Jump to content

Η Φύση Και Η Αγωγή


Recommended Posts

Δεν μου απάντησες όμως   :018bleh:

 

 

 δεχόμαστε ότι μπορεί να περάσει στα γονίδια του ανθρώπου μια μεγάλη ποικιλία από πληροφορίες/συμπεριφορές/εργασίες (γονιδιακή μνήμη)...; Αν ναι, αυτό δεν αποδεικνύει ότι η αγωγή φτιάχνει φύση...;   

 

Παράδειγμα:

Ο άνθρωπος, εδώ και πολλές χιλιετίες έχει τα δόντια τα λεγόμενα "φρονιμίτες". Έτσι ήταν φτιαγμένος από την φύση του.

Τελευταία όμως, λόγω των πολλών αιώνων που η ζωή του έχει αλλάξει, οι φρονιμίτες θεωρούνται άχρηστα δόντια. Τόσο άχρηστα μάλιστα, που εδώ και περίπου 20 χρόνια, έχουν πλέον αρχίσει σιγά-σιγά να γεννιούνται παιδιά που δεν τους έχουν καθόλου (ψάξ' το). Που σημαίνει ότι σε κάποιες δεκαετίες, θα έχουν πια καταργηθεί τελείως από την φύση.

Γιατί; 

Διότι η αγωγή μετέπλασε την φύση!  :018bleh:

 

Υπάρχουν κι άλλα σχετικά παραδείγματα, όπως το ότι δεν είμαστε πλέον τόσο τριχωτοί όσο πριν από κάποιες μπόλικες χιλιάδες χρόνια. 

 

Όχι πες τώρα τι έχεις να πεις γι'αυτό  :lol:

Link to comment
Share on other sites

<<...Η φύση και η αγωγή είναι παραπλήσια.

Γιατί η αγωγή μεταπλάθει τον άνθρωπο

και μεταπλάθοντάς τον φτιάχνει φύση...>> 

~Δημόκριτος

 

...Σχόλια;

Άλλο το "τον φτιάχνει φύση" κι άλλο "φτιάχνει φύση" όταν "φτιάχνεις φύση" απομακρύνεσαι από τη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Σας χάνω....

 

Μήπως να ξεκαθαρίσουμε σε ένα άλλο θέμα το τί θεωρούμε φύση.

 

Νομίζω είναι το ίδιο υποκειμενικό όσο η ηθική και η πραγματικότητα.

 

Θα το ξεκινήσω εδώ γιατί προσωπικά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον και χρήσιμο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το "τον φτιάχνει φύση" κι άλλο "φτιάχνει φύση"

 

Ξέχασες το (νοητό) κόμμα. Γι αυτό μπερδεύεσαι: και μεταπλάθοντάς τον, φτιάχνει φύση

 

 

 όταν "φτιάχνεις φύση" απομακρύνεσαι από τη φύση.

 

Αυτό που λες δεν βγάζει νόημα. Πως γίνεται να απομακρύνεσαι από την φύση, όταν "φτιάχνεις" φύση;

 

 

 Μήπως να ξεκαθαρίσουμε σε ένα άλλο θέμα το τί θεωρούμε φύση.

 

Νομίζω είναι το ίδιο υποκειμενικό όσο η ηθική και η πραγματικότητα.

 

Καθόλου υποκειμενικό. Είναι από τα ελάχιστα αντικειμενικά "πράγματα": φύση είναι τα πάντα. Δεν υπάρχει τίποτε το "αφύσικο".

 

...Τέλος πάντων, θα έρθω να στα πω και από εδώ...  :P

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το (νοητό) κόμμα. Γι αυτό μπερδεύεσαι: και μεταπλάθοντάς τον, φτιάχνει φύση

 

 

 

Αυτό που λες δεν βγάζει νόημα. Πως γίνεται να απομακρύνεσαι από την φύση, όταν "φτιάχνεις" φύση;

 

 

 

Καθόλου υποκειμενικό. Είναι από τα ελάχιστα αντικειμενικά "πράγματα": φύση είναι τα πάντα. Δεν υπάρχει τίποτε το "αφύσικο".

 

...

Πάρε σαν υπόθεση εργασίας ότι φύση δεν είναι τα πάντα και θα δεις πως είναι χρησιμότερο στις αναζητήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι τα πάντα φυσικά, τότε αυτά που δεν είναι φυσικά... τι είναι;

 

Μην μου πεις τι ΔΕΝ είναι (δηλαδή "αφύσικα") πες μου τι ΕΙΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...