Jump to content

Τι Είναι Ηθική;


Recommended Posts

Είναι και ο Τεχνορεαλισμός... Τέλος πάντων, νομίζω ότι έβγαλα το θέμα  :offtopic:

 

Θα ανοίξω σχετικό thread... αργότερα  :gleam:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 9/4/2015 at 9:20 AM, Νεφέλη said:

Μιας και θίχτηκε σε άλλο θέμα tread (http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/6010-%CE%BE%CF%8C%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B7/) θα ήθελα να συζητήσουμε το τι νομίζετε ότι είναι η Ηθική και πως την αντιλαμβάνεστε.

 

 

(ενδιαφέρον σχετικό link: https://sciencearchives.wordpress.com/tag/%CE%B7%CE%B8%CE%B9%CE%BA%CE%AE/)

 

Δεν θα γραψω οτι εχω διαβασει. Γενικα  εννοω.  θεωρω μπουλσιτς! Αλλα θα γραψω οπως το βιωνω. Μιας και έχω τόσο Κρόνο στον χάρτη μου! Ηθική! Ενας χαρακας που ξεκινάει απο την εγγραφη της παιδικής ηλικίας και επιρροής κηδεμόνα, μπαμπα ή μαμας, και καταλήγει στις επιλογές μου σημερα. Δηλαδη, ότι έγραψα στον σκληρο μου δίσκο ώς καλο ή κακο μικρη, θα με ελέγχει σημερα σε όλες μου τις επιλογες!. Δεν ξερω τι ειναι καλο ή κακο , προφανως δυο πλευρες ενος νομίσματος. Δεν υπαρχει δηλαδη μονο το ένα ή το άλλο. Μια εσωτερικη ευθεια που ενώνει τις πεποιθησεις με τις επιλογές. Αυτή ειναι η περασμενη απο άλλους ηθικη σε μένα. Υπάρχει και η ηθική που επαναπροσδιορίζεται! Ηθική για μένα είναι να συντονίζομαι με την φύση μου, γτ διαφορετικα η υβρις δεν ξερω που θα με οδηγησει, να σεβομαι απολυτα τον εαυτο μου, και να μου προσφερω το καλυτερο που μπορω να έχω. Σωμα και πνευμα. Αναλογα το επιπεδο αντιληψης η ηθική αλλαζει. Λογικό.  Οσο πιο ψηλα αγναντευεις = τόσο πιο πολλά βλέπεις ενωμενα σε ένα τοπίο = τόσο πιο καλά φυλλάγεσαι (απο το μάταιο, το άχρηστο, άρα δεν χάνεις τον χρόνο σου) = τόσο πιο άνετα κάθεσαι μέσα στο Συμπαν. έχεις την θέση σου ! Γνωμη μου,  αυτα ολα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/9/2018 at 8:51 PM, ελενη σειριου said:

Δεν θα γραψω οτι εχω διαβασει. Γενικα  εννοω.  θεωρω μπουλσιτς! Αλλα θα γραψω οπως το βιωνω. Μιας και έχω τόσο Κρόνο στον χάρτη μου! Ηθική! Ενας χαρακας που ξεκινάει απο την εγγραφη της παιδικής ηλικίας και επιρροής κηδεμόνα, μπαμπα ή μαμας, και καταλήγει στις επιλογές μου σημερα. Δηλαδη, ότι έγραψα στον σκληρο μου δίσκο ώς καλο ή κακο μικρη, θα με ελέγχει σημερα σε όλες μου τις επιλογες!. Δεν ξερω τι ειναι καλο ή κακο , προφανως δυο πλευρες ενος νομίσματος. Δεν υπαρχει δηλαδη μονο το ένα ή το άλλο. Μια εσωτερικη ευθεια που ενώνει τις πεποιθησεις με τις επιλογές. Αυτή ειναι η περασμενη απο άλλους ηθικη σε μένα. Υπάρχει και η ηθική που επαναπροσδιορίζεται! Ηθική για μένα είναι να συντονίζομαι με την φύση μου, γτ διαφορετικα η υβρις δεν ξερω που θα με οδηγησει, να σεβομαι απολυτα τον εαυτο μου, και να μου προσφερω το καλυτερο που μπορω να έχω. Σωμα και πνευμα. Αναλογα το επιπεδο αντιληψης η ηθική αλλαζει. Λογικό.  Οσο πιο ψηλα αγναντευεις = τόσο πιο πολλά βλέπεις ενωμενα σε ένα τοπίο = τόσο πιο καλά φυλλάγεσαι (απο το μάταιο, το άχρηστο, άρα δεν χάνεις τον χρόνο σου) = τόσο πιο άνετα κάθεσαι μέσα στο Συμπαν. έχεις την θέση σου ! Γνωμη μου,  αυτα ολα!

Ενδιαφέροντα αυτά. 

Το θέμα του επαναπροσδιορισμού έχει κάποια κενά. Να «συντονίζομαι με τη φύση μου;» Ναι αλλά ποια είναι αυτή;

Ο συντονισμός σου με τη φύση σου έχει πολλούς πρωταγωνιστές Α) είσαι εσυ που θέλεις να συντονιστεις. Β) η φύση σου. Άρα διακρίνεις τον εαυτό σου από τη φύση σου. Και διαπιστώνεις απόκλιση. 

Λόγω της «περασμένης» σε σένα ηθικής; Ας πούμε. 

Αλλα τότε ποια είναι η φύση σου; Πως την ξέρεις ώστε να συντονιστεις; Προϋποθέτεις ότι έχεις ακριβή γνώση της φύση σου; 

Αν εγώ είμαι η κιθάρα και η φύση μου είναι οι χορδές συντονισμένες όπως «πρέπει» (ούπς να που σκοντάφτουμε στη ηθική πάλι) που είναι ο «κανόνας» (το διαπασών, άλλη ηθική πάλι) που βοηθά στον συντονισμό; 

Έπειτα αυτό το άλλο «να προσφέρω» στον εαυτό «το καλύτερο που μπορώ» δείχνει το ηθικό ζήτημα της ηθικής. 🤪 Γιατί από τη μια το «που μπορώ» δείχνει αυτοπεριορισμό (ηθική δηλαδή) κι από την άλλη το «καλύτερο» μπορεί να τσουγκρίζει με τα καλύτερα των γύρω σου. Κάτι που πάλι έχει ηθικές επιπλοκές. 

Και μέσα σε όλα αυτά έχεις και τους διαφημιστές να σε βομβαρδίζουν: «να είσαι ο εαυτός σου (αγόρασε το προϊόν μας)» πράγμα που δείχνει ότι η αγορά έχει αντιληφθεί καλά ότι τη δύναμη της πειθούς που έχει η φράση αλλά και τη αδυναμία του κοινού να ξεχωρίσει πότε είναι ο εαυτός και πως, και ποτέ τρώει σανό. 

 

Edited by outis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Ναι μιλησα μεσα απο την ηθικη μου. οση μπορω να εντοπιζω στην εργασια της αυτογνωσίας μου.Και οση μπορω να επαναπροσδιορίζω ως νεα.  Το να <<προσφερω το καλυτερο σε μένα>>  δεν ειναι ηθική. είναι δυσκολο πολύ γτ ειναι εντελως απλο. Να δω τι χρειαζομαι, τι ανάγκες εχω ωστε να μερωσω. Να μπορω να χαιρομαι, να εχω ευχαριστημενο τον εαυτο μου. Να νιωθω καλα, ισορροπημενη μεσα σε ολο το Συμπαν.  Μεγαλη κατασταση αυτη. Να είμαι συμφιλιωμένος με τον εαυτο μου. Ουτε καλος ουτε κακός. Οχι συγκρίσιμος.  Η ηθική συχνα εμποδίζει το άτομο να συνδεθει με την αναγκη του και να την ικανοποιησει.  Διαχωρίζει το άτομο. Απ την μια μερια αυτο που είμαι κ απ την άλλη αυτο που πρέπει να ειμαι. Και δημιουργούνται κομπλεξ. η ηθικη ειναι ένα δαχτυλο που σου κουνιέται εσωτερικα. και θελει να σε κανει να παρεκλίνεις απο αυτο που θες.(προλαβαινω τωρα την άλλη μεγαλη κουβέντα. <<τί θες>> είναι προιον αντίδρασης. Λέγεται και απωθημένο) Σαν να ειναι κακο αυτο. Αν τσουγκριζει με τα καλύτερα των γυρω σου, είναι κ αυτο φυση. Και οι πλανητες τα έχουν αυτα κάποτε! Πολεμος πατηρ πάντων άλλωστε!

Όσο για τα <<κενά>>, το ποια είναι η φύση μου, και πώς προσδιορίζω τον εαυτο μου και κατα πόσο αποκλίνω και πώς εναρμονίζομαι, φίλτατε, είναι η προσωπική δουλειά του καθένα μας να το παρατηρήσει και να το  κάνει αυτο. Δεν  ενδιαφερει η δική μου απόκλιση. Η δικη σου, ειναι το θεμα για σενα. Ουτε ελπίζω να εννόησες οτι εγω μιλώ απο την πλευρα του Θεού που δεν αποκλίνω! :DΠροϋποθέτω οτι ήρθα να εξερευνησω την φύση μου.   Αν δεν υπήρχαν πολλές πλευρες και ρόλοι , εαυτοι κλπ, δεν θα ειμασταν εδω να μιλαμε. Ειμαστε σε κατασταση διάσπασης και η δουλεια ειναι η  επανενωση.

Οι διαφημησεις, η αγορά  και οι μόδες πουλάνε τα πάντα. Τ με νοιαζει αυτο; καλα κάνουν. εχει στοματα να θρέψει ο κοσμάκης! Το σανό καλώς πουλιέται. Συχνά αν δεν έχεις μπουκώσει απο αυτο, δύσκολα συνειδητοποιείς οτι θα μπορούσες και με νέκταρ! Μακρύς ο δρόμος. Μεγάλη και αχανής η φαντασία. Εχει τις δυσκολίες του ο δρόμος που διανύουμε. Αλλα οι πρόγονοι μου  ψυθίρισαν, αν επιμεινω με όλες τις δυναμεις μου θα ανέβω στον Όλυμπο!! Δηλαδη αυτογνωσια, αυτογνωσια, .... και ο εκπεσών γίνεται Ανερχόμενος!:)

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, outis said:

 

Το θέμα του επαναπροσδιορισμού έχει κάποια κενά. Να «συντονίζομαι με τη φύση μου;» Ναι αλλά ποια είναι αυτή;

Ο συντονισμός σου με τη φύση σου έχει πολλούς πρωταγωνιστές Α) είσαι εσυ που θέλεις να συντονιστεις. Β) η φύση σου. Άρα διακρίνεις τον εαυτό σου από τη φύση σου. Και διαπιστώνεις απόκλιση. 

Λόγω της «περασμένης» σε σένα ηθικής; Ας πούμε. 

Αλλα τότε ποια είναι η φύση σου; Πως την ξέρεις ώστε να συντονιστεις; Προϋποθέτεις ότι έχεις ακριβή γνώση της φύση σου; 

Έπειτα αυτό το άλλο «να προσφέρω» στον εαυτό «το καλύτερο που μπορώ» δείχνει το ηθικό ζήτημα της ηθικής. 🤪 Γιατί από τη μια το «που μπορώ» δείχνει αυτοπεριορισμό (ηθική δηλαδή) κι από την άλλη το «καλύτερο» μπορεί να τσουγκρίζει με τα καλύτερα των γύρω σου. Κάτι που πάλι έχει ηθικές επιπλοκές. 

Και μέσα σε όλα αυτά έχεις και τους διαφημιστές να σε βομβαρδίζουν: «να είσαι ο εαυτός σου (αγόρασε το προϊόν μας)» πράγμα που δείχνει ότι η αγορά έχει αντιληφθεί καλά ότι τη δύναμη της πειθούς που έχει η φράση αλλά και τη αδυναμία του κοινού να ξεχωρίσει πότε είναι ο εαυτός και πως, και ποτέ τρώει σανό. 

 

Και αν η φύση μου είναι ανήθικη; τι γίνεται τότε; πρέπει ή δεν πρέπει να συντονιστώ μαζί της. Όσο παρατηρώ ανθρώπους και τον εαυτό μου, τόσο πείθομαι ότι η φύση μας είναι ανήθικη. Έχουμε την τάση να κάνουμε κακό παρά καλό, να βλάψουμε παρά να ωφελήσουμε τους άλλους. Η ηθική είναι αυτό που μας συγκρατεί φαινομενικά τουλάχιστον, από το να μην εκδηλώνουμε το μέσα μας προς τα έξω. Είναι σαν μάσκα που μας προστατεύει και διευκολύνει τις μεταξύ μας συναλλαγές, απαραίτητη για να υπάρχει ισορροπία. Το ότι ασπάζεται κάποιος έναν ηθικό τρόπο ζωής δε σημαίνει ότι είναι ηθικός αλλά προσαρμοστικός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχω καταλήξει σε αυτό που ανέφερε ο Αρχάγγελος περί προσωπικής ηθικής. Υπάρχει μία κοινωνική ηθική όπου επιλέγουμε να την ακολουθούμε, μαθαίνουμε αν θέλετε καλύτερα, αλλά χτίζουμε με τα χρόνια την προσωπική ηθική. Κάποιες αξίες μπορεί να συνάδουν με την κοινωνική ηθική, ενώ κάποιες άλλες όχι.

Αλλά για το αν είμαι ανήθικος έχει να κάνει με το ποιος είναι αυτός που κοιτάζει την εκάστοτέ μου πράξη. Αν είμαι εγώ αυτός που κάνω πράξη, δεν θα το θεωρήσω ανήθικο, κάτι που η κοινωνία μπορεί να το θεωρήσει ή ο συνάνθρωπος. Όλα είναι υποκειμενικά όταν μιλάμε για προσωπική ηθική και τείνουν να γίνονται αντικειμενικά όταν μιλάμε για κοινωνική ηθική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...