Jump to content

Ύπνος,ο Αδερφός Του Θανάτου.


Recommended Posts

@outi και για κάθε ενδιαφερόμενο....

 

...

Για μένα το θέμα είναι ότι αναμεταδίδεις συνεχώς και άκριτα ανακριβείς πληροφορίες και ότι μιλάς με αυθεντία καρδινάλιου για θέματα που βλέπει συγχυσμένα - τα γραφτά σου το δείχνουν - όταν σου δείχνω το λάθος μιλάς "χαλαρά" και μετά συνεχίζεις με βαρύγδουπες δηλώσεις βασιμένες σε 1 μπλογκ (στην περίπτωσή μας) που επικαλείται 1 ανύπαρκτο γλωσσολόγο.

Θεωρείς ότι έχεις το δικαίωμα να επαναλαμβάνεις ανακρίβειες και ψευδή δεδομένα (που δεν επιχειρείς καν να διασταυρώσεις πριν τα αναμεταδόσεις) με κάθε σοβαρότητα.

Ε, κι εγώ θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να στο δείχνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ας συνεχίσουμε...

 

:sorry:  :offtopic:

 

Θα σε παρακαλούσα επειδή το θέμα εδώ είναι ο ύπνος και το αμην off topic άνοιξε θέμα αν θέλεις κουβέντα γι'αυτό - χωρίς λόγο το ανακάτεψες με το θέμα του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις και τα λες όλα αυτά αλλά η αντίληψη σου αν τα λέω σοβαρά απλά ή με ύφος καρδινάλιου είναι πέρα για πέρα λάθος...

 

απλά όταν περιγράφω κάτι το περιεχόμενο είναι θέμα σοβαρό πχ πράνα, ενέργεια, ψυχολογία, Ορφική, Τάντρα σεξ κτλ και επειδή έχω πιο βαθιά γνώση του αντικειμένου από τον μέσο χρήστη εδώ μέσα εσύ τώρα το αντιλαμβάνεσαι ναι μεν σαν κάτι σοβαρό πχ με λες αυθεντία αλλά από την άλλη αυτήν την σοβαρότητα δεν την αποδέχεσαι και για να την απορρίψεις προσπαθείς να με μειώσεις... ο δε τρόπος που το επιχειρείς είναι και καλά κριτική αλλά σου είπα η κριτκή σου αυτή είναι εριστική και όχι απλά διαμαρτυρίας διότι δεν λες απλά... "φίλε δεν το αποδεικνύεις και δεν το αποδέχομαι" ΛΕΣ χαρακτηρισμούς που αποδίδουν μείωση χαρακτήρα και προσωπικότητας δλδ είσαι εμπαθής... και αυτό έγινε από τότε που σου είπα στην ψυχανάλυση και ψυχολογία σκίζω ..... από κει άναψαν τα αίματα...

 

Όπως βλέπεις είμαι άριστος συνομιλιτής αν θέλω να σοβαρέψω και σε ψυχολογικό επιπεδο προς τα εσένα από την στιγμή που ξεπερνάς τα όρια και με θίγεις προσωπικά με χαρακτηρισμους....

 

Λοιπόν για να σου ξεδιαλύνω τις αμφιβολίες σου... δεν είναι αυθεντια και δεν υποστηρίζω ότι οι θέσεις μου είναι ακλόνιτες... ίσα ίσα με πολύ χαρούμενη διάθεση έχρομαι εδώ μέσα περιγράφω σοβαρά ένα θέμα μεν το ίδιο θέμα έχει μια βαρύτητα δε και όλο αυτό μου αποδίδει μια σοβαρότητα και αίγλη και ΚΑΛΑ κάνει αφού τα περιγράφω έτσι στην τελική, δεν πιστεύω να ζηλεύει κανείς...  :LolLolLolLol:

 

Όπως και να έχει είτε είναι σοβαρά είτε τα χαρακτηρισεις σοβαροφανή είται μπούρδες δεν με νοιάζει.... εγώ τα λέω και αποριψε τα στο ξανα πα.... δεν απολαμβάνω δόξα με λίγα λόγια και αναγνώριση από αυτά τα κείμενα την πληροφορία μόνο επιδιώκω να περάσω ΓΙΑ όποιον νιώθει από ένστικτο ή ξέρει απο Γνώση αν είναι όλα αυτά σωστά...

 

Οπότε δεν σου κάνουν; Είναι μπούρδες; Δεν είναι τεκμηριωμένα; ΑΠΟΡΙΨΕ ΤΑ και δεν με νοιάζει... μόνο σταμάτα να με θίγεις σε προσωπικό επίπεδο.

 

Πες απλά "δεν τα τεκμηριώνεις διαφωνώ" και τέλος. Αυτή είναι σωστή συμπεριφορά όχι να βγάζεις όλη αυτήν την αντίδραση... οκ?

 

Οπότε έχεις δικαίωμα να λες δεν συμφωνώ ΑΝ όμως δώσεις προεκτάσεις και το δείξεις και με συναίσθημα και χαρακτιρισμούς μην περιμένεις να σε πάρο με το καλό.... θα φας κλωτσιά που θα πάει σύνεφο... βέβαια θα σου δώσω μερικές ευκαιρίες και προειδοποιήσεις αλλά δεν θα ανεχτώ ύπουλες συμπεριφορές διέγερσης flame wars μέσω αφηψηλού και δήθεν ήπιας κριτικής ενώ από μέσα σου βράζεις διότι θυμήσου ότι σε ποιάνω και τηλεπαθητικά... και ξέρω πολύ καλά τι λέω... να ξέρεις διαβάζω και πίσω από τα πόστς....αν θέλω... όταν με αφοά κάτι!

 

Οπότε έχεις και δικαίωμα να ξεσπάς αλλά με τις ανάλογες επιπτώσεις.. να ξέρεις....  :snakie:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα επειδή το θέμα εδώ είναι ο ύπνος και το αμην off topic άνοιξε θέμα αν θέλεις κουβέντα γι'αυτό - χωρίς λόγο το ανακάτεψες με το θέμα του ύπνου.

 οκ δεν το συνεχίζω... ας οι admin το παν αλλού να μιλάμε και για συμπεριφορές... ή πάμε σε πμ αν θέλεις από σένα εξαρτάται αν θα είναι δημόσιο ή πμ... εγώ προτείνω πμ... αν σταματήσεις τους χαρακτηρισμούς αλλιώς θα είναι δημόσιο και ας πάει αλλού δεν ξέρω που, δεν είναι δικιά μου δουλειά αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

 

Από αυτά που διάβασα, βγάζω το συμπέρασμα ότι ο Ύπνος, επιλέγει πότε θα κοιμηθεί κάποιος.

Ποιά θεότητα ήταν αυτή που βγάζει τον κοιμισμένο από την κατάσταση του ύπνου;

Είναι και πάλι ο Ύπνος ή υπάρχει κάποια αντίρροπη ''δύναμη'';

 

Μοιάζει άσχετη η απορία μου με την ερώτησή σου Βηλφεγώρ, αλλά ίσως βοηθήσει στην κατανόηση της φύσης του Ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην απορία σου Αρχάγγελε..και γενικότερα μεσιέ Dimulator..

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι νομίζω το εξής:

 

Στην αρχή υπήρχε το "κοσμικό αυγό".

Από το αυγό αυτό βγαίνουν το Χάος και η Γαία.

Οι οποίοι γεννούν:

-Τον Ουρανό,την Νύχτα και τον Έρεβο.

 

Έπειτα η Γαία,μαζί με τον Ουρανό,γεννά:

 

-Τους Γίγαντες,τους Τιτάνες και τον Ωκεανό.

Οι οποίοι Τιτάνες γεννούν τον Δία.

 

Ο Ύπνος είναι γιός του Νύχτας και του Ερέβους,που είναι παιδιά της ένωσης των Δύο πρωταρχικών δυνάμεων του κοσμου.Σαν να λέμε,είναι ο γιός της κόρης,του Βασιλιά και της Βασίλισσας.

 

Ο Δίας είναι γιός του Κρόνου και της Ρέας,που είναι παιδιά της Γαίας και του Ουρανού,που,ο Ουρανός,είναι γιός του Χάους και της Γαίας.Σαν να λέμε οτι είναι γιός των παιδιών της Βασίλισσας,τα οποία έκανε πηγαίνοντας με τα παιδιά του Βασιλιά.

 

Δηλαδή,αυτό που βλέπω εγώ,είναι οτι ο Ύπνος έχει μια φοβερά καθαρή γραμμή που τον συνδέει ΆΜΕΣΑ με τις αρχέγονες δυνάμεις του κόσμου,ενώ ο Δίας είναι γέννημα μιας γραμμής "μπασταρδεμένης".

 

Και υποθέτω οτι για αυτό ο Ύπνος μπορεί άνετα να κοιμήσει τον Δία,και όχι επειδή ο Όμηρος αποφάσισε να κάνει λογοτεχνικά παιχνιδάκια παίζοντας με τους Θεούς.

Με αυτή την λογική λοιπόν:

1ον.Διαφωνώ με το οτι ο Ύπνος είναι Δαίμονας.Ο Ύπνος είναι όχι απλώς Θεός,όπως ο Δίας,αλλά ΘΕΑΡΑ.

2ον.Με βάση την καταγωγή του..μόνο θεοί ΑΝΩΤΕΡΟΙ του Δία θα μπορούσαν να αποτελέσουν αντίρροπη δύναμη για αυτόν..και τέτοιος θεός είναι μόνο ένας..ο αδερφός του,γιός της Νύχτας και του Ερέβους, το φως του ουρανού,ο Αιθέρας.

 

Επειδή τα παραπάνω είναι περισσότερο η συλλογιστική μου πορεία και λιγότερη η απάντηση, όποιος δεν αντέχει να τα διαβάσει:

Ο Ύπνος έχει έναν αδερφό,τον Αιθέρα,το φως του Ουρανού. Η "γραμμή αίματος" και των δύο είναι πολύ πιο καθαρή και ευθεία από ό,τι του Δία και τους τοποθετεί ένα βήμα πάνω από πάνω του. Άρα υποθέτω,στην απορία του Αρχάγγελου οτι αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να συμβαδίσει αλλά και να ισορροπήσει τον ύπνο,είναι ο Αιθέρας.Και οι δύο βέβαια είναι γεννημένοι από γονείς σκοτεινούς,και έτσι μάλλον θα έλεγα οτι συνήθως υπερτερεί ο Ύπνος.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Όχι :'(
όόόόχιιιιιιιιιιιιιιιι :'(

Σας παρακαλώ καλοί μου διαχειριστές,μπορείτε να φτιάξετε την απάντηση μου?
Ήταν τόσο όμορφη και τώρα έγινε εξωγήινηηηηηη :'(

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

 

Από αυτά που διάβασα, βγάζω το συμπέρασμα ότι ο Ύπνος, επιλέγει πότε θα κοιμηθεί κάποιος.

Ποιά θεότητα ήταν αυτή που βγάζει τον κοιμισμένο από την κατάσταση του ύπνου;

Είναι και πάλι ο Ύπνος ή υπάρχει κάποια αντίρροπη ''δύναμη'';

 

Μοιάζει άσχετη η απορία μου με την ερώτησή σου Βηλφεγώρ, αλλά ίσως βοηθήσει στην κατανόηση της φύσης του Ύπνου.

Καλή η παρατήρηση αλλά δεν πάει έτσι. Υπάρχει ας πούμε θεότητα κεραυνών, αυτό δε σημαίνει ότι χρειάζεται και θεότητα αλεξικέραυνων. Η θεότητα που διαφεντεύει τη δράση, ελέγχει (εντός ορίων) και την αντίδραση. Δες το σαν θυρωρό! (Κλειδωκράτωρ/κλαβιφόρα/ος) ανοιγει και κλείνει.

 

 

Πάνω στην απορία σου Αρχάγγελε..και γενικότερα μεσιέ Dimulator..

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι νομίζω το εξής:

 

Στην αρχή υπήρχε το "κοσμικό αυγό".

Από το αυγό αυτό βγαίνουν το Χάος και η Γαία.

Οι οποίοι γεννούν:

 

-Τον Ουρανό,την Νύχτα και τον Έρεβο.

 

Έπειτα η Γαία,μαζί με τον Ουρανό,γεννά:

 

-Τους Γίγαντες,τους Τιτάνες και τον Ωκεανό.

 

Οι οποίοι Τιτάνες γεννούν τον Δία.

 

~~~~~~~

τώρα..:

Ο Ύπνος είναι γιός του Νύχτας και του Ερέβους,που είναι παιδιά της ένωσης των Δύο πρωταρχικών δυνάμεων του κοσμου.Σαν να λέμε,είναι ο γιός της κόρης,του Βασιλιά και της Βασίλισσας.

 

Ο Δίας είναι γιός του Κρόνου και της Ρέας,που είναι παιδιά της Γαίας και του Ουρανού,που,ο Ουρανός,είναι γιός του Χάους και της Γαίας.Σαν να λέμε οτι είναι γιός των παιδιών της Βασίλισσας,τα οποία έκανε πηγαίνοντας με τα παιδιά του Βασιλιά.

 

Δηλαδή,αυτό που βλέπω εγώ,είναι οτι ο Ύπνος έχει μια φοβερά καθαρή γραμμή που τον συνδέει ΆΜΕΣΑ με τις αρχέγονες δυνάμεις του κόσμου,ενώ ο Δίας είναι γέννημα μιας γραμμής "μπασταρδεμένης".

 

Και υποθέτω οτι για αυτό ο Ύπνος μπορεί άνετα να κοιμήσει τον Δία,και όχι επειδή ο Όμηρος αποφάσισε να κάνει λογοτεχνικά παιχνιδάκια παίζοντας με τους Θεούς.

Με αυτή την λογική λοιπόν:

1ον.Διαφωνώ με το οτι ο Ύπνος είναι Δαίμονας.Ο Ύπνος είναι όχι απλώς Θεός,όπως ο Δίας,αλλά ΘΕΑΡΑ.

2ον.Με βάση την καταγωγή του..μόνο θεοί ΑΝΩΤΕΡΟΙ του Δία θα μπορούσαν να αποτελέσουν αντίρροπη δύναμη για αυτόν..και τέτοιος θεός είναι μόνο ένας..ο αδερφός του,γιός της Νύχτας και του Ερέβους, το φως του ουρανού,ο Αιθέρας.

 

 

 

Ανακατεύεις - όχι ολότελα αδικαιολόγητα - δυο τουλάχιστον θεογονίες (γιατί κοσμικό αυγό δεν έχει ο Ησίοδος στον οποίο 'πατάς').

Ορθά μιλάς για τις 'γραμμές'. Αλλά, οι "ανώτεροι" (της παλιάς τάξης πραγμάτων) έγιναν (ιστορικά) κατώτεροι στην νέα τάξη (του Δία, που δεν ήταν "πρωτόγονος" - έτσι το λέγαν το 'αρχέγονος'). Αυτοί ναι μεν διατήρησαν την "ωμή" δύναμη (δηλ στέλνουν για νάνι και το Δία) αλλά όχι τον έλεγχο και την εξουσία (μόνο μη τους πάρουν χαμπάρι!)

Link to comment
Share on other sites

Aχ μπράβο,τα πρόλαβες πριν γίνουν κινέζικα ^_^

Απλώς προσέχω πρώτον:

Οτι το Χάος και η Γαία ως πρώτοι θεοί,ζευγαρώνουν,και γεννάνε την Νύχτα και τον Έρεβο.
Αυτοί μαζί κάνουν την Ημέρα και τον Αιθέρα,το φως του ουρανού.Η Νύχτα μόνη της κάνει τον
Ύπνο,την Νέμεσι,τους Ονείρους κτλ.Άρα όλοι αυτοί είναι από καθαρή γραμμή.Αν και όντως,
όπως λες φαίνεται να έχουν χάσει την εξουσία τους,παρότι ο Ύπνος μπορεί να κοιμήσει τον
Δία και η Νύχτα να του κρύψει ό,τι θέλει.Η Νύχτα επίσης,λέει η μυθολογία,οτι αποσύρθηκε αν
και συνέχισε να δίνει τις συμβουλές της.

Δεύτερον,παρατηρώ το εξής:

Η Ημέρα και ο Αιθέρας,που γεννήθηκαν μέσω του Ζευγαρώματος των παιδιών των αρχικών
θεών(με το ζευγάρωμα της Νύχτας και του Ερέβους)δεν έχουν υπόσταση.Δεν είναι πρόσωπα.
Ενώ οι Όνειροι,ο Ύπνος,οι Εσπερίδες κτλ που γεννήθηκαν με παρθενογέννεση από την Νύχτα
είναι "πραγματικά" πρόσωπα.

Τέλος παρατηρώ ότι:
Η Νύχτα και ο Έρεβος,που είναι και οι δύο μαύρα σκοτάδια,μαζί γεννάνε την Ημέρα και τον Αιθέρα
που είναι απολύτως φωτεινές έννοιες,ενώ η Νύχτα μόνη της γεννά καθαρά σκοτεινές,χαμηλών δονήσεων
υπάρξεις..Άρα,θα μπορούσε το αντίθετο του Ύπνου να είναι όντως ο Αιθέρας και η Ημέρα που αν και δεν
έχουν υπόσταση προσώπου,είχαν ΚΑΙ πατέρα που εμβάθυνε την έννοια της Νύχτας?(Έρεβος είναι το βαθύ
σιωπηλό σκοτάδι,η καρδιά της Νύχτας).


 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Βασικά..μήπως τελικά είναι θέμα του τρόπου που γεννιούνται?

Δηλαδή..
Το Χάος και η Γαία,που είναι καταστάσεις περισσότερο από πρόσωπα,
γεννάνε κανονικά και γεννάνε άλλες τρεις καταστάσεις,την νύχτα,τον έρεβο
και τον ουρανό.Η νύχτα και ο έρεβος γεννάνε επίσης κανονικά,διαιωνίζοντας
τις ζευγαρωτές γεννήσεις και γεννάνε πάλι καταστάσεις,την μέρα,τον αιθέρα
κτλ..Η Γαία πάλι,παραμορφώνει την σειρά,πηγαίνοντας με τον γιό της και έτσι
γεννά μια "παρτίδα" προσωποιποιημένων θεών πια(και όχι καταστάσεων)με
ελαττώματα και αδυναμίες που παλεύουν για την εξουσία.Αυτοί πάνε μεταξύ
τους διαιωνίζοντας πάλι την μορφή τους και κάνουνε τους γνωστούς Θεούς που
βασικά είναι μια από τα ίδια.Η Νύχτα κάνει το ίδιο,αλλά το παραμορφώνει όχι με
περίεργο ζευγάρωμα αλλά με παρθενογέννεση.Και από την παρθενογέννεση αυτή
βγαίνουν τρομερά ισχυρά όντα,αλλά χωρίς ενδιαφέρον για την εξουσία.

Έτσι η Νέμεσις και ο Ύπνος πχ,μπορεί να είναι δυνατότεροι από τον Δια αλλά δεν

τους νοιάζει η εξουσία,γιατί δεν έχουν γραμμή αίματος από δύο γονείς,τους νοιάζει
απλά η θέση τους.Και κάτι τέτοιο δεν έγινε και με τον Jesus?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι τώρα μόνο ''καταπιάστηκα'' με το θέμα και μέχρι στιγμής δεν είχα την παραμικρή ιδέα.

Από αυτά που λέει ο Όμηρος στην Ιλιάδα, παρατηρώ τα εξής (αν έχουν κάποια σημασία):

- Ιλιάδα, 14, 243

«Ήρα, θεά σεβάσμια, του τρανού του Κρόνου θυγατέρα,

        άλλο θεό αναιώνιο αν μου 'λεγές να σου κοιμίσω τώρα,

        θα το 'κανα εύκολα, κι ας ήτανε του ποταμού το ρέμα

        του Ωκεανού, που η φύτρα εστάθηκε σ᾿ ολάκερη την πλάση:

        όμως το Δία δε θα τον ζύγωνα, το γιο του Κρόνου, κι ούτε

        εγώ ποτέ μου θα τον κοίμιζα χωρίς την προσταγή του
.

 

- Ιλιάδα, 14, 256

 

Κι ως ξύπνησε, μανιάζοντας ο Δίας

        κι άλλους θεούς μες στο παλάτι του βροντοχτυπούσε, ωστόσο

        ζητούσε εμένα χώρια᾿ κι άφαντο θα μ᾿ έριχνε απ᾿ τα ουράνια

        στο κύμα, η Νύχτα αν δε με γλίτωνε, που όλους, θεούς κι ανθρώπους,

 

δαμάζει. Αυτή με δέχτη, ως έφευγα. Κι ο Δίας, και θυμωμένος,

        κρατήθη, τη γοργή μη θέλοντας τη Νύχτα να πικράνει.

 

Δεν συμπεριφέρεται και τόσο ''ατρόμητα'' ο Ύπνος. Ο Δίας ξύπνησε μόνος του και όχι μετά από παρέμβαση του Υπνου. Ο Δίας δεν φοβήθηκε την Νύχτα, απλά την σεβάστηκε.

Βέβαια θα μου πεις, έπος είναι και τραγουδάκι, πόσο να το πάρει κανείς στα σοβαρά.

Από την άλλη όμως, μιλάει για τους Θεούς.

 

Δεν κάνω κανένα σχόλιο, απλά παραθέτω αυτό που βρήκα.

Edited by Αρχάγγελος
Link to comment
Share on other sites

 

 
1ον.Διαφωνώ με το οτι ο Ύπνος είναι Δαίμονας.Ο Ύπνος είναι όχι απλώς Θεός,όπως ο Δίας,αλλά ΘΕΑΡΑ.

 

Πολύ ωραίο Βηλφεγώρ!!! Είσαι ωραίος συνομιλητής και με ωραία ανάλυση...

 

Δες τώρα τι γίνεται από οσα έχω δει προσωπικά στην μυιολογία....

 

Προ Δία υπάρχουν διάφοροι Θεοί όπως πολύ σωστά λες... Και αναφέρονται ως τα αίτια για την επαγωγική λαϊκή σκέψη που δεν μπορούσε να φιλοσοφήσει αλλά να μυθολογήσει και να πει μια ιστορία...

 

Αν σταματήσουμε πχ στον Κρόνο!!! Θα δεις ότι ο Κρόνος εκτός από την μυθολογία έχει απεικονίσεις με φίδια που σε πάω ότι χειρίζεται το κεραυνό ως μορφή φιδιού τότε.... θα δεις που πάει....

 

Αν πάμε στους Ορφικούς Θεούς πχ Φάνη με φίδι περιτηλιγμένο μέσα στο Κοσμικό αυγό έχουμε Θεό με φίδι έτσι...

 

Αντίστιχα σαν τον Φάνη έχουμε τον Μιθραϊκό Χρόνο!!! Με φίδια...

 

Σύγκρινε να καταλάβεις...

 

mithraic_kronos.jpg

 

Mithraic_Kronos,_zodiac_signs.png

 

 

Τι θέλω να πω;;; 

 

Ότι πριν Δία όλοι χειρίζονται το ΦΙΔΙ..... που το έχουν γύρω τους ή το κρατάν!!!!

 

Τι είναι το Φίδι τώρα; Είναι ο κεραυνός του Δία που μετά το άλλαξαν και έγινε vajra κεραυνός και αντικείμενο μυστικό με σύμπλεγμα από νύχια....

 

Διότι μετέφεραν την ιδιότητα αναγένησης του φιδιού δλδ την αιώνια ΖΩΗ στο νύχι που αναπλάθεται από την κερατίνη... και κατάργησαν το ΦΙΔΙ σαν σύμβολο... επειδή είχαν πλακωθεί στους ενεργειακούς πολέμους με την ΤΑΝΤΡΑ !!!

 

Τι σημαίνουν όλα αυτά....!!!!

 

Ότι ΚΑΙ ο ΟΥΡΑΝΟΣ που είναι γενιά μαζί με τον ΥΠΝΟ είναι βασιλιάς που τιμήθηκε σαν ΘΕΟΣ ή ΘΕΟΣ αν θέλεις που κρατούσε στην ουσία ΚΕΡΑΥΝΟ

 

Και ο ΚΡΟΝΟΣ μετά θα τον δεις με φίδια και.... ο ΔΙΑΣ!!!

 

Ο Υπνος λοιπόν αν και παιδί της γεννιάς ΟΥΡΑΝΟΥ που (ξέρει Τάντρα και) κρατά Κεραυνό (δλδ τον ΈΡΩΤΑ αυτό είναι ο Κεραυνός μια τεχνική της Τάντρα σαν την πραναγιάμα του Σιβα που πετά την ενέργεια από το κεφάλι....) ο ίδιος ο Υπνος δεν είναι μεγάλος βασιλιάς να κρατά Κεραυνό και να ξεκινά διαδικασίες ζωής και θανάτου....

 

 

Ενώ ο Ουρανός ναι βασιλιάς ζωής και θανάτου, ο Κρόνος ναι το ίδιο... ο Υπνος;;; ΟΧΙ! Απλά γεννήθηκε την εποχή μαζί με τον Ουρανό.... δεν πάει δλδ όσο πιο πίσω τόσο πιο ισχυρός Θεός αλλά αυτό κρίνεται από τον ρόλο στο σύμπαν....

 

Τώρα πρακτικά τι ήταν.... ένας άνθρωπος ήταν με το όνομα Ύπνος όπως στα χωριά λέμε η Λεμονιά κόρη του μπακάλη....

 

Απλά ο Ουρανός, ο Κρόνος και ο Δίας ήταν βασιλιάδες και είχαν λόγο ζωής και θανάτου και μεταφυσικά ξέραν Τάντρα ενώ ο Ύπνος μπορεί και αυτός να ήξερε Τάντρα σαν βασιλοπαίδι δλδ πρακτικά σαν άνθρωπος μπορεί να κρατούσε κεραυνό από πραναγιάμα... αλλά δεν έχει ρόλο βασιλιά...

 

ΤΕΛΙΚΑ... σούμα....  :LolLolLolLol:

 

Όλα αυτά πέρασαν στην μυθολογία ότι ο Δίας κρατά τους κεραυνούς και ακόμη και το πρώτο αίτιο πχ ο ίδιος ο ΈΡΩΤΑΣ είναι Δαίμονας ενώ ο Δίας ΘΕΟΣ Ολύμπιος.

 

Το ίδιο ο Ύπνος σαν προσωποποίηση είναι Δαίμονας και όχι Ολύμπιος!!! 

 

Δλδ λεμε ο Δίας κρατά κεραυνό-έρωτα αλλά ο ΈΡΩΤΑΣ είναι Δαίμονας σαν οντότητα και σαν αντικείμενο κεραυνός!!! Αλλά δεν λέμε ο ΈΡΩΤΑΣ είναι το πρώτο Αιτιο και ο αρχιθεός πχ.... το ποιασες....;;;;

 

Διότι ομοίως με τον συλογισμό αυτόν όπως ο Ύπνος είναι πιο πριν σαν τον Ουρανό ο Έρωτας που είναι στην πρώτη Τριάδα να δεις τι κάνει....

Αλλά δεν πάει έτσι... για τα μάτια των αρχαίων δλδ διότι για σένα μια χαρά....

 

Και γω για μένα τον Έρωτα τον έχω για super Θεό αφού είναι η δύναμη όλων των Θεών αν δεις!!!!

 

Για αυτό είπα ο Ύπνος είναι Δαίμονας όπως και ο Έρωτας είναι Δαίμονας για τους αρχαίους!!! Αλλά κάθε οπτική εμένα μου αρέσει ασχέτως τι ακολουθώ!!!

 

Να σαι καλά Βήλφι για την ωραία κουβέντα!  :welcomeani:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς,παράκληση,μην μιλάς για τάντρα όταν μιλάμε για αρχαιοελληνική
θρησκεία γιατί με μπερδεύεις xD


Δεύτερον..παρατηρώ το εξής..
σαν εξήγηση του γιατί δεν θα κοίμιζε με την θέλησή του τον Δία λέει:

"το Δία δε θα τον ζύγωνα, το γιο του Κρόνου".
Τον Γιό του Κρόνου.Μήπως ξανά είναι θέμα διαδοχής?Γιατί δεν είναι μόνο

ο Δίας γιος του Κρόνου ανάμεσα στους θεούς.

Σχετικά με την διαδοχή ο Ουρανός έκλεισε τα παιδιά του στα Τάρταρα.Ο Κρόνος,
ευνούχησε και καθαίρεσε τον πατέρα του,τον Ουρανό και ο Δίας καθαίρεσε τον
δικό του πατέρα,τον Κρόνο.Άρα αυτό τοποθετεί τον Δία ως αρχηγό γενιάς και τον
μόνο από τους τωρινούς Θεούς(που λέει και ο dim)που μπορεί να κρατήσει κεραυνό.
Ο Ύπνος δεν έχει τέτοια ιστορία,γιατί δεν έχει πατέρα.


Τρίτον..από αυτά που είπε ο dimulator παρατηρώ οτι:
Το Χάος και η Γαία,με την συμβολή του Έρωτα,γέννησαν τρια παιδιά:
Την Νύχτα (που έδωσε το σκήπτρο της στον Ουρανό),τον Έρεβο,που είναι περισσότερο
τόπος και τον Ουρανό,που πήρε το σκήπτρο της Νύχτας.Σημείωση:Το μόνο παιδί που έχει
σκήπτρο,είναι το ΘΗΛΥΚΟ.Η Νύχτα.Που παραδίδει το σκήπτρο στον Ουρανό.

Τον Ουρανό,τον εκθρόνισε ο Κρόνος,και,προφανώς,του πήρε το σκήπτρο του.Τον Κρόνο τον
εκθρόνισε ο Δίας που,προφανώς,πήρε κι αυτός το σκήπτρο του.Ο Δίας όμως δεν φαίνεται να
κρατά σκήπτρο.Και αφού το σκήπτρο σήμαινε εξουσία δεν παίζει να το άφησε στον Κρόνο.
Η Νύχτα επίσης,φαίνεται να συμβουλεύει τόσο τον Ουρανό,στην αρχή,όσο και τον Κρόνο και
τον ΔΙΑ στην συνέχεια.Μήπως επειδή έχουν το σκήπτρο της?

Και αν ναι ΠΟΥ είναι αυτό το σκήπτρο?Ο κεραυνός του Δία σφυρηλατήθηκε μεταγενέστερα,
άρα δεν μπορεί να είναι το "φίδι" που λέει ο dim οτι κρατούσε ο Ουρανός και ο Κρόνος.
Εντωμεταξύ,όταν πολέμησε ο Δίας με τον κεραυνό,τον Κρόνο προφανώς ο Κρόνος ΕΙΧΕ το
σκήπτρο της νύχτας.Άρα?Που πήγε το σκήπτρο?




 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

...Και αν ναι ΠΟΥ είναι αυτό το σκήπτρο?Ο κεραυνός του Δία σφυρηλατήθηκε μεταγενέστερα,

άρα δεν μπορεί να είναι το "φίδι" που λέει ο dim οτι κρατούσε ο Ουρανός και ο Κρόνος.

Εντωμεταξύ,όταν πολέμησε ο Δίας με τον κεραυνό,τον Κρόνο προφανώς ο Κρόνος ΕΙΧΕ το

σκήπτρο της νύχτας.Άρα?Που πήγε το σκήπτρο?

 

 

 

 

Μήπως ότι εσύ λες 'σκήπτρο' το έλεγαν "αιγίδα";

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...