Jump to content

Η Γνώμη Σας Για Τους Σύγχρονους Illuminati?


 Share

Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλε Nanuki αναφέρω απλά πως πως τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν είναι σωστά και βέβαια αναφέρομαι όχι

σε σένα αλλά στην Ιστοσελίδα....

Τώρα είναι πέρα απο κάθε αμφισβήτηση πως ο ιδρυτής είναι Βάισχαουπτ οπότε ο κάθε ένας δύναται να διαπιστώσει

την αξιοπιστία της Ιστοσελίδας...

 

Όσο σχετικά με την μυστικότητα ναι υπάρχει αλλά κάποια στοιχεία είναι φανερά όπως ο ιδρυτής...

Τώρα για αυτό που λέγεται μάλλον στην ιστοσελίδα τους....

<<το πως πρέπει κάποιος να γίνει 'θεός' όπως λένε και το μυστικό εδώ είναι φυσικά το ότι πρέπει πρώτα να γίνεις μέλος τους>>

Μου θυμίζει διαφήμιση πως εδώ θα μάθεις να γίνεις "θεός" αλλά πρώτα έλα να γραφτείς για να στο πούμε....

 

Απλά θα πρέπει να καταθέσω πως το όνομα "Illuminati" όπως και "Τεκτονισμός"  και "Ροδόσταυροι" και διάφορα σχετικά ονόματα δεν

είναι κατοχυρωμένα οπότε ο κάθε ένας δύναται να τα χρησιμοποιήσει και να "ανοίξει" μια αδελφότητα......

Πιστεύω πως αυτά που αναφέρονται (απο την ιστοσελίδα) είναι άνευ σημασίας και άνευ αξιοπιστίας....

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλε Nanuki αναφέρω απλά πως πως τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν είναι σωστά και βέβαια αναφέρομαι όχι

σε σένα αλλά στην Ιστοσελίδα....

Τώρα είναι πέρα απο κάθε αμφισβήτηση πως ο ιδρυτής είναι Βάισχαουπτ οπότε ο κάθε ένας δύναται να διαπιστώσει

την αξιοπιστία της Ιστοσελίδας...

 

Όσο σχετικά με την μυστικότητα ναι υπάρχει αλλά κάποια στοιχεία είναι φανερά όπως ο ιδρυτής...

Τώρα για αυτό που λέγεται μάλλον στην ιστοσελίδα τους....

<<το πως πρέπει κάποιος να γίνει 'θεός' όπως λένε και το μυστικό εδώ είναι φυσικά το ότι πρέπει πρώτα να γίνεις μέλος τους>>

Μου θυμίζει διαφήμιση πως εδώ θα μάθεις να γίνεις "θεός" αλλά πρώτα έλα να γραφτείς για να στο πούμε....

 

Απλά θα πρέπει να καταθέσω πως το όνομα "Illuminati" όπως και "Τεκτονισμός"  και "Ροδόσταυροι" και διάφορα σχετικά ονόματα δεν

είναι κατοχυρωμένα οπότε ο κάθε ένας δύναται να τα χρησιμοποιήσει και να "ανοίξει" μια αδελφότητα......

Πιστεύω πως αυτά που αναφέρονται (απο την ιστοσελίδα) είναι άνευ σημασίας και άνευ αξιοπιστίας....

 

Ευχαριστώ.

Ναι συμφωνώ μαζί σου ότι το τι λέγονται σε κάθε ιστοσελίδα είναι αμφισβητήσιμα και αμφίβολα. Σίγουρα θα μπορούσαν να είναι ένα άσχετο γκρουπ ανθρώπων που επειδή ασχολούνται με διάφορα θέματα το χουν δει 'πεφωτισμένοι'. Όπως και να 'χει όμως η περίπτωση τους έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι έχουμε αναλύσει το θέμα με διαφορετικό τρόπο ο καθένας ή εννοούμε άλλα πράγματα.Συμφωνώ με αυτό που λες ότι όταν θες να ονομάζεσαι Ζαινιστής τότε θα πρέπει να φέρεσαι και σαν Ζαινιστης αλλιώς δεν έχει νόημα. Αλλά αυτό στο οποίο αναφερόμουν εγώ είναι στις περιπτώσεις που απλώς παίρνεις πληροφορίες από κάθε τι χωρίς να ονομάζεις τον εαυτό σου ή να τον εντάσεις απαραίτητα σε κάτι. Αν θες όντως να ενταχθείς σε μια ομάδα και να πάρεις το όνομα της εννοείται ότι θα πρέπει να τηρείς και να πιστεύεις τα πιστεύω της ομάδας αλλιώς δεν έχει νόημα και να 'ανήκεις' σ' αυτήν. ... 

Για τις "περιπτώσεις που απλώς παίρνεις πληροφορίες από κάθε τι χωρίς να ονομάζεις τον εαυτό σου ή να τον εντάσεις απαραίτητα σε κάτι" καταλήγεις μεν συλλέκτης πληροφορίών αλλά αν θέλεις να πας κάπου δεν παίρνεις απλά πληροφορίες από κάθε ταμπέλα που συνανατάς, αλλά εστιάζεσαι σε όσες σε καθοδηγούν, αλλιώς δεν φτάνεις πουθενά. Αυτήν την τακτίκή - που απλώς παίρνεις πληροφορίες από κάθε τι χωρίς να ονομάζεις τον εαυτό σου ή να τον εντάσεις απαραίτητα σε κάτι - ενώ κατανοώ το τι την κάνει ελκυστική πρέπει να πω ότι δεν την έχω δει να είναι αποτελεσματική αλλά την έχω δει να είναι αδιέξοδη...

 

Όσο για το άρθρο δεν λέει το πως "πρέπει κάποιος να γίνει 'θεός'" ούτε ξεκαθαρίζει τίποτα, απλά κατηγορεί όλους τους άλλους (κάτι που δεν το κατατάσσω στο "φωτισμό"!) και απλά κεντρίζουν το ενδιαφέρον με το (και καλά) "μυστικό" ότι "πρέπει πρώτα να γίνεις μέλος τους." πράγμα που είναι ακόμα πιο αντιφατικό και, γι'αυτό, ύποπτο

 

Link to comment
Share on other sites

Για τις "περιπτώσεις που απλώς παίρνεις πληροφορίες από κάθε τι χωρίς να ονομάζεις τον εαυτό σου ή να τον εντάσεις απαραίτητα σε κάτι" καταλήγεις μεν συλλέκτης πληροφορίών αλλά αν θέλεις να πας κάπου δεν παίρνεις απλά πληροφορίες από κάθε ταμπέλα που συνανατάς, αλλά εστιάζεσαι σε όσες σε καθοδηγούν, αλλιώς δεν φτάνεις πουθενά. Αυτήν την τακτίκή - που απλώς παίρνεις πληροφορίες από κάθε τι χωρίς να ονομάζεις τον εαυτό σου ή να τον εντάσεις απαραίτητα σε κάτι - ενώ κατανοώ το τι την κάνει ελκυστική πρέπει να πω ότι δεν την έχω δει να είναι αποτελεσματική αλλά την έχω δει να είναι αδιέξοδη...

 

Όσο για το άρθρο δεν λέει το πως "πρέπει κάποιος να γίνει 'θεός'" ούτε ξεκαθαρίζει τίποτα, απλά κατηγορεί όλους τους άλλους (κάτι που δεν το κατατάσσω στο "φωτισμό"!) και απλά κεντρίζουν το ενδιαφέρον με το (και καλά) "μυστικό" ότι "πρέπει πρώτα να γίνεις μέλος τους." πράγμα που είναι ακόμα πιο αντιφατικό και, γι'αυτό, ύποπτο

 

Τι να σου πω,γνώμες είναι αυτά.Εγώ τη τακτική της επιλογής την έχω δει να οδηγεί πολλές φορές σε καλά αποτελέσματα,άλλοι πάλι όχι. Άλλωστε για να καταλήξεις σε ποια ομάδα θες να ανήκεις,αν θες φυσικά να ανήκεις, πρέπει να έχεις πολλές εμπειρίες και γνώσες οι οποίες θέλουν και το χρόνο τους για να αποκτηθούν. 

 

Εννοείται ότι το γεγονός ότι δεν αποκαλύπτουν το ουσιώδες είναι ύποπτο γι'αυτό και το ανέρτησα εδώ,απλά μη ξεχνάμε ότι είναι και μια υποτειθέμενη μυστική κοινωνία και οι μυστικές κοινωνίες ποτέ δεν αποκαλύπτουν τα μυστικά τους έτσι απλά. 

Όπως επίσης ούτε κι εμείς ως ανεξάρτητα άτομα που όμως ασχολούνται με κάτι που για τη πλειοψηφία της κοινωνίας δεν είναι αποδεκτό..ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...