Jump to content

Αν... έλα όμως που δεν!!!


Recommended Posts

Αν είχα πάει στο Θηβέτ λίγες μέρες και σας το ομολογούσα, θα έβλεπα πολλά χαμόγελα και ευχάριστες απορίες τριγύρω μου :) Αν είχα πάει λίγες μέρες σε Ινδού φακίρη το σπίτι ή σε ιθαγενή της κεντρικής Αφρικής να μου μάθει ξόρκια θα σας μάζωνα σαν μελισσόπουλα τριγύρω μου :)

Αυτά όμως τα έκανα πριν χρόνια. Τώρα απλά μοιράστηκα λίγες μέρες με μια γερόντισσα μαυροφορεμένη, αλλά με ολόλευκη καρδιά. Μ΄ όσα με είχαν μάθει οι σοφοί του κόσμου, αγράμματη λογίστε με πως πήγα να την εύρω. Τώρα πια μπορώ να πω πώς αξιώθηκα κι εγώ λίγης μόρφωσης κοντά της.

Νάστε καλά

Link to comment
Share on other sites

... όταν η εσωτερική σιωπή, δίνει χώρο στό θαύμα τής Άνοιξης, τότε όλα είναι καλά καλή Νεράϊδα καί η εμπειρία αλησμόνητη.

 

καλώς ήρθες

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

"Η προσευχή, πολλές φορές δεν αλλάζει τα πράγματα για σένα, αλλάζει εσένα για τα πράγματα" :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα από αυτά τα έντυπα που διαβάζουμε εμείς οι φανατισμένοι του χώρου μου, έγραφε μια γυναίκα την ιστορία της. Κι έλεγε εν ολίγοις πως τό'χε όνειρο να πάει στο Θιβέτ.

 

Να μη σας τα πολυλογώ, με το που πήγε στο Θιβέτ κι είδε τον Λάμα, τη ρωτάει αυτός "πούθε έρχεσαι;" "Από την Ελλάδα" απαντάει εκείνη. "Α! τι καλά! Τό'χω όνειρο να πάω στην Ελλάδα!" της λέει ο λάμα.

 

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Να μη σας τα πολυλογώ, με το που πήγε στο Θιβέτ κι είδε τον Λάμα, τη ρωτάει αυτός "πούθε έρχεσαι;" "Από την Ελλάδα" απαντάει εκείνη. "Α! τι καλά! Τό'χω όνειρο να πάω στην Ελλάδα!" της λέει ο λάμα.

 

:smilewink:

 

Πολύ καλό! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα από αυτά τα έντυπα που διαβάζουμε εμείς οι φανατισμένοι του χώρου μου, έγραφε μια γυναίκα την ιστορία της...

Ίσως γι' αυτό αναφέρει την ιστορία λάθος και επιμελώς παραλείπει κάποιες υπαινυκτικές αναφορές του... "Λάμα" στο χριστιανισμό και την ελληνορθοδοξία...

Να πω κατ' αρχήν ότι, η διήγηση αυτή είναι ένας Ελληνικός αστικός μύθος τουλάχιστον σ' αυτήν την μορφή. Αυτό είναι εύκολο να το καταλάβουμε αφού π.χ. λέει "ο Λάμα". Υπάρχουν στο Θιβέρ "λάμα" και μπορεί να τους συναντήσει κανείς έστω και στο σήμερα κινεζοκρατούμενο Θιβέτ. Τότε όμως θα έπερεπε να λέει "ένας λάμα" (αφού υπάρχουν πολλοί). Λέγοντας "ο Λάμα" (με κεφαλαίο) μπορεί να εννοεί μόνο έναν: τον Δαλάι Λάμα ο οποίος έχει να πατήσει το πόδι του στο Θιβέτ από το 1959. Άρα ή η υπόθεση διαδραματίζεται πριν το 1959 (λιγάκι απίθανο) ή είναι ράδιο αρβύλα.

 

Εν πάσει περιπτώσει ο "μύθος" αυτός εμφανίστηκε (και τον άκουσα) προς τα τέλη της δεκαετίας του 1980 και μου φαίνεται τον διάβασα σε τεύχος του περιοδικού "ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ" γύρω στις αρχές της δεκαετίας του 1990. Η εκδοχή εκείνη που είναι πιο αληθοφανής έχει ως εξής:

Γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 1980 ή λίγο πιο πριν μια μικρή ομάδα Ελλήνων διψασμένων για την Σοφία και τη Γνώση του Θιβέτ κατάφεραν να φτάσουν εκεί και να γίνουν κατ' αρχήν δεκτοί για ακρόαση από έναν λάμα (κάτι σαν ηγούμενο μοναστηριού και μητροπολίτη - Βαβύλη δίπλα του δεν ξέρω αν είχε!). Αυτό τότε ήταν πολύ δύσκολο, η Κίνα δεν επέτρεπε εύκολα Δυτικούς τουρίστες στο Θιβέτ (τότε).

Όταν ήρθε η ώρα πέρασαν μέσα και συστήθηκαν λέγοντας ότι είναι Έλληνες. Ο λάμα τους κοίταξε για λίγο σιωπηλός και μετά τους είπε: "Έλληνες. Τι γυρεύετε εδώ; Εσείς έχετε το Άγιο Όρος" και η ακρόαση έληξε. Αρνήθηκε να τους δεχτεί για κάτι περισσότερο.

 

Φυσικά και αυτό ακούγεται σαν αστικός μύθος και κυκλοφορεί σε μια, δυο παραλλαγές (σε μία π.χ. δεν βλέπουν κάν τον λάμα, απλά κάποιος βοηθός του λέει ότι μια και είναι Έλληνε... και τα πιο πάνω για το Άγιο Όρος). Αν θυμάμαι καλά στο Τρίτο Μάτι αναφερόταν ως πραγματικό περιστατικό και δινόταν και κάποια περισσότερα στοιχεία που δεν θυμάμαι. Το ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι ότι η ιστορία αυτή κυκλοφορεί στους Ελληνικούς φιλο-Βουδιστικούς κύκλους και όχι σε αγιορίτικους ή άλλους χριστιανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που δεν αναφέρομαι σε αυτό.... Τον "μύθο" που λες τον διάβασα ως διήγηση σε πρώτο πρόσωπο χωρίς αναφορές στην ελληνορθοδοξία. Εκτός αν η γυναίκα που το έγραφε έλεγε ψέμματα.

 

ΥΓ. Μην περιμένεις πως θα τσιμπήσω με τέτοια δολώματα, αν έγραφε η πρωτότυπη πηγή για ελληνορθοδοξία, το... πιθανότερο δε θα έγραφα καν την ιστορία. Σε καμμία περίπτωση όμως δε θα την κουτσούρευα. Πάντως, σε περίπτωση που το πρόσεξες, έγραψα για να υποστηρίξω την -ελληνορθόδοξη κατά τα άλλα- Νεράιδα. Κατά τα άλλα, είμαι φανατισμένος.

Link to comment
Share on other sites

... κάτι πού δέν ξεχνώ είναι τό παρακάτω:

 

" ... άν δέν καταφέρεις νά βρείς αυτό πού ψάχνεις στό χωριό σου, άδικα θά ξοδευτείς νά πάς νά τό βρείς στήν Νέα Υόρκη..." καί μού τό είχε πεί ένας παπουτσής - μπαλλωματής τό 1975, στά προσφυγικά, στήν Ν. Ιωνία!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

... κάτι πού δέν ξεχνώ είναι τό παρακάτω:

 

" ... άν δέν καταφέρεις νά βρείς αυτό πού ψάχνεις στό χωριό σου, άδικα θά ξοδευτείς νά πάς νά τό βρείς στήν Νέα Υόρκη..." καί μού τό είχε πεί ένας παπουτσής - μπαλλωματής τό 1975, στά προσφυγικά, στήν Ν. Ιωνία!

 

:rose:

5939[/snapback]

 

Κι εγώ με αυτό ακριβώς το πνεύμα έγραψα αυτήν την ιστορία.

 

Αλλά φαίνεται πως στον τόπο μας, μόνο την ελληνορθοδοξία επιτρέπεται να βρίσκουμε. (Όχι, δεν υποστήριξε η Νεράιδα αυτή τη θέση... κι ας είναι... "βαμμένη" ορθόδοξη!)

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που δεν αναφέρομαι σε αυτό.... Τον "μύθο" που λες τον διάβασα ως διήγηση σε πρώτο πρόσωπο χωρίς αναφορές στην ελληνορθοδοξία. Εκτός αν η γυναίκα που το έγραφε έλεγε ψέμματα.
Όπως έγραψα υπάρχει "αντικειμενικός" λόγος που με έκανε να σκεφτώ ότι είναι μάλλον παραλλαγή της ιστορίας που κυκλοφορεί εκείνο το: "...πήγε στο Θιβέτ και είδε τον Λάμα..." Ακούγεται σαν ανέκδοτο. Δείχνει ότι - τουλάχιστον ο άνθρωπος που διηγήται την ιστορία - δεν ξέρει πολλά για το Θιβέτ ή τους λάμα... οπότε η διήγηση χάνει την αληθοφάνειά της.
ΥΓ. Μην περιμένεις πως θα τσιμπήσω με τέτοια δολώματα, αν έγραφε η πρωτότυπη πηγή για ελληνορθοδοξία, το... πιθανότερο δε θα έγραφα καν την ιστορία. Σε καμμία περίπτωση όμως δε θα την κουτσούρευα. Πάντως, σε περίπτωση που το πρόσεξες, έγραψα για να υποστηρίξω την -ελληνορθόδοξη κατά τα άλλα- Νεράιδα. Κατά τα άλλα, είμαι φανατισμένος.
Για σένα προσωπικά δεν είπα τίποτε, αν κουτσούρεψε κανείς κάτι αυτό θα ήταν το "έντυπο".

Πάντως, αν βάλουμε κοντά την παλαιότερη ιστορία και αυτήν μοιάζουν αρκετά και δικαιολογημένα μπορεί να σκεφτεί κανείς ότι η δεύτερη είναι "επεξεργασία" της πρώτης και μάλιστα από άνθρωπο που δεν ξέρει περί Θιβέτ:

#1

Γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 1980 ή λίγο πιο πριν μια μικρή ομάδα Ελλήνων διψασμένων για την Σοφία και τη Γνώση του Θιβέτ κατάφεραν να φτάσουν εκεί και να γίνουν κατ' αρχήν δεκτοί για ακρόαση από έναν λάμα (κάτι σαν ηγούμενο μοναστηριού και μητροπολίτη - Βαβύλη δίπλα του δεν ξέρω αν είχε!). Αυτό τότε ήταν πολύ δύσκολο, η Κίνα δεν επέτρεπε εύκολα Δυτικούς τουρίστες στο Θιβέτ (τότε).

Όταν ήρθε η ώρα πέρασαν μέσα και συστήθηκαν λέγοντας ότι είναι Έλληνες. Ο λάμα τους κοίταξε για λίγο σιωπηλός και μετά τους είπε: "Έλληνες. Τι γυρεύετε εδώ; Εσείς έχετε το Άγιο Όρος" και η ακρόαση έληξε. Αρνήθηκε να τους δεχτεί για κάτι περισσότερο.

#2

Να μη σας τα πολυλογώ, με το που πήγε στο Θιβέτ κι είδε τον Λάμα, τη ρωτάει αυτός "πούθε έρχεσαι;" "Από την Ελλάδα" απαντάει εκείνη. "Α! τι καλά! Τό'χω όνειρο να πάω στην Ελλάδα!" της λέει ο λάμα.

Άλλωστε και στα δύο η Ελλάδα είναι το κεντρικό σημείο.
Link to comment
Share on other sites

Αλλά φαίνεται πως στον τόπο μας, μόνο την ελληνορθοδοξία επιτρέπεται να βρίσκουμε. (Όχι, δεν υποστήριξε η Νεράιδα αυτή τη θέση... κι ας είναι... "βαμμένη" ορθόδοξη!)

 

Για να επαναφέρω την τάξη, μια και μιλάμε για μένα: δεν είμαι βαμμένη ορθόξοξη, αλλά βαφτισμένη ορθόδοξη. Εσείς αβάφτιστα είστε;...

Στον δικό μου πηγεμό για την δική μου Ιθάκη, είμαι και συνειδητή ορθόδοξη. Αλλά... ε, ορθόδοξη είμαι βρε παιδάκια... δεν είμαι :o πτάνα!!! Σε λίγο θα μου πείτε και να ντρέπομαι :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω! Είσαι συνειδητή ορθόδοξη! Πρόβλημά σου! :blblbl: Σε κατηγόρησα για αυτό;

 

Πρόσεξε τώρα: Βαφτισμένη -> βαφτσμένη -> βαφδσμένη -> βαφσμένη -> βαμμένη. (Δεν ξέρω αυτοί οι μετασχηματισμοί πόσα πτυχία γλωσσολογίας "σκίζουν").

 

Πρόσεξε τώρα:

 

ΒΑΦΤΙΣΜΕΝΗ = 1116

ΒΑΜΜΕΝΗ = 146

 

Πώς σου φαίνεται; Τυχαίο; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΦΤΙΣΜΕΝΗ = 1116

ΒΑΜΜΕΝΗ = 146

Πώς σου φαίνεται; Τυχαίο;

Όχι βέβαια είναι φανερό: 1+1+1-6= -3 αλλά και 1-4+6 = 3, είναι αντίθετα!!! :drooling2:

άρα το "Βαφτισμένη" <> "Βαμένη - (<> θα πείς "διάφορο του..." δηλ. εντελώς άσχετο).

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω την τάξη, μια και μιλάμε για μένα: δεν είμαι βαμμένη ορθόξοξη, αλλά βαφτισμένη ορθόδοξη. Εσείς αβάφτιστα είστε;...

Στον δικό μου πηγεμό για την δική μου Ιθάκη, είμαι και συνειδητή ορθόδοξη. Αλλά... ε, ορθόδοξη είμαι βρε παιδάκια... δεν είμαι  :o πτάνα!!! Σε λίγο θα μου πείτε και να ντρέπομαι  :001almostcry:

5980[/snapback]

 

Εμότσαρά σε; Ρεφουλιάρα είσαι!

 

(Τώρα το θυμήθηκα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...