Jump to content

ύπνωση


Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οι άμυνες που έχει το υποσυνείδητο...

11852[/snapback]

Προχώρα το λίγο.... :please:

11864[/snapback]

 

Ε, ναι, για να καταλάβουμε κι εμείς τι εννοείς... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ είναι δυνατόν η Νεφέλη να μην έχει άποψη? και τι άποψη ως συνήθως αντίθετη με την δική μου!

Λοιπόν μην μπερδεύετε τις ταινίες με την πραγματικότητα ? δεν είναι κάτι απλό η ύπνωση που μπορώ να το εξηγήσω με λίγες σειρές .. το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις υπάρχει όμως περίπτωση να μην έχει αποτελέσματα

Αυτό όμως εξαρτάτε από το πόσο καλός είναι ο χειριστής

Τώρα αυτά που βλέπουμε σε ταινίες μέσω ύπνωσης να κατευθύνουμε ανθρώπους και τέτοιες αηδίες ? είναι βλακώδης φαντασία αρρωστημένων δημιουργών .. επιστημονικά δεν υπάρχει ούτε μια έρευνα από το 1880 που να αποδεικνύει τέτοιες ανοησίες .

Link to comment
Share on other sites

Ώρα είναι να πληροφορηθούμε ότι αυτά που ξέρουμε, έστω και περί ύπνωσης, τα έχουμε δει στην τηλεόραση... :huh:

Κάτι άλλο - εκτός τηλεόρασης - μπορείς να μας πεις jimjim? Και σε πολλές σειρές να είναι, τόσο το καλύτερο, να το εμπεδώσουμε καλύτερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι η υπνωση λειτουργει και σαν mind control

H εμπειρια μου σχετικα με την υπνωση μου εχει αποδειξει και αυτο

Οσον αφορα τις αμυνες του υποσυνειδητου αδρανοποιουνται και γι αυτο η υπνωση εχει θετικα αποτελεσματα σαν θεραπευτικη μεθοδος π.χ.

Η υπνωση μπορει να χρησιμοποιηθει επισης για να καταφερει ο υπνωτισμενος-η να επισκεφθει ατομα-ο σε αλλο μερος και να μαθει τις σκεψεις του σχετικα με οτιδηποτε.

Το μονο που καταλαβαινεις αν καποιος σε υπνωτισει ειναι οτι αυτο που εκανες καθοδηγουμενος-η απο τον υπνωτιστη-ια δεν θα το εκανες ποτε φυσιολογικα

κι αυτο το καταλαβαινεις κατοπιν εορτης (εαν φυσικα αυτο που εκανες ειναι εξω απο τις συνηθειες σου και τις αρχες σου)

Η αισθηση που εχεις σαν υπνωτισμενος ειναι σαν να βρισκεσαι μεταξυ υπνου και ξυπνιου ακομα κι αν μετακινεισαι,χαλαρος και διχως αλλες σκεψεις στο μυαλο

απο αυτες που σου υπεβληθησαν.

Το μυαλο ειναι θολωμενο

Μιλας κανονικα κι απαντας αλλα ειναι σαν να εισαι καπου αλλου

Δεν μπορω να βρω τις σωστες λεξεις για να περιγραψω τακριβως το συναισθημα

 

 

Θυμαμαι την πρωτη φορα που υπνωτιστηκα κατ'απαιτηση δικη μου! τι ελεγα απο μεσα μου οταν ο υπνωτιστης προσπαθουσε να με υπνωτισει.........

"τι μ.......ες λεει αυτος!Σιγα μην υπνωτιστω τωρα!

Υπνωτιστηκα χωρις να το καταλαβω ενω μεσα μου τον αμφισβητουσα

Ηταν μια ομορφη εμπειρια αυτη η πρωτη μου φορα

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω τήν ανάγκη νά σάς παρουσιάσω ορισμένες τεχνικές πληροφορίες οι οποίες θά διευκολύνουν έναν διάλλογο χωρίς σκιές γιά τό συγκεκριμμένο θέμα.

 

Οι λειτουργίες τού ανθρώπινου νού, εκδηλώνονται σέ 4 διαφορετικά επίπεδα δραστηριότητας:

 

1ο επίπεδο. ΒΗΤΑ είναι τό επίπεδο τής πλήρους συναίσθησης. Σέ αυτό τό επίπεδο λειτουργούμε τίς ώρες πού δραστηριοποιούμαστε. Κύρια αποστολή αυτού τού επιπέδου είναι η ρύθμιση τών ζωτικών λειτουργιών τού οργανισμού, τής καρδιάς, τών πνευμόνων, τών νεφρικών, πεπτικών κλπ λειτουργειών. Περίπου τό 75% τού επιπέδου Β, συνειδητή κατάσταση, απασχολείται μέ τήν παρακολούθηση τών ζωτικών σωματικών λειτουργιών. Έτσι, μόνο ένα ποσοστό 25% απομένει γιά νά ασχοληθεί μέ αυτό πού αναγνωρίζουμε σάν συνειδητές σκέψεις.

 

2ο επίπεδο. ΑΛΦΑ είναι τό υποσυνείδητο, είναι τό επίπεδο μέ τό οποίο ασχολείται η ύπνωση καί χαρακτηρίζεται από τήν ικανότητα συγκέντρωσης σέ ποσοστό 95 ? 100%. Στό Α επίπεδο πραγματοποιείται η ύπνωση, ο διαλλογισμός, η ονειροπόληση, τό πέρασμα στόν φυσικό ύπνο καί τό ξύπνημα. Στό επίπεδο αυτό έχουμε πλήρη επίγνωση γιατί διατηρούμαστε σέ συνειδητή κατάσταση (είμαστε ξύπνιοι).

 

3ο επίπεδο. ΘΗΤΑ είναι τό επίπεδο τού ελαφρύ ύπνου, είμαστε σέ ασυνείδητη κατάσταση (κοιμόμαστε).

 

4ο επίπεδο. ΔΕΛΤΑ είναι τό επίπεδο τού βαθύ ύπνου, καμμία υποβολή δέν μάς αγγίζει καί οι γείτονες υποφέρουν...

 

Κατά τήν ύπνωση, παραμερίζεται τό συνειδητό καί γίνεται άμεση επαφή μέ τό ...υποσυνείδητο. Χαρακτηριστικά τής κατάστασης αυτής, είναι η εστιασμένη προσοχή, η χαλαρότητα τών μυών πού συνοδεύεται από ένα ευχάριστό συναίσθημα καί η αδυναμία κίνησης τών άκρων.

 

Μόνο τό 95% τών υποβαλλόμενων ενηλίκων, μπορεί νά φθάσει μόνο σέ μία κατάσταση ελαφράς ύπνωσης (ατελής) γιατί συνήθως έχουν μικρή (χρονικά) δυνατότητα προσοχής.!

 

Κανένας δέν μπορεί νά υπνωτιστεί παρά τήν ενεργό θέλησή του ή ακριβέστερα τήν συνέργεια τού υποσυνείδητού του τό οποίο ελέγχει συνεχώς τήν οποια εξέλιξη.

 

Κανένας δέν ξεχνά τό τί διαδραματίστηκε κατά τήν διάρκεια τής ύπνωσης,εκτός κι άν τό επιδιώκει ο ίδιος.

 

Γιά τήν χρηστική αξία τής ύπνωσης, πρέπει νά συνεχίσει ο φίλος jimjim?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή η ερωτήσεις σχετικά με την ύπνωση είναι πολυάριθμες ..το ίδιο και οι απαντήσεις θα σας παραπέμψω για περισσότερες πληροφορίες στο www.counseling.gr και στην ενότητα Subjects of mental health εκεί θα βρείτε άρθρα για Hypnosis Scripts, Research, UK Hypnotherapy Registers, UK Hypnotherapy Organisations, Hypnosis Journals, UK Counselling, Psychology & Psychotherapy Organisations, UK Medical & Mental Health Organisations, UK Complementary Medicine Organisations, International Organisations, Hypnotic Backgrounds and many other Sites of Interest

Link to comment
Share on other sites

Όλως τυχαίως πρόσεξα ότι έχεις γράψει κι εσύ άρθρο για την ύπνωση...

(http://www.geocities.com/artofwise/Hypnosis.html)

Γιατί δε μας το έλεγες καλέ?! :001almostcry:

Σας είχα ενημερώσει εγώ καλέ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ είναι δυνατόν η Νεφέλη να μην έχει άποψη? και τι άποψη ως συνήθως αντίθετη με την δική μου!

Θα σου απαντήσω με την βαθιά ωριμότητα που με διακρίνει, λέγοντας: :018bleh::018bleh::018bleh:

 

Λοιπόν μην μπερδεύετε τις ταινίες με την πραγματικότητα

[...]

Τώρα αυτά που βλέπουμε σε ταινίες μέσω ύπνωσης να κατευθύνουμε ανθρώπους και τέτοιες αηδίες ? είναι βλακώδης φαντασία αρρωστημένων δημιουργών.

Μάϊστα...

Αν έχουμε νιώσει κάποια πράγματα "στο πετσί μας" ή/και αν έχουμε κάνει εμείς κάποια πράγματα σε άλλους (Αλκιβιάδη, κρύψου! :063laugh: ) πιάνεται για ταινία γιατρέ μου; :018bleh:

 

επιστημονικά δεν υπάρχει ούτε μια έρευνα από το 1880 που να αποδεικνύει τέτοιες ανοησίες.

Επιστημονικά δεν υπάρχει επίσης ούτε μια έρευνα που να αποδεικνύει δεκάδες πράγματα που εμείς εδώ τα έχουμε σαν καθημερινότητα...

Άλλο επιχείρημα; :blblbl:

 

(hint διότι -εξακολουθώ- να μην προλαβαίνω να επιχειρηματολογήσω επαρκώς: αν το υποσυνείδητο θέλει κάτι που το συνειδητό δεν θέλει... Τα πράγματα αντιστρέφονται πολύ εύκολα, μέσω της ύπνωσης :blblbl: )

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ είναι δυνατόν η Νεφέλη να μην έχει άποψη? και τι άποψη ως συνήθως αντίθετη με την δική μου!

Λοιπόν μην μπερδεύετε τις ταινίες με την πραγματικότητα ? δεν είναι κάτι απλό η ύπνωση που μπορώ να το εξηγήσω με λίγες σειρές .. το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις υπάρχει όμως περίπτωση  να μην έχει αποτελέσματα

Αυτό όμως εξαρτάτε από το πόσο καλός είναι ο χειριστής

Τώρα αυτά που βλέπουμε σε ταινίες μέσω ύπνωσης να κατευθύνουμε ανθρώπους και τέτοιες αηδίες ? είναι βλακώδης φαντασία αρρωστημένων δημιουργών .. επιστημονικά δεν υπάρχει ούτε μια έρευνα από το 1880 που να αποδεικνύει τέτοιες ανοησίες .

Δηλαδή το ότι οι πολιτικοί κοιμίζουν με τόση επιτυχία τα πλήθη δεν είναι απόδειξη;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ότι οι πολιτικοί κοιμίζουν με τόση επιτυχία τα πλήθη δεν είναι απόδειξη;

11930[/snapback]

 

Με ποιον τρόπο τα "κοιμίζουν" και σε τί συνίσταται ο συγκεκριμένος "ύπνος";

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή η ερωτήσεις σχετικά με την ύπνωση είναι πολυάριθμες ..το ίδιο και οι απαντήσεις θα σας παραπέμψω για περισσότερες πληροφορίες στο www.counseling.gr και στην ενότητα Subjects of mental health εκεί θα βρείτε άρθρα για Hypnosis Scripts, Research, UK Hypnotherapy Registers, UK Hypnotherapy Organisations, Hypnosis Journals, UK Counselling, Psychology & Psychotherapy Organisations, UK Medical & Mental Health Organisations, UK Complementary Medicine Organisations, International Organisations, Hypnotic Backgrounds and many other Sites of Interest

Το πρόβλημα με όσα sites παραθέτεις είναι ότι είναι μονόπλευρα - ταγμένα υπέρ της ύπνωσης και μάλιστα στα πλαίσια της επαγγελματικής ιατρικής. Φυσικά προωθούν την εμπιστοσύνη στην πρακτική. Δεν θα δεις γιατρούς να λένε το τι κακό μπορείς να κάνεις μ' ένα νυστέρι!

Ο υπνωτισμός όμως έχει και άλλες πλευρές και υπάρχουν και άλλες απόψεις.

Μια επίσκεψη στο http://skepdic.com/hypnosis.html μπορεί να ισορρπήσει τα πράγματα στο νου μας, έχει και χρήσιμα links.

Επίσεις ματιές στα

http://www.hypnosisinmedia.com/Non-Fiction/JosephLapponi/

http://www.oldandsold.com/articles19/soul-8.shtml

για πιο ισορροπημένες απόψεις, δεν βλάπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...