Jump to content

Η Ανθρωπική Αρχή


Recommended Posts

.

 

Παλαιότερα, ως ύλη ορίζαμε οτιδήποτε έχει μάζα.

Τώρα όμως, εάν θέλεις να φέρεις έναν Φυσικό σε αμηχανία, ζήτα του να σου ορίσει τι είναι ύλη. Γιατί; Διότι δεν υπάρχει πλέον όρος για την ύλη. Με τα νεότερα ευρήματα/παρατηρήσεις της Φυσικής επιστήμης, η ύλη είναι άλλο ένα αόριστο «κάτι».

 

Το σίγουρο όμως είναι ότι χρειάζεται η συνεργασία τουλάχιστον 2 μορφών ενέργειας, για να αρχίσουμε να μιλάμε για ύλη. Άρα, ένας... συγκαταβατικός όρος για την ύλη, θα ήταν πως είναι ο συνδυασμός 2 ή και περισσότερων μορφών ενέργειας.

 

Συνεπώς, εκείνο το: <<Η ύλη είναι εγκλωβισμένη μορφή ενέργειας που φαίνεται να υπακούει στην "ελεύθερη">>, νομίζω ότι δεν μπορώ να το δεχτώ. :rose:

 

 

Και πάλι σύμφωνα με την σύγχρονη Φυσική, δεν υπάρχει «πριν» και «μετά». Υπάρχει μόνο «τώρα».

 

 

Το ότι δεν μπορούμε πάντα αντιληφθούμε την αλλαγή, δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει.

 

~~~

 

 

 

<<οι παρατηρήσεις του φυσικού κόσμου πρέπει να είναι συμβατές με τη μορφή ζωής που μπορεί να τις παρατηρεί>>

 

Του φυσικού κόσμου, λοιπόν.

Άρα, θα μπορούσαμε να πούμε πως, οτιδήποτε δεν αντιλαμβανόμαστε, ίσως υπάρχει πέραν του φυσικού κόσμου... σωστά;

Κι αν ναι, τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

.

 

Να μου δώσεις πηγές για αυτά που λες για την ύλη σε παρακαλώ :)

 

Επίσης όπως είπε ο Αρχάγγελος:

 

 

 
Εκεί βέβαια ο παρατηρητής δεν είναι ο άνθρωπος, αλλά το όργανο μέτρησης.

Οπότε αν δεν υπάρχει όργανο μέτρησης δεν υπάρχει ορισμός.

Οπότε ο φυσικός κόσμος είναι ότι ορίζουμε εμείς, οπότε λογικό είναι να μην περιλαμβάνει αυτά που δεν ανιχνεύουμε.

 

ΥΓ.

Υπάρχει μεν μια ταυτόχρονη συνύπαρξη όλων των πραγματικοτήτων, αλλά επικεντρωνόμαστε στη διάσταση που υπάρχουμε εμείς, και το παρελθόν και το μέλλον απλοϊκά θεωρούνται κάτι διαφορετικό, για την εύκολη επεξήγηση της ροής των γεγονότων.

:Ρ 

Link to comment
Share on other sites

 

<<οι παρατηρήσεις του φυσικού κόσμου πρέπει να είναι συμβατές με τη μορφή ζωής που μπορεί να τις παρατηρεί>>

Του φυσικού κόσμου, λοιπόν.

Άρα, θα μπορούσαμε να πούμε πως, οτιδήποτε δεν αντιλαμβανόμαστε, ίσως υπάρχει πέραν του φυσικού κόσμου... σωστά;

Κι αν ναι, τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει στο δικό σου μυαλό, θα βοηθούσε αν μου το έλεγες :)

 

Παράλληλα σύμπαντα, παράλληλες διαστάσεις, κόσμοι μέσα σε κόσμους… διαλέχτε! Χαχαχα…

 

Από την άλλη στο δικό μου μυαλό η αρχική τοποθέτηση δεν ισχύει. Για εμένα, οτιδήποτε δεν αντιλαμβανόμαστε, μπορεί να συνεχίσει να υπάρχει στον φυσικό κόσμο. Αποδέχομαι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν είμαι σε θέση να αντιληφθώ.

 

Αντιλαμβάνεσαι πολύ περισσότερα απ’ όσα νομίζεις. Δεν είναι μόνο ο συνειδητός νους δέκτης του κόσμου.

 

Επίσης, διαφωνώ και με την τοποθέτηση της αρχής. Έχουμε παρατηρήσει π.χ ότι σε πολύ χαμηλά βάθη της θάλασσας το οξυγόνο είναι πολύ χαμηλό. Είναι μία παρατήρηση που δεν είναι συμβατή με τη ζωή μας. Εκεί βέβαια ο παρατηρητής δεν είναι ο άνθρωπος, αλλά το όργανο μέτρησης. Η παρατήρηση από μεριάς του ανθρώπου γίνεται στο όργανο μέτρησης, κάτι συμβατό με τη ζωή του.

 

…Εδώ κάτι δεν καταλαβαίνω…

 

Να μου δώσεις πηγές για αυτά που λες για την ύλη σε παρακαλώ :)

 

Βάλε στο Google «τι είναι η ύλη» και διάλεξε! Όλοι τα ίδια λένε :) Προσωπικά, προτίμησα την Wikipedia διότι τα λέει πιο απλά.

 

.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Βάλε στο Google «τι είναι η ύλη» και διάλεξε! Όλοι τα ίδια λένε :) Προσωπικά, προτίμησα την Wikipedia διότι τα λέει πιο απλά.

Έβαλα στα αγγλικά, και πέραν του απλού ορισμού "ότι έχει μάζα και καταλαμβάνει χώρο" δεν βρήκα κάτι άλλο

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_particle#Mass εδώ μας δείχνει τα σωματίδια που καταλαμβάνουν χώρο, αποδεδειγμένα, και όχι αυτά που θεωρούνται καταστάσεις διεγερμένης ενέργειας (όπως τα φωτόνια, τα γλουόνια ή τα μποζόνια).

http://www.grandinetti.org/quantum-theory-matter και εδώ κάνει μια εισαγωγή στο πώς η ενέργεια βρίσκεται σε μορφή κβάντων (ορισμένων ποσοτήτων) σε κάποια σωματίδια.

 

Οπότε δεν μπορώ να δω το πού θεωρείς πως έκανα λάθος, και δεν μπορείς να δεχτείς την "υπόθεσή" μου στο ότι η ενέργεια βρίσκεται "εγκλωβισμένη" στην ύλη :/.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Η ύλη πριν τον 20ό αιώνα οριζόταν ως το συστατικό από το οποίο αποτελούνται όλα τα φυσικά αντικείμενα που έχουν μάζα (υλικά αντικείμενα), τα οποία διαχωρίζονται από ενεργειακά φαινόμενα όπως ο ήχος ή το φως.

Επειδή η μάζα μπορεί να αναδύεται από σωματίδια με πρακτικά ανύπαρκτη μάζα ηρεμίας, όταν αυτά αποκτούν μεγάλες ταχύτητες, και επειδή σωματίδια που έχουν μάζα δεν ορίζονται κατ' ανάγκη ως ύλη, καθώς δεν μπορούν να υφίστανται αυθύπαρκτα (πχ κουάρκ), η ύλη δεν είναι θεμελιώδης όρος πλέον στη σύγχρονη φυσική.

 

Wikipedia (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%8E%CE%BB%CE%B7).

 

.

Link to comment
Share on other sites

Χμ
Δεν μου εμφανίζει το Edit για να έφτιαχνα το link
https://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_particle#Mass
Εδώ για τη μάζα, και εδώ δείχνει τα quarks με μάζα.

Γενικώς αποφεύγω τις ελληνικές σελίδες, ειδικά για θέματα έρευνας σε φυσική ή ιατρική.

Τα σωματίδια με μηδενική μάζα ηρεμίας δε θεωρούνται υλικά (με μάζα), αλλά καταστάσεις διεγερμένης συχνότητας, και διαφοροποιούνται των άλλων :) 
 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ποιος/α θα μου πει: "Τι είναι χώρος;"

 

<<Ως χώρος γενικά στη φυσική ονομάζεται το περιβάλλον που είναι άρρηκτα συνδεδεμένο στην ιδέα της απόστασης σε τρεις διαστάσεις.>> - Wikipedia

 

.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς αποφεύγω τις ελληνικές σελίδες, ειδικά για θέματα έρευνας σε φυσική ή ιατρική.

 

Πολύ κακώς διότι έχουμε εξαιρετικούς Έλληνες επιστήμονες!

 

Τα σωματίδια με μηδενική μάζα ηρεμίας δε θεωρούνται υλικά (με μάζα), αλλά καταστάσεις διεγερμένης συχνότητας, και διαφοροποιούνται των άλλων :)

 

Που το πας…;

 

.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ποιος/α θα μου πει: "Τι είναι χώρος;"

Βασικά αφού δεν υπάρχει ακόμα ορισμός ή έννοια του μη-χώρου, χώρος είναι τα πάντα, είναι το σύμπαν, είναι ο κόσμος.

 

Πολύ κακώς διότι έχουμε εξαιρετικούς Έλληνες επιστήμονες!

Έχουμε αλλά όχι στο νετ, τουλάχιστον από αυτά που βλέπω.

Που το πας…;

 

.

Ότι ύλη υπάρχει, και διαφοροποιείται από την ενέργεια, υπάρχουν κανόνες για αυτά τα θέματα! 

Ναι μεν έχουν την ίδια πηγή (από ότι φαίνεται), αλλά είναι δομημένες διαφορετικά (πολύ πρόχειρο) παράδειγμα: Κάρβουνο - διαμάντι.

Δεν μπορείς να μου λες πως είναι το ίδιο, ενώ προφανώς και δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η Νεφέλη μου έβαλε χέρι να βάζω τα λινξ με το μαλακό γιατί λέει σας έχω βάλει τρελό διάβασμα αλλά δε γίνεται να μην παραθέσω ΑΥΤΟ το λίνκιο το οποίο, πέρα από το πολύ ενδιαφέρον κυρίως θέμα, γράφει κάποια πολύ σημαντικά πράγματα σχετικά με το θέμα μας:

 

Time Might Only Exist in Your Head. And Everyone Else’s

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η Νεφέλη μου έβαλε χέρι να βάζω τα λινξ με το μαλακό γιατί λέει σας έχω βάλει τρελό διάβασμα αλλά δε γίνεται να μην παραθέσω ΑΥΤΟ το λίνκιο το οποίο, πέρα από το πολύ ενδιαφέρον κυρίως θέμα, γράφει κάποια πολύ σημαντικά πράγματα σχετικά με το θέμα μας:

 

Time Might Only Exist in Your Head. And Everyone Else’s

L I K E 

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Sucore, σχετικά με το θέμα ύλης

και

Ούτι, σχετικά με το θέμα του χώρου,

Δείτε σ' αυτή τη διάλεξη του Μ. Δανέζη, στα 32:15 λεπτά:

 

Θα πρότεινα να την δείτε όλη, αλλά καλαταβαίνω πως είναι πολύ μεγάλης διάρκειας, γι' αυτό πηγαίνετε κατ' ευθείαν εκεί που είπα και ακούστε για περίπου 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Νεφέλη said:

Sucore, σχετικά με το θέμα ύλης

και

Ούτι, σχετικά με το θέμα του χώρου,

Δείτε σ' αυτή τη διάλεξη του Μ. Δανέζη, στα 32:15 λεπτά:

 

Θα πρότεινα να την δείτε όλη, αλλά καλαταβαίνω πως είναι πολύ μεγάλης διάρκειας, γι' αυτό πηγαίνετε κατ' ευθείαν εκεί που είπα και ακούστε για περίπου 5 λεπτά.

Είδα 5 λεπτά, στην εισαγωγή του λέει πως είναι αποδεδειγμένα πειραματικά αυτά που ανέφερε (χωρίς καμία παραπομπή), έπειτα λέει κάτι άκυρα τα οποία υποστηρίζει πως έχουν αλλάξει 1000000000% τα τελευταία 100 χρόνια, πάλι χωρίς παραπομπές...
Εκεί το σταμάτησα.
Το όνομα δε μου λέει κάτι (έβλεπα κάποτε "το Σύμπαν που αγάπησα" αλλά δεν έχω παρακολουθήσει τη πορεία του), η ομιλία αυτή με έκανε να καταλάβω γιατί ένας γνωστός μου (μεσω facebook) κβαντοφυσικός βγάζει σπυριά όταν ακούει το όνομα Δανέζης.
Γενικά τα έχει λίγο μπάχαλο.
:)

Link to comment
Share on other sites

Είδες τα 5 λεπτά που σε παρέπεμψα ή 5 λεπτά στην αρχή του βίντεο;

Ο Μάνος Δανέζης είναι αναγνωρισμός επιστήμονας και καθηγητής Πανεπιστημίου, που χαίρει άριστης φήμης από τους συναδέλφους του (και γενικότερα).

Ο λόγος που δεν υποστήριξε συγκεκριμένα αυτά που είπε, είναι διότι τα έχει χιλιοπεί στα δεκάδες βίντεο, συντεντεύξεις, σεμινάρια, μαθήματα, διαλέξεις που έχει δώσει, καθώς βέβαια και στα βιβλία του. Μην βιάζεσαι ν' απορρίψεις, εάν δεν γνωρίζεις :)

Όσο για τον φίλο σου τον κβαντοφυσικό, μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ ο λόγος που "βγάζει σπυριά" στο άκουσμα του Δανέζη. Θα μπορούσες να τον ρωτήσεις να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Νεφέλη said:

Είδες τα 5 λεπτά που σε παρέπεμψα ή 5 λεπτά στην αρχή του βίντεο;

Ο Μάνος Δανέζης είναι αναγνωρισμός επιστήμονας και καθηγητής Πανεπιστημίου, που χαίρει άριστης φήμης από τους συναδέλφους του (και γενικότερα).

Ο λόγος που δεν υποστήριξε συγκεκριμένα αυτά που είπε, είναι διότι τα έχει χιλιοπεί στα δεκάδες βίντεο, συντεντεύξεις, σεμινάρια, μαθήματα, διαλέξεις που έχει δώσει, καθώς βέβαια και στα βιβλία του. Μην βιάζεσαι ν' απορρίψεις, εάν δεν γνωρίζεις :)

Όσο για τον φίλο σου τον κβαντοφυσικό, μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ ο λόγος που "βγάζει σπυριά" στο άκουσμα του Δανέζη. Θα μπορούσες να τον ρωτήσεις να μας πει;

Δεν βιάζομαι για αυτό και είδα 5 λεπτά (με τα quote που ειπα επρεπε να καταλαβεις ποιο σημειο του βιντεο ειδα ;) )

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου πέφτει και σε πλακώνει (όλοι τα καλύτερα λένε στην Ελλάδα για τους άλλους) :)

Τον ρώτησα, αναμένετε απάντηση κάποια στιγμη :Cool_223:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...