Jump to content

Ομαδικος Διαλογισμος


Domi
 Share

Recommended Posts

Γεια σας, πριν κάτι μέρες ήμουν ταξίδι στην Ρωσία, κ για 10 μέρες είχα σταματήσει στην Μόσχα, όπου κ βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον περιοδικό περί μαγείας. Βρήκα αρκετά τεύχη να αγοράσω, κ τα θέματα τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα. Όμως αυτό που μου τράβηξε την προσοχή, ήταν οι ομαδικοί διαλογισμοί! Οι εκδότες του περιοδικού, έθεταν ημερομηνίες, κ συγκεκριμένα σε πανσέληνο η νέα σελήνη, κ όλοι μαζί, σε μια συγκεκριμένη ώρα κάνανε διαλογισμό. Επίσης στο άρθρο εξηγούσε βήμα-βήμα για το τι θα κάνανε σε κάθε φορά, κ εξηγούσαν το λόγο που το κάνανε αυτό. π.χ. αυτόν τον μήνα κάνανε κάτι με λεφτά διότι η πανσέληνος είχε σχέση μ αυτό. 

Επίσης κάνανε διαλογισμό στο δέντρο της ζωής, στα τρία τελευταία τεύχη συγκεκριμένα, κ σε κάθε τεύχος είχε κ διαφορετική άσκηση, πράγμα που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!

Εμείς στην Ελλάδα, γιατί δεν κάνουμε κάτι αντίστοιχο? Πιστεύω πως θα ήταν πολύ ωραία. 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι εδώ στην Ελλάδα δεν κάνουμε κάτι αντίστοιχο...; Υπάρχουν πολλές ομάδες που διοργανώνουν ομαδικό διαλογισμό, συγκεκριμένες ώρες και μέρες και φυσικά χρησιμοποιούν και διαφορετικές ασκήσεις συχνά!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από χρόνια, θυμάμαι στο Τρίτο Μάτι να δημοσιεύεται κάθε μήνα κάτι σαν διαφημιστική καταχώρηση που προσκαλούσε για ομαδικό διαλογισμό και είχε και το κείμενο. Δε θυμάμαι τώρα το αντικείμενο του διαλογισμού, είτε για τη χώρα ήταν, είτε για να έρθει ο επόμενος Μαϊτρέγια/Μεσίας.

 

Αν ήταν για το πρώτο πάντως, νομίζω πως είναι πασίδηλο πως ήταν μια αποτυχία και μισή. Εν πάσει περιπτώσει, αν υπήρχε τέτοιο πράγμα σε περιοδικό ευρείας κυκλοφορίας, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να βρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τράγου Κέρατο, καιρό είχα να σε δω! Μου είχε λείψει ο τρόπος έκφρασής σου! :)

 

Πάντως, θα συμφωνήσω, αν ψάξεις θα βρεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από χρόνια, θυμάμαι στο Τρίτο Μάτι να δημοσιεύεται κάθε μήνα κάτι σαν διαφημιστική καταχώρηση που προσκαλούσε για ομαδικό διαλογισμό και είχε και το κείμενο. Δε θυμάμαι τώρα το αντικείμενο του διαλογισμού, είτε για τη χώρα ήταν, είτε για να έρθει ο επόμενος Μαϊτρέγια/Μεσίας.

 

Αν ήταν για το πρώτο πάντως, νομίζω πως είναι πασίδηλο πως ήταν μια αποτυχία και μισή. Εν πάσει περιπτώσει, αν υπήρχε τέτοιο πράγμα σε περιοδικό ευρείας κυκλοφορίας, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να βρεις κάτι.

 

Νομίζω πως έθεσες περιληπτικά το συμπέρασμα των "ομαδικών διαλογισμών" - είναι πασίδηλο πως ήταν (και είναι) μια αποτυχία και μισή και ίσως κάτι περισσότερο από απλή αποτυχία (δηλαδή μου περνά από το νου: αν δεν είχαν γίνει εκείνοι οι "ομαδικοί" διαλογισμοί λες η χώρα να μην ήταν στα χάλια που είναι;!)

Το πρόβλημα των "ομαδικών διαλογισμών" όπως το βλέπω είναι διπλό:

1. ως προς το αποτέλεσμα είναι μάλλον αποτυχημένοι.

2. κι επιπλέον δίνουν την εντύπωση σε όσους συμμετέχουν ότι "κάτι κάνουν" (ενώ δεν κάνουν τίποτε, κι ίσως καθησυχασμένοι να μην κάνουν και άλλα που θα ήταν καλό να κάνουν)

 

Συμπέρασμά (μου) : πατάτα (στην καλή περίπτωση) ή και επιζήμιο (στην κακή!)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται.

 

Το να ψαρεύεις κόσμο μέσα από περιοδικά ευρείας κυκλοφορίας για να συμμετέχουν σε ομαδικό διαλογισμό, δεν νομίζω πως είναι κι η καταλληλότερη τακτική. Δηλαδή βάζεις άτομα επιλεγμένα τελείως στην τύχη (ναι, εντάξει, δεν υπάρχει τύχη, αυτό δε σημαίνει πως πάμε και γυρεύοντας) να συγκεντρωθούν για κάποιο σκοπό, μπορεί να προκαλέσει ένα τραγικό μπέρδεμα. Σαν να λέμε, να πάρεις π.χ. 10 άτομα να διαλογιστούν για «ένα τέλειο γεύμα», οπότε θα έχεις τρεις να διαλογίζονται ζητώντας πίτσα, τρεις να ζητάνε σουβλάκια, έναν να ζητά σούσι, έναν να ζητά αστακό με σως λευκής σοκολάτας , έναν να ζητά μεξικάνικο κι έναν να ζητά φασολάκια (ο vegan της παρέας). Το σύμπαν τότε καλά θα κάνει να τα σερβίρει όλα. Μαζί κι ανακατεμένα μεταξύ τους.

 

Υπάρχει βεβαίως και το άλλο πρόβλημα. Μαζευόμαστε και ζητάμε το καλό της χώρας. Το έχουμε σε μεγαλύτερο έλεγχο και λέμε «παιδιά, θα ζητήσουμε το καλό της χώρας και το τι είναι καλό θα το αφήσουμε να το κρίνουν οι από πάνω». Επειδή όμως η ιστορία (και μάλιστα με τα κριτήρια των από πάνω) έχει λογική διαφορετική από αυτήν που μπορούμε να δούμε, μπορεί, σε τελείως ηρακλείτια λογική, το καλό της χώρας να είναι να πιάσει πάτο ώστε να μπορέσει να ανέβει. Ο διαλογισμός μπορεί να έχει πετύχει το σκοπό του, τα θετικά όμως να αρχίσουν να φαίνονται μετά από 80 χρόνια.

 

Φυσικά, υπάρχουν και τα αντίθετα παραδείγματα, όπως π.χ. οι μαγικές ασπίδες που έστησαν στη Βρετανία τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο η Dion Fortune κι ο Aleister Crowley. Αλλά εκεί μιλάμε για άλλες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαλογισμός έχει πρώτα πόλλα πολλά ωφέλη στον καθένα που θα συμμετέχει.

 

Ο στόχος του διαλογισμού μπορεί να είναι και ο λόγος της επιτυχίας ή της αποτυχίας του. 

 

Για εμένα ένας ομαδικός διαλογισμός θα είχε νόημα, αν ο καθένας διαλογιζόταν για κάτι δικό του, για αυτογνωσία για παράδειγμα, και όχι για κάτι έξω από αυτόν. Ή να διαλογιστούν για την ευημερία κάποιου δικού τους προσώπου, για παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την ευημερία της χώρας θα ζητήσανε στον ομαδικό διαλογισμό, αλλά ήρθε με την μορφή δανεισμού... Για να πετύχει κάτι τέτοιο θα πρέπει όσοι συμμετέχουν να έχουν κοινό στόχο και πολύ συγκεκριμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο διαλογισμός έχει αποτέλεσμα σε αυτόν που τον κάνει, το άλλο είναι μαγική εργασία.

 

Το "ομαδικός διαλογισμός" είναι εμπορική ονομασία (συμμετέχει ο κόσμος πιο πρόθυμα από "μαγική εργασία")

 

Αλλά αφού μιλάμε γι'αυτά... τέτοιες δράσεις προωθημένες από περιοδικά άλλα εξυπηρετούν (τα περιοδικά κατ'αρχήν!)

 

Ο διαλογισμός έχει πρώτα πόλλα πολλά ωφέλη στον καθένα που θα συμμετέχει.

 

.... 

Η και κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...