Jump to content

Recommended Posts

Πώς αντιλαμβάνεστε τη βία; Πόσο ανεκτικοί είσαστε απέναντί της; Πώς την αντιμετωπίζετε;

(Δεν αναφέρομαι μόνο στη σωματική βία)

Την αντιλαμβανομαι ως μορφη εκφρασης(προφανως :P),εκτονωσης,αμυνας,απολαυσης ακόμα και τεχνης κτλ.Με λιγα λόγια δεν με προβληματίζει,είναι διαχυτη γυρω μου,το θεωρω απολυτως φυσιολογικό,και εν μερει εχω αποδεχτει οτι υπαρχει και θα υπαρχει παντου(φυση).Είναι ενεργεια εξαλλου.Επιπλέον όλοι την ασκουμε,κακα τα ψεματα.Και μερικές φορες δεν είναι και κακοπροαιρετη.Δηλαδη ορισμενοι εκφραζουν την αγαπη τους μεσω εκεινης π.χ εντονα τσιμπιματα στον/ην συντροφο σου και λοιπα πειραγματα ή το "ξυλο" που θα παιξεις με τον κολλητο σου για πλακα κτλ

 Επειτα,λογω της κατανοησης του αδυναμου της ανθρωπινης φυσης θα λεγα οτι είμαι αρκετα ανεκτική.Επισημαινω,ότι δεν υπονοοω οτι ειμαι ατρομητη,αλλα υπομονετικη.Απλα το προβλημα με μενα ξεκινάει όταν νιωθω οτι περιορίζομαι υπερβολικα με οποιοδηποτε τρόπο.

Εκει αντιδρω αναλογως και με τον τρόπο μου.Δηλαδη μπορει και να ασκησω σωματικη και λεκτικη και ψυχολογικη βια,δεν ειναι υπερ μου το γνωριζω,αλλα μπορει να συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"Βια" χαρακτηρίζω οτιδήποτε καταπατά την ελευθερία και τα δικαιώματα ενός πλάσματος στην πνευματική, ψυχική και σωματική του υγεία.

 

Nada, κατά την γνώμη μου η ανοχή και πολύ χειρότερα η συνήθεια στην βία, είναι ανεπίτρεπτη. Κανείς δεν πρέπει να ανέχεται την βία, είτε αυτή ασκείται στον ίδιο είτε σε κάποιο άλλο πλάσμα.

Τι πάει να πει "έτσι είναι ο κόσμος μας";

Και πριν από 80 περίπου χρόνια, κάναμε χειρουργεία χωρίς αναισθησία (δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμα). Έπρεπε να γίνει αποδεκτό και να μην προσπαθήσουμε να βρούμε λύση (που την βρήκαμε τελικά) ;

 

Υ.Σ. Ελπίζω κι εύχομαι να είναι απολύτως κατανοητό ότι επ' ουδενί δεν αναφέρομαι στην "βία" του τύπου "παίζω σφαλιάρες τον κολλητό μου και γελάμε"... Αυτό δεν είναι καν βία (σύμφωνα πάντα με τον δικό μου ορισμό)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...