Jump to content

Επιστήμη


Recommended Posts

Και η τελειότερη θεωρία, είναι καταδικασμένη να καταρριφθεί με το πέρασμα του χρόνου. (Weber, Η επιστήμη ως επάγγελμα). Αυτό είναι κάτι που το ξέρει κάθε σωστός επιστήμονας. Ωστόσο αυτή είναι η δύναμη της επιστήμης (το ότι εξελίσετται) κι όχι αδυναμία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σωστός ο Τράγου Κέρατο! :clapping: Πολύ σωστός :cheerful:

 

Όμως... πιστεύεις φίλε μου ότι υπάρχουν αρκετοί επιστήμονες που έχουν πραγματικά συνειδητοποιήσει αυτά που μόλις έγραψες?

 

Δε ξέρω ρε παιδιά... ίσως είμαι λίγο πεσιμίστρια επί του θέματος, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι επιστήμονες δεν συνειδητοποιούν αυτά τα τόσο απλά και τόσο αληθινά πραματάκια!

Μου δίνουν την εντύπωση ότι ο καθένας τους που βρίσκει κάτι, το παίρνει αγκαλίτσα σφιχτά-σφιχτά και δεν το αφήνει με τίποτα!

 

Φυσικά υπάρχουν και οι λαμπερές εξαιρέσεις...

 

Πότε όμως ήταν η τελευταία φορά που ακούσατε επιστήμονα να παραδέχεται ότι μια ανακάλυψή του ήταν λάθος ή ξεπεράστηκε;

 

Προσωπικά, μόνο τον Χοκινς έχω ως τέτοιο παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ π.χ. οι (μαθητευόμενοι) μάγοι δεν το κάνουν αυτό....  :whistling:

 

...κι όχι μόνο οι μαθητευόμενοι...

 

Ποιός είπε ότι δεν ισχύουν τα ίδια :censored: κι εδώ?

Παντού ισχύουν! Όπου υπάρχουν άνθρωποι, υπάρχει και αυτό το φαινόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικές Επιστήμες = Πείραμα, πείραμα, πείραμα, θεωρία και πείραμα!

 

Αυτά...

5567[/snapback]

 

 

Τσου....

 

Υπάρχουσες Θεωρίες ? Σχεδιασμός μελέτης(με επιστημονική μέθοδο) ? Εφαρμογή της Μελέτης(πείραμα) ? Αποτελέσματα ? Ερμηνεία αποτελεσμάτων

Link to comment
Share on other sites

Όμως... πιστεύεις φίλε μου ότι υπάρχουν αρκετοί επιστήμονες που έχουν πραγματικά συνειδητοποιήσει αυτά που μόλις έγραψες?

 

Δε ξέρω ρε παιδιά... ίσως είμαι λίγο πεσιμίστρια επί του θέματος, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι επιστήμονες δεν συνειδητοποιούν αυτά τα τόσο απλά και τόσο αληθινά πραματάκια!

Μου δίνουν την εντύπωση ότι ο καθένας τους που βρίσκει κάτι, το παίρνει αγκαλίτσα σφιχτά-σφιχτά και δεν το αφήνει με τίποτα!

 

Eπιστήμονες είπαμε ότι είναι. Οχι μορφωμένοι. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο! Ο μορφωμένος έχει ανοιχτό ορίζοντα στο μυαλό του, άρα και στις θεωρίες. Δεν σφιχταγκαλιάζουν τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, Νεράιδα, είσαι εκτός θέματος. Και παραπάνω (ποιος νοιάζεται για το τι είπε η γερόντισα Γαβριηλία ή ο δεν-ξέρω-ποιος-Χ περί του ποιος λέει ότι γνωρίζει το θεό) και τώρα. Για την επιστήμη είναι ο λόγος, όχι για τους "μορφωμένους".

 

Προς κάποιους άλλους : άλλο οι φέροντες τον τίτλο (λόγω κάποιου πτυχίου) του επιστήμονα κι άλλο οι πραγματικοί επιστήμονες και η επιστήμη. Οι πρώτοι είναι οι παπαγάλοι -εξαιρετικά συντηρητικοί προφανώς- που επαναλαμβάνουν κάτι που έμαθαν, οι δεύτεροι οι στοχαστές (όσοι κινούνται μέσα στα πλαίσια της επιστημονικής μεθόδου βέβαια ).

 

Η επιστήμη είναι το σύνολο των (επαληθεύσιμων) γνώσεων που έχουμε με βάση την παρατήρηση, το πείραμα και τους κανόνες της λογικής. Αν προκύψουν νέα στοιχεία από την παρατήρηση ή/και το πείραμα, η επιστημονική γνώση αλλάζει (Η επιστημονική γνώση είναι που αλλάζει και όχι η επιστήμη, με την έννοια της επιστημονικής μεθόδου - πρακτικά της λογικής - , που είναι η μόνη αποδεκτή από τους επιστήμονες).

 

Μέχρι να προκύψουν νέα στοιχεία, η μέχρι τότε επιστημονική γνώση είναι -προφανώς- ό,τι σωστότερο διαθέτουμε (και μετά, βέβαια, μια και αυτή θα προσαρμοστεί στα νέα στοιχεία).

 

Όσον αφορά στην ηθική των επιστημόνων, θεωρώ ότι είναι εντελώς άλλο θέμα. Άλλο η γνώση-επιστήμη και άλλο η εφαρμογή της.

Link to comment
Share on other sites

Eπιστήμονες είπαμε ότι είναι. Οχι μορφωμένοι. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο! Ο μορφωμένος έχει ανοιχτό ορίζοντα στο μυαλό του, άρα και στις θεωρίες. Δεν σφιχταγκαλιάζουν τίποτα!

Προτού σχολιάσω, θα ήθελα έναν ορισμό του «μορφωμένου», διότι φοβάμαι μήπως δεν κατάλαβα σωστά το τι εννοείς κι επομένως καταλήξω σε λάθος συμπεράσματα γι αυτήν την πρόταση.

 

 

Όσον αφορά στην ηθική των επιστημόνων, θεωρώ ότι είναι εντελώς άλλο θέμα. Άλλο η γνώση-επιστήμη και άλλο η εφαρμογή της.

Η επιστήμη όμως είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την πρακτική των επιστημόνων. Εάν οι επιστήμονες είναι «σκάρτοι», τότε «σκάρτα» θα είναι και τα αποτελέσματα της πρακτικής της Επιστήμης (φυσικά και το ανάποδο).

Καθόλου άλλο θέμα λοιπόν. Κάθε άλλο, θα έλεγα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, Νεράιδα, είσαι εκτός θέματος.

 

Ρε... αλλού. Οχι σε αυτό το φόρουμ κι όχι την νεράιδα. Τα υπόλοιπα, απλά δεν τα διάβασα. Είσαι εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην ηθική των επιστημόνων, θεωρώ ότι είναι εντελώς άλλο θέμα. Άλλο η γνώση-επιστήμη και άλλο η εφαρμογή της.

Η επιστήμη όμως είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την πρακτική των επιστημόνων. Εάν οι επιστήμονες είναι «σκάρτοι», τότε «σκάρτα» θα είναι και τα αποτελέσματα της πρακτικής της Επιστήμης (φυσικά και το ανάποδο).

Καθόλου άλλο θέμα λοιπόν. Κάθε άλλο, θα έλεγα :smilewink:

Αν εννοείς ότι κάποιες (πολλές) εφαρμογές της επιστήμης μπορεί να είναι (και είναι) βλαβερές, συμφωνώ. Αλλά επιμένω ότι είναι άλλο η επιστημονική γνώση και άλλο κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές της ή κάποιοι συγκεκριμένοι επιστήμονες - κι εδώ το θέμα είναι η επιστήμη σαν σύνολο γνώσεων και σαν μεθοδολογία. Άλλωστε κι εσύ μιλάς για «σκάρτα αποτελέσματα της πρακτικής της επιστήμης» και όχι για «σκάρτη επιστήμη».

 

(αλλού αυτά, πονηρό αιλουροειδές :cat1::018bleh: )

 

Ρε συ, Νεράιδα, είσαι εκτός θέματος.

 

Ρε... αλλού. Οχι σε αυτό το φόρουμ κι όχι την νεράιδα. Τα υπόλοιπα, απλά δεν τα διάβασα. Είσαι εκτός.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε κι εσύ μιλάς για «σκάρτα αποτελέσματα της πρακτικής της επιστήμης» και όχι για «σκάρτη επιστήμη».

Η Επιστήμη απαρτίζεται από επιστήμονες. Χωρίς τους επιστήμονες, δεν μπορεί να υπάρξει Επιστήμη! Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετά σαφές.

Οι επιστήμονες επίσης είναι αυτοί που δίνουν «μορφή» στην Επιστήμη. Οι επιστήμονες όμως είναι άνθρωποι...

Αυτόματα λοιπόν η Επιστήμη αποκτά ανθρώπινα ελαττώματα, προτερήματα και χαρακτηριστικά.

 

Καμιά έννοια δεν είναι από μόνη της «σκάρτη» ή «καλή». Δεν είναι τίποτε από τα δύο! Αυτά τα χαρακτηριστικά θα της τα δώσουν οι άνθρωποι που την απαρτίζουν.

 

Savi...?

 

Επομένως, όταν λες:

 

άλλο η επιστημονική γνώση και άλλο κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές

Είναι μάλλον άκυρο... Τι πάει να πει άλλο το ένα κι άλλο το άλλο; Αφού η επιστημονική γνώση, προκύπτει από τις επιστημονικές εφαρμογές, τις οποίες πράτουν οι επιστήμονες! Διότι η γνώση είναι απόρροια της πράξης!

Κι έτσι: Σκάρτη εφαρμογή; Τότε σκάρτη και η γνώση! Καλή εφαρμογή; Τότε καλή και η γνώση!

 

 

(αλλού αυτά, πονηρό αιλουροειδές :cat1: :018bleh: )

Μα... τι έκανα πάλι;; :angel:

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...

Ε, σας έχω νέα! Μόλις γεννήθηκε η επιστήμη της κυματοθραυστικής. Βέβαια τα κύματα υπήρχαν και είναι επιστημονικό θέμα για πολλούς λόγους (φυσικούς, εμπορικούς, πολεμικούς κ.ά.), αλλά αυτό δεν εμπόδιζε τους επιστήμονες να είναι... άσχετοι! Σιγά τώρα μην πίστευαν τις ιστορίες των αγράμματων μηχανικών και καπετάνιων του εμορικού ναυτικού!!! Τς.... Αυτοί καλέ πρέπει να δουν για να πιστέψουν αλλά έπρεπε να κάνουν δορυφόρους πρώτα... δεν άντεχε ο απαυτός τους να ταξιδέψουν μερικά μπάρκα να δουν την γλύκα! Για την ακρίβεια, οι δορυφόροι το είδαν! Οχι οι επιστήμονες!

 

Λοιπον: η επιστήμη υπάρχει, είτε τα όργανά της έχουν αποδείξεις είτε δεν έχουν. Εννοείται, ότι υπάρχει και το Φαινόμενο, είτε το δεις κι εσύ, είτε όχι! Ενας αρκεί.

 

Φύση

Κύματα-τέρατα

Xρόνια τώρα οι ναυτικοί γνώριζαν την ύπαρξή τους, όμως οι επιστήμονες δεν τους πίστευαν. Πρόσφατα δύο δορυφόροι αποκάλυψαν την αλήθεια.

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=189631

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, από τέτοια παραδείγματα στενοκεφαλιάς άλλο τίποτα. Εδώ κοτζάμ Λαβουαζιέ πήγε να ερμηνεύσει την περίπτωση μιας "πέτρας που έπεσε από τον ουρανό". Συνέλεξε μαρτυρίες έκανε την αξιολόγησή του και κατέληξε πως ήταν ψέμματα, μια και στον ουρανό δεν υπάρχουν πέτρες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε να κάνουμε με κακή επιστήμη.

 

Είπαμε, το πείσμα είναι ανθρώπινο ελάττωμα.

 

Αλλά εντάξει, κι εμένα μου αρέσει ο Τσάρλς Φορτ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...