Jump to content

Δύο -Άσχετες Μεταξύ Τους- Ερωτήσεις.


chaos
 Share

Recommended Posts

Κάπου διάβασα πως ο άνθωπος που έχει την ικανότητα να αισθάνεται την ενέργεια γύρω του

έχει χάσει την ικανότητα να παράγει ο ίδιος ενέργεια και έχει μετατραπεί σε ενεργειακό βαμπίρ...
Αληθεύει?

 

Όταν ένας (θρήσκος) άνθρωπος αυτοθυσιαστεί για να σώσει τον συνάνθρωπο του αλλά παράλληλα στο πίσω μέρος του μυαλού

ελπίζει πως μέσω της αυτοθυσίας εξασφαλίζει μια θέση στον παράδεισο,

τελικά θα την κερδίσει τη θέση?

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

1) όχι απαραίτητα !
Αυτός που έχει μάθει να αισθάνεται την ενέργεια γύρω του απλά έχει ανοιχτοί σε νέα πράγματα / ορίζοντες  .  Πρακτικά  μπορεί να συνδεθεί και να αντλήσει ενέργεια από της πηγές που υπάρχουν γύρο του (ποτάμια , λίμνες , δέντρα, θάμνοι – φυτά , Βουνά , θάλασσα , ουρανός , μια πηγή θερμότητας , άλλο . ) .  Αν τώρα θέλει να γίνει Βαμπίρ τότε τρέφεται – αντλεί ενέργεια από ανθρώπους και ζώα(;) ……

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

 

Κάπου διάβασα πως ο άνθωπος που έχει την ικανότητα να αισθάνεται την ενέργεια γύρω του

έχει χάσει την ικανότητα να παράγει ο ίδιος ενέργεια και έχει μετατραπεί σε ενεργειακό βαμπίρ...

 

Αληθεύει?

 

Ίσως αυτό που ισχύει πάνω σε αυτό,είναι οτι από την στιγμή που έχει αναπτύξει

τις ανάλογες αισθήσεις ώστε να "νιώθει την ενέργεια",μπορεί παράλληλα και να

την αντλήσει ή να την διοχετεύσει..Αλλά δεν νομίζω οτι ισχύει..η αντίληψη δεν έχει

άμεση σχέση με την δυνατότητα παραγωγής..

 

 

 

Όταν ένας (θρήσκος) άνθρωπος αυτοθυσιαστεί για να σώσει τον συνάνθρωπο του αλλά παράλληλα στο πίσω μέρος του μυαλού

ελπίζει πως μέσω της αυτοθυσίας εξασφαλίζει μια θέση στον παράδεισο,

τελικά θα την κερδίσει τη θέση?

 

χμ..

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα...κανείς δεν μπορεί να ξέρει...αλλά υποτίθεται πως για να πας στον παράδεισο πρέπει να είσαι ταπεινός και τα λοιπά και να ελέγχεις τις σκέψεις και τις επιθυμίες σου..Δεν είναι σωστό να κάνεις κάτι φαινομενικά σωστό ενώ το κανεις για το συμφέρον σου....όμως ουδείς τέλειος..φαντάζομαι ο Θεός θα έχει συμβιβαστεί με αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας (θρήσκος) άνθρωπος αυτοθυσιαστεί για να σώσει τον συνάνθρωπο του αλλά παράλληλα στο πίσω μέρος του μυαλού ελπίζει πως μέσω της αυτοθυσίας εξασφαλίζει μια θέση στον παράδεισο, τελικά θα την κερδίσει τη θέση?

 

"Αν μπορώ να λαλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων, ακόμα και των αγγέλων, αλλά δεν έχω αγάπη για τους άλλους, οι λόγοι μου ακούγονται σαν ήχος χάλκινης καμπάνας ή σαν κυμβάλου αλαλαγμός. Κι αν έχω της προφητείας το χάρισμα κι όλα τα κατέχω τα μυστήρια κι όλη τη γνώση, κι αν έχω ακόμα όλη την πίστη έτσι που να μετακινώ βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, είμαι ένα τίποτα. Κι αν ακόμα μοιράσω στους φτωχούς όλα μου τα υπάρχοντα, κι αν παραδώσω στη φωτιά το

σώμα μου για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, σε τίποτα δε μ' ωφελεί"

 

Επιστολή Α’ Κορ. 13: 1-3

 

Μπορεί να εστιάζω αποκλειστικά στα χριστιανικά πιστεύω αλλά νομίζω ότι ταιριάζει.

 

Σύμφωνα με τον χριστιανισμό(και τα όσα μάθαμε στο σχολείο) τα κίνητρα που καθορίζουν τον βαθμό πνευματικής ωριμότητας είναι τρία: φόβος, μισθός και η αγάπη.

 

Ο φόβος παρακινεί τον άνθρωπο σε καλές πράξεις για να αποφύγει την πιθανή τιμωρία. Είναι κίνητρο που σκλαβώνει τον πιστό αντί να τον ελευθερώνει.

 

Το κίνητρο του μισθού είναι αυτό της ανταλλαγής. Κάνω κάτι για να ανταμειφθώ αργότερα. Σύμφωνα με τον χριστιανισμό θεωρείται εγωιστικό κίνητρο.

 

Η αγάπη θεωρείται το κατεξοχήν κίνητρο πνευματικής ωριμότητας. Ο άνθρωπός απαλλαγμένος από τον φόβο και τον εγωισμό βιώνει τον θεό μέσα από το αίσθημα της ανιδιοτελούς αγάπης.

 

Ήταν από τα λίγα μαθήματα Θρησκευτικών Γ’ Λυκείου που είχα παρακολουθήσει και το θυμάμαι ακόμα.

 

Γενικά οι πράξεις που κινούνται από ατομικά και εγωιστικά κίνητρα αποδοκιμάζονται, αλλά όπως είπε και η PrincipessaAnn κανείς δεν μπορεί να ξέρει…

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει να κάνει με μια μίξη του να εκπληρώσεις την αποστολή σου,να είσαι πλήρης
και να έχεις μέσα σου "μια σπίθα αγάπης και ελπίδας".
Κυρίως το τελευταίο..που για εμένα είναι η ακριβής μετάφραση της "μετάνοιας του αμαρτωλού".

Link to comment
Share on other sites

"Όταν ένας (θρήσκος) άνθρωπος αυτοθυσιαστεί για να σώσει τον συνάνθρωπο του αλλά παράλληλα στο πίσω μέρος του μυαλού


ελπίζει πως μέσω της αυτοθυσίας εξασφαλίζει μια θέση στον παράδεισο,


τελικά θα την κερδίσει τη θέση?"


 


Με αφορμή αυτό...Μια απορία που έχω χρόνια...Έστω πως ο Γιαννάκης είναι Χριστιανός...Ο Γιάννης ξέρει πως ο μόνος τρόπος να σωθεί ο φίλος του ο Κώστας (να πάει στον παράδεισο ή όπως αλλιως θέλετε πέστε το) είναι να αμαρτήσει ο ίδιος. Θα έπρεπε ο Γιάννης να θυσιάσει τον δικό του παράδεισο ώστε να σωθεί ο φίλος του ο Κώστας;


 


Καθόλου ρεαλλιστικό σενάριο αλλά, επειδή η θυσία για τον πλησίον είναι σημαντικό μέρος της διδασκαλίας στον Χριστιανισμό, απορώ τι θα γίνονταν σε μια τέτοια περίπτωση...Επειδή αυτήν θεωρώ την μεγαλύτερη μορφή θησίας..Να κατρακηλήσεις στην "κόλαση" για να σωθεό ο πλησίον σου. Δεν είναι αυτή η πιό ανιδιοτελής-μη εγωιστική πράξη;


Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι κυρίως παραδοξότητες που δημιουργούνται από το γεγονός οτι..
στην Χριστιανική θρησκεία οι αλληγορίες μπλέκονται έντονα με τον ρεαλισμό..

Έτσι..το 1/3 των Θεολόγων θα υποστηρίξει οτι ο παράδεισος είναι πραγματικός
και πρέπει να είσαι αναμάρτητος για να μπεις(με τις μικρές αμαρτιούλες να συγχωρούνται)..
Το άλλο 1/3 θα πει οτι αυτά είναι ενδεικτικά και οτι σημασία για τον Παράδεισο έχει η πίστη
στο Θεό,η εξομολόγηση των αμαρτιών και η αγάπη..
Ενώ το άλλο 1/3 θα πει οτι ο Παράδεισος είναι μια εντελώς αλληγορική κατάσταση που
δηλώνει τον άνρωπο ο οποίος είναι ψυχικά κοντά στον Θεό (και έτσι η ζωή του επηρεάζεται
αναλόγως..)

Προσωπικά θεωρώ οτι ο καθένας πάει εκεί που θέλει πραγματικά να πάει και έχει ανάγκη..
Έτσι ανεξάρτητα από το αν είναι θρήσκος,αν θα αυτοθυσιαστεί ή αν θα αμαρτήσει,από την
στιγμή που θα έχει τον "Παράδεισο" στην καρδιά του και όλη του η ζωή (έστω και αν αυτό
δεν γίνεται πάντα επιφανειακά) είναι στραμμένη προς τα εκεί,θα πάει στον Παράδεισο..Και
αν δεν τα καταφέρει για κάποιο λόγο,θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία..
Αν ο Παράδεισος για τον άλφα βήτα λόγω δεν του κάνει, για εμένα απλώς θα πάει κάπου
αλλού, χωρίς αυτό το "αλλού" να είναι απαραίτητα η Κόλαση.

Θεωρητικά πάντα,σε σχέση με τις θρησκείες και τις λατρείες των ζωντανών,μιας και τέτοιες
συζητήσεις είναι ολίγον για να εξασκούμαστε στα φιλοσοφικά διλήμματα,όντας αστήρικτες :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάπου διάβασα πως ο άνθωπος που έχει την ικανότητα να αισθάνεται την ενέργεια γύρω του

έχει χάσει την ικανότητα να παράγει ο ίδιος ενέργεια και έχει μετατραπεί σε ενεργειακό βαμπίρ...

Αληθεύει?...

 

Όχι έτσι. Αληθευει ότι μπορεί αν θέλει να 'μετατραπεί' Δεν αληθεύει ότι 'χάνει' καμιά ικανότητα.

 

 

Όταν ένας (θρήσκος) άνθρωπος αυτοθυσιαστεί για να σώσει τον συνάνθρωπο του αλλά παράλληλα στο πίσω μέρος του μυαλού

ελπίζει πως μέσω της αυτοθυσίας εξασφαλίζει μια θέση στον παράδεισο,

τελικά θα την κερδίσει τη θέση?

Ναι.

Αυτό το σκεπτικό διακρίνει τους ανθρώπους σε 3 κατηγορίες, δούλους (αγωνίζονται για τον παράδεισο από φόβο για την κόλαση), μισθωτούς (αγωνίζονται για τον παράδεισο για την ανταμοιβή) και παιδιά (δεν αγωνίζονται για τον παράδεισο αλλά ότι κάνουν το κάνουν από αγάπη για το γονιό "Θεό") - αυτό είναι το ιδανικό αλλά η λογική είναι ότι από το τίποτα, καλά και τα λιγότερο ιδανικά (που ίσως ο καθένας περνά αρχικά πριν φτάσει στο ιδανικό).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1.

Αφου νιωθει την ενεργεια θα μπορει και να "παιξει" μαζι της.

2.

Εσυ να τα εχεις καλα με εσενα (σε βαθος ομως) και μη σε νοιαζει τι λενε.

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω πως είναι υπερβολή να υποστηρίξει κάποιος ότι για να νιώσεις την ενέργεια γύρω σου σημαίνει ότι εσύ δεν παράγεις ενέργεια. Καταρχήν τι εννοεί αυτός που το έγραψε; Πώς αντιλαμβάνεται την παραγωγή ενέργειας;

 

2) Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ο παράδεισος (και η κόλαση) είναι κάτι διαφορετικό για τον καθένα. Για εμένα αυτά τα δύο αντανακλούν το παρόν, όχι κάποιο αόριστο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι υπερβολή να υποστηρίξει κάποιος ότι για να νιώσεις την

ενέργεια γύρω σου σημαίνει ότι εσύ δεν παράγεις ενέργεια. Καταρχήν τι

εννοεί αυτός που το έγραψε; Πώς αντιλαμβάνεται την παραγωγή ενέργειας;

Το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο, αν θυμάμαι καλά το θέμα του ήταν άσχετο με την ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...