Jump to content

Μετριοφροσύνη


Recommended Posts

<<...Αν και η μετριοφροσύνη είναι φυσιολογική για έναν ενήλικο,

δεν είναι φυσιολογική για ένα παιδί.

Η μετριοφροσύνη αρχίζει με τη γνώση του Κακού...>>

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ, Γαλλοελβετός φιλόσοφος

 

 

Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είσαι εκτός θέματος  :018bleh:

 

Αλλά, καλά εσύ... Δεν έχει κανείς άλλος κάποιο σχόλιο πάνω σ'αυτό το θέμα...;  :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε συ, παρατηρώ το μικρό και δεν μπορώ να καταλάβω πως στην ευχή το έπιασε έτσι ο (αγαπητός γενικά) μουσικοσυνθέτης.

 

Η μετριοφροσύνη στα παιδιά είναι, όχι μόνο άχρηστη, αλλά είναι και ανασταλτικός παράγοντας. Όταν η παιδική ηλικία είναι εκείνη στην οποία επεκτείνεις τις δυνατότητές σου, το να μετριάσεις τις προσδοκίες σου σε εμποδίζει από το να προσπαθήσεις να επεκταθείς, να καταφέρεις περισσότερα. Ακόμα κι η άγνοια κινδύνου που έχει η παιδική ηλικία, εξυπηρετεί αυτό το σκοπό.

 

Το παιδί πρέπει να πιστεύει πως θα τα καταφέρει ώστε να τα καταφέρει.

 

Από την άλλη, η μετριοφροσύνη δεν μπορώ να πω πως είναι αρετή. Δεν την έχω δει ποτέ να λειτουργεί ως τέτοια. Γενικώς ισχύει το «λέγε καλά πράγματα για τον εαυτό σου. Όταν θα σε θυμούνται, θα θυμούνται τα καλά λόγια αλλά δε θα θυμούνται ποιος τα έχει πει». Χαζό. Ηλίθιο. Αλλά το έχω δει να συμβαίνει. Οι πομπώδεις κι οι φανφαρόνοι τύποι πάνε μπροστά.

 

Αν τώρα με τη μετριοφροσύνη εννοούμε το να ξέρεις ποιο στόχο μπορείς να καταφέρεις και ποιον όχι... Αυτό, ναι, είναι ένα είδος σοφίας.

Link to comment
Share on other sites

 Αν τώρα με τη μετριοφροσύνη εννοούμε το να ξέρεις ποιο στόχο μπορείς να καταφέρεις και ποιον όχι... Αυτό, ναι, είναι ένα είδος σοφίας.

 

ΑΥΤΟ είναι μετριοφροσύνη και όχι το να "μετριάσεις τις προσδοκίες σου" όπως είπες νωρίτερα.

 

 

 Το παιδί πρέπει να πιστεύει πως θα τα καταφέρει ώστε να τα καταφέρει.

 

Φυσικά. Εξαρτάται όμως και το τι πιστεύει ότι μπορεί να καταφέρει.

Όταν, ας πούμε, ένας πιτσιρικάς 4 ετών βάζει μια κόκκινη εσάρπα της μαμάς του σαν μπέρτα του superman και πάει να πηδήξει από το μπαλκόνι του 3ου ορόφου, διότι πιστεύει ότι μπορεί να πετάξει (πραγματικό γεγονός!), τότε αυτό είναι πρόβλημα σοβαρό, άκρως επικίνδυνο και πρέπει να κοπεί άμεσα αυτή η... αυτοπεποίθηση στις ικανότητές του.

 

Κάπου εκεί δεν ξεκινά "η γνώση του κακού" (δλδ: "αν πέσω από τον τρίτο όροφο, δεν θα πετάξω, αλλά θα σκάσω σαν καρπούζι κάτω") και συνεπώς η μετριοφροσύνη (γνώση των δυνατοτήτων)...;  

 

 

 Γενικώς ισχύει το «λέγε καλά πράγματα για τον εαυτό σου. Όταν θα σε θυμούνται, θα θυμούνται τα καλά λόγια αλλά δε θα θυμούνται ποιος τα έχει πει». Χαζό. Ηλίθιο. Αλλά το έχω δει να συμβαίνει. Οι πομπώδεις κι οι φανφαρόνοι τύποι πάνε μπροστά.

 

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως και διαγωνίως άμα λάχει. Οι πομπώδεις τύποι ίσως φαινομενικά να "πάνε μπροστά", αλλά είναι για λίγο. Τελικά κάπου θα φρακάρουν. Είναι ακριβώς όπως με τον μύθο του λαγού και της χελώνας.

Δεν ξέρω σε τι κύκλους κυκλοφορείς στην καθημερινότητά σου και πως γίνεται να βλέπεις αυτό ως πραγματικότητα, μα αυτό που βλέπω εγώ στην καθημερινότητά μου είναι ακριβώς αυτό που μόλις ανέφερα: η φανφάρα έχει ημερομηνία λήξης... και είναι άσχημη.

Link to comment
Share on other sites

Κωστόπουλος

 

Φαλίρισε & Έμεινε άφραγος

 

Που θέλεις να καταλήξεις; Επειδή τον δείχνει η τηλεόραση δε σημαίνει ότι πάει και μπροστά! Τόσα που χρωστάει δε θα ξεχρεώσει ποτέ όσες εκπομπές και να κάνει... 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φωτογραφία φέρεται να έχει τραβηχτεί *μετά* τη χρεωκοπία του, όσο είναι "άφραγκος".

 

Ξέρω πολύ κόσμο που θα ήθελε να είναι... άφραγκος σαν τον Κωστόπουλο.

 

Άφραγκος δηλώνει κι ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος. Καθώς μπαίνει στην Porsche Cayenne του.

 

Για να μην πούμε για τον τρίτο της παρέας, το Θέμο Αναστασιάδη, ο οποίος αναγκάστηκε, ο καημένος, να μετακομίσει με την οικογένειά του στην Ελβετία επειδή δεχόταν απειλές ενάντια στη ζωή του.

 

Μιλάμε τώρα για ανθρώπους που μεσουρανούν πάνω από 25 χρόνια. Κι αυτή είναι - υποτίθεται - η πτώση τους.

 

Μπορώ να φέρω κι άλλα παραδείγματα. Που δεν είχαν ποτέ πτώση. Να, ας πούμε, μερικά από τα αξιότερα τέκνα της Ελλάδος, μεταξύ τους εις Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Η φωτό έχει ληφθεί πάνω από 25 χρόνια πριν. Το μόνο κακό που συνέβη σε κάποιον από αυτούς, έκτοτε, είναι πως ένας από αυτούς πέθανε.

 

papoulias_stai_lianis_liani_livanos_01.j

Link to comment
Share on other sites

Από πότε φέρνουν τα λεφτά την ευτυχία; Έχεις καθόλου υπ' όψη σου το τι συμβαίνει στις προσωπικές τους ζωές; 

 

Ειδικά για τον Κωστόπουλο (επειδή τυγχάνει να γνωρίζουμε την Μπαλατσινού -τον πατέρα της, για την ακρίβεια), μπορώ να σου εγγυηθώ ότι ΔΕΝ είναι ευτυχισμένος, κι ας έχει όσα λεφτά μπορεί να βάλει ο νους σου. Τα χάλια του έχει... 

 

Όσο για τους υπόλοιπους, επαναλαμβάνω εσκεμμένα: Από πότε φέρνουν τα λεφτά την ευτυχία; Έχεις καθόλου υπ' όψη σου το τι συμβαίνει στις προσωπικές τους ζωές;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα μου μετακινείς το τέρμα. Για ευτυχία μιλούσαμε; Ή για επίτευξη στόχων; Μιλάμε για άτομα τα οποία έχουν επιτύχει επαγγελματικά, έχουν βγάλει λεφτά και γενικότερα έχουν πετύχει τους στόχους τους, οπότε πλασάρονται ως role models. Το αν είναι ευτυχισμένοι ή όχι πότε μπήκε στο λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

<<...Αν και η μετριοφροσύνη είναι φυσιολογική για έναν ενήλικο,

δεν είναι φυσιολογική για ένα παιδί.

Η μετριοφροσύνη αρχίζει με τη γνώση του Κακού...>>

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ, Γαλλοελβετός φιλόσοφος

 

 

Σχόλια;

Η μετριοφροσύνη ξεκινά από την έμφυτη (πρακτικά) τάση μας να υπερτιμούμε τον εαυτό μας.

Επειδή τα παιδιά - ως χωρίς πείρα και ως εξαρτώμενα - δεν έχουν την αυτοπεποίθηση που καλό είναι να έχουν για να αναπεξέλθουν στις προκλήσεις που ήδη συναντούν είναι καλή στρατηγητή να τους ενισχυθεί (εις βάρος της μετριοφροσύνης) αυτό που δεν έχουν σε επάρκεια.

 

Μετριο-φροσύνη = με μέτρο (ανάλογα με τις ανάγκες) + φρένα (μυαλό/νους)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα μου μετακινείς το τέρμα. Για ευτυχία μιλούσαμε; Ή για επίτευξη στόχων; 

 

Χμμμ... για να δούμε:

 

 Γενικώς ισχύει το «λέγε καλά πράγματα για τον εαυτό σου. Όταν θα σε θυμούνται, θα θυμούνται τα καλά λόγια αλλά δε θα θυμούνται ποιος τα έχει πει». Χαζό. Ηλίθιο. Αλλά το έχω δει να συμβαίνει. Οι πομπώδεις κι οι φανφαρόνοι τύποι πάνε μπροστά.

 

 Μιλάμε για άτομα τα οποία έχουν επιτύχει επαγγελματικά, έχουν βγάλει λεφτά και γενικότερα έχουν πετύχει τους στόχους τους, οπότε πλασάρονται ως role models. Το αν είναι ευτυχισμένοι ή όχι πότε μπήκε στο λογαριασμό;

 

Όταν θέτουμε στόχους, η πραγματική μας επιθυμία είναι η ευτυχία. Αλλιώς, γιατί να θέσουμε στόχους;

Εάν, λοιπόν, τελικά καταφέρουμε μεν αυτό για το οποίο εργαζόμασταν (να βγάλουμε λεφτά ή να γίνουμε διάσημοι ή ή ή...) αλλά ΔΕΝ έρχεται η ευτυχία... τότε γιατί να θεωρήσουμε ότι ο στόχος επετεύχθη...;

 

...Η ευτυχία είναι εξ' αρχής στον λογαριασμό, καλέ μου Τραγούλη  :wink_anim:

 

 

 Μετριο-φροσύνη = με μέτρο (ανάλογα με τις ανάγκες) + φρένα (μυαλό/νους)

 

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέτουμε στόχους, η πραγματική μας επιθυμία είναι η ευτυχία. Αλλιώς, γιατί να θέσουμε στόχους;

 

Παραποιείς τα λεγόμενά μου. Είμαι σαφής: πάνε μπροστά και πετυχαίνουν τους στόχους τους. Η επιτυχία είναι κοινωνικά αναγνωρίσιμη σε ό,τι αφορά τους στόχους, speak for yourself που λένε κι οι Αραουκάνοι της Χιλής. Αυτοί που ανέφερα (κι άλλοι τόσοι που θα μπορούσα να αναφέρω) αυτό είχαν βάλει στόχο και την προσωπική ευτυχία την είχαν αφήσει απ' έξω. Δεν πιστεύω τώρα να θεωρείς πως τυπάκια σαν το Θέμο και τον Κωστόπουλο έχουν το απαραίτητο βάθος για να σκεφτούν την ευτυχία. Αυτά θέλανε να πετύχουν, αυτά πέτυχαν.

 

Κάθε άνθρωπος, έλκει στη ζωή του αυτό που πραγματικά θέλει.

 

Γι'αυτό είμαι βέβαιος, αυτό στο οποίο δεν έχω καταλήξει είναι το πόσες είναι οι εξαιρέσεις στον παραπάνω κανόνα. Και, πρόσεξε: άλλο «βάζω για στόχο την ευτυχία» κι άλλο το «βάζω για στόχο αυτά που πιστεύω πως θα μου φέρουν την ευτυχία». Αγνοώντας αυτήν τη διάκριση, το 80% των ανθρώπων βάζει για στόχο το δεύτερο. Οι άλλοι, απλώς κάνουν αυτό το οποίο τους κάνει ευτυχισμένους.

 

Απ' αυτήν την πλευρά, οι προηγούμενοι ναι, πέτυχαν, ο δε Κωστόπουλος το αποζητούσε αυτό στο οποίο εξελίχθηκε και σιγά μη στεναχωρηθώ γι'αυτόν τον κερατά που κοιμάται όπως έστρωσε στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...