Jump to content

Ο Μήνας Γεννήσεως Επηρεάζει Την Υγεία Μας


Recommended Posts

Σύμφωνα με μια μελέτη του πανεπιστημίου της Columbia, τα προβλήματα υγείας φαίνεται να σχετίζονται με το μήνα γεννήσεώς μας.

 

Έτσι λοιπόν, οι γεννημένοι τον Ιανουάριο (π.χ. η αφεντιά μου) παρουσιάζουν αυξημένη πιθανότητα υπέρτασης ή καρδιομυοπάθειας).

 

Περισσότερα στο σύνδεσμο της μελέτης (παραπάνω, αγγλικά), ή στο άρθρο (παρακάτω, γαλλικά).

 

http://sante.lefigaro.fr/actualite/2015/06/19/23865-votre-mois-naissance-decide-peu-votre-sante

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με μια μελέτη του πανεπιστημίου της Columbia, τα προβλήματα υγείας φαίνεται να σχετίζονται με το μήνα γεννήσεώς μας.

 

Έτσι λοιπόν, οι γεννημένοι τον Ιανουάριο (π.χ. η αφεντιά μου) παρουσιάζουν αυξημένη πιθανότητα υπέρτασης ή καρδιομυοπάθειας).

 

Περισσότερα στο σύνδεσμο της μελέτης (παραπάνω, αγγλικά), ή στο άρθρο (παρακάτω, γαλλικά).

 

http://sante.lefigaro.fr/actualite/2015/06/19/23865-votre-mois-naissance-decide-peu-votre-sante

Λογικό είναι. Ειδικά τους γεννημένους το χειμώνα κάνει μήνες να τους δει ο ήλιος πχ (και μάλιστα στις περιοχές της έρευνας) - και σίγουρα όσους βλέπει ο ήλιος νωρίς δεν θα έχουν ίσως τα προβλήματα των προηγούμενων αλλά θα έχουν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για εμένα πάντως έπεσε εντελώς έξω.
Ο καιρός που επικρατεί τους πρώτους μήνες της ζωής ενός βρέφους, πιθανόν μπορεί να επηρεάσει την υγεία του, αλλά υπάρχουν πολλοί πιο σημαντικοί παράγοντες που θα παίξουν τον ρόλο τους.
Από την άλλη βέβαια, ο Ιπποκράτης έλεγε πως ο γιατρός που δεν γνωρίζει αστρολογία, δεν θα έπρεπε να είναι γιατρός... Και η ιατρική αστρολογία έχει επιδείξει εντυπωσιακές ιατρικές προγνώσεις... Χμμ…

 

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...