Jump to content

Πως Και Γιατί Επηρεάζει Η Ψυχολογία Των Γονέων Την Ψυχολογία Των Παιδιών Τους


Recommended Posts

Σε άλλο τόπικ (http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/4553-aea-uoioo-aassiae-aaaiiciyiie-iaaoaiy-1950-1985/), ο Φοίνικας είπε:

 

<<...Γενικά [...] είναι πολύ δύσκολο, αν δεν έχεις ο ίδιος υγιείς σταθερές βάσεις, να δημιουργήσεις για τα παιδιά σου...>> 

 

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

όχι ! (όχι πάντα δηλαδή )

 

Πολλές φορές οι γονείς δεν κατέχουν <κάτι> και όμως είναι ικανοί να το μεταδώσουν στο παιδί τους !

 

Αυτό συμβαίνει υποψιάζομαι ίσως γιατί το παιδί έχει την προοπτική (inner power) να το καταφέρει !

 

2 παραδείγματα από την δική μου εμπειρία είναι :

 

Α) ο πατέρας μου γνώριζε λίγο κολύμπι , και όμως ασχολήθηκε , προσπάθησε και έτσι εγώ από μικρή ηλικία έγινα πολύ καλός κολυμβητής !

 

Β) Η μητέρα μου κατείχε σε χαμηλό επίπεδο την μαντεία , όπως να λέει τον καφέ και αλλά . Και όμως όταν προσπάθησε να μου δήξει , πολύ γρήγορα (με την έννοια ότι με το λίγο ασχολήθηκα ) έγινα πολύ καλύτερος !

* Σε σημείο που στης esp zener cards έχω κάνει σκορ 24 στα 25 . Σε 7 φορές σερί !

Edited by Kazuma
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα λιγάκι, η συζήτηση είναι γύρω από ικανότητες-δεξιότητες ή γύρω από την ψυχολογία;

 

Επίσης, για όσους δεν έχουν παιδιά ίσως θα ήταν πιο εύκολο η ερώτηση να μεταφερθεί σε πιο προσιτό επίπεδο του στυλ ''αν οι γονείς σου δεν έχουν υγιείς σταθερές ψυχολογικές βάσεις, πώς θα δημιουργήσουν για εσένα;''

 

Καλό θα ήταν επίσης, να διευκρινήσουμε τον όρο ''ψυχολογία''. Εγώ προσωπικά τον αντιλαμβάνομαι ως ''διαχείριση συναισθημάτων''.

 

Με τα δεδομένα αυτά, η άποψή μου είναι η εξής.

 

Η ψυχολογία δημιουργεί συγκεκριμένες συμπεριφορές και συγκεκριμένες συμπεριφορές διαμορφώνουν μία κάποια ψυχολογία. Αν υπάρχει μία παθολογική ψυχολογική κατάσταση στον γονέα, μέσω της συμπεριφορά του μεταφέρεται το μήνυμα στο παιδί. Το παιδί αναπαράγει την συμπεριφορά αυτή, η οποία θα του δημιουργήσει μία επίσης παθολογική ψυχολογική κατάσταση. Είτε την ίδια, είτε διαφορετική, αλλά σίγουρα παθολογική.

 

Δηλαδή, ''αμαρτίες γονέων πεδεύουσι τέκνα'' (εσκεμμένο ''ορθογραφικό λάθος'' βλέπε πέδηση). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

<<...Γενικά [...] είναι πολύ δύσκολο, αν δεν έχεις ο ίδιος υγιείς σταθερές βάσεις, να δημιουργήσεις για τα παιδιά σου...>> 

 

 

 

Απ' αγκάθι βγαίνει ρόδο κι από ρόδο βγαίνει αγκάθι.

 

Είναι πολύ πιθανό, όταν ο γονιός δεν έχει σταθερές βάσεις, το παιδί, όταν μεγαλώσει, να παλέψει να τις αποκτήσει γιατί του λείπουν και τις χρειάζεται. Κι όταν το παιδί γίνει γονιός με τη σειρά του, να καταπιέζει με αυτές τις σταθερές βάσεις τα εγγόνια, τα οποία θα παλέψουν για να λυτρωθούν από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

 

.... 

....

 

Δηλαδή, ''αμαρτίες γονέων πεδεύουσι τέκνα'' (εσκεμμένο ''ορθογραφικό λάθος'' βλέπε πέδηση).

Γενικά κάθε συνέπεια των πράξεων και των θέσεων των γονιών επηρεάζει τα παιδιά και τη ζωής τους. Θετικά και αρνητικά. Ειδικά όταν είναι "εξαρτώμενα" μέλη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...