Jump to content

Είσαι Άθεος; Απόδειξέ Το!


Recommended Posts

.

 

Κατά την γνώμη μου, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ άθεοι.

 

Ενδιαφέρεται κάποιος (που κατά προτίμηση να δηλώνει άθεος) να μου αποδείξει το αντίθετο; :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Με θεωρώ αγνωστικιστή καθοδηγούμενο απο τον βουδισμό τσαν  :surrender:

Δώσε όμως έναν πρόχειρο ορισμό του Άθεου.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

 Δώσε όμως έναν πρόχειρο ορισμό του Άθεου.

 

Δεν μπορώ. Θα πρέπει ο ίδιος που το δηλώνει να το ορίσει.

 

Συνήθως λένε "δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού"...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού, ως πανάγαθου παντελεήμων και εκδικητικού πλάσματος.
 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άθεος. Όπως και ο Μπερνανρτ Ράσελ δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει θεός, αλλά δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει μια πορσελάνινη τσαγιέρα που να περιφέρεται σε πλανητική τροχιά. Δε πιστεύω ούτε στο ένα ούτε στο άλλο γιατί είναι απίθανα γεγονότα και δε χρειάζονται για να επεξηγήσουν την ύπαρξη και την καθημερινότητά μου. Η άποψη αυτή είναι συναφής με την επιστημονική μέθοδο και τον εμπειρισμό για εμένα.

Πέραν αυτού δε καταλαβαίνω καλά τι θέλεις να αποδείξουμε; Ότι όσοι δηλώνουν άθεοι παρ΄όλα αυτά πιστεύουν σε κάποιον θεό;

Σε κάποιον αόριστο θεό τον οποίο δε γνωρίζουν; Και τι είναι η πίστη;
Η κατάταξη μιας ιδέας σε τάξη αξιώματος και η ανικανότητα να αλλάξεις ιδέα ακόμα και αν σου δοθούν πληροφορίες/εμπειρίες που αντιφάσκουν με αυτό το αξίωμα;

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι άθεος θεωρείται κάποιος ο οποίος δεν πιστεύει σε καμία θεϊκή ύπαρξη, οποιασδήποτε ταυτότητας, από ολόκληρο τον κόσμο... Αν υπάρχει κάτι λάθος στο σκεπτικό μου, παρακαλώ διορθώστε με!  :P  :rose:

Link to comment
Share on other sites

.

 

Κατά την γνώμη μου, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ άθεοι.

 

Ενδιαφέρεται κάποιος (που κατά προτίμηση να δηλώνει άθεος) να μου αποδείξει το αντίθετο; :)

 

.

Μη με γελούν τα μάτια μου; Τι'ναι τούτο; The Empire Strikes Back? 

 

Όσο για το ζήτημα...

Άθεος=α-θεός=χωρίς θεό 

Θα έλεγες οτι ο... Τράμπ (πχ) 'έχει το θεό του;' - Νομίζω πως ο άνθρωπος που ζει τη ζωή του χωρίς 'θεό' ως ενεργό παράγοντα είναι α-θεός. Άρα υπάρχει (χωρίς να δηλώνει 'άθεος' κατ' ανάγκη!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού, ως πανάγαθου παντελεήμων και εκδικητικού πλάσματος.

 

ΟΚ. Άρα, δεν είσαι άθεος. Απλά δεν δέχεσαι τον ορισμό που δίνουν στον Θεό κάποιες συγκεκριμμένες θρησκείες.

 

(Σου απαντώ σαν να δήλωσες άθεος, παρόλο που δεν το έκανες)

 

 

~~~

 

1. Γράφεται Απόδειξέ το

 

Δεν μ’αρέσει με ό :018bleh:

 

 

Έλεος βρε Κερατάκο! Μας έχεις ήδη βάλει για homework την Δίκη του Σωκράτη!! Συγκρατήσου λίγο! :wacko:

 

~~~

 

Είμαι άθεος. Όπως και ο Μπερνανρτ Ράσελ δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει θεός, αλλά δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει μια πορσελάνινη τσαγιέρα που να περιφέρεται σε πλανητική τροχιά.

 

Πολύ σωστά τα λες. Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να σου παρουσιάσω ένα τόσο ανόητο (κατ’ εμέ) επιχείρημα τύπου «δεν μπορείς ν’ αποδείξεις ότι δεν υπάρχει, άρα υπάρχει».

 

Πέραν αυτού δε καταλαβαίνω καλά τι θέλεις να αποδείξουμε; Ότι όσοι δηλώνουν άθεοι παρ΄όλα αυτά πιστεύουν σε κάποιον θεό; Σε κάποιον αόριστο θεό τον οποίο δε γνωρίζουν;

 

Κατ’ αρχάς θα ήθελα να ρωτήσω εσένα, ως άθεο, να μου ορίσεις τι είναι Θεός. Τι είναι δηλαδή αυτό το οποίο κατά την γνώμη σου δεν υπάρχει.

 

Και τι είναι η πίστη;

Η κατάταξη μιας ιδέας σε τάξη αξιώματος και η ανικανότητα να αλλάξεις ιδέα ακόμα και αν σου δοθούν πληροφορίες/εμπειρίες που αντιφάσκουν με αυτό το αξίωμα;

 

Θα δεχτώ τον ορισμό της πίστης ως «Η κατάταξη μιας ιδέας σε τάξη αξιώματος», αλλά θα απορρίψω το υπόλοιπο. Διότι η ανικανότητα ν’ αλλάξεις ιδέα, ειδικά εάν σου δοθούν πληροφορίες/εμπειρίες που αντιφάσκουν με αυτό το αξίωμα, είναι ανοησία.

 

~~~

 

Είχα την εντύπωση ότι άθεος θεωρείται κάποιος ο οποίος δεν πιστεύει σε καμία θεϊκή ύπαρξη, οποιασδήποτε ταυτότητας, από ολόκληρο τον κόσμο... Αν υπάρχει κάτι λάθος στο σκεπτικό μου, παρακαλώ διορθώστε με! :P:rose:

 

Δεν είναι καθόλου λάθος το σκεπτικό σου. Απλά, κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει τέτοιος άνθρωπος :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Μη με γελούν τα μάτια μου; Τι'ναι τούτο; The Empire Strikes Back?

 

Ω ναι!! I’m back! Φυλαχτείτε! Χαχαχα... :witch:

 

Όσο για το ζήτημα...

Άθεος=α-θεός=χωρίς θεό

Θα έλεγες οτι ο... Τράμπ (πχ) 'έχει το θεό του;' - Νομίζω πως ο άνθρωπος που ζει τη ζωή του χωρίς 'θεό' ως ενεργό παράγοντα είναι α-θεός. Άρα υπάρχει (χωρίς να δηλώνει 'άθεος' κατ' ανάγκη!)

 

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση...

 

Θα ήθελα να αναλύσεις λίγο αυτό το «ο άνθρωπος που ζει τη ζωή του χωρίς 'θεό' ως ενεργό παράγοντα».

 

.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι εγώ ορίζω ως Θεό κάποια ενέργεια ή πλάσμα ή αντικείμενο που είναι τέλειο και μπορεί να καταφέρει τα πάντα, εφόσον δίνεται ένας υποκειμενικός ορισμός για τον Θεό , αν υποστήριζα ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξη αυτού του είδους ενέργειας , πλάσματος ή αντικειμένου δεν θα με έκανε άθεη; 

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια θεός, δίχως συγκεκριμένο ορισμό μπορεί να περιλαμβάνει τα πάντα (όπως ψιλοδιάβασα στο link του τράγου).
Ακόμα και η εσωτερική παρότρυνση λόγω ενστίκτων (που έχουμε μιας και είμαστε κοινωνικά ζώα) να φανούμε χρήσιμοι για το σύνολο, κάνοντας πράξεις που το βοηθάνε, έστω στον κατώτατο βαθμό, μπορεί να θεωρηθεί πως γίνεται λόγω πνευματικής καθοδήγησης, και να παρουσιαστεί ως παράδειγμα προς μίμηση, σε εύπιστους ανθρώπους.

Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάθε μορφή προσωποποίησης της κινητήριας δύναμης που υπάρχει στην οργανική (και ανόργανη, αλλά δε θα αναλύσω για την ανόργανη, δεν υπάρχει κανένα στοιχείο) ύλη, αυτό με κάνει άθεο;

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι εγώ ορίζω ως Θεό κάποια ενέργεια ή πλάσμα ή αντικείμενο που είναι τέλειο και μπορεί να καταφέρει τα πάντα, εφόσον δίνεται ένας υποκειμενικός ορισμός για τον Θεό , αν υποστήριζα ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξη αυτού του είδους ενέργειας , πλάσματος ή αντικειμένου δεν θα με έκανε άθεη; 

Εξαρτάται και από τις πρακτικές συνέπειες.

 

 

Ω ναι!! I’m back! Φυλαχτείτε! Χαχαχα... :witch:

 

 

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση...

 

Θα ήθελα να αναλύσεις λίγο αυτό το «ο άνθρωπος που ζει τη ζωή του χωρίς 'θεό' ως ενεργό παράγοντα».

 

.

 

Πες πως περπατάς σ'ενα δρόμο, γύρω σου, πεζοδρόμια, δέντρα, κτίρια, περαστικοί, σκυλιά, γατιά, περιστέρια, αυτοκίνητα και ότι άλλο. Για να πας με επιτυχία από το Α στο Β σημείο χρειάζεται λάβεις υπόψη το περιβάλλον σου αλλιώς θα πηγαίνεις σκουντουφλώντας και μπορεί και να μη φτάσεις ποτέ στο Β (ο Mr Bean αν είναι στο Παρίσι εξαιρείται!) Όλα αυτά είναι παράγοντες, ενεργοί και μη. Ε, αν κάποιος ζει χωρίς να λαμβάνει υπόψη τον 'παράγοντα' Θεό τότε είναι "άθεος".

Link to comment
Share on other sites

 

Κατ’ αρχάς θα ήθελα να ρωτήσω εσένα, ως άθεο, να μου ορίσεις τι είναι Θεός. Τι είναι δηλαδή αυτό το οποίο κατά την γνώμη σου δεν υπάρχει.

 

 

 

Θεός είναι για εμένα, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι ανάμεσα στον υποχρεωτικό κατηχητισμό μου και στο ενδιαφέρον μου για τις θρησκείες, η πεποίθηση ότι υπάρχει ένα -δυνητικά τουλάχιστον- άυλο πλάσμα το οποίο δεν ακολουθεί τους παρατηρημένους νόμους της φύσης που ταυτόχρονα έχει κάποιο λόγο να αλληλεπιδράει με το ανθρώπινο είδος.

 

Ή αλλιώς μια δικαιολογία για επεξήγηση πραγμάτων που δε καταλαβαίνουμε και μας φοβίζουν, και μια ανώτερη αρχή που μας επιβάλει πράγματα ανεπίβλητα δια της βίας.

 

 

Θα δεχτώ τον ορισμό της πίστης ως «Η κατάταξη μιας ιδέας σε τάξη αξιώματος», αλλά θα απορρίψω το υπόλοιπο. Διότι η ανικανότητα ν’ αλλάξεις ιδέα, ειδικά εάν σου δοθούν πληροφορίες/εμπειρίες που αντιφάσκουν με αυτό το αξίωμα, είναι ανοησία.

 

 

Για εμένα η πίστη, έτσι όπως την όρισα, περιλαμβάνει έναν βαθμό ανοησίας. Αλλιώς δεν είναι παρά εικασία, υποψία ακόμα. Αλλά άμα ζεις τη ζωή σου με περιοριστικούς παράγοντες μιας θρησκείας, μιας υποψίας σε μια θεότητα και τα όσα θεωρείς δημιουργούν μια θετική αλληλεπίδραση με τη θεότητα, τότε και πάλι το θεωρώ κάπως ανόητο, αν και κατανοητό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...