καθαρή ματιά.


Να έχουμε μια όμορφη ημέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπονοείς ότι αυτά που θα κάνεις ως μέλος ενός τάγματος αντιστοιχούν με αυτά που θα κάνεις στους προσκόπους;

 

υπονοώ το ομαδικό πεύμα και τομ ρόλο του καθοδηγητή οδηγού... το ίδιο μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε ομάδα αν οι συμμετέχοντες προσεγγίζουν την ομάδα αθώα εξ αρχής.

 

Αν όμως το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι ... ε ναι τότε άλλο πράγμα...!

Link to comment
Share on other sites

pyramid, on 03 Sept 2013 - 10:04, said:snapback.png

 

Στην μαγεία η σταθερή σχέση ανάμεσα σε μόνο 2 άτομα καταλήγει στο σεξ και ανάμεσα σε 3-4 σε κουτσομπολιό.

Η επιχειρηματολογία σου είναι ότι αυτό συμβαίνει επειδή το λες εσύ; Μήπως η εμπειρία σου πάνω σε αυτό είναι τελικά μόνο το σεξ και κρίνεις εξ ιδίων; Διότι έτσι δεν έχει βάση το επιχείρημά σου αφού στερεί αντικειμενικότητας. Αυτό το λέω γιατί γνωρίζω και άλλα άτομα, εκτός από εμένα, που δεν έχουν τέτοια κατάληξη. 

 

 

pyramid

 

Speedy

Έχει οριστεί από ποίον; Από κάτι αόρατο;

Γιατί άλλο κάποιος να θέλει πραγματικά να κάνει κάτι γιατί τον ικανοποιεί και του δίνει χαρά και άλλο να το κάνει επειδή του το ορίσανε και ούτως ή άλλως δε μπορεί να κάνει αλλιώς. 

Δεν είναι διαταγή, συμφωνεί και ο ίδιος.

 

Δεν μου απάντησες στην ερώτηση μου. Δεν ρώτησα αν συμφωνήσανε ή αν δώσανε διαταγές. Ρώτησα με ποιον έγινε αυτή η συνομιλία; Εσύ είπες ότι κάποιος του το όρισε (άρα το διέταξε;;)!  Αφού λοιπόν το αλλάξαμε τώρα, με ποιον συμφώνησε αυτός λοιπόν; 


 

 

Συμφωνούμε στο ότι ο καθένας θα μπει σε μια ομάδα για δικούς του λόγους, αλλά από ότι κατάλαβα με βάση αυτά που έγραψες, κάποιος θα μπει σε μια ομάδα είτε για να χειραγωγήσει (και να κερδίσει χρήματα ή οτιδήποτε άλλο) είτε για να χειραγωγηθεί (κοινώς είναι πρόβατο).

 

Δεν έχει σημασία γιατί θα μπει, σημασία έχει το αποτέλεσμα.
Όπως προανέφερα «Κάποια στιγμή θα καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν και δεν θα παρεκκλίνουν πλέον.»

 

Μα δεν αναλύω για το λόγο που θα μπει αλλά για το αποτέλεσμα... ότι θα χειραγωγηθεί ή θα χειραγωγήσει...

Επίσης στην απάντησή σου θεωρείς το εξής: Για παράδειγμα ότι αν ένας δάσκαλος διδάσκει μαθηματικά, και τα παιδιά δε καταλαβαίνουν τι κάνει, τι λέει και κάνουν λάθη στις ασκήσεις, τότε αυτό δε πειράζει καθόλου. Δεν χρειάζεται να κάνει κάτι ο μαθηματικός γιατί κάποια στιγμή τα παιδιά θα καταλάβουν (από το θεό μήπως;;) και δε θα κάνουν πλέον λάθος στις ασκήσεις.

 

 

 

Αν κάποιος μπορεί να κατευθύνει 2-3 άτομα μπορεί να το κάνει και με 200.

 

 

Αν κάποιος μπορεί να κρατήσει 2-3 καρπούζια (μιας και είναι ακόμα καλοκαίρι είπα να διαλέξω αυτό το φρούτο) μπορεί το ίδιο να κάνει και με 200; Δε νομίζω ότι αν κάποιος μπορεί να κατευθύνει 5 άτομα (δηλ μια ομάδα μπάσκετ) μπορεί την επόμενη μέρα να γίνει δήμαρχος του χωριού αυτόματα!!! 

 

 
 
 
Αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι έχεις πάρει πολύ επιπόλαια τη συζήτηση αυτή λόγω των προσωπικών σου προτετελεσμένων θέσεων και λόγω της δικής μας "μη ορθής πληροφόρησης". Ότι συμβαίνει σε κάποιον, γίνεται γιατί κάτι ξέρει αυτός, έτσι του ορίστηκε, αυτά έχει η ζωή και ούτω καθεξής...
.  
Link to comment
Share on other sites

 

Στην μαγεία η σταθερή σχέση ανάμεσα σε μόνο 2 άτομα καταλήγει στο σεξ και ανάμεσα σε 3-4 σε κουτσομπολιό.

 

Αν το καλο δεις η κατάληξει στο σεξ/έρωτα μεταξύ άντρα-γυναίκα είναι ότι πιο όμορφο υπάρχει, ειδικά αν έχουν και πνευματικό δεσμό!

 

Στα περισσότερα άτομα αν καταλήξει στο κουτσομπολιό είναι θεμιτό όσο είναι διασκεδαστικό και καλοπροαίρετα και φέρνει ευθυμία, αν το κους κους γίνει δηλητηριώδες τότε πρέπει να σταματήσει διότι πνευματικά άγεις την ενέργεια της κακολογιάς αντί της ευλογίας!

 

Εγώ και τα 2 καλοπροαίρετα τα δέχομαι ευχάριστα!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγαπητοί φίλοι!

Σημερα έρχομαι με μια διαφορετική ερώτηση!

Τι ειναι ενα τάγμα και τι προσφαιρει ποιοι εντάσσονται σε τέτοια και γιατι!

Ειναι κακό η καλό?

Τι κανόνες πρεπει να ακολουθείς?

(αυτό το τοπικ δεν εχει να κανει.με διαφήμιση Τάγματος!)

Τάγμα = από το τάξη / διάταξη. Ουσιαστικά είναι ένας οργανωμένος "σχηματισμός" που επιδιώκει (το πλεονέκτημα) να προσφέρει ένα πλαίσιο ανάπτυξης (στην περίπτωσή μας) και επικοινωνίας ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα/στόχους/επιδιώξεις. Επειδή όμως το 'τάγμα' (οι άνθρωποι πίσω από αυτό) μπορεί να έχει και άλλα συμφέρονται ή στόχους, διαφορετικά από αυτά των πολλών μελών, μπορεί (το μειονέκτημα) να επιδρά δεσποτικά στη ζωή των μελών και ουσιαστικά να τα χρησιμοποιεί - να είναι μέσο χειραγώγησης.

Link to comment
Share on other sites

 

Η επιχειρηματολογία σου είναι ότι αυτό συμβαίνει επειδή το λες εσύ; Μήπως η εμπειρία σου πάνω σε αυτό είναι τελικά μόνο το σεξ και κρίνεις εξ ιδίων; Διότι έτσι δεν έχει βάση το επιχείρημά σου αφού στερεί αντικειμενικότητας. Αυτό το λέω γιατί γνωρίζω και άλλα άτομα, εκτός από εμένα, που δεν έχουν τέτοια κατάληξη. 

 

  :woot:ώστε έχουμε προσωπικό θέμα! :D

 

 

Δεν μου απάντησες στην ερώτηση μου. Δεν ρώτησα αν συμφωνήσανε ή αν δώσανε διαταγές. Ρώτησα με ποιον έγινε αυτή η συνομιλία; Εσύ είπες ότι κάποιος του το όρισε (άρα το διέταξε;;)!  Αφού λοιπόν το αλλάξαμε τώρα, με ποιον συμφώνησε αυτός λοιπόν; 

 

Στην όποια ερώτηση απαντώ όπως εγώ θεωρώ σωστό. Επιπλέον να διαβάζεις πιο ψύχραιμα, είπα «έχει οριστεί και το έχει αποδεχτεί» και «Δεν είναι διαταγή, συμφωνεί και ο ίδιος.».

 

 

Μα δεν αναλύω για το λόγο που θα μπει αλλά για το αποτέλεσμα... ότι θα χειραγωγηθεί ή θα χειραγωγήσει...

Επίσης στην απάντησή σου θεωρείς το εξής: Για παράδειγμα ότι αν ένας δάσκαλος διδάσκει μαθηματικά, και τα παιδιά δε καταλαβαίνουν τι κάνει, τι λέει και κάνουν λάθη στις ασκήσεις, τότε αυτό δε πειράζει καθόλου. Δεν χρειάζεται να κάνει κάτι ο μαθηματικός γιατί κάποια στιγμή τα παιδιά θα καταλάβουν (από το θεό μήπως;;) και δε θα κάνουν πλέον λάθος στις ασκήσεις.

 

 

Δεν με ενδιαφέρει τι έχεις στο μυαλό σου αλλά τις λες και βεβαίως αυτό δεν είναι αποτέλεσμα αλλά στάδιο της πορείας.

Τα έχω ήδη αναλύσει, να λαμβάνεις υπόψη σου και τα προηγούμενα μηνύματα, συνοψίζω για τελευταία φορά. Δεν είπα ότι δεν χρειάζεται να κάνει κάτι ο δάσκαλος είπα ότι κατά την πορεία οι μαθητές θα κάνουν λάθη αλλά κάποια στιγμή θα καταλάβουν και δεν θα παρεκκλίνουν πλέον.

 

 

Αν κάποιος μπορεί να κρατήσει 2-3 καρπούζια (μιας και είναι ακόμα καλοκαίρι είπα να διαλέξω αυτό το φρούτο) μπορεί το ίδιο να κάνει και με 200; Δε νομίζω ότι αν κάποιος μπορεί να κατευθύνει 5 άτομα (δηλ μια ομάδα μπάσκετ) μπορεί την επόμενη μέρα να γίνει δήμαρχος του χωριού αυτόματα!!! 

 

 

Ενδιαφέρουσα αντιστοιχία, ποτέ δεν είχα φανταστεί τους ανθρώπους ως καρπούζια!

Αν και τα συμπεράσματά σου, κατά την άποψή μου, είναι αλλοπρόσαλλα και μόνο που γίνεται συζήτηση είναι καλό οπότε όλα καλά.

 

 

Νομίζω ότι ολοκληρώθηκε ένας κύκλος τοποθετήσεων.

Θα ήθελα να επαναλάβω πως οι τοποθετήσεις μου έγιναν για να μην υφίσταται μόνο η άποψη που εκφέρατε ως φορουμ, μέσω της συντονίστριας Δανάης, κατηγορηματικά εναντίον των οργανώσεων και να πω ότι λυπάμαι εάν κάποιος στενοχωρήθηκε από τις θέσεις μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκφέρω ποτέ άποψη ως φόρουμ, γιατί πολύ απλά είμαι ένας άνθρωπος και πάντοτε εκφέρω τη δική μου άποψη.

 

Το γεγονός ότι σαν φόρουμ έχουμε όρο που απαγορεύει την όποια προτροπή σε κάποιο τάγμα, δείχνει τη σοβαρότητα του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Σαν φόρουμ είμαστε κατά της οργάνωσης για τον πολύ απλό λόγο: Το να έχεις μέντορα, σημαίνει ότι θα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι όσο τη μάνα σου (ενδεικτικά το λέω). Σε ένα τάγμα/γκρουπ/ομάδα/οργάνωση δεν μπορείς να εμπιστευτείς όλα τα μέλη και πάντοτε κάποια στιγμή εισχωρούν αμφιβόλου ηθικής άτομα. Πολλοί ασχολούνται με τη μαγεία για το προσωπικό τους όφελος χειραγωγώντας ανθρώπους και αποσπώντας μικρά και μεγάλα χρηματικά ποσά. Κάτι σαν τις οργανωμένες θρησκείες!

 

Όταν είσαι συντονίστρια και λες αυτό που παραθέτω δεν υπάρχει αμφιβολία ότι εκφράζεις αυτό που θέλει το φορουμ. Εάν δεν είναι έτσι και το είπες κατόπιν δικής σου πρωτοβουλίας πως θα μπορούσα να το ξέρω?

 

Αυτός ο όρος, συνήθως, υφίσταται για νομικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Νομίζω ότι ολοκληρώθηκε ένας κύκλος τοποθετήσεων.

Θα ήθελα να επαναλάβω πως οι τοποθετήσεις μου έγιναν για να μην υφίσταται μόνο η άποψη που εκφέρατε ως φορουμ, μέσω της συντονίστριας Δανάης, κατηγορηματικά εναντίον των οργανώσεων και να πω ότι λυπάμαι εάν κάποιος στενοχωρήθηκε από τις θέσεις μου. :)

 

Pyramid καλημέρα,

 

Καλά έκανες και εξέφρασες την άποψή σου, γιαυτό είμαστε άλλωστε εδώ, αλλά ουσιαστικά επανατοποθετείσαι πάλι στην ίδια θέση που είχες προηγουμένως χωρίς να παρουσιάζεις ουσιαστικά επιχειρήματα. Δεν θεμελιώνεις πουθενά αυτά που γράφεις και με ένα επιπόλαιο τρόπο "ακυρώνεις" ότι γράφω επειδή το θεωρείς αλλοπρόσαλλο. Συνεχίζεις να εκφράζεις την ίδια μονότονη θέση που στηρίζεται στα εξής: αυτό γίνεται γιατί κάτι ξέρει αυτός, έτσι του ορίστηκε, αυτά έχει η ζωή και ούτω καθεξής...

 

Από δική μου πλευρά δεν πρόκειται να συνεχίσω άλλο τον διάλογο γιατί δεν έχει νόημα.

 

Προς τα υπόλοιπα μέλη να σημειώσω ότι η άποψη του κάθε συντονιστή αφορά μόνο αυτόν και δεν είναι θέση του φόρουμ. Η Δανάη σαν προσωπικότητα μπορεί να εκφράζει ό,τι άποψη θέλει άσχετα με το αν είναι συντονίστρια ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ηθελα επίσης να ρωτησω τι εινΑι Coven αν μπορείς ν Μ πεις!

Πάντως το coven δεν είναι τάγμα (αν και covens μπορεί να 'ανήκουν' σε τάγμα).

Συνήθως ο άνθρωπος που κάνει αυτή την ερώτηση δεν είναι ακόμα για coven (εξαιρούνται τα γιαλαντζι)

Link to comment
Share on other sites

Δανάη μου το μέλος ακολουθεί ότι λέει αυτός που ηγείται, εάν δεν του αρέσει μπορεί να μην είναι μέλος, ουδείς αναντικατάστατος. Οι διάφορες ομάδες στηρίζονται στα μέλη τους και θέλουν να έχουν μέλη όμως και τα μέλη στηρίζονται στις ομάδες που ανήκουν και θέλουν να ανήκουν εκεί που βρίσκονται.

 

...

Άλλο μια ομάδα, άλλο τάγμα (που προϋποθέτει διάταξη - οργάνωση, στόχους, όραμα, σχέδια δράσης κτλ). Κλειδί είναι η "υγεία" της ηγεσίας ή του ηγέτη και το κλειδί (περνά από την κλειδαριά που λέγεται λογοδοσία). Μια ηγεσία/ηγέτης που δε δίνει λόγο σε κανέναν είναι πιθανότερο να παρεκτραπεί και να διαφεντεύει τα μέλη αντί να τα προωθεί. Η προσφορά και η ζήτηση μετρά κι εδώ - εδώ που τα λέμε, αν και ανάγκη για εξωτερική καθοδήγηση έχουν όλοι, οι πιο "έχοντες ανάγκη" έχουν ανάγκη για ένταξη σε ομάδα κι αυτό μπορεί να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης. Άλλο να σε βρούνε ή να τους βρεις και να σε θέλουν/χρειάζονται κι αλλό να τους χρειάζεσαι τόσο ώστε να μη φαίνεται το πόσο σε χρειάζονται.

Έτσι γίνεται με τη συμμετοχή σου να είσαι απλά μια μπαταρία που δίνει στην ηγεσία για δικούς της στόχους, που ίσως αγνοείς, ή η ηγεσία να σε εκτοξεύει where no man has gone before - που είναι και το ζητούμενο. Υπάρχει ρίσκο και τζόγος, αν δεν ξέρεις τι κάνεις.

 

 

 

 

...Πες μου σε παρακαλώ, για πιο λόγο να ηγείται κάποιος μιας ομάδας. Τι κερδίζει από αυτό;

 

Για πιο λόγο κάποιος να μπει σε "ομάδα" όταν:

"Στην ομάδα, όλα τα άτομα που δεν έχουν φτάσει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο είναι αμφιβόλου ηθικής. Όσο κινδυνεύεις εσύ από αυτά άλλο τόσο κι αυτά κινδυνεύουν από εσένα. Τα περισσότερα άτομα (όλα αλλά αφήνω και ένα παραθυράκι) έχουν χειραγωγήσει ανθρώπους, έχουν κερδίσει χρήματα από την μαγεία, έχουν κάνει κακό με διάφορους τρόπους."

...

 

Υπάρχουν καλοί και κακοί λόγοι για να επιζητεί κάποιος την ηγεσία.

Αν είναι ένας ο λόγος βέβαια είναι αυτός: γιατί μπορεί!

 

Κατά τα άλλα:

Μερικοί καλοί λόγοι (υπάρχουν κι άλλοι):

1. Χρειάζεται τους άλλους για να πάει πιο πέρα - αν είναι αυτό ξεκάθαρο σε όλα τα... συμβαλόμενα μέρη είναι εντάξει. Ο ένας χρειάζεται τους άλλους για έξτρα ώθηση, οι άλλοι χρειάζονται τον ένα για τη ζωντανή γνώση (όχι από βιβλία). Αν αυτά είναι ξεκάθαρα και διαφανή...

2. Έχει ανάγκη να μεταδώσει κάτι που έχει βρει (και έτσι βρίσκει την ώθηση για το πιο πέρα)

3. Έχει κάποιο σκοπό - που διευκρινίζει - και ζητά 'συνταξιδιώτες' (καλό το ιστιοπλοϊκό και το δίπλωμα του σκίππερ, αλλά τι να το κάνεις μόνος;)

4. Χρειάζεται να μάθει κάποια πράγματα - τίποτα καλύτερο από το να τα διδάξει!

κα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...