Jump to content

Κι Έτσι Η Ανθρωπότητα Δεν Έχει Να Επιδείξει Καμία Πρόοδο Στη Σοφία Εδώ Και Τρεις Χιλιάδες Χρόνια


 Share

Recommended Posts

Η Αγάπη εκδηλώνεται με εκατοντάδες τρόπους. Συνεπώς δεν είναι στάσιμη.

Οι τρόποι εκδήλωσης δεν αλλάζουν την ουσία της έννοιας. Είπα "αγάπη" αφ'εαυτής. Δηλ η αγάπη πάει εδώ κι εκεί (δεν είναι στάσιμη) αλλά αυτή η ίδια είναι απαράλλακτη. Όπως ένα αυτοκίνητο όπου και να πηγαίνει παραμένει αυτό που είναι στη βάση του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δηλαδή τώρα θες να μου πεις ότι και η θάλασσα, τα σύννεφα, τα δέντρα, εγώ, εσύ, κλπ... είμαστε στάσιμοι επειδή παραμένουμε η θάλασσα, τα σύννεφα, τα δέντρα, εγώ, εσύ, κλπ, όσο κι αν αλλάζουμε...;  :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα θες να μου πεις ότι και η θάλασσα, τα σύννεφα, τα δέντρα, εγώ, εσύ, κλπ... είμαστε στάσιμοι επειδή παραμένουμε η θάλασσα, τα σύννεφα, τα δέντρα, εγώ, εσύ, κλπ, όσο κι αν αλλάζουμε...;  :huh:

Λέω ότι εμπεριέχουν μια στασιμότητα ως προς τη φύση τους: Η θάλασσα δεν μπορεί να γίνει ξαφνικά κάτι άλλο, όσο και να κινείται και ν'αλλάζει. Ούτε η Νεφέλη να γίνει ξαφνικά μη-Νεφέλη

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή ήταν η κόντρα μεταξύ Παρμενίδη (ο κόσμος είναι ακίνητος) και Ηράκλειτου (ο κόσμος είναι αέναη κίνηση). Ο Ζήνωνας γι'αυτό το λόγο έβγαλε τα περίφημα παράδοξά του, για να αποδείξει πως δεν υπάρχει κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή ήταν η κόντρα μεταξύ Παρμενίδη (ο κόσμος είναι ακίνητος) και Ηράκλειτου (ο κόσμος είναι αέναη κίνηση). Ο Ζήνωνας γι'αυτό το λόγο έβγαλε τα περίφημα παράδοξά του, για να αποδείξει πως δεν υπάρχει κίνηση.

Προφανώς ισχύουν αμφότερα στο "χώρο" τους.

Link to comment
Share on other sites

Η θάλασσα δεν μπορεί να γίνει ξαφνικά κάτι άλλο [...] Ούτε η Νεφέλη να γίνει ξαφνικά μη-Νεφέλη.

Κοίτα λίγο πιο μακριά:

Η θάλασσα μπορεί εν τω καιρώ να γίνει έρημος (όπως έχει συμβεί) και η Νεφέλη οπωσδήποτε κάποια στιγμή θα γίνει τροφή για τα σκουλήκια.

 

Βασικά αυτή ήταν η κόντρα μεταξύ Παρμενίδη (ο κόσμος είναι ακίνητος) και Ηράκλειτου (ο κόσμος είναι αέναη κίνηση). Ο Ζήνωνας γι'αυτό το λόγο έβγαλε τα περίφημα παράδοξά του, για να αποδείξει πως δεν υπάρχει κίνηση.

 

Νιώθω πολύ Ηράκλειτος τώρα  :gleam:

 

~~~

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι αν όντως "δεν υπήρξε πρόοδος τα τελευταία 3-4.000 χρόνια" μπορούμε να υποθέσουμε (σκέτη υπόθεση εργασίας (!) αλλά όχι αβάσιμη...) ότι η σοφία δεν είναι κάτι που επιδέχεται "πρόοδο" κι αυτό ίσως μας πει κάτι για την ίδια τη "φύση" της Σοφίας αλλά και για το πως επιδιώκεται!

 

Ενδιαφέρον αυτό που θες να πεις, αλλά δεν λες.

Τι είναι αυτό το ''κάτι'' που ίσως μας λέει;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η Σοφία πάει χεράκι με την Αυτογνωσία, η οποία πάει χεράκι με τη γνώση του Κόσμου.

Η Σοφία δεν αναπτύσσεται, αν δεν αναπτυχθεί το άτομο και η προσωπικότητα. Είναι ατομική υπόθεση, όχι συλλογική, σε αντίθεση με τις Επιστήμες ή τις Τέχνες.

Θεωρώ ανόητο να συγκρίνουμε την εξέλιξη της Σοφίας, εφ' όσον το περιθώριο ανάπτυξής της ξεκινάει με τη γέννηση του ατόμου και τερματίζει με τον θάνατό του.

 

Γιατί θεωρείς το I Ching ως πήχη (ή δείκτη) Σοφίας; 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό που θες να πεις, αλλά δεν λες.

Τι είναι αυτό το ''κάτι'' που ίσως μας λέει;

 

...

 

Δεν έχω κάτι να πω που δεν λέω.

Δεν κρύβω δηλαδή, (και ναι μεν δε λέω, αλλά πάντως δείχνω - ουπς κλεμένο αυτό!) γιατί ουσιαστικά ζητώ να το καθορίσω.

Γι'αυτό βάζω το θέμα να δω σε τί καταλήγουν άλλοι (των οποίων μετρά η γνώμη) :cheerful_h4h:  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...