Jump to content

Σοφία


Recommended Posts

Νεφέλη, μία διευκρύνηση... Τί είδους ούζο; Δωδεκάρι; Πλωμαράκι; Απλός ενημερωτικά ρωτάω... :lololol:

:063laugh:

Είναι άριστης ποιότητας το συγκεκριμμένο! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έχετε φτάσει έστω και για μια στιγμή στην ύψιστη ευτυχία?

Εννοώ να νιώθετε όντως ευτυχισμένος μέχρι τα όριά σας και ευγνώμων που φτάσατε εκεί...

Ακριβώς "ύψιστη ευτυχία".

 

 

:witch:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε φτάσει έστω και για μια στιγμή στην ύψιστη ευτυχία?

Εννοώ να νιώθετε όντως ευτυχισμένος μέχρι τα όριά σας και ευγνώμων που φτάσατε εκεί...

Ακριβώς "ύψιστη ευτυχία".

 

 

:witch:

11582[/snapback]

 

Εγώ πάντως ποτέ... :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτάσει κάποιες ελάχιστες φορές:

 

1) όταν έκανα αυτό με το αλεξίπτωτο στη θάλασσα (σαν παρα5)

2) Όταν έπαιζα κρουστά στην Τελετή Έναρξης των Παραολυμπιακών.

(όχι βρισιές και σχόλια, παρακαλώ)

3) Όταν βρίσκομαι πάνω στη σκηνή με το συγκρότημα.

(ψωνάρα, επιδειξία, ζώον, κάφρε...)

 

Αυτά... Μπορεί να φαίνονται ασήμαντα,

αλλά για μένα είχαν τεράστια σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από κατανάλωση μερικών μπουκαλιών ρετσίνας βέβαια...

Αυτό ήταν ύψιστη αλκοολική ευτυχία!!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

ΦΊΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Είναι το πρώτο ποστ μου στο φόρουμ , είμαι απλά περίεργος τι σχέση έχει ο σοφός με τον ευτυχησμένο.

 

Μ'αλλον δυστυχησμένο τον βλέπω τον σοφό.

 

Το λέω αυτό διότι ο "σοφός" δεν είναι παρτάκιας.

ο σοφός βλέποντας "το ύπνο του δικαίου" που επικρατεί στην κοινωνία μάλλον θα είναι βουρκωμένος και στενοχωρημένος.

 

πιστεύω οτι σοφία και συνειδητότητα είναι ταυτόσημες έννοιες , οπότε κανείς ενσυνείδητος άνθρωπος δεν είναι χαρούμενος όταν δίπλα του πεινάνε , διψάνε ή όταν χαραμίζουν την ζωή τους στον καταναλωτησμό ψάχνοντας για ευτυχία...

 

Έχετε φτάσει έστω και για μια στιγμή στην ύψιστη ευτυχία?

 

όσο αφορά την ύψιστη ευτυχία, πιστεύω οτι είναι πολύ μεγάλη σαν συναίσθημα για να την αντέξει η ψυχούλα μας τόσο απλά.

πτυχές της ευτυχίας ζούμε καθημερηνά , αλλά την ύψιστη....μάλλον όχι.

 

 

βλέπω οτι το πρώτο ποστ μου , μου βγήκε λιγο μουντό και παράξενο

πιστεύω οτι στο μέλον θα είναι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι σοφία και συνειδητότητα είναι ταυτόσημες έννοιες , οπότε κανείς ενσυνείδητος άνθρωπος δεν είναι χαρούμενος όταν δίπλα του πεινάνε , διψάνε ή όταν χαραμίζουν την ζωή τους στον καταναλωτησμό ψάχνοντας για ευτυχία...

Από την μια μεριά έχεις δίκιο βέβαια, από την άλλη όμως, πιστεύω ότι ο σοφός άνθρωπος έχει συνειδητοποιήσει πολύ καλύτερα την έννοια της ελευθερίας επιλογών αλλά και της δύναμης να φέρει αλλαγές ο άνθρωπος.

Τι εννοώ: από την μια μεριά θα βοηθήσει -όσο μπορεί αυτούς που πεινάνε και διψάνε και από την άλλη θα σεβαστεί την επιλογή αυτών που ζουν «ευτυχισμένοι» μέσα στα υλικά αγαθά.

Ξέρεις... δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Πολλοί άνθρωποι είναι τόσο πολύ αγκιστρωμένοι στον κόσμο που έχουν πλάσει, που εάν απαγκιστρωθούν θα δυστυχήσουν, με μικρές πιθανότητες να ευτυχίσουν τελικά κάποια στιγμή.

Το να το παίζεις «σωτήρας» στους ανθρώπους, φέρνει θλίψη σε σένα τον ίδιο (τον «Χ» εσένα, δεν αναφέρομαι προσωπικά)... άσε που συνήθως οι «σωτήρες» είναι ποιο δυστυχισμένοι από τους «σωσμένους» εξ' αρχής... (πρέπει κάποια στιγμή να γράψω άρθρο για τους «σωτήρες»? φλασιά αυτή :lol: ).

 

Για να μην μακρηγορώ, η ταπεινή μου γνώμη για τον δρόμο προς την ευτυχία και την σοφία, εκφράζεται πολύ όμορφα μέσα από ένα πολύ παλιό τρίστιχο που ίσως έχετε κι εσείς πετύχει κάπου:

Θεέ μου, δώσε μου την δύναμη ν? αλλάξω αυτά που μπορώ,

την υπομονή ν? αντέξω αυτά που δεν μπορώ

και την σοφία ν? αναγνωρίζω την διαφορά μεταξύ τους.

 

Μ' άλλα λόγια, κάποια πράγματα μπορούμε και πρέπει να τ' αλλάξουμε. Σε κάποια άλλα πράγματα, δεν μας πέφτει λόγος. Ευτυχισμένος και σοφός ο άνθρωπος που αναγνωρίζει ποιά είναι ποιά και πράττει ανάλογα. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ! Πίστευα ακράδαντα ότι για να φτάσει κάποιος στην ύψιστη ευτυχία ή πραγματικά πιστός ήταν ή σοφός (όπως τον περιγράφει η Νεφέλη) που όμως όπως και να είχε το πράγμα, αυτό το συναίσθημα δε θα κρατούσε για πολύ. Ηταν κάποια περίοδος που το σκεφτόμουν πολύ έντονα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται να φτάσω ποτέ αυτό το συναίσθημα λόγω χαρακτήρα και λόγωυπερβολικά κριτικού πνεύματος...τόσο που τις περισσότερες φορές τα λέω ωμά τα πράγματα (και αυτό δεν αρέσει στους ανθρώπους)...

Μια μέρα μετά από αυτήν την περίοδο, στα 12 μου, καθόμουν στο κρεβάτι και σκεφτόμουν διάφορα...μέχρι που με χτύπησε κατακούτελα αυτό το συναίσθημα...Περιττό να πω ότι ήταν απερίγραπτο...Καθόμουν εκεί και ήμουν ευγνώμων πραγματικά για τα πάντα! Και όχι μόνο αυτό...ένιωθα ευτυχισμένη! Ευτυχισμένη! Και δεν καταλάβαινα πώς γινόταν τόόόσο καιρό να μην είμαι ευτυχισμένη και ευγνώμων για όλα...

 

 

Ηταν απίστευτο... :angelgold:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε φτάσει έστω και για μια στιγμή στην ύψιστη ευτυχία?

Εννοώ να νιώθετε όντως ευτυχισμένος μέχρι τα όριά σας και ευγνώμων που φτάσατε εκεί...

Ακριβώς "ύψιστη ευτυχία".

11582[/snapback]

 

Ναι "υψιστη ευτυχια" πρεπει να λεγοταν αυτο που ειχα νιωσει :shocked:

 

Ημουν στην εξοχη ξαπλωμενη στα χορτα,δεν σκεφτομουν τιποτα απολυτως απλα ενιωθα,ειχα κλεισει τα ματια μου και μυριζα την γη,ενιωθα τις ψιχαλες βροχης στο προσωπο μου(σαν τωρα το θυμαμαι!!!)Απεριγραπτο!!!Ενιωθα οτι θα εκραγω!!!Μου ερχοταν να ουρλιαξω απο ευτυχια και συνχρονως να ξεσπασω σε γελια!Ηθελα εκεινη η στιγμη να μην τελειωσει ποτε.Αλλα τελειωσε.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και αυτά μιλήσαμε για σοφία, μιλήσαμε για Την ευτυχία... Το τρίπτιχο ολοκληρώνεται (κατά την γνώμη μου) με Την ελευθερία (ή εάν προτιμάτε την υπέρτατη ελευθερία)

 

"Δεν ζητάω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, δεν νιώθω τίποτα... είμαι Ελεύθερος!" Χμμμμ, να δεις που το'χα πετύχει αυτό... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν " δε φοβάμαι τίποτα,δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ελεύθερος" :worthy::worthy: και είναι γραμμένο στον τάφο του Καζαντζάκη! Αυτό τον αντιπροσώπευε...αυτό ήθελε! :wizard:

 

Τώρα, για την υπέρτατη ελευθερία....θεωρώ ότι η λέξη υπέρτατη είναι πολύ πιο ορθή ως χαρακτηρισμός της λέξης ελευθερία! Η ελευθερία μας δεν μπορεί να είναι απόλυτη, διότι με αυτόν τον τρόπο θα επηρεάζαμε και την ελευθερία των άλλων, όπως και οι άλλοι τη δική μας! Νομίζω η υπέρτατη ελευθερία μεταξύ ανθρώπων ορίζεται ακριβώς σε αυτή τη φράση: "Η ελευθερία σου τελείωνει εκεί που αρχίζει η δικιά μου"! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν " δε φοβάμαι τίποτα,δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ελεύθερος"  :worthy:  :worthy: και είναι γραμμένο στον τάφο του Καζαντζάκη! Αυτό τον αντιπροσώπευε...αυτό ήθελε! :wizard:

 

Τώρα, για την υπέρτατη ελευθερία....θεωρώ ότι η λέξη υπέρτατη είναι πολύ πιο ορθή ως χαρακτηρισμός της λέξης ελευθερία! Η ελευθερία μας δεν μπορεί να είναι απόλυτη, διότι με αυτόν τον τρόπο θα επηρεάζαμε και την ελευθερία των άλλων, όπως και οι άλλοι τη δική μας! Νομίζω η υπέρτατη ελευθερία μεταξύ ανθρώπων ορίζεται ακριβώς σε αυτή τη φράση: "Η ελευθερία σου τελείωνει εκεί που αρχίζει η δικιά μου"! :cheerful:

11853[/snapback]

 

Σωστή η άποψη, μα το θέμα είναι ΠΟΙΑ είναι αυτή η υπέρτατη ελευθερία... ΠΩΣ επιτυνχάνεται και ΠΟΙΑ η σχέση της με την σοφία και ύψιστη ευτυχία... (διότι υπάρχει...)

 

Α, και ευχαριστώ για την διευκρίνηση της επιγραφής, δεν θυμόμουν ακριβώς πως είχε χαραχθεί :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

...ΠΟΙΑ είναι αυτή η υπέρτατη ελευθερία... ΠΩΣ επιτυνχάνεται και ΠΟΙΑ η σχέση της με την σοφία και ύψιστη ευτυχία... (διότι υπάρχει...)

 

 

...πιθανόν, ίσως, νά σχετίζεται μέ τήν ελευθερία βούλησης.

 

Κάνεις ότι γουστάρεις (Ελευθερίά) διότι έτσι τήν ...βρίσκεις (Ευτυχία), καί κατόπιν τά λούζεσαι (Σοφία)!

 

Τελικά τό Head & Shoulders κάνει φοβερό μαλλί!

 

:angel:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...