Jump to content

Recommended Posts

Πως μας βάζανε στο σχολείο έκθεση "Θέμα Ελεύθερο";

 

Ε, κάτι τέτοιο κι εδώ.

 

Αρκεί να μην παραβιάζει τους όρους της κοινότητας, την Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία, τους όρους hosting της σελίδας και τα λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου 2-3 χρόνια, έχετε προσέξει που, τα όσα λέγαμε εδώ μέσα εδώ και 10 χρόνια, έρχεται τώρα η Επιστήμη και τα επιβεβαιώνει;!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά, αλλά νομίζω πως το πιο εντυπωσιακό είναι που, οι επιστήμονες που ασχολούνται με το πείραμα του CERN, πλέον καταλήγουν στο ότι ΥΠΑΡΧΕΙ κάποια Αρχή με βασική νοημοσύνη, που κινεί το Σύμπαν.
Φυσικά, δεν έχει καμία σχέση με τους Θεούς όπως οι θρησκείες τον/ην/ους αντιλαμβάνονται. Είναι εντελώς Πανθεϊστική. Επιβεβαιώνεται δηλαδή το Τάο.


Επίσης, τις νεότερες παρατηρήσεις/συμπεράσματα της Κβαντομηχανικής, τις βρίσκω πολύ βαθειά Ζενικές :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά, αλλά νομίζω πως το πιο εντυπωσιακό είναι που, οι επιστήμονες που ασχολούνται με το πείραμα του CERN, πλέον καταλήγουν στο ότι ΥΠΑΡΧΕΙ κάποια Αρχή με βασική νοημοσύνη, που κινεί το Σύμπαν.

Φυσικά, δεν έχει καμία σχέση με τους Θεούς όπως οι θρησκείες τον/ην/ους αντιλαμβάνονται. Είναι εντελώς Πανθεϊστική. Επιβεβαιώνεται δηλαδή το Τάο.

 

Επίσης, τις νεότερες παρατηρήσεις/συμπεράσματα της Κβαντομηχανικής, τις βρίσκω πολύ βαθειά Ζενικές :)

 

.

Αν και τα ψιλοπαρακολουθώ, δεν έχω δει κάπου να αναφέρεται αυτό που λες, παρά μόνο σε ένα quote από κάποιον που μου έδειξε ο διευθυντής στη δουλειά μου όταν έμαθε πως είμαι άθεος :/ 

Και ΕΥΤΥΧΩΣ αρχίσαν να παίρνουν χαμπάρι πως η θεωρεία των Simulated universes ( https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis ) είναι εναλλακτική του "θεού"* και το κόψανε :)

*Ως νοήμων δημιουργός, όχι ότι παρεμβαίνει κάπως

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

...Επίσης, τις νεότερες παρατηρήσεις/συμπεράσματα της Κβαντομηχανικής, τις βρίσκω πολύ βαθειά Ζενικές

 

.

Τότε αποκλείεται να είναι Ζεν - ξέρεις το Ζεν που βρίσκεις 'ζενικό' δεν είναι το Ζεν κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

2. Όλα είναι ένα ψέμα: Περί του ότι η πραγματικότητα είναι ένα ψέμμα, με βιολογικά επιχειρήματα. (Βασικά τούτο αξίζει χωριστό νήμα)

 

Προφανώς και είναι ψέμα, διότι είναι υποκειμενική!

 

(και ναι, συμφωνώ ότι θέλει δικό του νήμα)

 

Τότε αποκλείεται να είναι Ζεν - ξέρεις το Ζεν που βρίσκεις 'ζενικό' δεν είναι το Ζεν κτλ κτλ

XAXAXA… σωστό κι αυτό! :thumbsup:

 

.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Αρκεί να μην παραβιάζει τους όρους της κοινότητας, την Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία, τους όρους hosting της σελίδας και τα λοιπά.

Μου το χαλάς έτσι. Επεξεργάστηκα τα τελευταία 2 χρόνια - με επιτυχία - σπελλς επιρροής σε καιρικές συνθήκες αλλά δυστυχώς τέτοιες δράσεις παραβιάζουν τη Συνθήκη της Γενεύης (ψήφισμα 31/72 του 1976, επικυρωμένο και από τα Ηνωμένα Έθνη) οπότε θα το βουλώσω!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει μόνο σε περίπτωση ένοπλης σύρραξης και ως στρατιωτική ή εχθρική χρήση. Το νομικό τμήμα του Αβάπτιστου βρίσκει ότι δεν παραβιάζεις το Διεθνές Δίκαιο. Ως εκ τούτου, δύνασαι να αναφερθείς ελεύθερα στα παραπάνω σπελλς :P

Link to comment
Share on other sites

Δαμιάνα. (Damiana)

Ένα κουταλάκι, σε καφετιέρα γαλλικού καφέ, με φίλτρο, κανονικά. Συνήθως βάζω και ένα κουταλάκι Green Mate. (για μια κούπα του τσαγιού)

Αν το αφήσεις να βράσει ένα εφτάλεπτο σε μπρίκι γίνεται πιο δυνατό. Πουλάνε στο http://www.polycarpo.gr/, αλλά έχει γενικότερα και στο διαδίκτυο.

 

Πολύ την έχω συμπαθήσει.

 

Y.Γ. Μαγικόφυτο είναι.

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...