Jump to content

Μαγικά Αντικείμενα


Δανάη
 Share

Recommended Posts

Σε ταινίες και βιβλία που έχουν ως θέμα τη μαγεία, πολλές φορές αποδίδονται σε διάφορα αντικείμενα μαγικές ιδιότητες.

 

Υπάρχουν αντικείμενα στην κατοχή σας που θεωρείτε ότι έχουν κάποια μαγική ιδιότητα; Εάν έχετε, τα χρησιμοποιείτε με κάποιο τρόπο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκκρεμές ημιπολύτιμου λίθου, το οποίο με έχει βοηθήσει πολλές φορές να εντοπίσω αγνοούμενα αντικείμενα εντός σπιτιού!

 

Επίσης θα απαντήσω και με μία ανάμνηση, όχι τόσο πρακτική εμπειρία..

Πριν από αρκετά χρόνια, είχα στην κατοχή μου μία μπάλα, η οποία πάνω της είχε ζωγραφισμένη μία φιγούρα με ένα πρόσωπο.

Ήταν πολύ αγαπημένη αυτή η μπάλα, αλλά το μόνο που έκανα ήταν να την κρατάω στο δωμάτιό μου, χωρίς να της δίνω υπερβολική σημασία..

Μέχρι που κάποια στιγμή πέθανε η γιαγιά μου και από τότε όποτε κοίταζα την μπάλα είχα πολύ έντονα την αίσθηση ότι το πρόσωπο με κοιτούσε,

έντονα, λες και προσπαθούσε να μου πει κάτι! Συν το ότι όπως και να την έριχνα, εκείνη σταματούσε την κίνησή της με το πρόσωπο να με κοιτάζει,

πάλι τόσο έντονα που με έφερνε σε αμηχανία, αλλά εξακολουθούσα να την κοιτάζω. Αυτό συνεχίστηκε για δύο-τρία χρόνια, μέχρι που σταμάτησε.. σταδιακά..

Δεν έχω διευκρινήσει ακόμη αν το μυστηριώδες κλίμα που μου επέβαλλε η μπάλα ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου ή αν όντως

είχε συμβεί κάτι τρομακτικά ασυνήθιστο, λογικά μία σύνδεση με το πρόσωπο που έχασα.. Ήμουν αρκετά μικρή και δεν μπορούσα να το αξιοποιήσω κάπως..

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα,
νομίζω πως αν υπάρχουν μαγικά αντικείμενα είναι αυτά που έχουν φορτιστεί με πολλή ενέργεια άρα δεν βρίσκονται εύκολα ή δεν λειτουργούν σωστά στα χέρια κάποιου άσχετου/ημιμαθή κτλ..

 

Στις ιδιότητες των βοτάνων βρίσκω περισσότερη μαγεία...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα, αλλά ένα αντικείμενο μπορεί να εκλαμβάνεται μαγικό και για άλλους λόγους. Ας πούμε να έχει ενέργεια από τον προηγούμενο κάτοχο. Επίσης, η μαγεία ενός αντικειμένου μπορεί να μην είναι μετρήσιμη ως προς το πόσο "μαγικό" είναι, αλλά ως προς το πώς μας κάνει να αισθανόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντικείμενα στην κατοχή σας που θεωρείτε ότι έχουν κάποια μαγική ιδιότητα; Εάν έχετε, τα χρησιμοποιείτε με κάποιο τρόπο;

 


Ναι και ναι !
Είναι ένα αντικείμενο με πολύ μυστηριώδη αύρα – ενέργειες !
Είναι μια πέτρα σε τριγωνικό σχήμα από φυσικού της όπως βρέθηκε στην φύση και χρώματος
Μοβ  . (βλέπεται φωτογραφία )

310801_187451337996499_1387845838_n.jpg

 

 

 

 

Έχει  πολλές μαγικές ιδιότητες – χρησιμότητες αλλά πρέπει ο συνεργάτης μάγος να είναι έτοιμος για να μπορεί να της αξιοποιήσει .

Μερικές από της ιδιότητες που διαθέτη είναι επικοινωνία με άλλους κόσμους – διαστάσεις . Τεχνητή κατασκευή πραγματικότητας που οραματίζομαι και όχι μόνο να πηγαίνει και να καλύπτει την συμβατική πραγματικότητα και έτσι αλλάζει καταστάσεις , γεγονότος , υλικά πράγματα στον υλικό κόσμο !



:7_5_134[1]:
 
 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα, αλλά ένα αντικείμενο μπορεί να εκλαμβάνεται μαγικό και για άλλους λόγους. Ας πούμε να έχει ενέργεια από τον προηγούμενο κάτοχο. Επίσης, η μαγεία ενός αντικειμένου μπορεί να μην είναι μετρήσιμη ως προς το πόσο "μαγικό" είναι, αλλά ως προς το πώς μας κάνει να αισθανόμαστε.

 

Έχω έναν μικρό σταυρό του παππού μου το οποίο πέρασε στην

κατοχή μου μετά τον θάνατό του. Θυμάμαι που το φορούσε συνέχεια

και έχω μία φωτογραφία του πολύ παλιά που το φορούσε και τότε.

 

 

Μετά τον θάνατο του, το κράτησα και τις πρώτες μέρες το φορούσα

αραιά και που. Όταν το φορούσα όμως παρουσίαζα κάποια προβλήματα.

Ένα έντονο βάρος στο στήθος, αδυναμία στο να συγκεντρώσω τις σκέψεις

μου, ένα περίεργο κνησμό στα μάτια και μία αλλαγή στην συμπεριφορά μου.

 

 

Πέρα από αυτά μου έδινε την εντύπωση ότι κουβαλούσα κάτι ξένο

πάνω μου το οποίο δεν μπορούσε να λειτουργήσει αρμονικά μαζί μου.

 

 

Μπορεί να φαίνονται λίγο άσχετα αυτά, αλλά για τον παππού μου ήταν κάτι μαγικό.  

 

**Pana η πέτρα στην οποία αναφέρεσαι είναι αυτή της φωτογραφίας; Εμένα

σαν κίτρινη μου φαίνεται. Η’ χρειάζομαι οφθαλμίατρο;

Link to comment
Share on other sites

η πέτρα στην οποία αναφέρεσαι είναι αυτή της φωτογραφίας; Εμένα

σαν κίτρινη μου φαίνεται

μπορεί να είναι από αυτές που ιριδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα είναι Μωβ χρώμα . Τώρα στην φωτo επειδή ήταν λίγο σκοτεινά μπορεί να φαίνεται λίγο διαφορετικά ….


Όχι δεν την διατηρώ έτσι .  Την έστησα έτσι για την βγάλω φωτογραφία (όχι τώρα , αυτό είχε γίνει πριν καιρό !) .

:021byeHappy: 

Link to comment
Share on other sites

To <πράσινο ύφασμα>  είναι το ριχταρι του <Βωμού> που έχω .
Στην φωτογραφία η πέτρα είχε τοποθετηθεί προσωρινά πάνω στο Βωμό .

 

Ελπίζω να κάλυψα της απορίες σας .  :wink_anim: 



Link to comment
Share on other sites

Σε ταινίες και βιβλία που έχουν ως θέμα τη μαγεία, πολλές φορές αποδίδονται σε διάφορα αντικείμενα μαγικές ιδιότητες.

 

Υπάρχουν αντικείμενα στην κατοχή σας που θεωρείτε ότι έχουν κάποια μαγική ιδιότητα; Εάν έχετε, τα χρησιμοποιείτε με κάποιο τρόπο;

Υπάρχουν μαγικές-και-μαγικές ιδιότητες. Να το ορίσουμε κάπως για να ξέρουμε γιατί μιλάμε; Για παράδειγμα το "

Εκκρεμές ημιπολύτιμου λίθου" που αναφέρθηκε, από τη στιγμή που "έχει βοηθήσει πολλές φορές" να εντοπιστούν "αγνοούμενα αντικείμενα εντός σπιτιού" φαίνεται να δικαιούται το να θεωρηθεί "με μαγικές ιδιότητες" (αλλά τότε έχουμε ήδη έναν "ορισμό": αντικείμενο με μαγικές ιδιότητες είναι το αντικείμενο που κάτι κάνει (μας βοηθά πχ σε κάτι πρακτικό...)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με την γενική έννοια..

Αντικείμενα δηλαδή που επηρεάζουν την "προσωπικότητά" σου
όσο τα κρατάς για πολύ ώρα κοντά σου..
Όπως και αντικείμενα που σου δίνουν μια προστατευτική αίσθηση,
ανεξάρτητη από ό,τι έχεις ζήσει μαζί τους..

Μαγικά-μαγικά,όχι..αν και καθρέφτες και μπαλκονόπορτες που μισό-ανακλούν
προτιμώ να τους αποφεύγω τα βράδια..μου δίνουν την αίσθηση  της ασταθούς
πραγματικότητας..αυτοί και οι κλειστές πόρτες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...