Jump to content

Κουκουβαγια...


 Share

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Εσεις που ασχολειστε με τα μεταφυσικα, ισως μπορειτε να μου εξηγησετε κατι που εγινε σημερα που ισως να μην σημαινει και τιποτα. Ξυπνησα να παω στη δουλεια μου 5.15 το πρωι και στον δρομο ενω οδηγουσα και αφου ειχα διανυσει καποια αποσταση ειδα στην ακρη του δρομου μια σκουροχρωμη κουκουβαγια καθοταν ακινητη και με κοιτουσε στα ματια. Ενιωσα ενα ριγος σε ΟΛΟ μου το κορμι. Αφου τη προσπερασα κοιταξα απο τον καθρεφτη και ενω ειχα απομακρυνθει λιγο πεταξε! Σημαινει κατι ?και αν ναι, τι?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο Αβάπτιστο :)

 

Σαν τι να σημαίνει δηλαδή; Μια κουκουβάγια ήταν. Πολύ φυσιολογικό.

 

Από περιέργεια: για ποιά περιοχή μιλάμε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα. Νεφελη μιλαμε για επαρχια εκεινη την ωρα περνουσα απο τους προποδες ενος βουνου του Κιθαιρωνα! Απλα μου φανηκε λιγο περιεργο γι αυτο. Awaken την εχω δει και δε μου αρεσε! Ευχαριστω παντως.  :)

Link to comment
Share on other sites

mourlias7 καλωσόρισες!
 
Η κουκουβάγια αυτή καθεαυτή δεν σημαίνει τίποτα. Περισσότερο σημασία έχει αυτό που εσύ ένιωσες (δλδ ρίγος) από το γεγονός. Το συναίσθημα από μόνο του δηλώνει ότι το συμβάν είχε μία συγκεκριμένη ένταση και αξία, ανεξάρτητα αν μπορείς στην παρούσα φάση να το εξηγήσεις ή όχι. Το να καταλάβεις τι πραγματικά (που είναι και το τελικό σου ζητούμενο) προκάλεσε το συναίσθημα αυτό, είναι μία μάλλον δύσκολη υπόθεση. 
Υπάρχει η πολύ επιφανειακή εξήγηση, το ότι δηλαδή ξαφνιάστηκες από το εντυπωσιακό πτηνό με το επιβλητικό βλέμμα, αλλά θα ήταν λάθος να μείνουμε σε αυτό.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά επίπεδα να εξετάσει κανείς.
Το σίγουρο είναι ένα: το συναίσθημα είναι η πιο γρήγορη και πιο σωστή πληροφόρηση που διαθέτει ο άνθρωπος, αλλά που δυστυχώς έχει ξεχάσει να χρησιμοποιεί. Φυσικά η λογική την συμπληρώνει σε δεύτερο χρόνο, κάνοντας την πληροφόρηση αυτή πιο στιβαρή και συνειδητή. Από μόνη της η λογική δεν αρκεί.
 
Η συμβουλή μου: Η επαφή μεταξύ αυτού που αντιλήφθηκε το συναίσθημα (ασυνείδητο) και αυτού που αντιλαμβάνεται η λογική (συνειδητό), γίνεται περίπου σε 15-20 μέρες, αν φυσικά έχεις ακόμα το νου σου στο γεγονός, ώστε να συνδυάσεις τα δύο κομμάτια. Κράτα το γεγονός στο πίσω μέρος του μυαλού σου, κράτα το συναίσθημα που βίωσες στο πίσω μέρος του μυαλού σου, κράτα τα άλλα γεγονότα που συνέβησαν τη μέρα εκείνη και σε καμιά 20ρια μέρες θα μπορείς να το συνδέσεις. Δεν θα έχει τόσο αξία το ότι έλαβες το αρχικό μήνυμα (μιας και θα έχεις μία καθυστέρηση περίπου 15 ημερών), όμως σιγά σιγά θα μάθεις να αντιλαμβάνεσαι τα μηνύματα αυτά γρήγορα και στην ώρα τους. 
 
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να στείλω ένα μήνυμα σε κάποιο τρίτο πρόσωπο, διότι μάλλον για αυτό προορίζεται.
Η κουκουβάγια του Κιθαιρώνα παρατηρεί χωρίς να πράττει και απομακρύνεται αφότου έχει παρατηρήσει. Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά έχε τα μάτια σου ανοιχτά και μην βιαστείς να δράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εσεις που ασχολειστε με τα μεταφυσικα, ισως μπορειτε να μου εξηγησετε κατι που εγινε σημερα που ισως να μην σημαινει και τιποτα. Ξυπνησα να παω στη δουλεια μου 5.15 το πρωι και στον δρομο ενω οδηγουσα και αφου ειχα διανυσει καποια αποσταση ειδα στην ακρη του δρομου μια σκουροχρωμη κουκουβαγια καθοταν ακινητη και με κοιτουσε στα ματια. Ενιωσα ενα ριγος σε ΟΛΟ μου το κορμι. Αφου τη προσπερασα κοιταξα απο τον καθρεφτη και ενω ειχα απομακρυνθει λιγο πεταξε! Σημαινει κατι ?και αν ναι, τι?

Το να δεις ένα πουλί και να σου δημιουργηθούν κάποια συναισθήματα είναι αυτό που οι αρχαίοι ονομάζαν "οιωνός" (η λέξη σήμαινε το πέταγμα ή κρώξιμο των πτηνών)

Όπως λες "ισως να μην σημαινει και τιποτα"

αλλά αυτό εσύ το αποφασίζεις.

 

Αν θέλεις να το δεις ως οιωνό, να λίγα για το θέμα (στα αγγλικά) http://www.pauldfrost.co.uk/intro_o2.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...