Jump to content

Δημιουργια του Συμπαντος


Recommended Posts

Γνωριζω πως είναι χιλιοσυζητημενο το θεμα και υπαρχει topic γι?αυτό σχεδον σε κάθε forum...

Γι αυτό ακριβως σκεφτηκα πως δεν πρεπει να λειπει και από δω...

Ολοι μας αλλωστε θα?χουμε συλλογιστει εστω και για λιγο το μυστηριο της γεννησης του κοσμου που ζουμε...

Κάθε σκεψη των μελων, οσο κουφη κι αν είναι, θα μπορουσε να διατυπωθει σε μια γενικοτερη συζητηση που θα περιλαμβανει και συσχετισμους του συμπαντος με τον ανθρωπο ..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ως γνωστον, η επικρατεστερη θεωρια της επιστημης είναι αυτή της μεγαλης εκρηξης (big boum...).

Αν λοιπον εχω καταλαβει καλα, όπως όταν σκαει ένα μπαλονι τα κομματια του κινουνται προς τα εξω και προς ολες τις κατευθυνσεις, ετσι ακριβως διαπιστωσαν οι επιστημονες ότι κινουνται και τα πλανητικα συστηματα, γαλαξιες κλπ.

 

Πιο απλα, εστω οτι καταγραφαμε σε ένα «κοσμικο» βιντεο, από την αρχη της εκρηξης μεχρι τωρα.

Πατωντας στο βιντεο το «rev/play» δλδ «αναποδο παιξιμο» θα βλεπαμε τα κομματια-γαλαξιες της εκρηξης να ξαναγυρνανε και να μαζευονται σιγα-σιγα, πισω προς το κεντρο αυτης.

 

Τα δισεκ. εκατομμυριων γαλαξιων του συμπαντος θα συγκεντρωνονταν όλα σε ένα «αντικειμενο» μεγεθους... πορτοκαλιου!

 

 

Το συγκεκριμενο μπορει να δινει απαντηση σε ερωτηματα όπως αυτά της κινησης των ουρανιων σωματων και της συνεχομενης διαστολης του συμπαντος, ταυτοχρονα όμως δημιουργει πολλα αλλα...

 

- Τι υπηρχε εξω απ?αυτό το ?πορτοκαλι? ?

- Τι υπηρχε μεσα σ?αυτό το ?πορτοκαλι??

- Υπαρχει τελικα ?πορτοκαλιά? που εχει κι?αλλα πορτοκάλια ή το συμπαν είναι ένα και μοναδικο...?

 

 

Οι αρχαιες θρησκειες-θεωριες αναφερουν σε γενικες γραμμες το τι εγινε αμεσως μετα την εκρηξη και όχι το πριν από αυτή.

 

Ο Ησιοδος π.χ. στη θεογονια του αναφερει πως μεσα απ?το ?Χαος? ξεπηδησε ο «Ερως» (=ελξις, ελκτικη δυναμη) και ταυτοχρονα δημιουργηθηκαν τα πλανητικα συστηματα. (χαρη στην ελκτικη δυναμη του «Ερωτα» υπηρχε αρμονια στη κινηση τους και ετσι δεν συγκρουονταν μεταξυ τους).

 

Γενικοτερα, εχω και την εντυπωση πως υπαρχει συνδεση (κατι σαν αορατος ομφαλιος λωρος) της Αρχικης αυτης Ουσιας που ηταν φτιαγμενο το «πορτοκαλι», με την (ψυχικη) συσταση του ιδιου του Ανθρωπου, αφου στη τελικη ειμαστε προιον της Ουσιας αυτης.

 

Με βαση αυτό λοιπον, δεν περιεχουμε και εμεις το ιδιο «μαγικο συστατικο» που υπηρχε σε Αυτήν...?

 

(...«καθ?εικονα & καθ?ομοιωση»)

...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θεματάκι rasputin! :clapping: Αλλά και πολύ ζόρικο...

 

Για να δούμε αν θα μας χαρίσουν τις σκέψεις τους τα μέλη... :unsure:

 

Η δική μου άποψη (η οποία έχει έλλειψη σταθερών επιχειρημάτων αναγκαστικά βεβαίως-βεβαίως):

 

Πιο απλα, εστω οτι καταγραφαμε σε ένα «κοσμικο» βιντεο, από την αρχη της εκρηξης μεχρι τωρα.

Πατωντας στο βιντεο το «rev/play»  δλδ «αναποδο παιξιμο» θα βλεπαμε τα  κομματια-γαλαξιες της εκρηξης να ξαναγυρνανε και να μαζευονται σιγα-σιγα, πισω προς το κεντρο αυτης.

- Τι υπηρχε εξω απ?αυτό το ?πορτοκαλι? ?

 

Ίσως αυτό το «ανάποδο παίξιμο» να ξανασυμβεί και να είχε ξανασυμβεί πριν το «πορτοκάλι». Ίσως πριν να ήταν αχλάδι και την επόμενη φορά να γίνει μήλο...

Δεν ξέρω εάν παρακολουθείς την σκέψη μου... Οπότε ας προσπαθήσω να εξηγήσω τα... ζαρζαβατικά:

 

Εάν πάρουμε ως δεδομένο το ότι το σύμπαν ως ύπαρξη -κι όχι ως μέγεθος, μιας κι αυτό έχει καταρριφθεί- δεν έχει αρχή και τέλος, γιατί να μην σκεφτούμε ότι ίσως συστέλλεται μέχρι να ξαναγίνει μεγέθους πορτοκαλιού, εκρύγνεται και διαστέλλεται διαρκώς, έως ότου αρχίσει να ξανασυστέλλεται κι άντε φτου κι απ΄ την αρχή; Με κάθε «μπουμ» όμως, ν΄ αλλάζει ολοκληρωτικά η μορφή του, κι από «πορτοκάλι» να γίνεται «αχλάδι»...?

 

- Τι  υπηρχε μεσα σ?αυτό το ?πορτοκαλι??

 

Όλα όσα γνωρίζεις, συν αυτά που δεν γνωρίζεις αλλά ίσως μάθεις κάποτε (εσύ ο άνθρωπος) σε μορφή «zip».

Ίσως μάλιστα αυτό να είναι το σύμπαν: ένα zipαρισμένο αρχειάκι σε καποιανού το pc... :wacko:

 

- Υπαρχει τελικα ?πορτοκαλιά? που εχει κι?αλλα πορτοκάλια ή το συμπαν είναι ένα και μοναδικο...?

 

Προσωπικά θα έλεγα ότι είναι πολλά «πορτοκάλια» μέσα σε ένα μεγάλο «πορτοκάλι».

 

Με βαση αυτό λοιπον, δεν περιεχουμε και εμεις  το ιδιο «μαγικο συστατικο» που υπηρχε σε Αυτήν...?

 

(...«καθ?εικονα & καθ?ομοιωση»)

 

YUP! :cheerful:

 

 

 

... Έτσι τα αντιλαμβάνομαι τα πράματα...

Μη μου ζητήσετε αποδείξεις όμως, διότι δεν τις έχω! :blink:

Link to comment
Share on other sites

ως ύπαρξη κι όχι ως μέγεθος, μιας κι αυτό έχει καταρριφθεί

 

Πλάκα-πλάκα αυτό είναι ένα ακόμα μεγάλο ερωτηματικό...

Εάν το σύμπαν έχει όρια, πέρα από τα όρια, τι υπάρχει; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν θα το μαθουμε ποτε γιατη μαλλον δεν πρεπει να μαθουμε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rasputin, σκέψου δύο αντικείμενα με την εξής ιδιότητα:

Το ένα να μπορεί να βρίσκεται μέσα στο άλλο.

 

Κάπως έτσι φαντάζομαι τον κόσμο πρίν την μεγάλη έκρηξη ή πριν το ξεκίνημα τελοσπάντων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καταριφθεί κάτι τέτοιο. Το σύμπαν, ως θεωρία επικρατέστερη, συνεχίζει να μην έχει όρια. Μ

Στην θεωρία που υποστηρίζει τα όρια του σύμπαντος, ακόμα και την γεωμετρία του, λαμβάνουν χώρα οι έννοιες του πεπερασμένου και του άπειρου. Να τις εξηγήσω μου είναι αδύνατον γιατί βαριέμαι, όποιος όμως τις κατέχει καταλαβαίνει με ποια έννοια το σύμπαν έχει και δεν έχει όρια.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα-πλάκα αυτό είναι ένα ακόμα μεγάλο ερωτηματικό...

Εάν το σύμπαν έχει όρια, πέρα από τα όρια, τι υπάρχει;  :wacko:

5406[/snapback]

Ρώτησα έναν "ειδικό" (αστροφυσικό-κοσμολόγο) το ίδιο πράγμα πέρισυ. Μου είπε: "δεν υπάρχει τίποτα". ΟΚ, του λέω, πες ότι είμαι στο τέρμα του Σύμπαντος και απλώνω το χέρι μου μισό μέτρο πιο πέρα. "Δεν θα μπορούσες" μου είπε. Το τέλος του σύμπαντος είναι σαν ένας "τοίχος" που δεν έχει "πίσω του". "Δύσκολο να το καταλάβουμε" μου είπε γελώντας... (Σημ. όλα αυτά - εννοείται - σύμφωνα με τις τρέχουσες επιστημονικές απόψεις, αύριο κάποια νέα ανακάλυψη θα μπορούσε να τα αλλάξει όλα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καταριφθεί κάτι τέτοιο. Το σύμπαν, ως θεωρία επικρατέστερη, συνεχίζει να μην έχει όρια.

[...]

Να τις εξηγήσω μου είναι αδύνατον γιατί βαριέμαι, όποιος όμως τις κατέχει καταλαβαίνει με ποια έννοια το σύμπαν έχει και δεν έχει όρια.

 

Ε πες λίγα πραματάκια για εμάς που δεν κατέχουμε καλό μου! :wacko:

Πάντως προσωπικά από τα λίγα που ξέρω (πολύ λίγα :019blush: ) πρόσφατα αποφάνθηκαν οι επιστήμονες ότι το σύμπαν μας έχει όρια. Από κει και πέρα... το χάος... (κυριολεκτικά ή μεταφορικά)

 

 

Μου είπε: "δεν υπάρχει τίποτα". ΟΚ, του λέω, πες ότι είμαι στο τέρμα του Σύμπαντος και απλώνω το χέρι μου μισό μέτρο πιο πέρα. "Δεν θα μπορούσες" μου είπε. Το τέλος του σύμπαντος είναι σαν ένας "τοίχος" που δεν έχει "πίσω του".

 

:blink:

...Αυτό δεν καταρίπτει το ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή και τέλος;

Και δεν μιλάω για το δικό μας σύμπαν, αλλά για το σύμπαν που εμπεριέχει το σύμπαν μας!

Ή μήπως ο ειδικός που έδωσε αυτήν την απάντηση αναφερότανε στο δικό μας σύμπαν;

 

...Βοήθεια, μπλέχτηκα... κι όλας! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε: "δεν υπάρχει τίποτα". ΟΚ, του λέω, πες ότι είμαι στο τέρμα του Σύμπαντος και απλώνω το χέρι μου μισό μέτρο πιο πέρα. "Δεν θα μπορούσες" μου είπε. Το τέλος του σύμπαντος είναι σαν ένας "τοίχος" που δεν έχει "πίσω του".

...Αυτό δεν καταρίπτει το ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή και τέλος;

Και δεν μιλάω για το δικό μας σύμπαν, αλλά για το σύμπαν που εμπεριέχει το σύμπαν μας!

Ή μήπως ο ειδικός που έδωσε αυτήν την απάντηση αναφερότανε στο δικό μας σύμπαν;

...Βοήθεια, μπλέχτηκα... κι όλας!

Το Σύμπαν έχει αρχή και - προβλεπόμενο - τέλος σύμφωνα με τις τρέχουσες επιστημονικές θεωρίες.

Επίσης το Σύμπαν είναι ένα, εξ' ορισμού αφού Συμπαν=Συν+Παν (αυτό που περικλείει τα πάντα). Άρα δεν έχει δικό μας και αλλονών. Τα πολλαπλά σύμπαντα κτλ. είναι θεωρητικά μορφώματα μέχρι σήμερα. Υπάρχουν δηλαδή μόνο στις μαθηματικές εξισώσεις (όπως ο φανταστικός αριθμός i) και σε κάθε περίπτωση θεωρούνται υποσύνολα του Σύμπαντος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, ώπα γιατί την έχασα την μπάλα :wacko: (...λες και την είχα ποτέ σ' αυτό το θέμα, αλλά λέμε τώρα...)

 

Το Σύμπαν έχει αρχή και - προβλεπόμενο - τέλος σύμφωνα με τις τρέχουσες επιστημονικές θεωρίες.

Επίσης το Σύμπαν είναι ένα, εξ' ορισμού αφού Συμπαν=Συν+Παν (αυτό που περικλείει τα πάντα). Άρα δεν έχει δικό μας και αλλονών.

 

Τότε αυτά περί κοσμικού αφρού και φυσαλίδων, μια εκ των οποίων είναι και το δικό μας πεπερασμένο σύμπαν, τι είναι καλέ;

Μήπως απλά κάνω λάθος και λέω "το δικό μας σύμπαν" ενώ θα έπρεπε να το πω κάπως αλλιώς;

 

Τα πολλαπλά σύμπαντα κτλ. είναι θεωρητικά μορφώματα μέχρι σήμερα. Υπάρχουν δηλαδή μόνο στις μαθηματικές εξισώσεις (όπως ο φανταστικός αριθμός i) και σε κάθε περίπτωση θεωρούνται υποσύνολα του Σύμπαντος.

 

Αει γειά σου: "υποσύνολα"! :cheerful:

Κι εμείς σε υποσύνολο δεν είμαστε; Υποσύνολο με όρια;

Το σύνολο που εμπεριέχει όλα τα υποσύνολα, έχει ή δεν έχει όρια;

 

...αυτό για τον αριθμό i το αφήνω στην απ΄έξω προς το παρόν, μέχρι να καταλάβω τι παίζει με τα υπόλοιπα :wacko:

 

 

 

 

 

(δε με βλέπω καλά μ' αυτό το θέμα... πάνε οι φουκαριάρες οι 3 τελευταίες μου φλάτζες που προφυλλάσω τόσο καιρό από το κάψιμο :headb: )

Link to comment
Share on other sites

...αυτό για τον αριθμό i το αφήνω στην απ΄έξω προς το παρόν, μέχρι να καταλάβω τι παίζει με τα υπόλοιπα

Σαν κάτι το ανάλογο το ανέφερα ο i δεν έχει υπόσταση (ισούται με την - ανύπαρκτη - "ρίζα" του -1) αλλά στις εξισώσεις τον χρησιμοποιούν γιατί είναι "χρήσιμος" (δηλ. αφού βρεις ότι ζητάς τον πετάς σαν ξυραφάκι bic).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rasputin, σκέψου δύο αντικείμενα με την εξής ιδιότητα:

Το ένα να μπορεί να βρίσκεται μέσα στο άλλο.

 

Πολύ ωραια, ετσι ομως απλα μετατοπιζεται το ολο θεμα.

Ένα συμπαν βρισκεται μεσα σ?ένα άλλο που αυτό με τη σειρα του σ?ενα τριτο κλπ..

 

Απ?αυτή τη σκοπια οντως το συν-παν είναι απειρο εφοσον περικλειει απειρους κοσμους.

Το δικο μας όμως συμπαν με τους γνωστους γαλαξιες (..αλλα και τους αγνωστους), φαινεται να είναι πεπερασμενο (με καποια δις ετη φωτος διαμετρο) και μαλιστα συμφωνα με τελευταιες θεωρησεις είναι πιθανο να εχει (πενταγωνικο) δωδεκαεδρο σχημα.

 

Αυτό συμφωνει παντως και με τον Πλατωνα, ο οποιος υποστηριζε ότι η δομη του κοσμου βασιζεται στο γεωμετρικο δωδεκαεδρο (...κατι τετοιο μπορει να εννοουσε όταν ειπε πως «ο Θεος γεωμετρει»)

 

Με το δωδεκαεδρο (ως γεωμετρικο σχημα) ειχε ασχοληθει και ο Ντα Βιντσι, και αν δε κανω λαθος αποτελει σχηματικη και γεωμετρικη παρασταση της δομης ενός ατομου υλης δλδ ακομα και το ανθρωπινο σωμα αποτελειται από τεραστιο αλλα πεπερασμενο αριθμο ατομων υλης.

 

Συνεπως αν ισχυει το «ως ανω , και κατω» υπο την αντιστοιχη κλιμακα φυσικα, τοτε αποκλειεται τα εκολλαπτομενα πορτοκαλια-συμπαντα να ρεουν απειρα σ?ένα κοσμικο (Θεϊκο?) διχως αρχη και τελος ποταμι??

Link to comment
Share on other sites

Ένα συμπαν βρισκεται μεσα σ?ένα άλλο που αυτό με τη σειρα του σ?ενα τριτο κλπ..

 

...ή πολλά μαζί μέσα σ΄ ένα σύμπαν (δλδ όχι απαραίτητα το ένα μέσα στ΄ άλλο και το άλλο στο άλλο κ.ο.κ.). Αυτό μας δίνει μια διαφορετική εικόνα.

 

Μας δίνει αυτήν την εικόνα:

 

το ανθρωπινο σωμα αποτελειται από τεραστιο αλλα πεπερασμενο αριθμο ατομων υλης.

[...]

«ως ανω , και κατω» υπο την αντιστοιχη κλιμακα φυσικα

 

...χμμ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...