Jump to content

Όνειρο


chaos
 Share

Recommended Posts

Μιας και σε ένα άλλο topic η συζήτηση έλεγε για όνειρα θυμήκα ένα δικό μου που με προβλημάτισε...

Πριν λίγο καιρό είδα έναν φίλο μου σε ένα όνειρο που κάτι μου έλεγε, όταν ξύπνησα δεν θυμόμουν τι μου είχε πει αλλά ήμουν σίγουρη πως είχε χωρίσει με την κοπέλα του και επικοινώνησε μαζί μου ασυνείδητα μέσω του ονείρου.

Όταν σηκώθηκα ψαχούλεψα το προφίλ του στο φβ και όντως είχε χωρίσει..

Αφού το χάρηκα για λίγο  :angel_not:    αναρωτήθηκα αν όντως υπήρχε κάποιου είδους επικοινωνία,

και ποιος από του δύο προσπάθησε να επικοινωνήσει με τον άλλον? μήπως είναι μια απλή σύμπτωση?

τώρα που το σκέφτομαι είναι σχεδόν τρομακτικό... και περίεργο...

 

* με τον φίλο μου έχουμε να μιλήσουμε μερικούς μήνες και δεν έχουμε κοινούς γνωστούς ώστε να μου πει κάποιος αν συμβαίνει κάτι και στο προφίλ τίποτα που να δηλώνει ότι πάει για χωρισμό*

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Chaos.

 

Το εύκολο στην υπόθεση δεν είναι να καταλήξεις αν αυτό που είδες στον ύπνο σου και μετά στον ξύπνιο σου ήταν μία σύμπτωση αλλά να βρεις την αιτία που το είδες.

 

Γιατί ένας φίλος σου, υποσυνείδητα να σε αναζητά όταν περνάει μία δύσκολη περίοδο, από την στιγμή που δεν έχετε κρατήσει πλέον επαφή;  Από την άλλη εσύ γιατί να δεις κάτι τέτοιο που θα σε χαροποιούσε κιόλας; :018bleh:  :018bleh:


 

Μπορεί απλά να ήθελες να μάθεις το τι συμβαίνει στον φίλο σου και να το βίωσες μέσα σε κάποιο όνειρο. Αλλά μπορεί να είναι και αυτό που είπες.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η επικοινωνία δύο ανθρώπων σε μία ονειρική κατάσταση είναι υπαρκτή. Έχω βιώσει πολλές φορές κάτι ανάλογο και μερικές φορές σε πιο ακραίες καταστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο με ενδιαφέρει να συζητήσουμε αν όντως τα όνειρα μπορούν να γίνουν μέσω επικοινωνίας, πως γίνεται αυτό ή πως μπορεί να εξελιχθεί.

 

Η ιστορία του ονείρου και η αιτία που το είδα μου είναι σχετικά αδιάφορες. :P

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μου έχει συμβεί να δω ότι είμαι στο χώρο εργασίας μου και βλέπω ένα κυριο να κάθεται και να μου λέει να σου πω το ονομά μου? με λένε Βασίλη...μου είπε το επίθετο του το τηλ του σπιτιού του και αν δεν τον πιστεύω το τηλ της δουλείας του,μου ζήτησε να πω στην οικογένεια του πως είναι καλά.Όταν ξύπνησα το πρωί πλην του ονόματος δεν θυμόμουν τίποτα άλλο.Δεν πέρασαν πολλές μέρες και κάποια στιγμή  καθώς κοιμόμουν τον ξαναβλέπω θυμομένο και αισθάνθηκα να με πιάνει απο τα ποδια και να με τραβάει προς τα κάτω [τα είδα όλα :zipped_h4h: ]αυτο συνεχίστηκε για αρκετό καιρό ο κ.Βασιλης :8_1_1v[1]:δεν έλεγε να με αφήσει σε ησυχεία,κάποια στιγμή μετά απο 4 χρόνια είδα τον κ Βασιλη μαζί με την μητέρα μια φίλης μου και το πρωί τηλ στην φίλη μου να την ρωτήσω πως είναι η μητέρα της αυτή μου ειπε μια χαρά και με ρώτησε τι συμβαίνει?τι ρώτησα αν είχε κάποιον συγγενή που είχε πεθάνει ?και μου απάντησε πως όχι,την ξαναρώτησα κάποιον φίλο αλλα μεγάλο σε ήλικια? και μου λέει πως ενας γείτονας τους στο παλιό τους σπίτι.Την είπα το όνομα και έβαλε τις φώνες :w00t: της είπα να πει στην μάνα της να τηλ στην γυναίκα του και της μεταφέρει το μνμ και απο τοτε :ghost:  :bye1:  

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο με ενδιαφέρει να συζητήσουμε αν όντως τα όνειρα μπορούν να γίνουν μέσω επικοινωνίας, πως γίνεται αυτό ή πως μπορεί να εξελιχθεί.

Παρόλο που γενικότερα πιστεύω ότι όλοι επικοινωνούμε με κάποιο τρόπο σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, τα όνειρα δεν τα έχω λάβει υπόψη μου ποτέ ως μέσο επικοινωνίας μεταξύ δύο ανθρώπων. Είμαι λίγο σκεπτική ως προς το βαθμό επικοινωνίας που μπορείς να έχεις ώντας σε όνειρο.

Είναι πολύ πιθανό να μπορείς να "μεταδώσεις" κάποια ιδέα ή σκέψη, αλλά να κάνεις συγκεκριμένο διάλογο, νομίζω πως αυτό δεν είναι εφικτό. Τουλάχιστον όχι με βάση τις δικές μου εμπειρίες. Από την άλλη, όπως προείπα, ουδέποτε ασχολήθηκα με τα όνειρα ως μέσο επικοινωνίας με άλλον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μου έχει συμβεί το εξής,να δω στο όνειρο μου ότι είμαι στο χώρο εργασίας μου και βλέπω ένα κυριο να κάθεται εκεί και να μου λέει να σου πω το ονομά μου? του γνέφω ναι,μου απαντάει με λένε Βασίλη...μου είπε το επίθετο του, το τηλ του σπιτιού του και αν δεν τον πιστεύω μου έδωσε το τηλ της δουλείας του,μου ζήτησε να πω στην οικογένεια του πως είναι καλά.Όταν ξύπνησα το πρωί πλην του ονόματος του δεν θυμόμουν τίποτα άλλο.Δεν πέρασαν πολλές μέρες και κάποια στιγμή  καθώς κοιμόμουν τον ξαναβλέπω θυμομένο και αισθάνθηκα να με πιάνει απο τα ποδια και να με τραβάει προς τα κάτω [τα είδα όλα :zipped_h4h: ]αυτο συνεχίστηκε για αρκετό καιρό ο κ.Βασιλης δεν έλεγε να με αφήσει σε ησυχεία,κάποια στιγμή μετά απο 4 χρόνια είδα πάλι τον κ Βασιλη μαζί με την μητέρα μια φίλης μου. Όταν ξύπνησα το  πρωί τηλεφώνησα στην φίλη μου για να την ρωτήσω πως είναι η μητέρα της αυτή μου ειπε πως μια χαρά και με ρώτησε τι συμβαίνει?τι ρώτησα αν είχε κάποιον συγγενή που είχε πεθάνει ?και μου απάντησε πως όχι,την ξαναρώτησα κάποιον φίλο αλλα μεγάλο σε ήλικια? και μου λέει πως ενας γείτονας τους στο παλιό τους σπίτι.Την είπα αν το όνομά του ήταν Βασίλης και έβαλε τις φώνες :w00t: της είπα να πει στην μάνα της να τηλ στην γυναίκα του και της μεταφέρει το μνμ που μου είχε δώσει 4 χρόνια πριν και απο τοτε δεν με ξαναενόχλησε. :ghost:  :bye1:  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ασυνείδητη επικοινωνία μέσω ονείρου είναι 100% εφικτή. Μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές. 

Από την άλλη, η συνειδητή επικοινωνία μέσω ονείρων είναι πράγματι ανέφικτη. Γιατί εάν το καταφέρεις, παύεις να βρίσκεσαι μέσα στο "όνειρο"...

Άρα, μπορείς να το κάνεις, να κοιμάσαι και να επικοινωνείς συνειδητά.

 

Προσωπικά, τα αντικείμενα στα όνειρα δεν τα παίρνω και πολύ τοις μετρητοίς, αλλά εάν δω πρόσωπο, θα το προσέξω και θα προσπαθήσω να κατανοήσω για ποιον λόγο το είδα και εάν ήταν κατασκεύασμα του εγκεφάλου μου ή πραγματική επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα άποψη...

 

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω. Από όσους λένε για επικοινωνία μέσω ονείρων, πόσες φορές έχετε δει κάποιον άνθρωπο στο όνειρό σας και τελικά ήταν απλά ένα όνειρο; Ήταν περισσότερες από αυτές που είδατε κάποιον άνθρωπο και όταν ξυπνήσατε κάτι "συνδεόταν" με το όνειρο; 

 

Εάν ήταν περισσότερες αυτές που δεν έγινε κάτι, που σίγουρα ήταν περισσότερες εκτός και εάν δεν βλέπετε ανθρώπους σχεδόν κάθε βράδυ ή σχεδόν κάθε βράδυ κάποιος "επικοινωνεί" μαζί σας, τότε τι σας κάνει να θεωρείται (πέρα από την πίστη, που είναι απλά πίστη και όχι γνώση/γεγονός κτλ) ότι δεν είναι σύμπτωση; Με τι κριτήρια το κρίνετε; 

Link to comment
Share on other sites

 

Ενδιαφέρουσα άποψη...

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω. Από όσους λένε για επικοινωνία μέσω ονείρων, πόσες φορές έχετε δει κάποιον άνθρωπο στο όνειρό σας και τελικά ήταν απλά ένα όνειρο; Ήταν περισσότερες από αυτές που είδατε κάποιον άνθρωπο και όταν ξυπνήσατε κάτι "συνδεόταν" με το όνειρο;

Εάν ήταν περισσότερες αυτές που δεν έγινε κάτι, που σίγουρα ήταν περισσότερες εκτός και εάν δεν βλέπετε ανθρώπους σχεδόν κάθε βράδυ ή σχεδόν κάθε βράδυ κάποιος "επικοινωνεί" μαζί σας, τότε τι σας κάνει να θεωρείται (πέρα από την πίστη, που είναι απλά πίστη και όχι γνώση/γεγονός κτλ) ότι δεν είναι σύμπτωση; Με τι κριτήρια το κρίνετε;


Πράγματι το στοιχείο της σύμπτωσης - επειδή αυτόματα "ξεχνάμε" το πόσες φορές δεν υπάρχει κάτι στην υπόθεση και συγκεντρωνόμαστε στις 1-2 που υπάρχει - είναι σημείο για ξεκαθάρισμα - και γι'αυτό χρειάζονται κριτήρια.
Μπορώ να σου πω τι είδα να δουλεύει -
1. Κρατάς το όνειρο στο νου σου - σα να έχει σημασία, το σημειώνεις κτλ, αλλά κινείσαι και ζεις σα να μην έχει μέχρι να αποκτήσει - αν ποτέ...
2. "Δια της έξεως" δηλαδή με την επαναλμβανόμενη εφαρμοφή του #1 αρχίζει να διακρίνεται η "ποιότητα" του ονείρου, αν είναι από βαρύ στομάχι, αν είναι ψυχολογικό ή αν είναι "κάτι άλλο!"
3. Στα "κάτι άλλο" υπάρχει επιπλέον κοσκίνισμα - δεν είναι μιας ποιότητας μόνο - για να γίνει διάκριση του "σημαινόμενου" και να προσδιοριστεί η τυχόν "αξία" του.

4.... κοκ - έχει και συνέχεια άφού τίθεται το θέμα της δράσης πάνω στο γεγονός.... αλλά άλλο θέμα...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Μα το όλο point είναι ότι κρατάς στο μυαλό σου μόνο ό,τι όνειρα θεωρήσεις πως όντως έχουν σημασία να τα κρατήσεις... και συνήθως αυτά είναι που δημιουργούνται από έννοιες για πράγματα που "τρέχουν" την εκάστοτε περίοδο. 

 

Άρα, και αυτομάτως, έχεις ένα biased δείγμα και άρα τα όποια συμπεράσματα είναι κάθε άλλο παρά σωστά και αντικειμενικά. 

Link to comment
Share on other sites

Μα το όλο point είναι ότι κρατάς στο μυαλό σου μόνο ό,τι όνειρα θεωρήσεις πως όντως έχουν σημασία να τα κρατήσεις... και συνήθως αυτά είναι που δημιουργούνται από έννοιες για πράγματα που "τρέχουν" την εκάστοτε περίοδο. 

 

Άρα, και αυτομάτως, έχεις ένα biased δείγμα και άρα τα όποια συμπεράσματα είναι κάθε άλλο παρά σωστά και αντικειμενικά. 

Όχι αν τα κρατάς όλα - σημειώνεις ποια απ'όλα καταλήγουν να είναι σημαντικά - αξιολογείς τα ειδικά χαρακτηριστικά που τυχον έχουν και κοιτάς να διακρίνεις σε επόμενα (μετά από κάποιο ικανό δείγμα, σε βάθος ετών) τέτοια χαρακτηριστικά και αν ανταποκρίνονται σε παράλληλα γεγονότα - και πάλι πίσω στην αξιολόγηση το δείγμα τότε δεν είναι biased γιατί αξιολόγείς βάση κριτηρίων.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας Καταρχάς είμαι νέο μέλος πρίν λίγο μπήκα.
Και είδα αυτό το θέμα σχετικά με τα όνειρα το δίκο μου θέμα είναι λίγο πιο περίπλοκο άλλα έχει να κάνει με τα όνειρα κι αύτο όποτε δε χρείαζοταν ν άνοιξω άλλο θέμα ας μη τα πόλυλογω.

Εγω λοιπόν βλέπω όνειρα απο παίδι δε θυμάμαι ηλικία άλλα πρίν τα 10 ήταν.
Εννόω όχι άπλα όνειρα άλλα εφιάλτες κι άκομα βλέπω και είμαι πάνω απο τα 30 διλ πάνω άπο 20 έτη έφιαλτες.
Εκτος άπο εφιάλτες βλέπω και προφητίκα όνειρα αύτα βέβαια σε άραιο βάθμο.
Και βλέπω και όνειρα που εχώ ψυχικά χαρίσματα όπως η τηλεκίνηση.

Ας τα πάρουμε όμως άπο την άρχη.

Πρίν τα 10 ξεκινήσαν οι εφιάλτες όχι όμως απλοί εφιάλτες άλλα με δαίμονες πόλεμο με αύτους άκομα και μέσα στην ίδια τη κόλαση έβλεπα πόλλα πάραξενα και κάποιες φόρες και κάτι σα πάπαδες με άσπρα ράσα και μαύρους σταύρους.
Φύσικα τα όνειρα δεν έχουν να κάνουν με το σπίτι γιάτι τα έβλεπα όπου κι αν πήγαινα..

Στα 21 είδα το πρώτο προφητικό μου όνειρο που ήταν ένας πάπας μέσα στο σπίτι μου και μέσα σε 6 μέρες πεθάνε κι ένα στένο συγγενικό πρώσοπο.

 

Μέτα έφυγα άπο το σπίτι πήγα έμεινα άλλου οι εφιάλτες δεν αραίωσαν άπλα είχαν κάτι διάφορετικο μέσα είχαν κύριως τους φόβους του ανθρώπου, όπως κόλυμπι μέσα σε μια θάλασσα άκομα και στα σχέτικα ρήχα και κάρχαριες κάποιες φορες κάναν κι επίθεση άλλα σχέτικα μίκροι στο μέγεθος 3 μέτρα πάνω κάτω όχι μόνο κολύμπι άλλα και κάταδύσεις μάζι.

Και όνειρα όπως άλλος φόβοι πχ να σε κηνήγανε σαρκοφάγοι δεινοσαύροι και λίγο πόλυ στο ίδιο μότιβο.

Και άρκετα άπο τα όνειρα έκτος άπο αύτα με τους καρχαρίες ήταν στο όνειρο μέσα νύχτα και σύνηθως χώρις φεγγάρι.



Απο τα 30 μου κι έπειτα μπήκα λίγο πιο βάθεια στα όνειρα άρχισαν τα προφήτικα όνειρα  ενώ είχα δεί μόλις 1 σε 29 έτη απο τα 30 κι έπειτα ναι μεν είναι μια στο τόσο άλλα είναι περισσότερα άπο πριν.

 

Και έχω δει και όνειρα στα όποια είμαι τηλεκινητίκος κι όχι τηλεκίνηση να κούνας χαρτάκια και κάδρα άλλα να μπόρω να στάματαω όλοκληρα φορτηγα με τη κίνηση του χέριου μου και να μετάκινω αντικείμενα με τη δύναμη του πνεύματος σε έναν εφιάλτη μου έτσι είχα πάρει το όπλο αύτου που με κήνηγουσε.

 

Ονειρα που κάποιες φόρες το ήξερα ότι ονειρευόμουν μάλιστα μέσα σ ένα προφητίκο όνειρο που δε βγήκε άκομα άλλαξα κατα σύνηδηση το περέχομενο χώρις αύτο να με κάνει να ξύπνησω ή να επηρεάστει το περιέχομενο.

 

Εχω δει και όνειρα που φόραω μαύρα ρούχα στο ένα άπο αύτα είδα την άρχη
ένος μέγαλου πόλεμου όχι του πάγκοσμιου άλλα με διαστημίκο πέριεχομενο
διλ πόλεμος γης σέληνης και το πώς ξεκίνησε πέριπου.

Εχω δει να έχω δύναμη πάνω στους δαίμονες διλ να μπόρω έγω να τους βλάψω άλλα όχι
έκεινοι πάλι φόρωντας μαύρα ρούχα κι έχω δει να είμαι τηλεκινητίκος σε
πόλεμο πάλι φόρωντας μαύρα ρούχα.

 

Εκτος αύτου τα όνειρα μου δείχνουν και κάποια πάραξενα πράγματα όπως άτομα που δεν πάει καν το μύαλο μου ότι είναι σκάρτα και συνομώσιες που γίνονται άπο πίσω μου που ούτε πάει έκει το μυάλο μου.

 

Κι ένω ούτε τα πρόφητικα πίστευω ούτε αύτα με τις σύνωμοσιες πίστευω στο 90% βγαίνουν

 

Είναι κι άλλα άλλα αύτα φτάνουν για την ώρα.

 

Τόσο μέγαλη φαντάσια δεν έχω και δεν ξέρω γιάτι τα βλέπω οι έφιαλτες έχουν γίνει ρούτινα πλέον και δεν με τρόμαζουν πια ακομα και τωρα τελεύταια που γίνονται πιο τρόμαχτικοι δεν με τρόμαζουν διλ δεν θα ξύπνησω πότε με κρύο ίδρωτα άλλα θα κοίμαμαι σαν να μην έγινε τίποτα..

 

Αν ξέρει κάνεις για ποιό λόγο βλέπω ότι βλέπω μήπως έχει να κάνει με τη ψύχη;
Υπαρχει μια κάποια εξήγηση; 

ή υπαρχουν κι άλλα άτομα που βλέπουν τέτοια όνειρα και σε τετοιό μότιβο;

Δε θέλω να τα κάνω να στάματησουν αφού ουτος η αλλος δε με τρομάζουν άπλα θα ήθελα να ξέρω για ποιό λόγο τα βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάνεις για ποιό λόγο βλέπω ότι βλέπω μήπως έχει να κάνει με τη ψύχη;

Υπαρχει μια κάποια εξήγηση; 

ή υπαρχουν κι άλλα άτομα που βλέπουν τέτοια όνειρα και σε τετοιό μότιβο;

Δε θέλω να τα κάνω να στάματησουν αφού ουτος η αλλος δε με τρομάζουν άπλα θα ήθελα να ξέρω για ποιό λόγο τα βλέπω.

 

Έχω την αίσθηση πως έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση:

 

Κι ένω ούτε τα πρόφητικα πίστευω ούτε αύτα με τις σύνωμοσιες πίστευω στο 90% βγαίνουν

 

Δηλαδή είναι κάτι το οποίο είναι μπροστά σου κι επιλέγεις να μην το βλέπεις. Οπότε κι αυτό κάνει πιο δυνατή την παρουσία του για να σε αναγκάσει να το δεις.

 

Αλλά, όπως λες, ας τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Όπως καταλαβαίνεις έχεις γράψει πολλά και διαφορετικά πράγματα και δεν είναι δυνατόν έτσι, με τη μία, να δώσουμε την εξήγηση - το ξέρεις κι εσύ άλλωστε πως είναι περίπλοκο το ζήτημα.

 

Επειδή μάλιστα, ο μόνος που μπορεί να δώσει πραγματική απάντηση στο ερώτημα, είσαι εσύ, θα σου πρότεινα, αν τυχόν δεν το κάνεις ήδη, να αρχίσεις να κρατάς ένα «ημερολόγιο ονείρων». Αφιέρωσε λίγο χρόνο κάθε πρωΐ στο να καταγράφεις το όνειρο που είδες, και, κάθε βράδυ, να το ξαναδιαβάζεις και να κάνεις σημειώσεις πάνω σε αυτά που είδες και σε αυτά που σου συνέβησαν (ή που σκέφτηκες) την ίδια μέρα. Είναι δοκιμασμένος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...