Jump to content

Τι Είναι Ο Άνθρωπος-"μαγνήτης";


Recommended Posts

Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με κάποιον και μου είπε για κάποιον άνθρωπο μαγνήτη.. Από ότι κατάλαβα αποφεύγεται αυτό από αυτόν και από δικούς του ανθρώπους.. Κι επειδή τυχαίνει να μην άκουσα ποτέ κάποια τέτοια ορολογία ίσως κάποιος εδώ γνωρίζει να μου πει..

Ελπίζω μόνο να έβαλα το θέμα στο σωστό section. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως άνθρωπος που έλκει πράγματα?
Όπως..περίεργες καταστάσεις,περίεργους ανθρώπους κτλ?

Παλιότερα υπήρχε ο όρος "κατσικοπόδαρος" που υπογράμμιζε
έναν άνθρωπο ο οποίος γενικά..τραβάει τα αλλόκοτα..

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα όχι βέβαια :Ρ Σιγά μην έλεγε και τον magneto από τους x-men :w00t:

 

Ίσως άνθρωπος που έλκει πράγματα?

Όπως..περίεργες καταστάσεις,περίεργους ανθρώπους κτλ?

 

Παλιότερα υπήρχε ο όρος "κατσικοπόδαρος" που υπογράμμιζε

έναν άνθρωπο ο οποίος γενικά..τραβάει τα αλλόκοτα..

Υποθέτω πως αυτό εννοούσε.. Πως μπορούμε να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα την προσπάθειά μου την έκανα πάντως :Ρ

 

Αλλά βρήκα και ένα άλλο άρθρο που μπορεί να 'ναι λίγο άσχετο αλλά μιλάει για τον μαγνήτη της καρδιάς..http://creatingrealities.ning.com/forum/topics/to-mystikho-toy-magnhete-tes

Link to comment
Share on other sites

Χεχε σε ευχαριστώ! Εγώ πάντως έχω στο μυαλό μου τον συμπαντικό νόμο που λέει το όμοιο ελκύει το όμοιο. Αυτό πιστεύω είναι και ο πυρήνας που ελκύει τέτοια πράγματα. όπως και να έχει όμως μου είπαν πως υπάρχει μια θεωρία του άνθρωπου-μαγνήτη για αυτό κι έκανα το θέμα, γιατί υποθέτω εσείς εδώ θα γνωρίζετε περισσότερα.

Πραγματικά ενδιαφέρον το άρθρο που παρέθεσες κι ας μην προλαβαίνω να το διαβάσω τώρα θα το κοιτάξω αργότερα, μπορεί τελικά να βρω εκεί κάποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

To βιβλία "το μυστικό" είναι η εμπορευματοποιημένη εικόνα του "ανθρώπου μαγνήτη"..
είναι καλό και διαβάζεται..αλλά..όπως είπα..εμπορευματοποιημένο..δίνει μια πολύ..
απλουστευμένη οπτική του θέματος,και το κάνει με τόνο απόλυτης σιγουριάς..

Για την βαθύτερη πλευρά του θέματος..δεν ξέρω αν μπορείς να διαβάσεις κάτι και
να σε καλύψει πλήρως..ψάξε για..τις συμπτώσεις αν θέλεις,την μυστικιστική πλευρά
τους..μ..επίσης μπορείς να διαβάσεις τον..αχ..Αλχημιστής λεγόταν?Παιδί του Φωτός
λεγόταν?Και τα δύο ψάξε μάλλον..του Κοέλο..

Και..γενικότερα ψάξε για..δονήσεις ενός ατόμου που προσελκύουν όμοια πράγματα.. :)

Υ.Γ.Το μυστικό και τον Αλχημιστή τα βρίσκεις και σε δημοτικές βιβλιοθήκες :)

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Κοέλιο λέγονται:

- Ο Αλχημιστής
- Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός
 

 

Πολύ σχετικά και αξιόλογα και τα δύο   :wink_anim:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα την προσπάθειά μου την έκανα πάντως :Ρ

 

Αλλά βρήκα και ένα άλλο άρθρο που μπορεί να 'ναι λίγο άσχετο αλλά μιλάει για τον μαγνήτη της καρδιάς..http://creatingrealities.ning.com/forum/topics/to-mystikho-toy-magnhete-tes

Βρήκα αρκετά θεωρητικό υλικό μέσα στο link που μου έστειλες και αρκετές χρήσιμες πληροφορίες. Να που βοήθησες τελικά :P Να σαι καλα!

To βιβλία "το μυστικό" είναι η εμπορευματοποιημένη εικόνα του "ανθρώπου μαγνήτη"..

είναι καλό και διαβάζεται..αλλά..όπως είπα..εμπορευματοποιημένο..δίνει μια πολύ..

απλουστευμένη οπτική του θέματος,και το κάνει με τόνο απόλυτης σιγουριάς..

 

Για την βαθύτερη πλευρά του θέματος..δεν ξέρω αν μπορείς να διαβάσεις κάτι και

να σε καλύψει πλήρως..ψάξε για..τις συμπτώσεις αν θέλεις,την μυστικιστική πλευρά

τους..μ..επίσης μπορείς να διαβάσεις τον..αχ..Αλχημιστής λεγόταν?Παιδί του Φωτός

λεγόταν?Και τα δύο ψάξε μάλλον..του Κοέλο..

 

Και..γενικότερα ψάξε για..δονήσεις ενός ατόμου που προσελκύουν όμοια πράγματα.. :)

 

Υ.Γ.Το μυστικό και τον Αλχημιστή τα βρίσκεις και σε δημοτικές βιβλιοθήκες :)

Το Μυστικό έχω την εντύπωση πως κάπου εδώ μέσα στο σπίτι μου τριγυρίζει, βέβαια στις βιβλιοθήκες γίνεται χαμός και δεν το βρήκα με μια γρήγορη ματιά. Πάντως θυμάμαι το 2007-2008 περίπου που άρχισε να "εμπορικοποιείται" όπως είπες κι εσύ μου πέρασε απαρατήρητο ακριβώς για αυτό το λόγο. Λέω για να γίνεται τόσο ντόρος, σιγά μην έχει κάτι ουσιαστικά αξιόλογο. Ωστόσο θα του ρίξω μια ματιά αν πέσει στα χέρια μου.

Ομολογώ πάντως πως θα με ενδιέφερε να διαβάσω περισσότερα πράγματα όσον αφορά τον πυρήνα των πραγμάτων, βέβαια δεν έχω κάτι κατά νου όσον αφορά την μυστικιστική πλευρά του θέματος. Αν έχει κάποιος κάτι ας το μοιραστεί.

Τα βιβλία του Κοέλιο λέγονται:

 

- Ο Αλχημιστής

- Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός

 

Πολύ σχετικά και αξιόλογα και τα δύο :wink_anim:

Έχω διαβάσει τον Αλχημιστή όταν ήμουν μικρός και όσο θυμάμαι -τουλάχιστον αυτή η εικόνα έχει αποτυπωθεί στο μυαλό μου- δεν ήταν κάτι που μου άφησε καλή εντύπωση. Βέβαια αλλά κριτήρια είχα τότε άλλα τώρα, για να το προτείνετε ίσως χρειαστεί να του ρίξω μια ανάγνωση ξανά, αν και όπως είπα και νωρίτερα με ενδιαφέρει περισσότερο θεωρητικό υλικό που πάει κατευθείαν στον πυρήνα..

 

Ένα ερώτημα ακόμα από αυτούς που έχουν κάποια γνώση παραπάνω στο θέμα. Γιατί ένας άνθρωπος-μαγνήτης μπορεί να θεωρηθεί κακός από κάποιους; Ακόμα και αν αυτός δεν έχει κάποια κακιά πρόθεση..

Edited by VernusP
Link to comment
Share on other sites

Βασικά..όλα αυτά τα βιβλία..
και του Κοέλο,και "το μυστικό"..έχουν το στοιχείο του οτι από μια πολύ..
απλή ιστορία..προσπαθούν να σου περάσουν μια βασική οπτική..Συνήθως
την ιδέα οτι το σύμπαν συνωμοτεί ώστε να σου προσφέρει αυτά τα οποία
σκέφτεσαι και αυτά για τα οποία κάνεις(ή δεν κάνεις)χώρο στην ζωή σου..

("Παιδί της Αυγής" λεγόταν τελικά) Ουσιαστικά για αυτό το "ηθικό δίδαγμα"
αξίζουν μιας και ως ιστορίες,αφήγηση και ποιότητα είναι "έτσι κι έτσι".


 

 

Ένα ερώτημα ακόμα από αυτούς που έχουν κάποια γνώση παραπάνω στο θέμα.Γιατί ένας άνθρωπος-μαγνήτης μπορεί να θεωρηθεί κακός από κάποιους;Ακόμα και αν αυτός δεν έχει κάποια κακιά πρόθεση..


Κυρίως λόγω των αποτελεσμάτων..Φαντάσου για παράδειγμα,μια γεροντοκόρη η οποία,
δεν είναι μεν κακή γυναίκα η κακόμοιρη,αλλά ώρες ώρες γίνεται υπερβολικά καυστική..
Φαντάσου λοιπόν αυτή την γυναίκα να πηγαίνει σε ένα σπίτι και ενώ όλα ήταν καλά,ξαφνικά
το ζευγάρι να αρχίζει να μαλώνει,το ένα παιδί να σπάει το πόδι του και να το σκάει το ιγκουάνα..
Και μετά να έρχεται{μετά από μήνες}δεύτερη φορά και να δέχεται τηλεφώνημα η οικογένεια οτι
πέθανε η γιαγιά και δεν τους άφησε ούτε (δραχμή :P ) ευρώ, επειδή τα άφησε όλα σε ίδρυμα
αναξιοπαθούχων παπαγάλων..
Ε,δεν θέλει και πολύ να βγει το όνομα,ακόμη και με πολύ λιγότερα..


Μεταφυσικά αυτό εξηγείται με την ιδέα του οτι αυτό το άτομο έχει κάτι πάνω του,με το οποίο έλκει
πράγματα και καταστάσεις "χαμηλών δονήσεων"..ψιλοσκοτεινές..Ψυχολογικά..Είναι περίπου η ιδέα
οτι αυτή η γυναίκα κουβαλάει πολλά μέσα της και όταν έρχεται σε επαφή με κάποιον άλλο όλα αυτά
"πλανώνται στον αέρα" δημιουργώντας ένα πολύ βλαβερό κλίμα για όποιον δεν μπορεί να τα αντέξει..


Η πιο ρεαλιστική οπτική είναι απλώς να ανφερθούν περιπτώσεις ατόμων και χώρων τους οποίους
πλησιάζεις..και ξαφνικά σε πιάνει τέτοιος εκνευρισμός που θέλει να φύγεις τρέχοντας,χτυπώντας την
πόρτα πίσω σου και μουρμουρίζοντας για τους εξωγήινους που τρώνε τις πολύτιμες ύλες της γης :P

Link to comment
Share on other sites

Βασικά..όλα αυτά τα βιβλία..

και του Κοέλο,και "το μυστικό"..έχουν το στοιχείο του οτι από μια πολύ..

απλή ιστορία..προσπαθούν να σου περάσουν μια βασική οπτική..Συνήθως

την ιδέα οτι το σύμπαν συνωμοτεί ώστε να σου προσφέρει αυτά τα οποία

σκέφτεσαι και αυτά για τα οποία κάνεις(ή δεν κάνεις)χώρο στην ζωή σου..

("Παιδί της Αυγής" λεγόταν τελικά) Ουσιαστικά για αυτό το "ηθικό δίδαγμα"

αξίζουν μιας και ως ιστορίες,αφήγηση και ποιότητα είναι "έτσι κι έτσι".

 

 

 

Κυρίως λόγω των αποτελεσμάτων..Φαντάσου για παράδειγμα,μια γεροντοκόρη η οποία,

δεν είναι μεν κακή γυναίκα η κακόμοιρη,αλλά ώρες ώρες γίνεται υπερβολικά καυστική..

Φαντάσου λοιπόν αυτή την γυναίκα να πηγαίνει σε ένα σπίτι και ενώ όλα ήταν καλά,ξαφνικά

το ζευγάρι να αρχίζει να μαλώνει,το ένα παιδί να σπάει το πόδι του και να το σκάει το ιγκουάνα..

Και μετά να έρχεται{μετά από μήνες}δεύτερη φορά και να δέχεται τηλεφώνημα η οικογένεια οτι

πέθανε η γιαγιά και δεν τους άφησε ούτε (δραχμή :P ) ευρώ, επειδή τα άφησε όλα σε ίδρυμα

αναξιοπαθούχων παπαγάλων..

Ε,δεν θέλει και πολύ να βγει το όνομα,ακόμη και με πολύ λιγότερα..

 

Μεταφυσικά αυτό εξηγείται με την ιδέα του οτι αυτό το άτομο έχει κάτι πάνω του,με το οποίο έλκει

πράγματα και καταστάσεις "χαμηλών δονήσεων"..ψιλοσκοτεινές..Ψυχολογικά..Είναι περίπου η ιδέα

οτι αυτή η γυναίκα κουβαλάει πολλά μέσα της και όταν έρχεται σε επαφή με κάποιον άλλο όλα αυτά

"πλανώνται στον αέρα" δημιουργώντας ένα πολύ βλαβερό κλίμα για όποιον δεν μπορεί να τα αντέξει..

 

Η πιο ρεαλιστική οπτική είναι απλώς να ανφερθούν περιπτώσεις ατόμων και χώρων τους οποίους

πλησιάζεις..και ξαφνικά σε πιάνει τέτοιος εκνευρισμός που θέλει να φύγεις τρέχοντας,χτυπώντας την

πόρτα πίσω σου και μουρμουρίζοντας για τους εξωγήινους που τρώνε τις πολύτιμες ύλες της γης :P

Απλά θεωρώ -χωρίς να θέλω να υποβιβάσω σε καμία περίπτωση- βιβλία σαν αυτά πολύ "εμπορικά" όπως είπες και νωρίτερα και πολύ επιφανειακά όσον αφορά την γνώση που απορροφάς από αυτά. Σίγουρα όμως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον που δεν είναι πολύ οικείος με τέτοια θέματα.

Τώρα το άλλο που αναφέρεις με την γεροντοκόρη, σίγουρα έχει να κάνει με το Κάρμα του ανθρώπου και τι κουβαλάει ο καθένας μέσα του, τι μεταδίδει συνειδητά και ασυνείδητα. Τώρα αν κάποιος δεν έχει κάποια ψυχική αυτοάμυνα είναι φυσικό κι επόμενο να επηρεαστεί από τέτοιες δονήσεις.

 

Όποιος άλλος έχει να μας παραθέσει κάποια πηγή σχετικά με το θέμα είναι ευπρόσδεκτος :) Αν και πιστεύω το link που παρέθεσε η PrincipessaAn ήταν αρκετά ολοκληρωμένο. 

Link to comment
Share on other sites

το όμοιο ελκύει το όμοιο μέχρι τα 2 περίπου όμοια να γίνουν μέσω του συντονισμού σχεδόν ίδια.

 

μετά τα 2 όμοια συντονισμένα δονούνται στο ίδιο ρυθμό που ορίζει πότε το ένα και πότε το άλλο....

 

είναι σαν να χορεύει κάποιος με το ταίρι του και να δίνει και να λαμβάνει παραγγέλματα για τον χορό.

 

Αν τώρα έχουμε πάνω από 2 όμοια πάμε για ομάδα ..... 

 

Αυτός είναι ο νόμος της έλξης δλδ ότι όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο και πιο δυνατή ενέργεια έχουμε και πιο εύκολα πετυχαίνεται ένας σκοπός.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με κάποιον και μου είπε για κάποιον άνθρωπο μαγνήτη.. Από ότι κατάλαβα αποφεύγεται αυτό από αυτόν και από δικούς του ανθρώπους.. Κι επειδή τυχαίνει να μην άκουσα ποτέ κάποια τέτοια ορολογία ίσως κάποιος εδώ γνωρίζει να μου πει..

Ελπίζω μόνο να έβαλα το θέμα στο σωστό section. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

Υπάρχουν άνθρωποι που από φυσικού τους 'γοητεύουν' κι άλλοι που το επιδιώκουν με τεχνικές. Ελλείψει ικανοποιητικού όρου επικράτησε (από το 19ο αιώνα) το 'μαγνητικός' άνθρωπος. Είναι μεγάλο κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...