Jump to content

Η Χρησιμότητα Της Θρησκείας...;


Recommended Posts

Έχει σημασία το όνομα...;

 

Ουυ. 

..

Ουυυυυυυ. 

 

Δεν θα θίξω καθόλου θεολογία, επικλητική, προστασία, σεβασμό, θεογνωσία, αυτογνωσία κτλ, θα πω απλά το εξής. 

Αν αύριο έβγαινε ο Θεός των Εβραίων, ο Θεός των Ορθοδόξων, ο Θεός των Καθολικών, ο Θεός των προτεσταντών,

ο Θεός του Ισλάμ, ο Θεός των Αγγλικανών και ο Θεός των Αμερικανικών "αιρέσεων" (κτλ) και έλεγαν/ε δημόσια το όνομα του(ς),

μέσα στην επόμενη βδομάδα θα είχε ξεκινήσει η μεγαλύτερη αιματοχυσία, ή η μεγαλύτερη ειρήνη της ανθρωπότητας 

όπως την γνωρίζουμε. 

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

Μίλησες για πολυθεϊσμό και όχι για διαφορετικές θρησκείες.

 

Επίσης, μιλάμε για την αθρησκεία και όχι για το τσακωμό που ξεκινάνε διαρκώς οι θρήσκοι μεταξύ τους, για διάφορους (συνήθως ηλίθιους) λόγους.

 

~~~

 

Ούτι, γιατί λες ότι δεν υπάρχουν άθρησκοι;

Link to comment
Share on other sites

 

Μίλησες για πολυθεϊσμό και όχι για διαφορετικές θρησκείες.

 

Δεν μπορείς να ξέρεις αν έχεις πολυθεισμό ή μονοθεισμό αν δεν ξέρεις το όνομα του θεού σου. 

Δεν μπορείς να ξέρεις αν μια θρησκεία είναι (Στον πυρήνα της) διαφορετική από μια άλλη, αν δεν 

ξέρουν τα ονόματα του θεού τους.

 

 

Επίσης, μιλάμε για την αθρησκεία

 

Η Αθρησκεία έρχεται όταν θεωρείς οτι το κύριο σώμα των πιστών μιας θεότητας δεν κάνει σωστά 

την δουλειά του, όταν το δόγμα τους δεν ταιριάζει με την δική σου κοσμοθεωρία, ή όταν οι πρακτικές

τους δεν συνάδουν με την λογική/ηθική/οπτική σου. 

 

Και εκεί όμως τα πάντα είναι το όνομα. 

 

 

όχι για το τσακωμό που ξεκινάνε διαρκώς οι θρήσκοι μεταξύ τους, για διάφορους (συνήθως ηλίθιους) λόγους.

 

Οι ανθρώπινες μάζες πάντα καλλιεργούν μέσα τους άτομα με σημαντικούς βαθμούς ηλιθιότητας, ειδικά όταν διδάσκουν με απόλυτη σιγουριά

αλήθειες, για πράγματα που δεν ξέρουν. Ένα από τα πράγματα που δεν ξέρουν σήμερα οι "θρήσκοι" είναι το όνομα του Θεού της Θρησκείας τους. 

 

Δες, πχ, τους Εβραίους, που ξεκίνησαν την μεγαλύτερη θρησκευτική πυρκαγιά από τότε που ξέρουμε την ιστορία. Δεν ήξεραν ποιός -ποιός ακριβώς-

είναι ο Θεός τους. Δεν είχαν ιδέα. Δεν ήξεραν τι πρέσβευε, δεν ήξεραν ποιά ήταν η οικογένειά του, δεν ήξεραν από που ξεφύτρωσε. Οι μεγαλύτερες

θρησκευτικές διαμάχες έγιναν ανάμεσα σε δύο παρακλάδια/συνεχιστές/αιρέσεις του Εβραικού Γιαχβισμού, που δεν ΉΞΕΡΑΝ το όνομα του Θεού 

τους. Δεν ήξεραν το όνομα του Θεού των προφητών τους.. Δεν ήξεραν για ποιόν πολεμούσαν και δεν ξέρουν για ποιόν τσακώνονται σήμερα.. 

 

Και δεν είναι απλά ένα Όνομα, όταν αυτό το όνομα περιέχει την γενεαλογία, την ατζέντα, τους στόχους, την ηθική, και την αποδοχή (η μη) του Θεού.

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μπορείς να ξέρεις αν μια θρησκεία είναι (Στον πυρήνα της) διαφορετική από μια άλλη

 

ΟΛΕΣ οι θρησκείες στον πυρήνα τους είναι ίδιες. Το γύρω-γύρω είναι που αλλάζει.

 

...Κατά τ' άλλα που έγραψες, διακρίνω μια πολύ έντονη προσκόλληση στο όνομα του/ης/ων Θεού/ας/ων... Γιατί αυτό; Τι είναι το ΤΟΣΟ σημαντικό σ'ένα όνομα;

Link to comment
Share on other sites

 

...Κατά τ' άλλα που έγραψες, διακρίνω μια πολύ έντονη προσκόλληση στο όνομα του/ης/ων Θεού/ας/ων... Γιατί αυτό; Τι είναι το ΤΟΣΟ σημαντικό σ'ένα όνομα;

 

Eπειδή για αυτό συζητάμε τώρα :P

 

Αν θέλεις μια πιο λάιτ, προσωπική μου άποψη, δεν έχω κανένα θεωρητικό θέμα με τον πολυθεισμό και την αθρησκεία. 

(αν και όταν πολλοί λατρεύουν το ίδιο πράγμα είναι κοινωνικό αναμενόμενο να οργανώθούν). Επίσης δεν έχω ιδιαίτερο 

θέμα με τα ονόματα των θεών, έχω καταπιεί οτι άνετα μπορεί να είναι τόσο "απλωμένες" έννοιες/υπάρξεις που να μην 

επιδέχονται ονόματα. Ούτως ή άλλως προσωπικά τις/την βιώνω εκ του αποτελέσματος.

 

 

και άλλοι ένα όνομα που θα τους χαρακτηρίσει...

 

Αλλά από την άλλη, αν τα πράγματα δεν είναι έτσι, και οι θεοί ακόμα έχουν προσωπικά ονόματα (και οι δαήμονες ακόμα

αποτελούν την γέφυρα μεταξύ ανθρώπων και θεών) {το "ακόμα" δεν είναι -τόσο- ιστορικό}, θα ήθελα να ξέρω τα ονόματα 

αυτών προς τους οποίους νιώθω αφοσίωση. 

 

 

ΟΛΕΣ οι θρησκείες στον πυρήνα τους είναι ίδιες. Το γύρω-γύρω είναι που αλλάζει

 

Αν το δεις φιλοσοφικά ναι. Αν το δεις με τους θεούς σαν απολύτως πραγματικές υπάρξεις, και με τις παραδόσεις που κουβαλάει

η κάθε θρησκεία ως ρεαλιστικές/θεόσταλτες, έτσι κι έτσι.

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

Κάθε άνθρωπος αναζητά αυτό που του λείπει περισσότερο. Άλλοι αναζητούν την ελευθερία και άλλοι ένα όνομα που θα τους χαρακτηρίσει...

Ίσως το ένα περνά από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ βλέπω πως τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι τρελαίνονται.Άτομα τα οποία ήταν στα όρια του σταρχιδισμού ξαφνικά ανακαλύπτουν μια αδιαμφισβήτητη (θρησκευτική, πολιτική κλπ.) αλήθεια και την ακολουθούν τυφλά.

 

Για την ακρίβεια, όσο πιο πολύ «ελεύθεροι κι ωραίοι» δήλωναν πριν, τόσο πιο φανατικοί γίνονται σήμερα.

Πέρα από την γενικευμένη τρέλα που σωστά ανέφερες,νομίζω ότι είναι και μια συντριπτική τάση να γραπωθεί ο καθένας απ' όπου μπορεί. Νιώθει τόσο πιεσμένος που δεν έχει το κουράγιο και το χρόνο για να εξετάσει και να διακρίνει που επενδύει τις ελπίδες του μέσα στο θολό τοπίο. Αναπόφευκτα πέφτει σε παγίδες και ακολουθεί τις υποδείξεις άλλων αντί για τον δικό του δρόμο.

Όταν θέλει να σχετίζεται κάποιος με κάτι που φέρεται να έχει αξία ζωής αλλά.. δεν θέλει ΄να σπαταλήσει και ιδιαίτερο κόπο για να το ψάξει αρκούμενος να τακτοποιηθεί σε αυτό(πίστη,αφοσίωση σε ιδέα που υπόσχεται κ.λ.π.),είναι εύκολο να γίνει ακόλουθος(φανατικός ή μη).

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

 

Eπειδή για αυτό συζητάμε τώρα :P

[...]

Αλλά από την άλλη, αν τα πράγματα δεν είναι έτσι, και οι θεοί ακόμα έχουν προσωπικά ονόματα (και οι δαήμονες ακόμα

αποτελούν την γέφυρα μεταξύ ανθρώπων και θεών) {το "ακόμα" δεν είναι -τόσο- ιστορικό}, θα ήθελα να ξέρω τα ονόματα

αυτών προς τους οποίους νιώθω αφοσίωση.

 

Φάσκεις και αντιφάσκεις  :)

 

1) Δεν έθιξα θέμα ονόματος, εσύ το έκανες αυτό.

 

2) ΓΙΑΤΙ να έχουν ονόματα οι Θεοί;...

 

3) Αν θέλεις να το μπλέξουμε καλά-καλά το πράμα ( :insane: ) ονόματα έχουν μονάχα οι δημιουργημένοι από τους ανθρώπους Θεοί. Αλλά, ποιός νοιάζεται γι'αυτούς;

 

 

 

 Αν το δεις με τους θεούς σαν απολύτως πραγματικές υπάρξεις, και με τις παραδόσεις που κουβαλάει η κάθε θρησκεία ως ρεαλιστικές/θεόσταλτες, έτσι κι έτσι.

 

Γιατί να το δω έτσι, τόσο ανθρωποκεντρικά;

 

 

Πέρα από την γενικευμένη τρέλα που σωστά ανέφερες,νομίζω ότι είναι και μια συντριπτική τάση να γραπωθεί ο καθένας απ' όπου μπορεί. Νιώθει τόσο πιεσμένος που δεν έχει το κουράγιο και το χρόνο για να εξετάσει και να διακρίνει που επενδύει τις ελπίδες του μέσα στο θολό τοπίο. ...(κλπ)

 

Ναι, αυτό είναι μια πραγματικότητα, ειδικά τα τελευταία 4-5 χρόνια που η κρίση έχει "γονατίσει" πολύ κόσμο... και, ως γνωστόν, ο άνθρωπος θυμάται τον Θεό όταν περνάει ζόρια.

Αλλά όταν ανέφερα "τον τελευταίο καιρό" εννοούσα εδώ και περίπου 8-10 χρόνια... Πολύ πριν "χτυπήσει" η ανασφάλεια της κρίσης, δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

...ως γνωστόν, ο άνθρωπος θυμάται τον Θεό όταν περνάει ζόρια.

Αλλά όταν ανέφερα "τον τελευταίο καιρό" εννοούσα εδώ και περίπου 8-10 χρόνια... Πολύ πριν "χτυπήσει" η ανασφάλεια της κρίσης, δηλαδή.

Δεν είναι ο "Θεός" αυτό που θυμάται "όταν περνάει ζόρια" αλλά κάποιον/κάτι/οτιδήποτε ΄που θα μπορούσε να τον βοηθήσει

Όπως θα έλεγε κι ο Εκκλησιαστής αν ήξερε από καθρέφτες... καιρός για να μην κοιτάζεις τον καθρέφτη και καιρός να κοιτάζεις τον καθρέφτη...

Link to comment
Share on other sites

θρησκεία,η : αποδεδειγμένη μέθοδος χειραγώγησης παλαιόθεν. Εξάσκησε το μάρκετινγκ πριν ακόμα αυτό μελετηθεί και τεκμηριωθεί επιστημονικά, αξιοποίησε με ταλέντο βιρτουόζου ανθρώπινες αδυναμίες μετατρέποντας την δύναμη σε τύψη, μονοπώλησε ύποπτα κάθε έννοια πίστης. 'Έκτοτε εκατομμύρια μετανοούντων συνωστίζονται έμπροσθεν ειδώλων αναζητώντας αυτό που με απλές ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης θα μπορούσαν άνετα να αναζητήσουν εντός τους..

Link to comment
Share on other sites

θρησκεία,η : αποδεδειγμένη μέθοδος χειραγώγησης παλαιόθεν. Εξάσκησε το μάρκετινγκ πριν ακόμα αυτό μελετηθεί και τεκμηριωθεί επιστημονικά, αξιοποίησε με ταλέντο βιρτουόζου ανθρώπινες αδυναμίες μετατρέποντας την δύναμη σε τύψη, μονοπώλησε ύποπτα κάθε έννοια πίστης. 'Έκτοτε εκατομμύρια μετανοούντων συνωστίζονται έμπροσθεν ειδώλων αναζητώντας αυτό που με απλές ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης θα μπορούσαν άνετα να αναζητήσουν εντός τους..

 

Το ισοπέδωσες!  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι πιθανές σκοπιές που μπορούμε να εξετάσουμε;

 

Η θρησκεία ως μέσο εξήγησης ανεξήγητων φαινομένων;

Η θρησκεία ως μέσο ψυχολογικής στήριξης; (η αίσθηση του "ανήκειν" είναι πολύ δυνατός λόγος)

Η θρησκεία ως μέσο αυτοβελτίωσης;

Η θρησκεία ως μέσο χειραγώγησης των μαζών; (Αυτό το "εγώ ξέρω την αλήθεια και ο θεός μου είναι καλύτερος από τους άλλους" ελέγχει πολύ άνετα τις μάζες)

 

Τι άλλο μπορούμε να προσθέσουμε; Τι έχουμε πραγματικά αναλύσει ως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...