Jump to content

Πως Να Προστατεύσω Το Σπίτι Μου;


siloresti
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργια στο forum και γράφω πρώτη φορά αν και με πολύ ενδιαφέρον διαβάζω καιρό τις ιστορίες σας, δεν κατέχω την τέχνη πιστεύω όμως σε μερικά πράγματα αρκετά όπως στην κακή ενέργεια και το μάτι....

Ο λόγος που γράφω είναι ακριβώς για αυτό που διαβάζετε και στον τίτλο... θέλω την βοήθεια σας επειδή γνωρίζετε πολλά περισσότερα από εμένα και θέλω να προστατεύσω το σπίτι μου, τον άντρα μου και κυρίως το παιδί μου από την κακή ενέργεια. Δεχόμαστε καθημερινά κακή ενέργεια από συγκεκριμένα άτομα τα οποία μένουν απέναντι μας με αποτέλεσμα να γίνονται υλικές ζημιές, να χτυπάει το παιδί... να είμαστε μια χαρά και μόλις μας δούνε να τσακωνόμαστε άγρια και χωρίς λόγο. Δεν ξέρω αν σας φαίνονται ανόητα αυτά που σας γράφω πιστεύω όμως πολύ στην κακή επιρροή αυτών των ατόμων και δεν ξέρω τι να κάνω, θα ήθελα να φύγω από αυτό το σπίτι αλλά είναι κάτι που λόγω των εποχών μας δεν είναι εφικτό.

Σκέφτηκα να βάλω έξω από το σπίτι απήγανο, σκόρδα και μάτια αλλά μήπως είμαι παρανοϊκή και αυτά προκαταλήψεις?

Έχετε κάτι να μου προτείνετε? 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη προστασία είναι να τους αγνοείς,
όσο αδιαφορείς για τους ενοχλητικούς γείτονες σου τόσο θα αποδυναμώνεται η αρνητικότητα τους (προς εσένα) και θα ενισχύεται η δικιά σου θετική ενέργεια που μπορείς να την αξιοποιήσεις στην οικογένεια σου.

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Που έμαθες για τον απήγανο και τα σκόρδα?

~~~

Για εμένα υπάρχουν 3 βασικά βήματα για να προστατευτείς από οτιδήποτε.

Πρώτον,να τηρείται αυτό που ονομάζω "νόμος του Ασκληπιού".Που εν ολίγοις
σημαίνει οτι αν βρίσκεσαι σε μια κατάσταση η οποία σε τραυματίζει ψυχικά,

ΚΑΙ παράλληλα το περιβάλλον που ζεις δεν είναι "καθαρό" το τραύμα,το πιθανότερο,
είναι οτι θα "κακοφορμίσει" αντί να γιατρευτεί και να σε κάνει δυνατότερη.

 

Δεύτερον ο χώρος που ζεις να είναι ζωντανός ΚΑΙ ελεγχόμενος.

Και τρίτον να υπάρχει προσωπικός "χώρος και χρόνος" σε συνδυασμό με σεβασμό
στις συνθήκες.

Κατά τα άλλα και για άμεσες μεθόδους προστασίας αν θέλεις ρίξε αλάτι σε πορτοπαράθυρα και κάνε
κάποια έκκληση όπου προτιμάς.Αν και προσωπικά θα πρότεινα φυτοφράχτη :P Με σεφλέρες και ρολογίες
δεν φαίνεται ούτε άνοιγμα,χώρια ο αέρας και η ησυχία :P

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

χαχα!!! :019blush:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Τους αγνοώ όσο μπορώ και όσο δεν με ενοχλούν, πολλές φορές με ενοχλούν όμως και γεμίζω αρνητική ενέργεια και εγώ και το σπίτι μου και οι τσακωμοί πάνε σύννεφο και μετά που το σκέφτομαι βλέπω ότι οι λόγοι είναι ασήμαντοι και ότι όλα αυτά δεν είναι τυχαία.

Υπάρχει κακή ενέργεια όταν μιλάμε (κάτι σαν να είναι από υποχρέωση) και βλέπω ότι υπάρχει μια κακία στο βλέμμα τους, άσε που όταν ανοίγω την πόρτα μου και τύχει να περνά κανείς τους κοιτάνε μέσα με τα μάτια καρφωμένα να δουν αν έχω πάρει κάτι καινούργιο, αν είναι καθαρό το σπίτι και όλα αυτά τα κατινίστικα που κοροϊδευω εγώ.

Φίλε μου Βιλφεγώρ δυστυχώς δεν γνωρίζω τον νόμο του Ασκληπιού με έβαλες όμως στο να τον ψάξω, θα προσπαθήσω να βοηθήσω τον εαυτό μου όσο μπορώ, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα ξεκινήσω από αυτό το Σαββατοκύριακο να πετάξω όλη την αρνητική ενέργεια απ' έξω!!! (Μην πω και αυτούς μαζί!!!) 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό μέλος siloresti,

 

Αφού συμφωνήσω με τον Βηλφεγώρ, θα σου πω και τις δικές μου σκέψεις.

 

Μπορείς να κάνεις έναν ενεργειακό καθαρισμό του σπιτιού σου με όποιον τρόπο θεωρείς εσύ πιο κοντά σε σένα (δεν είναι ανάγκη ούτε να ξοδευτείς, αλλά ούτε και να κάνεις κάτι ιδιαίτερο). Δες εδώ για ιδέες. Έτσι για να μπορέσεις να αρχίσεις να ελέγχεις λίγο τι γίνεται.

 

Τσακωμοί για ψιλοπράγματα υπάρχουν σε όλα τα σπίτια. Μην το συνδέεις απαραίτητα με το κακό μάτι των γειτόνων. Δες μήπως χρειάζεστε καλύτερη επικοινωνία μέσα στο σπίτι μεταξύ σας, κάποιους κανόνες και ίσως κάποια διαρρύθμιση στο χώρο, ώστε να αποφεύγονται τα ατυχήματα.

 

Το να τους αγνοήσεις είναι μια καλή αρχή, αλλά εάν όντως υπάρχει αυτή η δυναμική μεταξύ σας, τα φυτά που δημιουργούν φυσικό φράχτη είναι μια ακόμα ιδέα. Παρόλα αυτά ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθείς για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η κακία στο βλέμμα τους. Μήπως έχει συμβεί κάτι και έχουν ενοχληθεί; Μήπως θα έπρεπε να κάνετε κάποια συζήτηση σαν γείτονες; 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Δανάη μου... έχουν συμβεί κάποια πράγματα αλλά όχι στο σπίτι μας, στο δικό τους... πράγματα που είναι κρυφά για μας αλλά εμείς τα γνωρίζουμε... πράγματα που θα έπρεπε να ντρέπεται κανείς και γενικά άσχημα και δεν λέγονται δημόσια...

Σε ευχαριστώ και εσένα για την βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όσο πιο ανισόρροπος είναι κάποιος τόσο πιο αδύναμος είναι, άρα αν παραμένεις ψύχραιμη και κοιτάς τη δουλειά σου η αρνητικότητα των γειτόνων σου (οτι και να είναι) δεν μπορεί να σε πειράξει.

Θυμάμαι κάποιο διάστημα που μουρμούριζα στο σπίτι μου για πράγματα που με ενοχλούν, έκαψα λίγο φασκόμηλο κάνοντάς το θυμίαμα και πέρασα με αυτό το σπίτι μου για μερικές μέρες , δεν έκανε κάτι... :P
Όταν όμως σταμάτησα να μουρμουρίζω και άρχισα να συζητώ γι'αυτά που με ενοχλούσαν τότε είδα μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργια στο forum και γράφω πρώτη φορά αν και με πολύ ενδιαφέρον διαβάζω καιρό τις ιστορίες σας, δεν κατέχω την τέχνη πιστεύω όμως σε μερικά πράγματα αρκετά όπως στην κακή ενέργεια και το μάτι....

Ο λόγος που γράφω είναι ακριβώς για αυτό που διαβάζετε και στον τίτλο... θέλω την βοήθεια σας επειδή γνωρίζετε πολλά περισσότερα από εμένα και θέλω να προστατεύσω το σπίτι μου, τον άντρα μου και κυρίως το παιδί μου από την κακή ενέργεια. Δεχόμαστε καθημερινά κακή ενέργεια από συγκεκριμένα άτομα τα οποία μένουν απέναντι μας με αποτέλεσμα να γίνονται υλικές ζημιές, να χτυπάει το παιδί... να είμαστε μια χαρά και μόλις μας δούνε να τσακωνόμαστε άγρια και χωρίς λόγο. Δεν ξέρω αν σας φαίνονται ανόητα αυτά που σας γράφω πιστεύω όμως πολύ στην κακή επιρροή αυτών των ατόμων και δεν ξέρω τι να κάνω, θα ήθελα να φύγω από αυτό το σπίτι αλλά είναι κάτι που λόγω των εποχών μας δεν είναι εφικτό.

Σκέφτηκα να βάλω έξω από το σπίτι απήγανο, σκόρδα και μάτια αλλά μήπως είμαι παρανοϊκή και αυτά προκαταλήψεις?

Έχετε κάτι να μου προτείνετε? 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους!!!

Αν και η κάθε περίπτωση είναι μοναδική υπάρχει ένας κοινός παράγων: οι άνθρωποι, στην περίπτωσή μας, εσύ πχ.

Σκόρδα και αλάτια βοηθάνε να νιώσεις καλύτερα, ίσως, ότι "κάτι κάνεις" αλλά στην καλύτερη περίπτωση αντιμετωπίζουν συμπτώματα και όχι το πρόβλημα.

Την καλύτερη προστασία μπορείς να σου την προσφέρεις εσύ με στάση και πράξεις που θα ακυρώνουν πιθανές αρνητικές ενέργειες - όσο για το παιδί, έχε υπόψη ότι εξαρτάται (και προστατεύεται) και από τους δύο γονείς.

Σε ένα άλλο επίπεδο δεν θα έλεγα ότι φταίνε σε τίποτα οι άνθρωποι του άλλου σπιτιού και η μιζέρια που σου προκαλούν μπορεί να είναι και χρήσιμη για σένα - σκέψου ότι αν εκείνοι έπαυαν να είναι πηγή προβλημάτων αν εσύ (ή ο άντρας σου) παραμένετε "μαγνήτες" προβλημάτων θα τραβήξτε άλλα προς τη μεριά σας, από αλλού. Οπότε αυτό είναι το σημείο που μπορείς να εργαστείς για να ακυρώσεις ανεπιθύμητες επιρροές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...