Jump to content

Η Ανθρωπική Αρχή


Recommended Posts

14 hours ago, Sucore said:

Χώρος (ή καταλαμβάνει χώρο ότι) είναι οτιδήποτε είναι μετρήσιμο σε 3 διαστάσεις.

Μάζα λέμε πως έχει οτιδήποτε επηρεάζεται από τη βαρύτητα σε καταστάσεις ηρεμίας. 
(δικές μου απόψεις). 

Το πρόβλημα με την φυσική είναι ότι δεν υπάρχουν "δικές σου" και "δικές μου" απόψεις. Υπάρχουν μόνο αντικειμενικοί ορισμοί. Αλλιώς το γυρνάμε σε φιλοσοφία και λέμε ο καθένας ότι κάνει κέφι :)

Η άποψή σου, λοιπόν, για τον χώρο είναι σωστή, αλλά για την μάζα είναι λάθος.

Ο ορισμός της μάζας είναι "η ποσότητα της ύλης που περιέχεται σε ένα σώμα".

Και τι είπαμε ότι είναι ύλη (σύμφωνα με την κλασσική φυσική, έως λίγα χρόνια πριν) ;

Είναι "το συστατικό από το οποίο αποτελούνται όλα τα φυσικά αντικείμενα που έχουν μάζα"...

...Το βλέπεις το πρόβλημα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2017 at 2:38 PM, Νεφέλη said:

 

<<Ως χώρος γενικά στη φυσική ονομάζεται το περιβάλλον που είναι άρρηκτα συνδεδεμένο στην ιδέα της απόστασης σε τρεις διαστάσεις.>> - Wikipedia

 

.

Αυτό είναι χωρίς νόημα. Αν ρωτήσω τι είναι ύλη παίρνω απάντηση για κύματα, σωματίδια κτλ. Σωστό/λάθος είναι μια κάποια απάντηση. Αλλά ο χώρος τι είναι; Ή πιο καλά 'από τι αποτελείται;'

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νεφέλη said:

Το πρόβλημα με την φυσική είναι ότι δεν υπάρχουν "δικές σου" και "δικές μου" απόψεις. Υπάρχουν μόνο αντικειμενικοί ορισμοί. Αλλιώς το γυρνάμε σε φιλοσοφία και λέμε ο καθένας ότι κάνει κέφι :)

 

 

Η άποψή σου, λοιπόν, για τον χώρο είναι σωστή, αλλά για την μάζα είναι λάθος.

 

 

Ο ορισμός της μάζας είναι "η ποσότητα της ύλης που περιέχεται σε ένα σώμα".

Και τι είπαμε ότι είναι ύλη (σύμφωνα με την κλασσική φυσική, έως λίγα χρόνια πριν) ;

Είναι "το συστατικό από το οποίο αποτελούνται όλα τα φυσικά αντικείμενα που έχουν μάζα"...

...Το βλέπεις το πρόβλημα;

Τότε απλά πρέπει να περιμένουμε μέχρι τη στιγμή που η μοντέρνα φυσική θα υιοθετήσει τον ορισμό μου : Ρ : Ρ : Ρ 


 

 

27 minutes ago, outis said:

Αυτό είναι χωρίς νόημα. Αν ρωτήσω τι είναι ύλη παίρνω απάντηση για κύματα, σωματίδια κτλ. Σωστό/λάθος είναι μια κάποια απάντηση. Αλλά ο χώρος τι είναι; Ή πιο καλά 'από τι αποτελείται;'

Χώρος είναι το τρισδιάστατο σύμπαν μας, τουλάχιστον εδώ μπορούμε να τον μετρήσουμε.
Προς το παρόν δεν έχουμε τα κατάλληλα εργαλεία ώστε να τον συγκρίνουμε με αυτόν (...έχω πλήρη άγνοια για το θέμα...) των υπόλοιπων  διαστάσεων (μιλάω για 4η διάσταση και παραπάνω, για τον δισδιάστατο έχουμε λύση: εμβαδόν, μονοδιάστατο : μήκος).

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sucore said:

Τότε απλά πρέπει να περιμένουμε μέχρι τη στιγμή που η μοντέρνα φυσική θα υιοθετήσει τον ορισμό μου : Ρ : Ρ : Ρ 


 

 

Χώρος είναι το τρισδιάστατο σύμπαν μας, τουλάχιστον εδώ μπορούμε να τον μετρήσουμε.
Προς το παρόν δεν έχουμε τα κατάλληλα εργαλεία ώστε να τον συγκρίνουμε με αυτόν (...έχω πλήρη άγνοια για το θέμα...) των υπόλοιπων  διαστάσεων (μιλάω για 4η διάσταση και παραπάνω, για τον δισδιάστατο έχουμε λύση: εμβαδόν, μονοδιάστατο : μήκος).

Τελικά είναι ο χώρος 'κατι' είναι είναι 'εικονική έννοια;'

Τελικά φαίνεται από θεμελιώδεις έννοιες χώρο, χρόνο, βαρύτητα, ύλη, ενέργεια, φως μια ιδέα για το τί είναι έχουμε μόνο για ύλη/ενέργεια & φως.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο χώρος μένει αυτός που είναι (τουλάχιστον στους ρυθμούς της πραγματικότητάς μας), δεν μας προσφέρει κάτι παραπάνω από το να παρατηρούμε τα υπόλοιπα που ενυπάρχουν με εμάς, οπότε ο ορισμός του μας υπεραρκεί.

Η βαρύτητα είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα, (για το οποίο μου ήρθε αναλαμπή πριν μισή ωρίτσα), και δυστυχώς τα πειράματά τους δεν έχουν φέρει κάποιο αποτέλεσμα...
(οκ, ανιχνεύθηκε κάποια πόλωση του φωτός η οποία θεωρητικά προέρχεται από βαρυντικά κύματα, αλλά ως εκεί).

Το φως είναι ενέργεια* (η οποία ανιχνεύεται από τους οπτικούς μας αισθητήρες), οι υπόλοιπες μορφές ενέργειας δεν ανιχνεύονται από αυτούς (ίσως λίγο οι υπ'έρυθρες απο το δέρμα ως θερμότητα, και οι υπεριώδης από κάποιους ασθενείς με αφακεία - aphakia : https://en.wikipedia.org/wiki/Aphakia#Symptoms_and_treatment).
* Είναι μεταφορά ενέργειας βασικά, κύμα (όπως και τα ηχητικά σήματα κλπ), η οποία εν μέρει έχει ιδιότητες ύλης, όχι όμως σε κατάσταση ηρεμίας (εκεί απουσιάζει τελείως, κρύβεται ας πούμε ανάμεσα στις στιβάδες των ηλεκτρονίων). 

Ο χρόνος είναι επίσης ένα πολύ μεγάλο θέμα, για το οποίο, μιας και είμαστε κατασκευασμένοι να ζούμε σε 3 διαστάσεις, δεν έχουμε πολλές πληροφορίες
Πολύ ωραία σειρά για τέτοια θέματα είναι αυτή : 

 

 

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sucore said:

Τότε απλά πρέπει να περιμένουμε μέχρι τη στιγμή που η μοντέρνα φυσική θα υιοθετήσει τον ορισμό μου : Ρ : Ρ : Ρ

χαχαχα...

Πιστεύω πάντως ότι το κατάλαβες πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και "ορισμένα" όσο νόμιζες όταν ξεκινήσαμε. Σωστά;

3 hours ago, outis said:

Τελικά φαίνεται από θεμελιώδεις έννοιες χώρο, χρόνο, βαρύτητα, ύλη, ενέργεια, φως μια ιδέα για το τί είναι έχουμε μόνο για ύλη/ενέργεια & φως.

Ούτε γι' αυτά έχουμε:

"Ενέργεια, είναι η ικανότητα ενός σώματος ή συστήματος να παραγάγει έργο"

και

"το Έργο εκφράζει την ποσότητα της ενέργειας  που παράγεται ή καταναλώνεται από ένα σώμα κατά τη διάρκεια μιας μεταβολής στην κινητική του κατάσταση"...

Πάλι loop δηλαδή  :insane:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sucore said:

Μα ο χώρος μένει αυτός που είναι (τουλάχιστον στους ρυθμούς της πραγματικότητάς μας)

Ωχ...

Αν τώρα σου πω ότι η ύλη είναι ουσιαστικά καμπύλωση του χώρου... Πάει, τις κάψαμε τις φλάντζες...

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Νεφέλη said:

Ωχ...

Αν τώρα σου πω ότι η ύλη είναι ουσιαστικά καμπύλωση του χώρου... Πάει, τις κάψαμε τις φλάντζες...

Μάλλον είναι οι "ρυτίδες", που δημιουργούνται στα διάφορα ενεργειακά πεδία, και ανάλογα τη συχνότητα λειτουργίας του κάθε πεδίου, έχουμε και τα αντίστοιχα σωματίδια :Ρ :Ρ :Ρ 

Και να καμπυλωθεί ο χωρο(χρόνος) πάλι η συνολική του "ποσότητα" παραμένει ίδια, βασικά εξ'αρχής είναι καμπυλωμένος (και χειρότερα) απλά εμείς το βλέπουμε σιγά σιγά.

 

24 minutes ago, Νεφέλη said:

 

Πιστεύω πάντως ότι το κατάλαβες πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και "ορισμένα" όσο νόμιζες όταν ξεκινήσαμε. Σωστά;

 

Το ίδιο μου είναι, ακόμα δεν έχω έρθει σε σημείο που να μην μπορώ να βασιστώ στην φαντασία μου (και αυτά που έχω μάθει να χρησιμοποιώ για να εξηγήσω τα πράγματα γύρω μου κλπ)

.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τύποι με 5 PhD δεν μπορούν να συμφωνήσουν μεταξύ τους..
Πόλεμος πάντων πατήρ ομως! 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Αρχάγγελος said:

Εσείς οι δύο... προσπαθείτε να βρείτε κοινό σημείο αναφοράς ή να αποδείξετε ότι δεν έχετε; :)

Για νά 'μαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι πως καταλήξαμε εδώ... Πρέπει να ξαναδιαβάσω την συζήτηση από την αρχή  :insane:

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Για νά 'μαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι πως καταλήξαμε εδώ... Πρέπει να ξαναδιαβάσω την συζήτηση από την αρχή  :insane:

 

Εγώ θυμάμαι, απλά μου πας κόντρα :Ρ 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...