Jump to content

ύπνωση


Recommended Posts

Φυσικά και υπάρχουν σελίδες κατά της συγκεκριμένης τεχνικής ? σε κάθε επιστήμη ισχύει αυτό .. δηλαδή εάν ένας χειρούργος αποτύχει σε μια εγχείριση πρέπει να αποφεύγουμε τα χειρουργεία?.

Η ύπνωση είναι μια και μοναδική το ίδιο και η υπνοθεραπεία, είναι καθαρά για κλινικές περιπτώσεις, αλλά φυσικά υπάρχουν και αρκετοί βλακώδης τσαρλατάνοι στον χώρο που με το ανόητο μυαλό τους θεωρούν ότι είναι και υπνωτιστές.

Για να εφαρμόσεις υπνοθεραπεία πρέπει να είσαι ψυχίατρος, ψυχολόγος, η σύμβουλος, η κάποιος με πανεπιστημιακές σπουδές στην ψυχική υγεία, είναι σαν να λέει κάποιος είμαι χειρούργος αλλά δεν έχω κάνει γενική ιατρική πήρα κατευθείαν ειδικότητα ? λοιπόν οποιοσδήποτε άλλος χωρίς βασική εκπαίδευση στην ψυχική υγεία και λέει ότι εφαρμόζει επαγγελματικά ύπνωση είναι τσαρλατάνος! ?. Από κανένα σοβαρό! site η άρθρο! δεν θα δείτε να κατηγορούν αυτήν την τεχνική

Και αυτά που αναφέρω και προτείνω δεν είναι μονόπλευρα ? είναι επιστημονικά και βασίζονται σε έρευνα!

 

Και κλείνοντας, αρκετοί θα πουν μα και εγώ έχω ασχοληθεί με την ύπνωση ? κτλ

Ύπνωση δεν είναι αυτή η κατάσταση της γαλήνης που αισθάνεται κάποιος και είναι πιο χαλαρωμένος και ήρεμος ? είναι κάτι περισσότερο, για αυτόν τον λόγο προϋποθέτει σπουδές αρκετά χρονοβόρες και δύσκολες!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να συμπληρώσω ακόμα κάτι

Για να εφαρμόσει κάποιος αυτήν την τεχνική πρέπει να είναι απαραίτητα γνώστης της ψυχαναλύσεως, γιατί επεμβαίνει στο υπέρ συνειδητό, να γνωρίζει από ψυχοθεραπεία γνωσιακή - συμπεριφορική η κάποια άλλη μέθοδο γιατί στην υπνωτική κατάσταση με αυτά θα δουλέψει, να έχει οπωσδήποτε έγγραφη άδεια από επίσημο επαγγελματικό σωματείο.

Νομίζω λοιπών ότι μόνο με τα παραπάνω καταλαβαίνουμε ότι ύπνωση δεν είναι μια τεχνική 2 σελίδων που μαθαίνουμε από ένα βιβλίο.

Είναι μια αρκετά δύσκολη χρονοβόρα στην εκμάθηση της, και υπεύθυνη επιστήμη!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν σελίδες κατά της συγκεκριμένης τεχνικής ? σε κάθε επιστήμη ισχύει αυτό .. δηλαδή εάν ένας χειρούργος αποτύχει σε μια εγχείριση πρέπει να αποφεύγουμε τα χειρουργεία?.

....

Και κλείνοντας, αρκετοί θα πουν μα και εγώ έχω ασχοληθεί με την ύπνωση ? κτλ

Ύπνωση δεν είναι αυτή η κατάσταση της γαλήνης που αισθάνεται κάποιος και είναι πιο χαλαρωμένος και ήρεμος ? είναι κάτι περισσότερο, για αυτόν τον λόγο προϋποθέτει σπουδές αρκετά χρονοβόρες και δύσκολες!

...

Νομίζω λοιπών ότι μόνο με τα παραπάνω καταλαβαίνουμε ότι ύπνωση δεν είναι μια τεχνική 2 σελίδων που μαθαίνουμε από ένα βιβλίο.

Είναι μια αρκετά δύσκολη χρονοβόρα στην εκμάθηση της, και υπεύθυνη επιστήμη!

Πράγματι. Γι' αυτό και πριν μπεις στο χειρουργείο πρέπει να ξέρεις τα υπέρ και τα κατά. Οι σελίδες που έστειλα δεν είναι "κατά της συγκεκριμένης τεχνικής" είναι *ισορροπημένες*. Παρουσιάζουν υπερ και κατά.

Το πρόβλημα εντοπίζεται και στο ότι κάποιοι διαβάζοντας 2 σελίδες προσπαθούν να εκμεταλευτούν την "τεχνική" (όχι "επιστήμη" με την έννοια των μαθηματικών) για "ιδιοτελείς" σκοπούς.

Το ότι κάποια πράγματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για κακό μπορεί να μην αλλάζει τη χρησιμότητά τους, όταν όμως αυτό το "κρύβουμε" για να τα προωθήσουμε... υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι δεν το έχουμε εξαντλήσει το θέμα πλήρως, αν εξαιρέσουμε την παράθεση links...

Για παράδειγμα, έχω δύο ωραίες ερωτησούλες (jimjim, κάπου εδώ πιάνεις δουλειά :018bleh: )...

1) Υπνωση=Υπνωτισμός?

2)Μπορεί να υποστεί κάποιος ύπνωση παρά τη θέλησή του?

Link to comment
Share on other sites

1) Υπνωση=Υπνωτισμός?

Πρακτικά "ναι".

 

2)Μπορεί να υποστεί κάποιος ύπνωση παρά τη θέλησή του?

Η σύντομη απάντηση είναι "Ναι". Και παρά τη γνώση του. Αυτή την "πίσω πόρτα" του ανθρώπινου νου εκμεταλλεύονται οι διαφημήσεις και όλοι όσοι ασχολούνται με την "τέχνη" της πειθούς.

Link to comment
Share on other sites

1) Υπνωση=Υπνωτισμός?

Πρακτικά "ναι".

2)Μπορεί να υποστεί κάποιος ύπνωση παρά τη θέλησή του?

Η σύντομη απάντηση είναι "Ναι". Και παρά τη γνώση του. Αυτή την "πίσω πόρτα" του ανθρώπινου νου εκμεταλλεύονται οι διαφημήσεις και όλοι όσοι ασχολούνται με την "τέχνη" της πειθούς.

Μισό λεπτό. Οι διαφημίσεις νομίζω δεν έχουν να κάνουν με την ύπνωση. Κατα αρχάς δεν είναι δυνατόν έτσι απλά σε 10 δεύτερα που βλέπεις μία διαφήμιση να υπνωτιστείς. Και όταν μάλιστα δεν είσαι χαλαρός ή κάτω από συνθήκες για ύπνωση. Συμφωνώ στο ότι περνούν μηνύματα με πλάγια μέσα χρησιμοποιώντας τεχνάσματα, διαφημιστικά τρικ, εικόνες, ήχους και στιχάκια που σου αποτυπώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Οι διαφημίσεις νομίζω δεν έχουν να κάνουν με την ύπνωση. Κατα αρχάς δεν είναι δυνατόν έτσι απλά σε 10 δεύτερα που βλέπεις μία διαφήμιση να υπνωτιστείς. Και όταν μάλιστα δεν είσαι χαλαρός ή κάτω από συνθήκες για ύπνωση. Συμφωνώ στο ότι περνούν μηνύματα με πλάγια μέσα χρησιμοποιώντας τεχνάσματα, διαφημιστικά τρικ, εικόνες, ήχους και στιχάκια που σου αποτυπώνονται.

12044[/snapback]

Δεν έχεις ακούσει για το πείραμα με την κοκα κόλα που έκαναν σε ένα κινηματογράφο?! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ακούσει για το πείραμα με την κοκα κόλα που έκαναν σε ένα κινηματογράφο?! :smilewink:

Ναι και όχι μόνο με την κοκα κόλα αλλά και με άλλα είδη όπως και σκηνές αισθησιακές που είχαν σαν συνέπεια να φεύγεις ερεθισμένος από τον κινηματογράφο ενώ έχεις δει ταινία τρόμου για παράδειγμα.

 

Πιστεύω ότι αυτό όμως δεν είναι ύπνωση γιατί κανείς δεν βρέθηκε υπό συνθήκες ύπνωσης. Είναι απλά μηνυματάκια που δεν τα αντιλαμβάνεσαι γιατί δεν έχεις μάθει ή δεν μπορείς να δουλεύεις σε τέτοιες ταχύτητες προβολής εικόνας. Παρόλα αυτά περνάει υποσυνείδητα και σου δημιουργεί άποψη.

Link to comment
Share on other sites

... Παρόλα αυτά περνάει υποσυνείδητα και σου δημιουργεί άποψη.

12048[/snapback]

Αυτή ακριβώς δεν είναι η ομοιότητα με την τεχνική της ύπνωσης? :)

Link to comment
Share on other sites

... Παρόλα αυτά περνάει υποσυνείδητα και σου δημιουργεί άποψη.

Αυτή ακριβώς δεν είναι η ομοιότητα με την τεχνική της ύπνωσης? :)

Ναι υπάρχει μια ομοιότητα με την ύπνωση αλλά μόνο ως προς το αποτέλεσμα. Η διαδικασία για να φτάσεις σε αυτό είναι μάλλον διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέψτε μου να διαφωνήσω? καμία σχέση η ύπνωση και οι εφαρμογές της με αυτά στην τηλεόραση και κάποια σενάρια στιγμιαίων υποβολών

Link to comment
Share on other sites

Σαφως για να εφαρμοσεις θεραπευτικη υπνωση πρεπει να εχεις διδαχθει και

εξασκηθει αρκετο καιρο και κατα πλειοψηφια η θεραπευτικη υπνωση ασκειται απο ψυχολογους,ψυχιατρους και τα συναφη επαγγελματα

αλλα οι υπνωτιστες δεν ειναι κατα κανονα επιστημονες

Υπαρχουν ατομα που εχουν το χαρισμα να υπνωτιζουν κι αλλα που εχουν διδαχθει και δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι υπνωτιζουν μονο για καλο σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Οι διαφημίσεις νομίζω δεν έχουν να κάνουν με την ύπνωση. Κατα αρχάς δεν είναι δυνατόν έτσι απλά σε 10 δεύτερα που βλέπεις μία διαφήμιση να υπνωτιστείς. Και όταν μάλιστα δεν είσαι χαλαρός ή κάτω από συνθήκες για ύπνωση. Συμφωνώ στο ότι περνούν μηνύματα με πλάγια μέσα χρησιμοποιώντας τεχνάσματα, διαφημιστικά τρικ, εικόνες, ήχους και στιχάκια που σου αποτυπώνονται.

Δεν έχεις ακούσει για το πείραμα με την κοκα κόλα που έκαναν σε ένα

Πράγματι οι διαφημήσεις διαφέρουν, όχι όμως αρκετά. Η ένταση διαφέρει, αλλά έχουν κοινά χαρακτηριστικά με κυριότερο - και ταχύτατα διαδιδόμενο τελευταία - το ότι μερικές διαφημήσεις χρησιμοποιούν "υπνωτιστικά τρυκ" και αρχές του υπνωτισμού για να πετύχουν κάτι πολύ πιο ήπιο (και ύπουλο). Επίσης ο εγκέφαλος φαίνεται να ανταποκρίνεται σε ορισμένες διαφημήσεις όπως θα ανταποκρινόταν σε υπνωτισμό.

Όσο για την Fola Fola και το σινεμά... δεν αποδείχτηκε ποτέ και οι περισσότεροι σήμερα δέχονται ότι πρόκειται για αστικό μύθο της δεκαετίας του 1950.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο εγκέφαλος φαίνεται να ανταποκρίνεται σε ορισμένες διαφημήσεις όπως θα ανταποκρινόταν σε υπνωτισμό.

Πράγματι...

Πολύ πρόσφατα, σε μια συζήτηση με φίλους, κάποιος παραδέχτηκε ότι μερικές φορές, όντας στο super-market, παίρνει από το ράφι κάτι τελείως ασυναίσθητα, χωρίς ουσιαστικά να το χριάζεται ή να το 'λιγουρεύτηκε'... που αργότερα καταλαβαίνει ότι πρόκειται για προϊόν πολυδιαφημισμένο την συγκεκριμμένη εποχή.

Μάλιστα, εντυπωσιάστηκε όταν -πάνω στην συζήτηση- συνειδητοποίησε ότι δεν συμβαίνει σ' όλους αυτό.

 

Η δική μου ερμηνεία είναι ότι αυτές οι εξυπνο-ύπουλα 'χτισμένες υπνωτικά' διαφημίσεις, πιάνουν τόπο στον ανθρώπινο εγκέφαλο, όταν είναι χαλαρωμένος ή/και πολύ κουρασμένος για να παρακολουθήσει σε πιο... 'ξυπνητή' κατάσταση, ώστε να μπορέσει να αντιδράσει στο 'παράγγελμα' (διότι ο εν λόγω φίλος είναι συνήθως πολύ κουρασμένος όταν κάθεται να δει τηλεόραση, άρα πιο δεκτικός από τον θεατή που παρακολουθεί ξεκούραστος και 'φρέσκος')

 

 

Jimjim φιλαράκο μου, σου επιτρέπουμε να διαφωνήσεις όσο θέλεις!

...Αλλά έλα τώρα και πες μου, σαν επαγγελματίας που είσαι, ότι αυτό που τώρα διηγήθηκα που συμβαίνει σε φίλο, δεν έχει σχέση με την ύπνωση! :018bleh: Όχι, πες! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...