Jump to content

Η Χρησιμότητα Της Θρησκείας...;


Recommended Posts

<<...Η λογική απορρίπτει τη θρησκεία ενώ η εμπειρία αποδεικνύει τη χρησιμότητά της...>>

Vauvenargues

 

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρεία... σε αυτό το θέμα τουλάχιστον τείνει να επιβεβαιώνει αυτό που έχεις αρχικά επιλέξει. Βλέπω τι γράφουν οι άθεοι, κάθε μέρα επιβεβαιώνεται η θέση τους πως η θρησκεία είναι άχρηστη. Βλέπω τι γράφουν και οι θρήσκοι, κι αυτωνών επιβεβαιώνεται η θρησκεία τους.

 

Θρυλείται πως, στο νεκροκρέβατο και οι μεν και οι δε κάνουν στροφή 180° αλλά καλύτερα ας μη βασιστούμε σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

Η εμπειρεία... σε αυτό το θέμα τουλάχιστον τείνει να επιβεβαιώνει αυτό που έχεις αρχικά επιλέξει. Βλέπω τι γράφουν οι άθεοι, κάθε μέρα επιβεβαιώνεται η θέση τους πως η θρησκεία είναι άχρηστη. Βλέπω τι γράφουν και οι θρήσκοι, κι αυτωνών επιβεβαιώνεται η θρησκεία τους.

 

Θρυλείται πως, στο νεκροκρέβατο και οι μεν και οι δε κάνουν στροφή 180° αλλά καλύτερα ας μη βασιστούμε σε αυτό.

Γι'αυτό τα λόγια δεν οδηγούν πουθενά ενώ τα γεγονότα και οι πράξεις "μιλούν" χωρίς λόγια.

Η θρησκεία είναι παναθρώπινο φαινόμενο. Αυτό είναι γεγονός. Μπορεί να είναι σε ύφεση ή σε κάποια φάση αλλαγής σήμερα αλλά είναι φαινόμενο που το παρατηρούμε.

Αν έφτασε λοιπόν στις μέρες μας δεν μπορεί παρά να είχε εξελικτική χρησιμότητα (το λιγότερο, παίρνω μια άθεση ή αγνωστικιστική θέση εδώ.)

Και μόνο που τίθεται το ερώτημα "Η Χρησιμότητα Της Θρησκείας...;" σημαίνει πως δεν έχει αυτονόητη απάντηση. Κι αυτό γεγονός.

Σε κανένα ζώο δεν παρατηρήται κάτι παρόμοιο και με καμιά "λογική" δεν μοιάζει να έχει πλεονέκτημα επιβίωσης το να ξεδεύεις χρόνο και να σπαταλάς πόρους για να λατρεύεις ανύπαρκτες θεότητες - αλλά από την άλλη η θρησκεία είναι γεγονός που πάει να πει που δεν μπορεί παρά να δίνει πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, υπάρχουν πολλοί άθεοι που πιστεύουν πως η θρησκεία είναι ένα άχρηστο κατάλοιπο της εξέλιξης - θέση που μου τη σπάει αφάνταστα, μια και, η λογική προέκταση αυτής της πρότασης είναι πως οι θρήσκοι έχουν μείνει πίσω εξελικτικά, άρα, από ευγονικής πλευράς πρέπει να εξαλειφθεί το γονίδιό τους.

Link to comment
Share on other sites

 

Κι όμως, υπάρχουν πολλοί άθεοι που πιστεύουν πως η θρησκεία είναι ένα άχρηστο κατάλοιπο της εξέλιξης - θέση που μου τη σπάει αφάνταστα, μια και, η λογική προέκταση αυτής της πρότασης είναι πως οι θρήσκοι έχουν μείνει πίσω εξελικτικά, άρα, από ευγονικής πλευράς πρέπει να εξαλειφθεί το γονίδιό τους.

Αν δεν καθοριστεί το πώς ακριβώς εξυπηρέτησε εξελικτικά δεν μπορεί να θεωρηθεί άχρηστο κατάλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να διευκρινήσουμε κάτι.

Είμαστε ανίδεοι επί του θέματος. Τα μόνα που ξέρουμε πάνω σε θέματα θρησκείας καλύπτουν, βαριά βαριά,
ένα εύρος περίπου 10.000 ετών. Όσο πιο πίσω πάμε τόσο πιο έντονο φαίνεται να είναι το θρησκευτικό συναίσθημα
και οι θρησκευτικές τελετές. 

Θυμηθείτε το "«Περιοδεύοντας θα συναντήσεις και πόλεις ατείχιστες,. αγράμματες, αβασίλευτες, ακατοίκητες...όμως ανίερη.
και άθεη 
πόλη κανένας δεν είδε ούτε θα δει» που μας έρχεται πακέτο από την Αρχαία Ελλάδα. 

Το θρησκευτικό συναίσθημα αλλάζει μορφή τις τελευταίες χιλιετίες βήμα προς βήμα. Μπορούμε να ξέρουμε πρόκειται
για γραμμική πορεία, ή για κύκλο? Γνωρίζουμε πόσες φορές μπορεί να έχει επαναληφθεί αν είναι κύκλος? Όχι. Απλά..
Υποθέτουμε.. Θέτουμε όρους και αμφιβολίες, διαχωρίζουμε την λατρεία από την θρησκεία και χτίζουμε την δογματική 
και την θρησκειολογία για να αναλύσουμε ό,τι έχουμε στην διάθεσή μας.. 

Homo Sapiens υπάρχει εδώ και κάτι μύρια χρόνια. Για την λατρεία του γνωρίζουμε, απ'έξω απ'έξω τι συνέβαινε τα 
τελευταία 10.000 χρόνια. Δεν ξέρουμε τίποτα.

Η λογική δεν μπορεί να απορρίψει κάτι που δεν μπορεί να αποδείξει. Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να απορρίψει κάτι 
του οποίου δεν έχει γνώση. Και η εμπειρία.. Σίγουρα δεν αποδεικνύει πάντα την χρησιμότητα της θρησκείας. Η θρησκεία

μεγάλωσε τους μεγαλύτερους πολέμιούς της. 

Συνεπώς διαφωνώ με τον τυπά.

 

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

 Βλέπω τι γράφουν οι άθεοι, κάθε μέρα επιβεβαιώνεται η θέση τους πως η θρησκεία είναι άχρηστη. Βλέπω τι γράφουν και οι θρήσκοι, κι αυτωνών επιβεβαιώνεται η θρησκεία τους.

 

Οι άθρησκοι τι λένε...;

 

 

 Μπορεί να είναι σε ύφεση ή σε κάποια φάση αλλαγής σήμερα αλλά είναι φαινόμενο που το παρατηρούμε.

 

Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια έντονη στροφή στην πίστη και... αποστροφή στην θρησκεία.

Άνθρωποι που μέχρι προσφάτως αδιαφορούν παγερά για οτιδήποτε σχετικό με τα Θεία, την θρησκεία, την ζωή μετά κλπ κλπ... Τώρα στρέφονται με μεγάλο ενδιαφέρον στην όποια Θεότητα έχουν μάθει από παιδιά, αλλά ταυτόχρονα γυρνάνε την πλάτη τους στην θρησκεία...

Νομίζω ότι είναι κοινωνικό φαινόμενο/αλλαγή που σύντομα θα έχουμε ολόκληρη την εικόνα του.

 

Άλλωστε, και η ίδια η θρησκεία κοινωνική ανάγκη δεν είναι; Σχετίζεται πραγματικά με αυτή καθ' αυτή την πίστη; 

Link to comment
Share on other sites

Οι άθρησκοι τι λένε...;

 

Οι ποιοι;

 

 

 

Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια έντονη στροφή στην πίστη και... αποστροφή στην θρησκεία.

Άνθρωποι που μέχρι προσφάτως αδιαφορούν παγερά για οτιδήποτε σχετικό με τα Θεία, την θρησκεία, την ζωή μετά κλπ κλπ... Τώρα στρέφονται με μεγάλο ενδιαφέρον στην όποια Θεότητα έχουν μάθει από παιδιά, αλλά ταυτόχρονα γυρνάνε την πλάτη τους στην θρησκεία...

Νομίζω ότι είναι κοινωνικό φαινόμενο/αλλαγή που σύντομα θα έχουμε ολόκληρη την εικόνα του. 

 

Εγώ βλέπω πως τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι τρελαίνονται. Άτομα τα οποία ήταν στα όρια του σταρχιδισμού ξαφνικά ανακαλύπτουν μια αδιαμφισβήτητη (θρησκευτική, πολιτική κλπ.) αλήθεια και την ακολουθούν τυφλά.

 

Για την ακρίβεια, όσο πιο πολύ «ελεύθεροι κι ωραίοι» δήλωναν πριν, τόσο πιο φανατικοί γίνονται σήμερα.

 

(Άσχετο, τώρα που το θυμήθηκα, αυτή η φίρμα «Ελεύθερη κι Ωραία» τι απέγινε; Ποιος άλλος τη θυμάται; )

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτοί οι τρελαμένοι που έχουν Θεό/ούς αλλά δεν έχουν θρησκεία... Σαν εμένα δηλαδή

 

(To δοκίμασα κι εγώ αυτό για 8-9 χρόνια. Χαριτωμένο και χρήσιμο, αλλά μου έκαψε την μισή ψυχή. )

(Τώρα περιμένω να μου κάψει η θρησκεία και την άλλη μισή)

 

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί;

 

"η εμπειρία αποδεικνύει τη χρησιμότητά της"

 

Το κακό με τον πολυθεισμό είναι οτι εκτός αν σου μιλήσει face-to-face ο Θεός σου, δεν ξέρεις ποιός είναι. 

 

Το κακό με τους Αιγόκερους είναι οτι δεν στέκονται σχεδόν ποτέ απέναντι σε κάποιον χωρίς να έχουν στην άκρη της ψυχής τους την επιθυμία να φτάσουν ψηλότερα από αυτόν. 

Στις λίγες περιπτώσεις που τους συμβαίνει καταλήγουν ή να λατρεύουν ή να αντιπαθούν σε τραγικά επίπεδα. 

 

Το κακό με εμένα είναι οτι κατέληξα, με ελάχιστο υπόβαθρο, να προσπαθώ επί χρόνια να γίνω κάτι ανάμεσα σε.. ιερέας και champion του θεού μου, σε έναν παμψυχιστικό, πολυθειστικό κόσμο. 

Χωρίς να έχω τα εργαλεία, τις γνώσεις, την εμπειρία και την φυσική εξουσία να ξεχωρίζω και να απαιτώ να μάθω (και να μαθαίνω) ποιός είναι ποιός. Τραγικό και ψυχοφθόρο.

 

Υ.Γ. Όσον αφορά την μακροπρόθεσμη εξέλιξή μου όπου "το κακό", βάλε "το καλό". Όσον αφορά την γενικότερη φιλοσοφία που ανέπτυξα, όπου "το κακό", βάλε "Κατά μια άποψη, το θέμα"

Link to comment
Share on other sites

 

 Το κακό με τον πολυθεισμό είναι οτι εκτός αν σου μιλήσει face-to-face ο Θεός σου, δεν ξέρεις ποιός είναι. 

 

Έχει σημασία το όνομα...;

 

 

 

 Το κακό με εμένα είναι οτι κατέληξα, με ελάχιστο υπόβαθρο, να προσπαθώ επί χρόνια να γίνω κάτι ανάμεσα σε.. ιερέας και champion του θεού μου

 

...;

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ούτε καταλαβαίνω πως κολλάει αυτό με την αθρησκεία.

Λίγη βοήθεια;

 

Α, θες να μιλήσουμε για σένα δηλαδή. Ε, πες μας.  :cheerful_h4h:

 

Τσου. Εμένα να με αφήσεις κάτω  :018bleh:

 

Με ανέφερα για να σε προλάβω μήπως έλεγες ότι δεν υπάρχουν άθρησκοι.

 

 

...αν και, τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον πάνθρησκη είμαι παρά άθρησκη... άλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία το όνομα...;

 

 

 

...;

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ούτε καταλαβαίνω πως κολλάει αυτό με την αθρησκεία.

Λίγη βοήθεια;

 

 

Τσου. Εμένα να με αφήσεις κάτω  :018bleh:

 

Με ανέφερα για να σε προλάβω μήπως έλεγες ότι δεν υπάρχουν άθρησκοι.

 

 

...αν και, τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον πάνθρησκη είμαι παρά άθρησκη... άλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

 

Δεν υπάρχουν άθρησκοι

"Έχει σημασία το όνομα...;" ή η ταμπέλα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...