Jump to content

Η Ανθρωπική Αρχή


Recommended Posts

Quote

Δεδομένου πως τα επιστημονικά όργανα δεν είναι παρά μια επέκταση των αισθήσεών μας, γίνεται η επιστήμη να βρει κάτι το οποίο οι άνθρωποι δε γίνεται να αντιληφθούμε;

 

Όχι, δε γίνεται. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πέρα από την τρέχουσα αντίληψή μας

Edited by Minerva
Έλειπε το quote στο οποίο απαντώ
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sucore said:

Τα πάντα γίνονται!
(σχεδον)

Τα επιστημονικά ευρήματα ερμηνεύονται μέσα από την ανθρώπινη αντίληψη, των παρατηρητών τους. Ακόμα κι αν βρεθεί κάτι μη αναμενόμενο που είναι ακατανόητο είναι πολύ πιθανόν ν' αποδοθεί σε τυχαιότητα ή ανθρώπινο λάθος. Καθώς όμως η αντίληψη είναι δυναμική διεργασία, δεν αποκλείεται με  την πάροδο του χρόνου και υπό το φως νέων ανακαλύψεων να δουν ξανά οι παρατηρητές κάποιο μέχρι τότε "τυχαίο" εύρημα  που βγάζει, πλέον, νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στην φυσική (και γενικά στις επιστήμες) είναι να υπάρχουν ορισμοί και αποδείξεις.
Στην αβάσιμη θεωρία όλοι μπορούμε να τα πάμε καλά, ελάχιστοι όμως έχουν το κύρος να υποστηρίξουν αυτά που ισχυρίζονται χωρίς μαθηματικές αποδείξεις
(βλ. Steven Hawking : https://arxiv.org/pdf/1401.5761.pdf ).

Πάντα να τσεκαρεις τα παντα

 

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Minerva said:

Τα επιστημονικά ευρήματα ερμηνεύονται μέσα από την ανθρώπινη αντίληψη, των παρατηρητών τους. Ακόμα κι αν βρεθεί κάτι μη αναμενόμενο που είναι ακατανόητο είναι πολύ πιθανόν ν' αποδοθεί σε τυχαιότητα ή ανθρώπινο λάθος. Καθώς όμως η αντίληψη είναι δυναμική διεργασία, δεν αποκλείεται με  την πάροδο του χρόνου και υπό το φως νέων ανακαλύψεων να δουν ξανά οι παρατηρητές κάποιο μέχρι τότε "τυχαίο" εύρημα  που βγάζει, πλέον, νόημα.

Συμφωνώ σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 02/09/2015 at 10:39 PM, Νεφέλη said:

<<Στην αστροφυσική και την κοσμολογία, η ανθρωπική αρχή είναι η φιλοσοφική θεώρηση ότι οι παρατηρήσεις του φυσικού κόσμου πρέπει να είναι συμβατές με τη μορφή ζωής που μπορεί να τις παρατηρεί.>>

(απόσπασμα από την Wiki, ως η πιο απλή επεξήγηση της Αρχής)

 

Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη με πολλές προεκτάσεις και πτυχές.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

 

 

 

~~~

Σημ,: Με μια απλή αναζήτηση στο internet, θα βρείτε χιλιάδες ιστοσελίδες για την ανθρωπική αρχή και άλλες τόσες ενδιαφέρουσες συζητήσεις επί του θέματος. Ψάξ' τε το  :wink_anim: 

 

Παν μέτρον άνθρωπος.. 
Πώς θα καταλάβουμε τον κόσμο αν δεν έχουμε ένα σημείο αναφοράς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Sucore said:

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου πέφτει και σε πλακώνει (όλοι τα καλύτερα λένε στην Ελλάδα για τους άλλους) :)

Έχει πάρει δεκάδες βραβεία, τόσο από Ελληνικά όσο και από Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, Αστεροσκοπεία, Ομοσπονδίες κλπ, για την προσφορά του στην Επιστήμη. Αν κι αυτά, για εσένα, κατατάσσονται στο "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου πέφτει και σε πλακώνει"... πάσο :huh:

 

7 hours ago, Sucore said:

image.png

Προσωπικά, δεν μπορώ να δεχτώ αυτά τα επιχειρήματα ως σταθερά. Με όλο τον σεβασμό προς εσένα και τον φίλο σου, τα βρίσκω παιδιαρώδη.

Αστροφυσικός Καθηγητής Πανεπιστημίου με επαίνους και βραβεία, «δεν ξέρει Φυσική»;

Και ειδικά αυτό το «τον θεωρώ χαζό» ως επιχείρημα... δεν ξέρω καν πώς να το σχολιάσω.

Όσο για τις προσωπικές του πεποιθήσεις και κοσμοθεωρία... Τον παρακολουθώ χρόνια, έχω διαβάσει βιβλία του και παρακολουθήσει ομιλίες του... Μόλις πριν κάνα μήνα, τυχαία έμαθα ότι είναι θεϊστής και εξεπλάγην! Τον θεωρούσα άθεο μέχρι τότε. ΤΟΣΟ ηλίθια ήμουνα τόσο καιρό, να μην έχω πάρει χαμπάρι ότι προσπαθεί να «φέρει» την φυσική στα μέτρα του θεϊσμού του...;

Φίλε μου, και πάλι με πολύ σεβασμό και εκτίμηση, θα σε παρακαλέσω να μην ενστερνίζεσαι γνώμες άλλων, όποιοι κι αν είναι αυτοί, για θέματα/πρόσωπα που δεν γνωρίζεις ο ίδιος. Αν πραγματικά σ’ενδιαφέρει κάτι, ψάξ’το μόνος σου και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Εάν πάλι δεν σ’ενδιαφέρει, τότε απλά μην οικειοποιείσαι απόψεις άλλων και αποδέξου την άγνοιά σου και το μη ενδιαφέρον σου για το θέμα. Το «ούτε ξέρω ούτε μ’ενδιαφέρει» είναι απόλυτα δεκτή θέση (για εμένα τουλάχιστον :) ). :rose:

Αρκετά όμως με τον Δανέζη. ΞΕΧΝΑ ΤΟΝ, πες ότι δεν το ανέφερα καν, αφού υπάρχει διχογνωμία για την αξία του και επιπλέον δεν είναι αυτός το θέμα μας.

Αναζήτησε άρθρα επιστημόνων με θέμα «thought creates matter» ή/και «thought and matter» και κυρίως «matter time space» (σου τα δίνω αγγλικά, μιας και δεν εμπιστεύεσαι τους Έλληνες), διάβασε τουλάχιστον 4 σχετικά άρθρα (από διάφορες πηγές, εννοείται), και έλα να τα ξαναπούμε :)

 

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς σκέψη γίνεται, μην πιανόμαστε από αυτό που νομίζουμε πως ισχύει...

https://phys.org/news/2010-12-theoretical-physics-breakthrough-antimatter-vacuum.html

Επίσης άλλο τι έκανε κάποιος κάποτε, και άλλο τι κάνει τώρα, μην πέφτουμε θύμα της φήμης του.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sucore said:

Και χωρίς σκέψη γίνεται, μην πιανόμαστε από αυτό που νομίζουμε πως ισχύει...

https://phys.org/news/2010-12-theoretical-physics-breakthrough-antimatter-vacuum.html

Ενδιαφέρον το άρθρο, αλλά που κολλάει με το ότι δεν υπάρχει πλέον συγκεκριμένος ορισμός της ύλης...?

 

Quote

Επίσης άλλο τι έκανε κάποιος κάποτε, και άλλο τι κάνει τώρα, μην πέφτουμε θύμα της φήμης του.

Αυτό, επίσης δεν το κατάλαβα που κολλάει...

 

...Μάλλον πρέπει να πιώ και δεύτερο καφέ... ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Ενδιαφέρον το άρθρο, αλλά που κολλάει με το ότι δεν υπάρχει πλέον συγκεκριμένος ορισμός της ύλης...?

 

Κολλάει όχι στο ότι "δεν υπάρχει" ορισμός της ύλη, αλλά στα άρθρα που μου παρότρυνες να ψάξω, πως η ύλη δύναται να δημιουργηθεί μέσω σκέψεως μας.
Απλά λέω πως δύναται να δημιουργηθεί και χωρίς να είμαστε παρόντες, από το "πουθενά". 
Οπότε μην νομίζουμε πως "ελέγχουμε" κάτι εμείς ;) 

 

1 hour ago, Νεφέλη said:

Αυτό, επίσης δεν το κατάλαβα που κολλάει...

Έκρινα με βάση αυτό που είδα, έχοντας τα συναισθήματα μου (που προς το άτομο του είναι αρκετά θετικά) στην άκρη, και σου εξήγησα τους λόγους (εκει με τα 1000000000% που έλεγε).

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sucore said:

Κολλάει όχι στο ότι "δεν υπάρχει" ορισμός της ύλη, αλλά στα άρθρα που μου παρότρυνες να ψάξω, πως η ύλη δύναται να δημιουργηθεί μέσω σκέψεως μας.
Απλά λέω πως δύναται να δημιουργηθεί και χωρίς να είμαστε παρόντες, από το "πουθενά". 
Οπότε μην νομίζουμε πως "ελέγχουμε" κάτι εμείς ;)

Μέσα από τα άρθρα που παρέθεσα, προκύπτει ότι η ύλη δεν έχει, ουσιαστικά, ορισμό και ότι ο ορισμός που της είχε δοθεί μέχρι προ λίγω ετών, δεν είναι δυνατόν να "σταθεί" ...

Αν θέλεις όμως, επειδή νομίζω ότι κάπου έχουμε μπλεχτεί, μπορούμε να ξαναπάρουμε τα πράματα από την αρχή:

Τι είναι ύλη, σύμφωνα με την εξήγηση/ορισμό/περιγραφή που εσύ δέχεσαι;

Link to comment
Share on other sites

image.png.7a8b11f99a079eb876c9c4f780db50b7.png 
πολύ πρόχειρα ότι αποτελείται από τα (αριστερά) παραπάνω σωματίδια, και δεν εξαφανίζεται άμεσα.
Ότι καταλαμβάνει χώρο, και έχει ανιχνεύσιμη μάζα (ανεξάρτητα την ποσότητα της, αρκεί να μην είναι μηδενική όταν βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sucore said:

Ότι καταλαμβάνει χώρο, και έχει ανιχνεύσιμη μάζα (ανεξάρτητα την ποσότητα της, αρκεί να μην είναι μηδενική όταν βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας). 

Τι είναι χώρος;

Τι είναι μάζα;

(το σχεδιάγραμμα το "κρατάω" για αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Χώρος (ή καταλαμβάνει χώρο ότι) είναι οτιδήποτε είναι μετρήσιμο σε 3 διαστάσεις.

Μάζα λέμε πως έχει οτιδήποτε επηρεάζεται από τη βαρύτητα σε καταστάσεις ηρεμίας. 
(δικές μου απόψεις). 

 

21 minutes ago, Iterate said:

Κατά βάση έχουμε και οι δύο δίκαιο και άδικο αναλόγως από ποια πλευρά στεκόμαστε. Αυτό είναι και το κυρίως θέμα όμως που υπάρχει στη διαλεκτική. Άμα δε συμφωνούμε στους ορισμούς μας, χάνουμε την μπάλα.

και συμφωνώ και με αυτό!

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...