Jump to content

Απέχθεια Στον Άνθρωπο


Recommended Posts

30 minutes ago, Sucore said:


 να επιλέγεις αβίαστα να μην ακολουθείς τα κοινά (χωρίς να είναι ανάγκη να αποχωρήσεις). 

 

Ναι, αυτό είναι απολύτως σεβαστό για μένα, σε ορισμένες φάσεις είναι απαραίτητο σε όλους / όλες μας

Edited by Minerva
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Minerva said:

Νομίζω ότι ο κληρικός εννοεί ότι ορισμένα άτομα καταπιάνονται με τα "μεγάλα" που θεωρούν ότι  για τους πολλούς είναι  δυσνόητα επειδή αδυνατούν να τα βγάλουν πέρα με τα μικρά - καθημερινά της ανθρωπότητας (που στην πραγματικότητα είναι τα μεγάλα)

Quote

...Ή μήπως το αντίθετο;

Quote

Ποιο είναι το αντίθετο;

 

Ότι καταπιάνονται διαρκώς με τα μικρά καθημερινά κι ασήμαντα, μεγενθύνοντάς τα υπερβολικά στο μυάλο τους, για να μην πιάσουν τα μεγάλα, επειδή δεν το αντέχουν.

 

 

 

 

Quote

 

Sucore said:

Μα δεν λατρεύεις ή μισείς τον άνθρωπο, ο άνθρωπος στη προκειμένη είναι ο φορέας της ιδιότητας, είναι ο αγγελιοφόρος του μηνύματος, λατρεύεις ή μισείς τα αποτελέσματα των πράξεών του, τα οποία είναι διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο, και από παρατηρητή σε παρατηρητή.

 

Τα αποτελέσματα των πράξεών του, είναι αποτέλεσμα των επιλογών του. Μισείς τις επιλογές του. Συνεπώς τον τρόπο που σκέφτεται… Συνεπώς αυτό που είναι, μιας και οι σκέψεις που γίνονται οι πράξεις μας είναι αυτό που είμαστε.

 

 

«Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στην κοπριά, στην τεμπελιά και στην απιστία!

Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα ‘ναι πολύ αργά».

- Νίκος Καζαντζάκης

:wink_anim:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Νεφέλη said:

 

Τα αποτελέσματα των πράξεών του, είναι αποτέλεσμα των επιλογών του. Μισείς τις επιλογές του. Συνεπώς τον τρόπο που σκέφτεται… Συνεπώς αυτό που είναι, μιας και οι σκέψεις που γίνονται οι πράξεις μας είναι αυτό που είμαστε.

 

«Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στην κοπριά, στην τεμπελιά και στην απιστία!

Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα ‘ναι πολύ αργά».

- Νίκος Καζαντζάκης

:wink_anim:

 

 

 

Αλλο το αποτελεσμα και αλλο οι επιλογες που οδηγησαν σε αυτο, κρινουμε το αποτελεσμα βασει του ποσο μας συμφερει, κρινουμε τις επιλογες βασει του ποσο ταιριαζουν στις δικες μας.

Επισης ο ανθρωπος εχει (θεωρητικα) την δυνατοτητα να βελτιωθει, οποτε δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι στην κριση μας.

 

 

Edit για το πεζο.

Χρειαζεται να το μαθει (ο ανθρωπος) καποια αλλη ωρα;

Τι θα αλλαζε;

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Sucore:

Αλλο το αποτελεσμα και αλλο οι επιλογες που οδηγησαν σε αυτο,

 

Που είναι η διαφορά;

 

Quote

Sucore:

κρινουμε το αποτελεσμα βασει του ποσο μας συμφερει, κρινουμε τις επιλογες βασει του ποσο ταιριαζουν στις δικες μας.

 

Πολύ κυνικό σε βρίσκω... Γιατί το λες αυτό;

 

Quote

 

Sucore:

Επισης ο ανθρωπος εχει (θεωρητικα) την δυνατοτητα να βελτιωθει, οποτε δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι στην κριση μας.

 

Φυσικά και έχει! Ποιος είναι απόλυτος; 

 

Quote

 

Sucore:

Χρειαζεται να το μαθει (ο ανθρωπος) καποια αλλη ωρα;

Τι θα αλλαζε;

 

Η ζωή του.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Νεφέλη said:

Που είναι η διαφορά;

 

Κρίνοντας από τις επιλογές είναι ευκολότερο να δώσουμε ελαφρυντικά

 

Quote

Πολύ κυνικό σε βρίσκω... Γιατί το λες αυτό;

Αυτό έχω παρατηρήσει στην κοινωνία.
 

Quote

Η ζωή του.

Δε θα άλλαζε κάτι ουσιώδες δηλαδή :) 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Ότι καταπιάνονται διαρκώς με τα μικρά καθημερινά κι ασήμαντα, μεγενθύνοντάς τα υπερβολικά στο μυάλο τους, για να μην πιάσουν τα μεγάλα, επειδή δεν το αντέχουν.

 

Αν συνειδητοποιήσεις ότι σε μια στιγμή όσα έχεις και είσαι μπορεί να χαθούν τότε δεν μπορεί παρά να κατανοήσεις ότι τα μικρά είναι τα μεγάλα - εννοείται όχι τι είπε εις βάρος σου η γειτόνισσα ή το πόση σκόνη έχει το σπίτι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 04/09/2015 at 9:13 PM, Αρχάγγελος said:

"Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι έλκονται από το Θεό ή τη Φύση, ενώ απλώς απεχθάνονται τον Άνθρωπο"

~William Ralph Inge

 

Αυτή η διατύπωση είναι τόσο ανθρωποκεντρική που μου σηκώνεται η τρίχα!
Α..και μόλις τσέκαρα το προφίλ του κουInge και είναι πάτερ, ουφ, λογικό. Έχει, όπως πολλοί από μας, αποφύγει να αναφέρει ότι ο άνθρωπος είναι κομμάτι της Φύσης (κι όχι κάτι Άλλο ή κάτι που τη δημιούργησε ή κάτι που την περικλύει). 

Δεν ξέρω αν κάποιος απεχθάνεται τον άνθρωπο, αλλά είναι πάντα ευκολότερο να στρέφεις την προσοχή σου σε κάτι έξω από εσένα, γιατί είναι πάντα πιο κουραστικό να κρίνεις εσένα, και τείνεις να περιπλέκεις κάτι που είναι όσο απλό να κριθεί όσο όλα τα άλλα.

Προσωπικά, θαυμάζω τη Φύση γιατί έχει μια ακαταμάχητη ισορροπία. Ο άνθρωπος είναι κομμάτι αυτής της ισορροπίας, και ο Θεός είναι ένα κατασκεύσμα για την ισορροπία του ανθρώπου. Και η αλήθεια είναι ότι τα κουταβάκια είναι πιο χαριτωμένα από τα μωρά :P 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sucore said:

Δε θα άλλαζε κάτι ουσιώδες δηλαδή :) 

...? :blink:

 

52 minutes ago, Saginie said:

Α..και μόλις τσέκαρα το προφίλ του κουInge και είναι πάτερ, ουφ, λογικό. Έχει, όπως πολλοί από μας, αποφύγει να αναφέρει ότι ο άνθρωπος είναι κομμάτι της Φύσης (κι όχι κάτι Άλλο ή κάτι που τη δημιούργησε ή κάτι που την περικλύει).

Πολλοί από εμάς, επίσης, ενώ θεωρητικά δεχόμαστε το ότι όλοι είμαστε κομμάτι της Φύσης, δεν συμπεριφερόμαστε ανάλογα.

Προσωπικά, το ότι είναι ιερωμένος, δεν μου λέει τίποτα.

Με όλα τα υπόλοιπα που έγραψες, συμφωνώ... αν και πιστεύω ότι τα γατάκια είναι ακόμα πιο χαριτωμένα κι από τα κουτάβια :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

...? :blink:

Θέλω να πω πως πέραν των απολαύσεων που ίσως να είχε κερδίσει, έχοντας καταλάβει την θεϊκότητα (θα χρειαζόταν και ένας ορισμός εδώ), το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο, τη στιγμή του θανάτου του θα είχε την επίγνωση της φύσης του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι συνειδητοποιώντας την Θεϊκή του φύση/υπόσταση, δεν θα είχε να κερδίσει τίποτα περισσότερο από κάποιες πιθανές απολαύσεις στην καθημερινότητα του...;

Άμα θέλει απλές καθημερινές απολαύσεις, ας φάει μια σοκολατίνα! Τι να την κάνει την Θεϊκότητα;!

...Επιμένω: πολύ κυνικός έγινες :018bleh:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα πραγματικά δεν μπορώ να βρω κάτι που θα είχε νόημα για αυτόν, αφού το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.
Ότι εμπειρίες και να ζήσουμε στη ζωή μας, το θέμα (για εμένα) είναι η κατάσταση της συνείδησής μας στο τέλος.
Μπορεί το ταξίδι να έχει σημασία, αλλά η σημασία αυτή φαίνεται στο τέλος του ταξιδιού :)

Επίσης την θεϊκότητα την αντιλαμβάνομαι συμβολικά, την κατανόηση της θέσης του στο Όλον, πως είναι κομμάτι του Όλου, όχι οτι πετάει λέιζερ κλπ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sucore said:

Ότι εμπειρίες και να ζήσουμε στη ζωή μας, το θέμα (για εμένα) είναι η κατάσταση της συνείδησής μας στο τέλος.

Θεωρείς ότι αλλάζει η "κατάσταση συνείδησης"; Ότι έχει "αρχή" και "τέλος";

Τι είναι συνείδηση;

Quote

Επίσης την θεϊκότητα την αντιλαμβάνομαι συμβολικά, την κατανόηση της θέσης του στο Όλον, πως είναι κομμάτι του Όλου, όχι οτι πετάει λέιζερ κλπ

Επειδή κι εγώ την ίδια αντίληψη έχω για την θεϊκότητα, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιά η θέση της συνείδησης στο Όλον;

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Νεφέλη said:

Πολλοί από εμάς, επίσης, ενώ θεωρητικά δεχόμαστε το ότι όλοι είμαστε κομμάτι της Φύσης, δεν συμπεριφερόμαστε ανάλογα.

Προσωπικά, το ότι είναι ιερωμένος, δεν μου λέει τίποτα.

Με όλα τα υπόλοιπα που έγραψες, συμφωνώ... αν και πιστεύω ότι τα γατάκια είναι ακόμα πιο χαριτωμένα κι από τα κουτάβια :018bleh:

Ποιό είναι το "ανάλογα"; Όλα τα είδη προσπαθούν να επιβιώσουν, πώς τίθεται η αναλογία;
Εμένα μου λέει πολλά. Είναι η αφιέρωση της ζωής σου σε κάτι που έχεις δημιουργήσει στο κεφάλι σου για τη σωτηρία μόνο του είδους σου- πιο ανθρωποκεντρικό επάγγελμα κι απ'τους γιατρούς. Όλο αυτό οδηγεί στο ότι δε μου κάνει καμία εντύπωση η διατύπωση της φράσης αυτής.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νεφέλη said:

Άρα, νομίζω ότι εδώ θα πρέπει να διευκρινίσουμε: πιστεύεις ότι υπάρχει συνείδηση πριν τους 6 μήνες ζωής ενός ανθρώπου;

 

Όχι, ούτε και μετά, αργεί αρκετά να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να εξαφανιστεί  η ματαιοδοξία.
 

 

3 hours ago, Νεφέλη said:

Επίσης, αυτή η πληροφορία (σε περίπτωση που δεν την γνώριζες) σε βάζει καθόλου σε σκέψεις για το τι είναι τελικά ο άνθρωπος;

Ερώτηση bonus: η ψυχή τι ρόλο παίζει σ' όλ' αυτά; έχει κάποια σχέση με την συνείδηση; με την θεϊκότητα; με το Όλον;

Τη γνώριζα (αν και δεν είμαι σίγουρος για το 6μηνο), καμία σκέψη επιπλέον.

Η ψυχή με την γνωστή έννοια αμφιβάλλω αν υπάρχει.
Αν υποθέσουμε πως η ψυχή αντικατοπτρίζει το αίσθημα πως κάτι ανώτερο υπάρχει και εμείς είμαστε κομμάτι του, τότε ναι, συνδέεται μέσω των προηγούμενων που έχω αναφέρει.
Επίσης μπορεί κάλλιστα να είναι το αγελαίο ένστικτο που μας καθοδηγεί στο να λειτουργούμε υπέρ της ομάδας, και εναντίων των άλλων.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sucore said:

Όχι, ούτε και μετά, αργεί αρκετά να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να εξαφανιστεί  η ματαιοδοξία.

Ώπα φίλε, μην βάζεις κι άλλον παίκτη στο παιχνίδι γιατί ήδη έχουμε πλεχτεί αρκετά!

Αλλά και εκτός αυτού... "ματαιοδοξία" το βρέφος;! :blink:

 

4 hours ago, Sucore said:

Αν υποθέσουμε πως η ψυχή αντικατοπτρίζει το αίσθημα πως κάτι ανώτερο υπάρχει και εμείς είμαστε κομμάτι του, τότε ναι, συνδέεται μέσω των προηγούμενων που έχω αναφέρει.

Πως;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...