Jump to content

Ποια Είναι Η Γνώμη Σας Για Τη Nanci Dannison?


 Share

Recommended Posts

Ποια είναι η γνώμη σας για τη Nanci Dannison και τις μαρτυρίες της για την 'μεταθανάτια' εμπειρία της? Πολλοί από εσάς μπορεί να έχετε ήδη ακούσει διάφορες τέτοιες μαρτυρίες, όμως νομίζω ότι η συγκεκριμένη κυρία είναι η μόνη που δίνει μία τόσο λεπτομερή, σαφή και ενδιαφέρουσα περιγραφή για την εμπειρία της και τον κόσμο, όπως τον είδε ενώ ήταν υποτίθεται νεκρή. Έχει γράψει βιβλία στα οποία περιγράφει αναλυτικά όσα έζησε και είδε. Δε ξέρω αν όλα αυτά που λέει είναι η φαντασία της ή όχι αλλά νομίζω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον. Όσοι δε τη ξέρουν, ψαξ' τε στο youtube ' Nanci Dannison', και θα σας βγάλει όλα τα βιντεο της στα οποία περιγράφει τις εμπειρίες της. 

Edited by Nanuki
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Θα την μελετήσω και θα σου πω την άποψή μου - με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία :)

 

Ύστερα από μια μικρή έρευνα και για τους υπόλοιπους συνιστώ το παρακάτω βίντεό της, το οποίο τα πιάνει όλα από την αρχή της ιστορίας της:

 

http://www.youtube.com/watch?v=SUzhzN2NUDE

 

Στην πρώτη επαφή, δεν μπορώ να συμφωνήσω λιγότερο. Αλλά θα το παρακολουθήσω ολόκληρο και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Θα την μελετήσω και θα σου πω την άποψή μου - με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία :)

 

Ύστερα από μια μικρή έρευνα και για τους υπόλοιπους συνιστώ το παρακάτω βίντεό της, το οποίο τα πιάνει όλα από την αρχή της ιστορίας της:

 

http://www.youtube.com/watch?v=SUzhzN2NUDE

 

Στην πρώτη επαφή, δεν μπορώ να συμφωνήσω λιγότερο. Αλλά θα το παρακολουθήσω ολόκληρο και θα επανέλθω.

'Οντως και είναι και απόλαυση να βλέπεις τα βίντεο της, εγώ όταν την ανακάλυψα, εθίστηκα με τα βιντεάκια της όπως και πολλοί άλλοι γιατί τα λέει μ' έναν τρόπο που ενώ είναι πολύ διαφορετικός από τα όσα ξέρει ο κόσμος από τις θρησκείες , και πολύ πιο λεπτομερής από άλλες περιγραφές από μεταθανάτιες εμπειρίες, είναι ταυτόχρονα και τόσο απλός, λες και είναι αυτό ακριβώς που είχαμε 'μπροστά' μας και δε συνειδητοποιούσαμε τόσο καιρό. Και οι εμπειρίες της έτσι όπως τις περιγράφει, έχουν πολλή λογική για κάποιο λόγο που δε μπορώ να εξηγήσω γιατί δε μου' ρχεται. :P :p 

Link to comment
Share on other sites

@ Ιχώρ σου έκανα quote γιατί δε ξέρω πως αλλιώς να κάνω reply εδώ. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος εκτός από το quote? 

Καλά έκανες, έτσι γίνεται reply :)

 

Πάντως δεν με εκπλήσσουν οι περιγραφές της, γιατί όντως κάπως έτσι πρέπει να είναι και έτσι τα περιγράφω κι εγώ. Πέραν κάθε θρησκείας και εν της ενοποίησης. Απλά πράγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες, έτσι γίνεται reply :)

 

Πάντως δεν με εκπλήσσουν οι περιγραφές της, γιατί όντως κάπως έτσι πρέπει να είναι και έτσι τα περιγράφω κι εγώ. Πέραν κάθε θρησκείας και εν της ενοποίησης. Απλά πράγματα :)

Ίσως γι'αυτό και ακούγονται στο μυαλό και στ' αυτιά τόσων ανθρώπων λογικά όσα λέει, γιατί ενστικτωδώς ξέρουμε ότι αν όχι όλα όσα λέει σίγουρα τα πιο πολλά πρέπει να είναι αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για τη Nanci Dannison και τις μαρτυρίες της για την 'μεταθανάτια' εμπειρία της? Πολλοί από εσάς μπορεί να έχετε ήδη ακούσει διάφορες τέτοιες μαρτυρίες, όμως νομίζω ότι η συγκεκριμένη κυρία είναι η μόνη που δίνει μία τόσο λεπτομερή, σαφή και ενδιαφέρουσα περιγραφή για την εμπειρία της και τον κόσμο, όπως τον είδε ενώ ήταν υποτίθεται νεκρή. Έχει γράψει βιβλία στα οποία περιγράφει αναλυτικά όσα έζησε και είδε. Δε ξέρω αν όλα αυτά που λέει είναι η φαντασία της ή όχι αλλά νομίζω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον. Όσοι δε τη ξέρουν, ψαξ' τε στο youtube ' Nanci Dannison', και θα σας βγάλει όλα τα βιντεο της στα οποία περιγράφει τις εμπειρίες της. 

Αν διαλέξεις τυχαίο απ'όλο τον κόσμο 1000 ανθρώπους και τους δείξεις το ίδιο βιβλίο, τους δώσεις την ευκαιρία να το διαβάσουν και μετά ζητήσεις να το κουβεντιάσουν και να γράψουν γι'αυτό θα έχεις εκατοντάδες (αν όχι χίλιες) ανταποκρίσεις που άλλες θα μοιάζουν κι άλλες όχι. Αν το δείγμα σου είναι όντως τυχαίο απ'όλο τον κόσμο, άλλοι δεν θα μπορούνε να το διαβάσουν γιατί δεν θα είναι στη γλώσσα τους, άλλοι δεν θα ξέρουν να διαβάζουν, άλλοι το διαβάσουν και δεν θα καταλάβουν τίποτα γιάτί δεν θα έχουν το υπόβαθρο (αν είναι πχ μαθηματικών πως να το καταλάβουν αν δεν ξέρουν λίγα;) Άλλοι πάλι θα το καταλάβουν και θα γράψουν γι'αυτό ενώ αλλοι θα το καταλάβουν αλλά δεν θα μπορούνε να γράψουν ή δεν θα θέλουν αν δεν τους αρέσει το γράψιμο. Από τη ομάδα που το διάβασε και κάτι έγραψε άλλοι θα το περιγράφουν καλά γιατί το κατάλαβαν κι αλλοι όχι γιατί δεν το κατάλαβαν (ή γιατί δεν ήταν στη γλώσσα τους). Άλλοι άνθρωποι που θα διαβάσουν αυτά τα γραφτά θα περνάνε από παρόμοιες φάσεις... εν τω μεταξύ το βιβλίο είναι πάντα το ίδιο αλλά δεν θα είναι το ίδιο και αυτό που καταλαβαίνουν οι άνθρωποι που το βρίσκουν μπροστά τους!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαλέξεις τυχαίο απ'όλο τον κόσμο 1000 ανθρώπους και τους δείξεις το ίδιο βιβλίο, τους δώσεις την ευκαιρία να το διαβάσουν και μετά ζητήσεις να το κουβεντιάσουν και να γράψουν γι'αυτό θα έχεις εκατοντάδες (αν όχι χίλιες) ανταποκρίσεις που άλλες θα μοιάζουν κι άλλες όχι. Αν το δείγμα σου είναι όντως τυχαίο απ'όλο τον κόσμο, άλλοι δεν θα μπορούνε να το διαβάσουν γιατί δεν θα είναι στη γλώσσα τους, άλλοι δεν θα ξέρουν να διαβάζουν, άλλοι το διαβάσουν και δεν θα καταλάβουν τίποτα γιάτί δεν θα έχουν το υπόβαθρο (αν είναι πχ μαθηματικών πως να το καταλάβουν αν δεν ξέρουν λίγα;) Άλλοι πάλι θα το καταλάβουν και θα γράψουν γι'αυτό ενώ αλλοι θα το καταλάβουν αλλά δεν θα μπορούνε να γράψουν ή δεν θα θέλουν αν δεν τους αρέσει το γράψιμο. Από τη ομάδα που το διάβασε και κάτι έγραψε άλλοι θα το περιγράφουν καλά γιατί το κατάλαβαν κι αλλοι όχι γιατί δεν το κατάλαβαν (ή γιατί δεν ήταν στη γλώσσα τους). Άλλοι άνθρωποι που θα διαβάσουν αυτά τα γραφτά θα περνάνε από παρόμοιες φάσεις... εν τω μεταξύ το βιβλίο είναι πάντα το ίδιο αλλά δεν θα είναι το ίδιο και αυτό που καταλαβαίνουν οι άνθρωποι που το βρίσκουν μπροστά τους!

Τι εννοείς ακριβώς? :P Εννοείται ότι ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά κάθε πράγμα. Έβαλα αυτό το post εδώ γιατί θέλω να δω γνώμες από άτομα που ασχολούνται με αυτά, δε θα έμπαινα στη διαδικασία να ρωτήσω ένα σωρό άτομα γι' αυτό έτσι κι αλλιώς μόνο και μόνο για να δω πως το αντιλαμβάνονται :P

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς? :P Εννοείται ότι ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά κάθε πράγμα. Έβαλα αυτό το post εδώ γιατί θέλω να δω γνώμες από άτομα που ασχολούνται με αυτά, δε θα έμπαινα στη διαδικασία να ρωτήσω ένα σωρό άτομα γι' αυτό έτσι κι αλλιώς μόνο και μόνο για να δω πως το αντιλαμβάνονται :P

Εννοώ ότι αυτά που περιγράφει είναι συμβατά με εμπειρίες άλλων ανθρώπων και επομένως αρκετά πιθανό να αναφέρεται σε αυθεντική εμπειρία. Ταυτόχρονα όμως τα συμπεράσματα που καταλήγει (και το πως αναλύει την εμπειρία είναι σχετικό, άλλοι άνθρωποι μπροστά στην ίδια εμπειρία τ'αντιλαμβάνονται αλλιώς ή δεν αντιλαμβάνονται τίποτα!)

 

Σχετικά με την ίδια να σημειώσω ότι ως δικηγόρος ναι μεν είναι εξοικειωμένη με την οξεία παρατήρηση και την ανάλυση δεδομένων (που λεει το (αυτο;)προωθητικό της κείμενο) αλλά ως δικηγόρος (κι αυτό δεν το λέει!!!) είναι επίσης εξασκημένη στη διαστροφή στοιχείων για να ταιριάζουν με τους σκοπούς της! (από αυτή την άποψη η ματρυρία ενός πιλότου πχ είναι πιο αξιόπιστη από ενός δικηγόρου!)

 

Αναλυτικά:

Όσα λέει δείχνουν αυθεντικά (οι περιγραφές των γεγονότων) +1

Δείχνει επιρρεασμένη από αυθεντική προσωπική εμπειρία +1

Ως δικηγόρος δεν είναι και το πιο αξιόπιστο πλάσμα -1

Ως μπίζνα που εξελίχθηκε γι'αυτήν η υπόθεση έχει δείξει κάποιες ασυμβατότητες με τα λόγια της (δείτε reveiws στο Αμαζον) -1

 

Αξιολογώντας το πράγμα το συμπέρασμα είναι 2-2 σημειώσατε Χ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μμμμ... ναι, υπάρχει ένα μεθοδολογικό πρόβλημα εδώ πέρα. Δεχόμαστε όλοι πως ο εγκέφαλός μας (με τον οποίο λειτουργούν τα υλικά μας σώματα) είναι ένα όργανο περιορισμένης αντίληψης και ικανότητας επεξεργασίας. Σε κάθε περίπτωση, σε σχέση με όσα ξέρουμε για τη ζωή μετά το θάνατο. Ζεις λοιπόν κάτι το οποίο ο εγκέφαλος αδυνατεί να το παρατηρήσει και να το ερμηνεύσει και καλείσαι μετά να το μεταφέρεις. Είναι λίγο σαν να προσπαθείς να χωρέσεις τον Τιτανικό σε γραμματοκιβώτιο.

 

Η εν λόγω κοπελιά, διάβασα κάπου μια περίληψη της εμπειρείας της, φαίνεται αληθοφανής, κάποια στοιχεία της αφήγησης «βρίσκουν κέντρο» (π.χ. η επιλογή των δρόμων είναι κοινό μοτίβο σε πολλές θρησκείες) άλλα μοιάζουν να αναμασούν τη γνωστή φιλολογία γύρω από το θέμα «θα είμαστε φωτεινά όντα, θα είμαστε όλοι ένα και θα παίζουμε χαρούμενοι στα λιβάδια που θα μοσχοβολούν από γιασεμί». ΟΚ... Αυτό το κομμάτι (του ενοποιημένου χορού στα λιβάδια) είμαι σίγουρος πως είναι πολύ πιο περίπλοκο μην πω πως μάλλον εκεί είναι το ζουμί και, όχι, δε θα σκάσω λεφτά για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... ναι, υπάρχει ένα μεθοδολογικό πρόβλημα εδώ πέρα. Δεχόμαστε όλοι πως ο εγκέφαλός μας (με τον οποίο λειτουργούν τα υλικά μας σώματα) είναι ένα όργανο περιορισμένης αντίληψης και ικανότητας επεξεργασίας. Σε κάθε περίπτωση, σε σχέση με όσα ξέρουμε για τη ζωή μετά το θάνατο. Ζεις λοιπόν κάτι το οποίο ο εγκέφαλος αδυνατεί να το παρατηρήσει και να το ερμηνεύσει και καλείσαι μετά να το μεταφέρεις. Είναι λίγο σαν να προσπαθείς να χωρέσεις τον Τιτανικό σε γραμματοκιβώτιο.

 

Η εν λόγω κοπελιά, διάβασα κάπου μια περίληψη της εμπειρείας της, φαίνεται αληθοφανής, κάποια στοιχεία της αφήγησης «βρίσκουν κέντρο» (π.χ. η επιλογή των δρόμων είναι κοινό μοτίβο σε πολλές θρησκείες) άλλα μοιάζουν να αναμασούν τη γνωστή φιλολογία γύρω από το θέμα «θα είμαστε φωτεινά όντα, θα είμαστε όλοι ένα και θα παίζουμε χαρούμενοι στα λιβάδια που θα μοσχοβολούν από γιασεμί». ΟΚ... Αυτό το κομμάτι (του ενοποιημένου χορού στα λιβάδια) είμαι σίγουρος πως είναι πολύ πιο περίπλοκο μην πω πως μάλλον εκεί είναι το ζουμί και, όχι, δε θα σκάσω λεφτά για τις απαντήσεις.

Εντάξει..αν υποθέσουμε ότι όντως είχε αυτή την εμπειρία και όντως είδε τα φωτεινά όντα κλπ...τότε καλά έκανε και μίλησε γι'αυτά. Τι θα 'πρεπε να κάνει δλδ, να πει κάτι άλλο μόνο και μόνο για να μην είναι πολύ mainstream και λέει τα ίδια με άλλους που είχαν παρόμοιες εμπειρίες? Αν όντως είχε κι αυτή κι άλλοι άνθρωποι, τέτοιου είδους εμπειρία λογικό είναι να υπάρχουν στις μαρτυρίες τους και κοινά σημεία που θα επαναληφθούν... Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε τόσο καχύποπτοι για το παραμικρό.. :P 

Link to comment
Share on other sites

Δε με έπιασες. Το ότι συμπίπτει με άλλες διηγήσεις το προσμέτρησα στα θετικά γι' αυτήν. Απλώς λέω πως δε διατίθεμαι να της δώσω λεφτά.

 

Κατά τα άλλα, ξαναδιάβασε την πρώτη παράγραφό μου. ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για μένα αυτό είναι το πρόβλημα όλων αυτών των "φωτεινών" ανθρώπων. Το γεγονός ότι κάποια στιγμή κάπου εκεί μπαίνει το χρήμα και τα χαλάει όλα. Εμένα αυτό με απωθεί πραγματικά πολύ.

Το είδα κι εγώ το βιντεάκι πριν κανα μήνα, αλλά δε με έπεισε πολύ. Κυρίως γιατί δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς ακριβώς διαχωρίζει τον εαυτό της από τον άνθρωπο-ζώο.

Για εμένα δεν έχει νόημα αυτός ο διαχωρισμός, αλλά εγώ δε θεωρώ ότι υπάρχει συνείδηση μετά το θάνατο (ας μην πιάσουμε όμως αυτή τη συζήτηση εδώ).

Link to comment
Share on other sites

... αλλά εγώ δε θεωρώ ότι υπάρχει συνείδηση μετά το θάνατο (ας μην πιάσουμε όμως αυτή τη συζήτηση εδώ).

Πως να αφήσουμε αυτή τη συζήτηση αφού αυτή είναι το θέμα εδώ. Το τι "υπάρχει" δεν το ξέρουμε με απτές αποδείξεις (ίσως) ξέρουμε όμως ότι τέτοια περιστατικά υπαινίσσονται ότι υπάρχε ως ενδείξεις - και λογικό είναι να θέλουμε να τα αξιολογήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που φαίνεται να διαχωρίζει τον εαυτό της από το ανθρώπινο σώμα της με ξενίζει. Κι αρχίζει να αναφέρεται στον εαυτό της σαν να είναι κάτι ξεχωριστό που τη φιλοξενεί ο άνθρωπος ξενιστής.

Για εμένα αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα. Όσο κι αν θέλουμε να διαχωρίζουμε τον εαυτό μας από την ανθρώπινη σάρκα μας, είμαστε ένα και το αυτό.

 

Επίσης, υποτίθεται ότι "επιστρέφει" με μια συνείδηση που είναι δική της αλλά όχι του ανθρώπου-ζώου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...