Jump to content

Καλησπέρα Απο Τη Κρίστεν


Kristen
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 
Καταρχήν συγχαρητήρια στους δημιουργούς αυτού του ιστιότοπου. Ψάχνω
καιρό για έγκυρες πληροφορίες και βοήθεια γύρω από την Τέχνη και ευτυχώς μια φίλη
με ενημέρωσε. Με έχετε ήδη βοηθήσει πολύ. Η γνώση συγκεντρωμένη και σωστά
δομημένη είναι για μένα, που είμαι καινούργια μαθήτρια, πολύ σημαντική βοήθεια.


Για μένα η μαγεία είναι κάτι που το κουβαλάω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, αλλά

χωρίς να το έχω εξηγήσει,  κατανοήσει και βάλει σε πλαίσιο. Για την ακρίβεια για χρόνια το έδιωχνα και το καταπίεζα.

 

Τα τελευταία δύο χρόνια όμως άφησα ελεύθερο τον εαυτό μου. Πάλεψα με τους φόβους μου και κέρδισα μάχες. Και σιγά σιγά πράγματα αρχίζουν να βγαίνουν στην επιφάνεια. Τον τελευταίο χρόνο δε, νιώθω  υπέροχα με όλο αυτό. Με κατακλύζουν δυνάμεις και μου συμβαίνουν πράγματα πολύ συχνά.. Σα να  κερδίζω πίστες συνέχεια.. όχι όμως με κάποιες τεχνικές, από μόνο του έρχεται..  Αποφάσισα λοιπόν να το ψάξω  και να το κατακτήσω καλύτερα.. χωρίς φόβο πια, αλλά με πάθος!

 

Να με λοιπόν εδώ και δύο μήνες να οργανώνομαι στη μελέτη, στις ασκήσεις διαλογισμού, και σε όλα όσα προτείνεται να κάνουμε βήμα βήμα.

 

Δεν μπορώ να πω ότι έχω βρει ακριβώς πώς να κάνω τι, ή τι προηγείται και τι έπεται.. διστάζω να δοκιμάσω γητείες ας πούμε.. δεν έχω βρει ή καλύτερα, δεν με έχει βρει κάποιος μέντορας. Νιώθω δυνατή αλλά και διστακτική. Με τόσες απορίες αλλά και τόσες νέες ανακαλύψεις.


Πιστεύω στη δύναμη μου αλλά δεν ξέρω πώς να την αξιοποιήσω χωρίς να κάνω καμιά βλακεία.

 

Ας μην σας ζαλίζω όμως άλλο. Ελπίζω να βρω τις απαντήσεις  και τα βήματά μου στη Τέχνη. θα με ενδιέφερε να συναντηθώ με ανθρώπους  και να ανταλλάξουμε απόψεις. 


Ψάχνω μήπως γίνονται συναντήσεις για «αρχάριους» σαν και εμένα, γιατί τα πιο ψαγμένα θέματα ακόμα δεν τα κατανοώ.


Αν κάποιοι νιώθουν ότι θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου ας το κάνουν. Μόνο μια παράκληση, είμαι θετικός άνθρωπος και μόνο με θετικούς ανθρώπους θέλω να συναναστρέφομαι. Οι υπόλοιποι, μιας και μπορώ να τους αναγνωρίσω, ακόμα και διαβάζοντας πίσω από τις λέξεις παρακαλώ ας μην με προσεγγίσουν.     


Μη με παρεξηγήσετε που με το καλησπέρα σας λέω όλα αυτά. Η καλη μου ενέργεια είναι σημαντική, γι'αυτό ξεκαθαρίζω τι ψάχνω για να μην χάνουμε κι όλας χρόνο. Αν το βρω οκ, αν όχι δε πειράζει, όλα γίνονται για καλό.


 

Καλή συνέχεια και πάλι μπράβο για την προσπάθεια.


 

 


 

Edited by Kristen
Link to comment
Share on other sites

....

....

Τα τελευταία δύο χρόνια όμως άφησα ελεύθερο τον εαυτό μου. Πάλεψα με τους φόβους μου και κέρδισα μάχες. Και σιγά σιγά πράγματα αρχίζουν να βγαίνουν στην επιφάνεια. Τον τελευταίο χρόνο δε, νιώθω  υπέροχα με όλο αυτό. Με κατακλύζουν δυνάμεις και μου συμβαίνουν πράγματα πολύ συχνά.. Σα να  κερδίζω πίστες συνέχεια.. όχι όμως με κάποιες τεχνικές, από μόνο του έρχεται..  Αποφάσισα λοιπόν να το ψάξω  και να το κατακτήσω καλύτερα.. χωρίς φόβο πια, αλλά με πάθος!.....

 

Λένε, "αν δεν έχει χαλάσει μη προσπαθείς να το φτιάξεις!" Αν λοιπόν χωρίς τεχνικές "κερδίζεις πίστες" (ωραία παρομοίωση!) ίσως θα είναι καλό να συνεχίσεις έτσι. Μάθε και εφάρμοσε ότι θέλεις, αλλά αν όλα κινούνται προς την κατεύθυνση που θέλεις από μόνα τους ...

 

....

Δεν μπορώ να πω ότι έχω βρει ακριβώς πώς να κάνω τι, ή τι προηγείται και τι έπεται.. διστάζω να δοκιμάσω γητείες ας πούμε.. δεν έχω βρει ή καλύτερα, δεν με έχει βρει κάποιος μέντορας. Νιώθω δυνατή αλλά και διστακτική. Με τόσες απορίες αλλά και τόσες νέες ανακαλύψεις....

Μερικές φορές είναι καλύτερα να μην ξέρεις τι κάνεις ακριβώς - αλλά κάνοντάς το να πετυχαίνει - παρά να ξέρεις όλη τη θεωρία και να μην κάνεις ή να μη γίνεται τίποτα.

Για γητείες θα χαρείς μάλλον να ακούσεις ότι στην πράξη πολλά (αν όχι όλα) από αυτά που ήδη κάνεις είναι γητείες. Έτσι δεν υπάρχει κάτι να φοβηθείς. Απλά δεν είναι συστηματοποιημένα, κωδικοποιημένα και με τακτοποιημένα με ταμπελίτσες - αλλά απ'όσα λες δε χρειάζεται ίσως!

Τι είναι "γητεία" - κάτι που κάνεις με σκοπό να προκαλέσεις κάτι άλλο. Απλά μερικές φορές ότι κάνεις έχει άμεση σχέση με ότι θέλεις να προκαλέσεις (άρα είναι φυσική συνέπεια) ενώ άλλες φορές δεν υπάρχει φανερή άμεση σχέση κι έτσι - ελλείψει εξήγησης λέμε "μαγεία!" Απλά βλέπε ότι κάνεις να είναι "καθαρό και ξάστερο" (μ'αυτό ΔΕΝ εννοώ το "ηθικά ή ηθικολογικά  καλό" - αν και μοιάζει δηλ ότι κάνεις να μην βλάπτει ή επιβαρύνει άλλους χωρίς καλό λόγο ή χωρίς την συγκατάθεσή τους, να μην βάζει στη ζωή σου απρόβλεπτους παράγοντες που δεν ελέγχεις χωρίς να το ξέρεις και να αναλαμβάνεις την ευθύνη των όσων κάνεις.)

 

 

....

 

Πιστεύω στη δύναμη μου αλλά δεν ξέρω πώς να την αξιοποιήσω χωρίς να κάνω καμιά βλακεία.

.....

Αφού ως τώρα με ότι έγινε και έκανες δεν έκανες καμιά βλακεία - αν συνεχίσεις έτσι θα είσαι εντάξει

 

 

....

Ψάχνω μήπως γίνονται συναντήσεις για «αρχάριους» σαν και εμένα, γιατί τα πιο ψαγμένα θέματα ακόμα δεν τα κατανοώ.

Αν κάποιοι νιώθουν ότι θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου ας το κάνουν. Μόνο μια παράκληση, είμαι θετικός άνθρωπος και μόνο με θετικούς ανθρώπους θέλω να συναναστρέφομαι. Οι υπόλοιποι, μιας και μπορώ να τους αναγνωρίσω, ακόμα και διαβάζοντας πίσω από τις λέξεις παρακαλώ ας μην με προσεγγίσουν.     ....

 

Ε,,, δεν ξέρω αρνητικό άνθρωπο που να λέει ότι είναι αρνητικός! Ξέρω πολλούς που λένε ότι είναι θετικοί αλλά δεν είναι - έτσι εξαρτάται το πως το βλέπεις.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία δύο χρόνια όμως άφησα ελεύθερο τον εαυτό μου. Πάλεψα με τους φόβους μου και κέρδισα μάχες. Και σιγά σιγά πράγματα αρχίζουν να βγαίνουν στην επιφάνεια. Τον τελευταίο χρόνο δε, νιώθω  υπέροχα με όλο αυτό. Με κατακλύζουν δυνάμεις και μου συμβαίνουν πράγματα πολύ συχνά.. Σα να  κερδίζω πίστες συνέχεια.. όχι όμως με κάποιες τεχνικές, από μόνο του έρχεται..  Αποφάσισα λοιπόν να το ψάξω  και να το κατακτήσω καλύτερα.. χωρίς φόβο πια, αλλά με πάθος!

 

Να με λοιπόν εδώ και δύο μήνες να οργανώνομαι στη μελέτη, στις ασκήσεις διαλογισμού, και σε όλα όσα προτείνεται να κάνουμε βήμα βήμα.

 

Καλώς ήλθες!

 

Συμβαίνει αυτή η... κυματοειδής ενασχόληση. Κι εγώ και κόσμος που ξέρω περνάμε περιόδους που δεν ασχολούμαστε καθόλου και περιόδους που κυριολεκτικά βουλιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Αυτό που γράφεις outis για τις γητείες κυρίως, το έχω καταλάβει, κρυφογέλαγα όταν διάβασα ότι μπορούμε να το πετύχουμε σε λίγα λεπτά. Το κάνω χρόνια, γι'αυτό και οι φίλοι μου μου είχαν κολλήσει το παρατσούκλι μάγισσα από τα δεκαπέντε μου. Αλλά είναι πρόκληση ή αν θέλεις ανάγκη μου, να το κάνω οργανωμένα. Απλά αυτό με την ανάκληση με κοψοχόλιασε, πως να πάρω πίσω ας πούμε κάτι που θα ζητήσω; Αφού για να το ζητήσω είμαι σίγουρη, λέω, αλλά από την άλλη, πόσο σίγουρος μπορεί να είναι κανείς για τις δυνάμεις του σύμπαντος; Εχω ένα σωρό τέτοιες απορίες. Κυρίως στα τεχνικά θέματα, με καταλαβαίνετε. 

Νιώθω υπέροχα που ανακάλυψα ότι δεν είμαι μόνη μου. Αχ να ξέρατε τι περιόδους έχω περάσει που φοβόμουν ότι το μυαλό μου παίζει παιχνίδια.. 

Και αυτό που λες Τράγου κέρατο, για το βούλιαγμα.. μμμμ είμαι συχνά στο κόσμο μου και δυστυχώς έτσι μου βγαίνει αλλά για τους γύρω μου είναι ένα θεματάκι αυτό.

Σας ευχαριστώ πάντως.. θα διαβάσω ξανά και ξανά τις απαντήσεις σας. Κάνω πολύ homework βλέπετε.. αλλά ψάχνω και πολύ, μέσα μου, γύρω μου. Οπου μπορώ να πάρω απαντήσεις. 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...