Jump to content

Σοφία Και Νεροκολοκύθες


chaos
 Share

Recommended Posts

Διαβάζοντας το βιβλίο "Μια ξεχωριστή πραγματικότητα" του C.Castaneda

διάβασα και αυτό:

 

"-Σου έχω πει κιόλας πως μονάχα ένας τρελός θα επιχειρούσε να γίνει σοφός με τη θέληση του.

  Ένας φρόνιμος και σοβαρός άνθρωπος πρέπει να μπει με κάποιο τέχνασμα σ'αυτό το δρόμο.

-Είμαι βέβαιος πως πολλοί άθρωποι θα επιχειρούσαν με ευχαρίστηση κάτι τέτοιο.

-Ναι, αλλά αυτοί δεν μετράνε. Συνήθως, σπάνε. Μοιάζουν με τις νεροκολοκύθες που φαίνονται εντάξει απ'έξω αλλά που αρχίζουν να

 τρέχουν αν τις πιέσεις ή αν τις γεμίσεις νερό."

 

 

Με προβλημάτισε λίγο...   :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει πολλά βιβλία του για να έχω μια γενική άποψη για τις ιδέες του.

 

*νομίζω πως,  συμφωνώ με το παραπάνω απόσπασμα.....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το βιβλίο "Μια ξεχωριστή πραγματικότητα" του C.Castaneda

διάβασα και αυτό:

 

"-Σου έχω πει κιόλας πως μονάχα ένας τρελός θα επιχειρούσε να γίνει σοφός με τη θέληση του.

  Ένας φρόνιμος και σοβαρός άνθρωπος πρέπει να μπει με κάποιο τέχνασμα σ'αυτό το δρόμο.

 

Συμφωνω, γενικα η σοφια ειναι "αυτο που μενει" στο τελος του δρομου. Μετα απο πολλες εμπειριες και

αφου υψωθουν και στη συνεχεια καταλαγιασουν τα πνευματα πολλες φορες, η σοφια αποκταται σαν μια οπτικη

καποιου που τα εχει δει και "απο μεσα" και "απ εξω".

 

Σε σχεση με τη φραση του αποσπασματος, η θεληση πρεπει και να επικρατησει, αλλα και να σπασει, πολλες φορες

ωστε η τελικη σουμα να οδηγησει στην σοφια.

 

Με λιγα λογια, δεν μπορει κανεις να αποκτησει σοφια "παιρνοντας το μονοτερμα", δηλαδη με μια ακατανικητη θεληση

για σοφια. Ακομα κι ετσι, καποια σοφια θα αποκτηθει οταν αυτη η "ακατανικητη θεληση" τελικα...τελειωσει, και βρεθει κανεις να αναρωτιεται "τι να την κανω εγω τη σοφια?"

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το βιβλίο "Μια ξεχωριστή πραγματικότητα" του C.Castaneda

διάβασα και αυτό:

 

"-Σου έχω πει κιόλας πως μονάχα ένας τρελός θα επιχειρούσε να γίνει σοφός με τη θέληση του.

  Ένας φρόνιμος και σοβαρός άνθρωπος πρέπει να μπει με κάποιο τέχνασμα σ'αυτό το δρόμο.

-Είμαι βέβαιος πως πολλοί άθρωποι θα επιχειρούσαν με ευχαρίστηση κάτι τέτοιο.

-Ναι, αλλά αυτοί δεν μετράνε. Συνήθως, σπάνε. Μοιάζουν με τις νεροκολοκύθες που φαίνονται εντάξει απ'έξω αλλά που αρχίζουν να

 τρέχουν αν τις πιέσεις ή αν τις γεμίσεις νερό."

 

 

Με προβλημάτισε λίγο...   :closedeyes:

Σίγουρα δεν αρκεί να θέλεις κάτι, πρέπει να μπορείς και να το κρατήσεις / να το διαχειριστείς - κι αυτό θέλει δουλειά...

 

Για το τέχνασμα που λεει μιλά για το ότι συμβαίνει ένας άνθρωπος που έχει τις δυνατότητες να μην το ξέρει, οπότε κάποιος που τον 'βλέπει' βάζει ένα χεράκι...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να μπορείς και να το κρατήσεις / να το διαχειριστείς - κι αυτό θέλει δουλειά...

Αυτό μάλλον μου ξέφυγε... ^_^

Το βλέπω τώρα που τελειώνω το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...