Jump to content

Ποίος Μπορεί Να Έχει Άποψη Και Πότε Αξίζει Να Τον Ακούμε;


Recommended Posts

....

 

Ερώτηση: Εσύ βλέπεις το Θεό με τα φυσικά σου μάτια;

Αόρατο = το μη ορατό

Ορατό - από το ορώ = βλέπω αλλά και προσέχω και αντιλαμβάνομαι (Φωνή γαρ ορώ, που έλεγε και ο Οιδιποδας)

 

Έτσι το ορατό δεν χρειάζεται να είναι με τα φυσικά μάτια.(ούτε αυτό που βλέπουμε με τα φυσικά μάτια είναι το ίδιο για όλους, βλέπεις έναν πολιτικό πχ με τα φυσικά σου μάτια, το ίδιο και ένας δίπλα σου, εσύ βλέπεις ένα κλέφτη πχ βλέποντας τον πολιτικό, ο άλλος βλέπει τον "σωτήρα του έθνους!")

 

(όμοια το vis στο invisible που μάλλον μεταφράστηκε 'αόρατο' προέρχεται από weid / ελληνικά (F)οιδα που πάλι αποδίδει την γνώση και την αντίληψη που μπορεί να είναι οπτική μπορεί και όχι)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια υπενθύμιση, έτσι για να υπάρχει αναφορά..

 

ορατό= αυτό που μπορώ να δω (με τα μάτια εννοείται!)

αόρατο= αυτό που δεν μπορώ να δω.

Δεν γνωρίζω γιατί εσύ δυσκολεύεσαι να δεχθείς τη κοινή λογική και το ευνόητο αλλά γενικά δεν ανακατεύομαι με τα προβλήματα των άλλων.

 

Τελικά έχει δίκιο ο αστροφυσικός, είμαστε τα πιο παράλογα πλάσματα. Απαξιούμε το προφανές και κυνηγάμε το περίεργο και πολύπλοκο.

Ρε παιδιά, ο άνθρωπος θέλει να στείλει -μεταξύ άλλων- ένα απλούστατο μήνυμα.

 

«ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»… αυτή είναι η μεγάλη σοφιστεία.

 

Ριξτο αυτό τώρα σε ένα φόρουμ «σοφών» και θα προκύψουν περίεργα και απίθανα πράγματα…

«...πως τολμά, δεν έχει αναγνωρισμένο πτυχίο Θεολογίας!» (ΤΚ)

«…υπάρχει προσπάθεια εξαπάτησης του κόσμου» (ουτις..)

«.. είναι κατάσκοπος των εξωγήινων» (εγώ, ας πούμε)

 

κι η μλκια πάει σύννεφο

..

αντε με τις υγείες μας

 

..

 
Link to comment
Share on other sites

Μια υπενθύμιση, έτσι για να υπάρχει αναφορά..

 

ορατό= αυτό που μπορώ να δω (με τα μάτια εννοείται!)

αόρατο= αυτό που δεν μπορώ να δω.

Δεν γνωρίζω γιατί εσύ δυσκολεύεσαι να δεχθείς τη κοινή λογική και το ευνόητο αλλά γενικά δεν ανακατεύομαι με τα προβλήματα των άλλων.

....

«ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»… αυτή είναι η μεγάλη σοφιστεία..

..

Αααα τώρα πας στην ουσία «ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»

Πόσο δύσκολο είναι να το πει κανείς αυτό;

Δεν χρειάζονται σοφιστίες και κολπάκια "πειθούς" κι αυτό πήγε να κάνει ο... "αστροφυσικός!"

Πες «ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ» και μετά λες και το γιατί αν θέλεις.

 

Όσο για το ορατό και το αόρατο δεν έχει καμιά δυσκολία: λες το πρωί "είδα ένα όνειρο" το είδες με τα μάτια σου ΄(που υποθέτω είχες κλειστά;;;)

 

Ο Θεός για μένα δεν είναι αόρατος με την έννοια που το είπε ο αστροφυσικός.

Link to comment
Share on other sites

Αααα τώρα πας στην ουσία «ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»

 

Οοοχι , ΕΣΥ ήρθες τώρα στην ουσία. Εγώ είμαι ήδη απ’το 1ο post.

Η νεφελη ζήτησε να σχολιάσουμε το μήνυμα κι ΕΣΥ ξεκίνησες να σχολιάζεις τον αποστολέα (γιατί το είπε αυτό, τι έτρωγε όταν το είπε, τι φόραγε, αν ήταν καθαρό το εσώρουχο του κλπ). Ποιος απέφευγε λοιπόν την ουσία;

 

 

Όσο για το ορατό και το αόρατο δεν έχει καμιά δυσκολία: λες το πρωί "είδα ένα όνειρο" το είδες με τα μάτια σου ΄(που υποθέτω είχες κλειστά;;;)

Μα δεν αναφέρθηκε κανείς σε όνειρα και δεν είδε κανείς κανένα όνειρο.

Ο άνθρωπος μίλησε για αόρατο Θεό και χρησιμοποίησε ακριβώς τις λέξεις που έπρεπε και που καταλαβαίνουν όλοι.

Ως γνωστόν λοιπόν βλέπουμε μέσω των αισθητηριων της όρασης (μάτια).

Αν εσύ βλέπεις τον Θεό αντί να τον νιώθεις, κανένα πρόβλημα, αλλά δεν θα αλλάξουμε για εσένα την καθομιλουμένη.

 

 

Και πάλι όμως χάνουμε το στόχο και δεν ασχολούμαστε με την ουσία…

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται σοφιστίες και κολπάκια "πειθούς" κι αυτό πήγε να κάνει ο... "αστροφυσικός!".

Γιατί;

Γιατί να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει και σοφιστειες και κόλπα και γόητρο και πειθους και πονηριά για να πετύχει ένα καλό σκοπό;

 

..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

Γιατί να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει και σοφιστειες και κόλπα και γόητρο και πειθους και πονηριά για να πετύχει ένα καλό σκοπό;

 

..

Η γνώμη μου είναι ότι τον καλό σκοπό μπορείς να τον πετύχεις με έντιμα μέσα και ότι τον υπονομεύεις με "πονηρά"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

Γιατί να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει και σοφιστειες και κόλπα και γόητρο και πειθους και πονηριά για να πετύχει ένα καλό σκοπό;

 

..

Επιπλέον ο άνθρωπος που εθίζεται στο να "τσιμπάει" πονηριές "για καλό σκοπό" γίνεται πιο εύκολα θύμα όταν οι πονηριές δεν χρησιμοποιούνται για καλό σκοπό πχ http://ellinikahoaxes.gr/2015/11/03/magnitakia-sta-psygeia/

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι τον καλό σκοπό μπορείς να τον πετύχεις με έντιμα μέσα και ότι τον υπονομεύεις με "πονηρά"

 

Αυτό είναι σχετικό. Εσύ μπορεί να νιώθεις ότι θίγεσαι, ότι πάει να σε ξεγελάσει κλπ. Εγώ πάλι δε νιώθω κάτι τέτοιο.

 

 

Επιπλέον ο άνθρωπος που εθίζεται στο να "τσιμπάει" πονηριές "για καλό σκοπό" γίνεται πιο εύκολα θύμα όταν οι πονηριές δεν χρησιμοποιούνται για καλό σκοπό πχ http://ellinikahoaxes.gr/2015/11/03/magnitakia-sta-psygeia/

 

Οκ, προσωπικά πρώτη φορά ακούω για τέτοιου είδους εθισμό.

Ξέρω για εθισμό σε ουσίες, στο φαγητό, στη τηλεόραση, σε κάποιες ίσως ψυχολογικές καταστάσεις αλλά να έχει εθιστεί κάποιος στο να «τσιμπάει πονηριές» δεν έχω ξανακούσει.

Ακόμα και έτσι να είναι πάντως, υποτίθεται ότι ο καθένας μας διαθέτει μια κριτική σκέψη και αποφεύγει παθολογικές καταστάσεις, διότι αν είμαστε ήδη τόσο επιρρεπείς και ευαίσθητοι, ο τελευταίος που θα φταίει θα είναι αυτός που προσπαθεί να «δελεάσει» σε καλές πράξεις.

 

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι αν κάποιος πει απλά «Μη καταστρέφεις το Περιβάλλον» το πιθανότερο είναι να μη του δώσει κανείς σημασία διότι… δεν λέει κάτι καινούργιο ή ενδιαφέρον.

Δυστυχώς τον απλό το λόγο δεν συνηθίζουμε να τον ακούμε, τον προσπερνάμε εύκολα. Πρέπει να είναι λίγο «στολισμένος», κάποια σοφιστεία, κάποια φιλοσοφία που να κεντρίσει το ενδιαφέρον, να τραβήξει λίγο τα βλέμματα...

Είδα και το link για τα μαγνητακια. Νομίζω ότι δεν έχει σχέση η μια περίπτωση με την άλλη.

 

Το άρθρο για τους «επικίνδυνους» μαγνήτες χρησιμοποιεί μια υποτιθέμενη επιστημονική στοιχειοθέτηση. Ίσως για τον μέσο άνθρωπο να είναι δύσκολο να ελέγξει κάτι τέτοιο καθώς χρειάζεται να έχεις (βασικές έστω) γνώσεις ηλεκτρισμού/ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, πρόσβαση σε όργανα μέτρησης, εξοπλισμό κλπ.

 

Στη δική μας περίπτωση όμως, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα απλό μυαλό για να χαλαρώσεις και να σκεφτείς…

κι αυτό δεν είναι εύκολο θα μου πεις τώρα και εδώ ίσως να'χεις κάποιο δίκιο…

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

....

Οκ, προσωπικά πρώτη φορά ακούω για τέτοιου είδους εθισμό.

Ξέρω για εθισμό σε ουσίες, στο φαγητό, στη τηλεόραση, σε κάποιες ίσως ψυχολογικές καταστάσεις αλλά να έχει εθιστεί κάποιος στο να «τσιμπάει πονηριές» δεν έχω ξανακούσει.…

 

 

..

 

Αααα, εκείνο που παραμύθι που ένας φώναζε λυκος-λύκος δεν το έχεις ακούσει λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...